Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να αγοράσω κάποια φάρμακα από χώρα εκτος Ευρώπης, θα πληρώσω τελωνείο; και πόσο (εξαρτάται από το πόσο που θα δωσω;) υπάρχει τρόπος να μάθω πόσο θα πληρώσω πριν κάνω την αγορά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θέλω να αγοράσω κάποια φάρμακα από χώρα εκτος Ευρώπης, θα πληρώσω τελωνείο; και πόσο (εξαρτάται από το πόσο που θα δωσω ;) υπάρχει τρόπος να μάθω πόσο θα πληρώσω πριν κάνω την αγορά;

 

 

Για φάρμακα και σκευάσματα χρειάζεται και άδεια του ΕΟΦ, νομίζω.

Αγορά από amazon.co.uk γύρω στα 215E έφαγε άκυρο από χρεωστική της Εθνικής. Υπάρχει ελπίδα ?

 

Πρέπει να σου έστειλε, αμέσως μετά την ακύρωση, μήνυμα για να πληρώσεις με άλλο τρόπο.

Έτσι κάνει το Amazon, νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πρέπει να σου έστειλε, αμέσως μετά την ακύρωση, μήνυμα για να πληρώσεις με άλλο τρόπο.

Έτσι κάνει το Amazon, νομίζω.

 

 

Ακριβώς. Και τι κάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε κάρτα, αν έχεις.

Αυτή που περνάει στα σίγουρα είναι η Alpha/Amex

 

Τον Σεπτέμβριο την είχε περάσει της Εθνικής αλλά για αγορά γύρω στα 60Ε. Μήπως υπάρχει θέμα με το ποσό της αγοράς ? Κάπου άκουσα ότι είναι για αγορά από έξω μέχρι 200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση...

Έκανα πριν λίγο αγορά (10€) μετά από καιρό με PayPal στο ebay. Όλα οκ και εύκολα. Ώπα λέω, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! Μετα από τόσο καιρό άνυδρια, ανοιξαν οι ουρανοί και θα βγω να χορέψω στη βροχή σαν τον Φρεντ. Τι ποιον Φρεντ; τον Αστερ ντε!

Παω να κάνω και δεύτερη αμέσως μετά, πάλι χαμηλού κόστους (14€) και μου λέει ότι δεν αποδέχεται την κάρτα και να ορίσω νέα κάρτα κλπ. Τι συνέβη που δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου στις 628 σελίδες του Topic; Σημείωση, η χώρα προέλευσης ήταν ίδια. Το ebay ίδιο (co.uk) και το PayPal ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Vasilis 07

 

Όχι, δεν είναι θέμα ορίου αγοράς.

 

Οι αγορές με κάρτα είναι θέμα τύχης. Πολλοί παράγοντες επηρεάζουν το αποτέλεσμα.

Ακόμη και το αντικείμενο που θέλεις μπορεί να μην περνάει επειδή το συγκεκριμένο μαγαζί έχει καταχωρηθεί στην τράπεζα για αντικείμενα που δεν επιτρέπεται η αγορά από το εξωτερικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση...

Έκανα πριν λίγο αγορά (10€) μετά από καιρό με PayPal στο ebay. Όλα οκ και εύκολα. Ώπα λέω, ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! Μετα από τόσο καιρό άνυδρια, ανοιξαν οι ουρανοί και θα βγω να χορέψω στη βροχή σαν τον Φρεντ. Τι ποιον Φρεντ; τον Αστερ ντε!

Παω να κάνω και δεύτερη αμέσως μετά, πάλι χαμηλού κόστους (14€) και μου λέει ότι δεν αποδέχεται την κάρτα και να ορίσω νέα κάρτα κλπ. Τι συνέβη που δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου στις 628 σελίδες του Topic; Σημείωση, η χώρα προέλευσης ήταν ίδια. Το ebay ίδιο (co.uk) και το PayPal ίδιο.

 

Νομίζω πως ακόμα παραμένει άγνωστο ποιες συναλλαγές περνάνε και ποιες όχι. Κάτι είχα διαβάσει για την κατηγορία προϊόντος.

 

Όπως και να 'χει οι συναλλαγές περνούν randomly. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω η καλύτερη και αμεσότερη λύση είναι να μιλήσεις τηλεφωνικά μαζί τους

Δεν έλαβα απάντηση με mail και στο μισάωρο αναμονής στο τηλ. εγκατέλειψα την προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 1/12/2015 εκανα αγορα απο ενα κινεζικο site  dx.com μεσω paypal και εγινε κανονικα!! Απιστευτο λεω.Ειχα μηνες να κανω αγορες λογω των capital controls και ειπα να δοκιμασω και εγινε.Ε, ειπα αφού αγοραζω απο Κινα γιατι και οχι απο το ebay.co.uk.Σημερα πηγα να παρω ενα audio car..17,30€  για ενα παλιο αυτοκινητο που εχω.Παταω pay..ΟΧΙ!! Νευριασα με την Πειραιως..Τους παιρνω τηλ και μου λενε.κυριε ο Πωλητης αυτος(το ραδιοκασετοφωνο) εχει δηλωθεί ως Αγορες ηλεκτρονικων ειδων που ειναι στην λιστα των ΜΗΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΩΝ.Της απαντω μα στις 1/12 εκανα αγορα απο Κινα και με κοβεις απο Αγγλια?Το κοιταζει και μου λεει οτι ο πωλητης (ο dx) ειναι δηλωμενος ο τηλεπικοινωνιες κατι που δεν απαγορευεται..Μου λεει οτι στο site  της πειραιως αναγραφει ..(http://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/Idiwtes/Files/Praxi-nomothetikou-periexomenou/pnp_FAQs-05102015.pdf) ποιοι ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. Ρωτω οσους γνωριζουν καλυτερα απο εμενα το θεμα.Υπαρχει καποιο site ,λιστα η δεν ξερω τι αλλο για να βρουμε πως ειναι δηλωμενος ο καθε πωλητης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο site ,λιστα η δεν ξερω τι αλλο για να βρουμε πως ειναι δηλωμενος ο καθε πωλητης?

Βγάλε (με εύκολη διαδικασία) μια revolut και μην ασχολείσαι με λίστες, με πωλητές, με κατηγορίες αγαθών κλπ. Ψωνίζεις ό,τι θες, όποτε θες. Τα cc ήρθαν για να μείνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φάρμακα και σκευάσματα χρειάζεται και άδεια του ΕΟΦ, νομίζω.

 

Εξαρτάται από το αν το φάρμακο είναι συνταγογραφουμενο στην χώρα απ την οποία θα το αγοράσεις αν δεν συνταγογραφειται μπορείς να το αγοράσεις

Με το τελωνείο δεν ξέρω τι γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιο site ,λιστα η δεν ξερω τι αλλο για να βρουμε πως ειναι δηλωμενος ο καθε πωλητης?

 

 

Το παράδοξο είναι ότι κάθε τράπεζα έχει τη δική της ταξινόμηση των πωλητών και μπορεί ο ίδιος πωλητής να περνάει σε μια και να αποκλείεται σε άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...