Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ ευχαριστώ... Δηλαδή παω στην τράπεζα με το paypal iban της deutche bank που έχω και τους λέω ότι θελω να στείλω εμβασμα... και ολα οκ;

η προμήθεια που λες είναι κάποια ευρώ είναι εξαρτάται από το πόσα θα βαλω, δηλαδή πάει με ποσοστό;

 

 

 

Όπως έγραψα σε προηγούμενο post, η προμήθεια που κρατάει το κατάστημα εξαρτάται από το ποσό και την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για την  Πειραιώς  παντος  που έχω προσωπική εμπειρία  από τον γκισέ ήθελε 10€ για 100€ αποστολη στο iban της deutche bank


​ενώ το   i banking της Πειραιώς  ήθελε 1€ για 100€  ;)


 


 


http://www.piraeusbank.gr/el/idiwtes/trapezikes-ypiresies/kathimerines-synallages/emvasmata/ypologistis-emvasmatos


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Revolut συμφέρει σε σχέση με την αποστολή εμβάσματος προς Paypal Balance από άποψη ασφάλειας ή υπάρχουν και άλλα πλεονεκτήματα;

Υπάρχει κίνδυνος με το να έχει κάποιος πολλά χρήματα στο Paypal Balance;

υπαρχει κινδυνος με το να εχει καποιος πολλα χρηματα σε ελληνικες τραπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελειξε η καρτα πειραιως που ειχα συνδεδεμενη με το paypal και πηγε να την ανανεωσω. επειδη ομως δεν γινοταν για καποιο λογο λεω να την σβησω τελειως και να την ξαναπροσθεσω. παω να την ξαναβαλω και δεν με αφηνει..προσπαθησα και με αλλες καρτες οπως ταχυδρομικο ταμιευτηριο και μου βγαζει αυτο το μυνημα

΄΄The bank that issued your card didn't approve this transaction. Please contact the card issuer's customer service department if you have any questions. Or you can add a different card now to continue.''

κανω κατι λαθος η κατι παιζει εδω;;

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελειξε η καρτα πειραιως που ειχα συνδεδεμενη με το paypal και πηγε να την ανανεωσω. επειδη ομως δεν γινοταν για καποιο λογο λεω να την σβησω τελειως και να την ξαναπροσθεσω. παω να την ξαναβαλω και δεν με αφηνει..προσπαθησα και με αλλες καρτες οπως ταχυδρομικο ταμιευτηριο και μου βγαζει αυτο το μυνημα

΄΄The bank that issued your card didn't approve this transaction. Please contact the card issuer's customer service department if you have any questions. Or you can add a different card now to continue.''

κανω κατι λαθος η κατι παιζει εδω;;

 

ευχαριστω

 

Δεν κάνεις λάθος. Φταίνε οι κεφαλαιακοί περιορισμοί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνεις λάθος. Φταίνε οι κεφαλαιακοί περιορισμοί

 

οποτε στην ουσια μεχρι να φυγουν τελειως τα capital controls moy μενει μονο ο τροπος να βαλω χρηματα στο balance αφου δεν μπορω να συνδεσω καινουρια καρτα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποτε στην ουσια μεχρι να φυγουν τελειως τα capital controls moy μενει μονο ο τροπος να βαλω χρηματα στο balance αφου δεν μπορω να συνδεσω καινουρια καρτα..

Δεν μπορείς να συνδέσεις καινούργια ελληνική κάρτα στο paypal σου λόγω cc. Μπορείς όμως να συνδέσεις την κάρτα της Revolut, ή της Leupay, ή οποιαδήποτε άλλη κάρτα εξωτερικού έχεις. Αυτη τη στιγμή έχω 3 κάρτες συνδεδεμένες στο λογαριασμό μου μια ελληνική prepaid της Πειραιώς, μια της LeuPay και μια της Revolut.  Μια όμως θα είναι primary καθε φορά (αυτή που θα έχει τα χρήματα μέσα). Ψάξε λίγο στο φόρουμ για ενημέρωση....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω, θέλω να στείλω 900€ στο εξωτερικό (τσεχία) για μία αγορά

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος με τα capital controls;

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Αφου προσπάθησα να κάνω παραγγελία περιπου ένα μήνα απο iherb....(15  Νοέμβρη 2015 μέχρι σήμερα)

με κάρτα eurobank debit και prepaid Πειραιώς μου έκανε συνέχεια decline.Ειχά βέβαια επιλεγμένο νόμισμα το Ευρω.

Μόλις έβαλα κατα λάθος να πληρώσω σε δολλάρια το δέχτηκε...

 

Λέτε να έχω κάποια κύρωση

1.Απο την τράπεζα κατα τη μετατροπή σε Ευρώ και

2.στο τελώνειο επειδή θα δούν οτι είναι πληρωμένο σε δολλάρια?

 

Να πώ εδώ οτι απο 27/12/2013 εώς 30/6/2014 έκανα παραγγελίες απο iherb σε δολλάριο και δεν είχα πρόβλημα.

 

Υ.Γ.Μόλις εκανα και δεύτερη παραγγελία με eurobank debit (τη δεύτερη κάρτα )και τη δέχτηκε και αυτή...

 

Η άποψη σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να συνδέσεις καινούργια ελληνική κάρτα στο paypal σου λόγω cc. Μπορείς όμως να συνδέσεις την κάρτα της Revolut, ή της Leupay, ή οποιαδήποτε άλλη κάρτα εξωτερικού έχεις. Αυτη τη στιγμή έχω 3 κάρτες συνδεδεμένες στο λογαριασμό μου μια ελληνική prepaid της Πειραιώς, μια της LeuPay και μια της Revolut.  Μια όμως θα είναι primary καθε φορά (αυτή που θα έχει τα χρήματα μέσα). Ψάξε λίγο στο φόρουμ για ενημέρωση....

 

 

Κάτσε. Δλδ εμένα η δική μου prepaid πειραιως ληγει το Φεβρουαριο που μας ερχεται. οταν θα παω να την ανανεωσω κ μου δωσουν καινουρια, δεν θα μπορω ουτε καν να την προσθεσω στο pp;; Δλδ ουτε balance θα παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Αφου προσπάθησα να κάνω παραγγελία περιπου ένα μήνα απο iherb....(15  Νοέμβρη 2015 μέχρι σήμερα)

με κάρτα eurobank debit και prepaid Πειραιώς μου έκανε συνέχεια decline.Ειχά βέβαια επιλεγμένο νόμισμα το Ευρω.

Μόλις έβαλα κατα λάθος να πληρώσω σε δολλάρια το δέχτηκε...

 

Λέτε να έχω κάποια κύρωση

1.Απο την τράπεζα κατα τη μετατροπή σε Ευρώ και

2.στο τελώνειο επειδή θα δούν οτι είναι πληρωμένο σε δολλάρια?

 

Να πώ εδώ οτι απο 27/12/2013 εώς 30/6/2014 έκανα παραγγελίες απο iherb σε δολλάριο και δεν είχα πρόβλημα.

 

Υ.Γ.Μόλις εκανα και δεύτερη παραγγελία με eurobank debit (τη δεύτερη κάρτα )και τη δέχτηκε και αυτή...

 

Η άποψη σας?

 

Δε θα έχεις κάποια κυρωση, δεν απαγορεύονται ολοκληρωτικά οι αγορές σε δολλάρια. Κάποιες περνάνε και κάποιες όχι. Τελωνειο συνηθως τα δέματα του Iherb δεν περνούν. Απλά έχε υπόψιν οτι μπορεί να αργησει λίγο να έρθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλε μια Revolut και σύνδεσε την στο ππ

 

Σε τι θα με διευκολύνει η revolut; Αν κατάλαβα καλά είναι ένας λογαριασμός που στέλνω λεφτά χωρίς χρεώσεις και πληρώνω μέσω paypal χωρίς να κάνω ολόκληρη διαδικασία με paypal balance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...