Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινας μια αντιπαραθεση που σιγουρα δεν τη θελεις και δεν εχει νοημα. Κανεις δεν ειπε κανενα ψευτη και αυτοματα κατηγορεις εμενα. Διαβασε προσεκτικα γραφω εθνικη τραπεζα δεν μιλαω γενικα. Επισης αν καποιος εχει περασμενο λογαριασμο στο paypal (και να μην εχει υπαρχει λυση) κοστιζει πολυ λιγοτερο απο το money request που και εγω χρησιμοποιουσα για πολυ καιρο. Μονο 1 ευρω ανα συναλλαγη και το paypal δεν κραταει τιποτα σε αντιθεση με το money request με το γνωστο 3,4% και 0,8-1,0 ευρω απο τη τραπεζα.

Ναι έχεις δικιο, δεν την θέλω, αλλά αυτο που είπα νόμιζα ότι δεν την ξεκινάει (λίγο ρητορική ερώτηση)..τέλος πάντων δεν σε κατηγορω για τίποτα και δεν έχω πρόβλημα μαζί σου...κάθε φορά που βλέπω τέτοιες ανουσιες συχνα αντιπαραθεσεις αφηνω την ιστοσελιδα...λοιπον φιλε μου ολα καλα, μονο να βοηθησω θελω...οπως κι εσυ..

Τελικά, ποσό έτοιμοι να αρπαχτουμε είμαστε τελευταία, όλοι μας και παντού..δεν μιλάω για σένα...μιλάω για όλους μας και με στενοχωρει / ανησυχεί αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αρα καταλαβες οτι αυτο το σχολιο δεν χρειαζοταν.

Πριν γραψω το αρχικο μου σχολιο δοκιμασα και αυτα που αναλυτικα περιγραφεις αλλα δεν. Ο γραπτος λογος τις περισσοτερες φορες ειναι απροσωπος και δεν εχει συναισθηματα-εκφρασεις και ευκολα παρεξηγειται. Καλο ειναι να διαβαζουμε και να γραφουμε προσεκτικα και οχι παρορμητικα. Καμια διαθεση για "αρπαγμα" δεν εχω ουτε και προσωπικα με καποιο αφου δεν γνωριζομαστε καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα καταλαβες οτι αυτο το σχολιο δεν χρειαζοταν.

Πριν γραψω το αρχικο μου σχολιο δοκιμασα και αυτα που αναλυτικα περιγραφεις αλλα δεν. Ο γραπτος λογος τις περισσοτερες φορες ειναι απροσωπος και δεν εχει συναισθηματα-εκφρασεις και ευκολα παρεξηγειται. Καλο ειναι να διαβαζουμε και να γραφουμε προσεκτικα και οχι παρορμητικα. Καμια διαθεση για "αρπαγμα" δεν εχω ουτε και προσωπικα με καποιο αφου δεν γνωριζομαστε καν.

απλα (οπως συμπληρωσα) ηταν λιγο ρητορικη η ερωτηση "λεω ψεματα?"...τεσπα ολα καλα, μονο που με παραξενευει που δοκιμασες αλλαζοντας ΙΡ κτλ και δεν τα καταφερες...γιατι σε μενα πιανει 100% οπως προειπα...

μου την δινει οταν κατι φαινομενικα ανεξηγητο συμβαινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε αυτο που λεω παραπανω με προσοχη και θα πετυχει....

και εαν κατι παει στραβα μιας και θελεις το χειροτερο...θα πας απο το paypal σου και θα κανεις ακυρωση στην συγκεκριμενη συναλλαγη σου (στο request money) και θα σου επιστραφουν τα λεφτα μετα απο μερικες μερες...αυτο.

 

ps

mentora99 σε παρακαλω αν θελεις να προσεξεις που αλλαξα λιγο το post μου το οποιο παραθετεις παραπανω και ελπιζω να σε βοηθησει ... οπως και να 'χει εδω ειμαι (αν οχι τωρα θα σε δω αργοτερα)

 

Τι αλλαξες;

Εγω τις χρησιμες πληροφοριες απο εδω(και απο δικα σου post), τις γραφω σε txt, για να μην καθομαι μετα να ψαχνω τα posts.

 

Το pp αν 'δεν πετυχει' το request, τι κανει; Θελω να ξερω που κολαει το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τιποτα σημαντικο mentoras99, απλα εξηγησα κατι που ρωτησες εκ των υστερων...

 

αν δεν πετυχει εχεις μια μικρη χρεωση στην καρτα απο οπου προσπαθησες να πληρωσεις και "...θα πας απο το paypal σου και θα κανεις ακυρωση στην συγκεκριμενη συναλλαγη σου (στο request money) και θα σου επιστραφουν τα λεφτα μετα απο μερικες μερες...αυτο."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα (οπως συμπληρωσα) ηταν λιγο ρητορικη η ερωτηση "λεω ψεματα?"...τεσπα ολα καλα, μονο που με παραξενευει που δοκιμασες αλλαζοντας ΙΡ κτλ και δεν τα καταφερες...γιατι σε μενα πιανει 100% οπως προειπα...

μου την δινει οταν κατι φαινομενικα ανεξηγητο συμβαινει...

Αν ειδα καλα στα παραδειγματα σου δεν εχεις καρτα για εθνικη μην το γενικευεις εκτος αν δοκιμασες με καρτα εθνικης οποτε κατι αλλο συμβαινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι το κόλπο του dedalos91 δουλεύει κανονικά. Ζήτησα χρήματα με μία ip, άλλαξα και πλήρωσα με άλλη.

Ζήτησα 41€ και στο balance τώρα έχω 39.26€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks dedalos91.

Εσυ το χρησιμοποιεις σε τακτικη βαση το request money, με τον τροπο που μας ειπες;

Πχ μια-δυο φορες το μηνα;

Συνολικα περιπου 15-20 φορες (απο τοτε που ανακαλύφθηκε) οπως ανεφερα και θυμαμαι εως και 3 φορες σε μια μερα, αλλα παντα με τον "υπερβολικα προσεκτικο" ισως τροπο που λεω και παντα με επιτυχια 100%...

Αν ειδα καλα στα παραδειγματα σου δεν εχεις καρτα για εθνικη μην το γενικευεις εκτος αν δοκιμασες με καρτα εθνικης οποτε κατι αλλο συμβαινει.

ναι και παλι εχεις δικιο δεν δοκιμασα με εθνικη και δεν πρεπει να γενικευω, σωστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι συμβαίνει με τα σχόλια.Ενώ στα μαιλ εμφανίζονται ολόκληρα,στο σάιτ δεν εμφανίζεται τίποτα.Πχ ,στις 10.22,στο μαιλ μου,ήλθε ολόκληρο κατεβατό,ενώ στο σάιτ μόνον 5 γραμμές. :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειδα καλα στα παραδειγματα σου δεν εχεις καρτα για εθνικη μην το γενικευεις εκτος αν δοκιμασες με καρτα εθνικης οποτε κατι αλλο συμβαινει.

λοιπον εχω καρτα εθνικης και θα δοκιμασω και θα επανελθω....να δουμε τι θα γινει...για να βγαλουμε ενα σωστο συμπερασμα φιλε vagchrist

 

Κάτι συμβαίνει με τα σχόλια.Ενώ στα μαιλ εμφανίζονται ολόκληρα,στο σάιτ δεν εμφανίζεται τίποτα.Πχ ,στις 10.22,στο μαιλ μου,ήλθε ολόκληρο κατεβατό,ενώ στο σάιτ μόνον 5 γραμμές. :confused:

εχεις επιλογη να σου ερχονται με μαιλ τα δικα σου ποστ που γινεται παραθεση ή μιλας για ολα τα ποστ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνολικα περιπου 15-20 φορες (απο τοτε που ανακαλύφθηκε) οπως ανεφερα και θυμαμαι εως και 3 φορες σε μια μερα, αλλα παντα με τον "υπερβολικα προσεκτικο" ισως τροπο που λεω και παντα με επιτυχια 100%...

ναι και παλι εχεις δικιο δεν δοκιμασα με εθνικη και δεν πρεπει να γενικευω, σωστο...

 

thanks και παλι dedalos91.

Προς ωρας εχω καποιο balance εντος, αλλα θελω να ξερω πραγματικες εναλλακτικες λειτουργικες επιλογες,

και την request money, την 'λατρεψα' ως μεθοδο, (1) και ως topic starter, (2) και γιατι μας ξελασπωσε την 'δυσκολη περιοδο' των cc, και  (3) γιατι δεν μπαινεις στον κοπο να εκδοσεις αλλες καρτες(revolut κλπ).

Αν τσεκαρουμε οτι παιζει με τις καρτες μας, εξαλλου 4 βασικες τραπεζες εμειναν ολες κι ολες στην Ελλαδα, ειμαστε αρχοντες!

 

Με βολευει και μενα η debit card της ΕΤΕ, αν καποιος το κανει το request money με τον τροπο του dedalos91, για εξασφαλιση και σιγουρια, ας ενημερωσει εδω σας παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω ότι μπορουμε να δουμε τα εξης συμπερασματα από την συγκριση των περισσοτερο διαδεδομενων μεθοδων (κατα την ταπεινή μου αποψη):

(με «+» τα πλεονεκτήματα και με «-» τα μειονεκτήματα)

1) Με την μεθοδο Request Money από το paypal
+ εχουμε τα χρηματα μας στο paypal αμεσα
+ διαθετουμε τα χρηματα μας μονο όταν τα χρειαστουμε
+ υπαρχει η γνωστη ασφαλεια
- αναφερονται περιπτωσεις αποτυχιας και πρεπει να περιμενεις για την επιστροφη των χρεωσεων
- δεν αγοραζουμε από παντου (δεν εχουν ολες οι ιστοσελιδες paypal)
- υπαρχουν χρεωσεις, που ισως δεν συμφερουν

2) Με την μεθοδο Revolut
+ αγοραζουμε από παντου
+ υπαρχουν μαλλον μικροτερες και στεθερες χρεωσεις
- υπαρχει αναμονη μεχρι να είναι διαθεσιμα τα χρηματα
- ισως πρεπει να διαθεσουμε τα χρηματα μας και απλα να περιμενουν ποτε θα τα χρειαστουμε (να εχουμε καβατζα δηλαδη μηπως τα χρειαστουμε αμεσα)
- εχεις ακομα μια καρτα (κωδικους κτλ)

3) Με την μεθοδο Εμβάσματος στο paypal
+ υπαρχει η γνωστη ασφαλεια
+ υπαρχουν μαλλον μικροτερες και στεθερες χρεωσεις
- υπαρχει αναμονη μεχρι να είναι διαθεσιμα τα χρηματα
- ισως πρεπει να διαθεσουμε τα χρηματα μας και απλα να περιμενουν ποτε θα τα χρειαστουμε (να εχουμε καβατζα δηλαδη μηπως τα χρειαστουμε αμεσα)
- δεν αγοραζουμε από παντου (δεν εχουν ολες οι ιστοσελιδες paypal)

 

Αν θελετε παρτε το κειμενο και συμπληρωστε ή πειτε μου να συμπληρωσω εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εχω καρτα εθνικης και θα δοκιμασω και θα επανελθω....να δουμε τι θα γινει...για να βγαλουμε ενα σωστο συμπερασμα φιλε vagchrist

 

εχεις επιλογη να σου ερχονται με μαιλ τα δικα σου ποστ που γινεται παραθεση ή μιλας για ολα τα ποστ?

Κοίτα τι μου ήλθε στις 10.22, και δεν ήταν από παράθεση,και σύγκρινε το με αυτό που βγήκε στο σάιτ.

 

10.22.

Αρα καταλαβες οτι αυτο το σχολιο δεν χρειαζοταν.

Πριν γραψω το αρχικο μου σχολιο δοκιμασα και αυτα που αναλυτικα περιγραφεις αλλα δεν. Ο γραπτος λογος τις περισσοτερες φορες ειναι απροσωπος και δεν εχει συναισθηματα-εκφρασεις και ευκολα παρεξηγειται. Καλο ειναι να διαβαζουμε και να γραφουμε προσεκτικα και οχι παρορμητικα. Καμια διαθεση για "αρπαγμα" δεν εχω ουτε και προσωπικα με καποιο αφου δεν γνωριζομαστε καν.

-----------------------------

 

απλα (οπως συμπληρωσα) ηταν λιγο ρητορικη η ερωτηση "λεω ψεματα?"...τεσπα ολα καλα, μονο που με παραξενευει που δοκιμασες αλλαζοντας ΙΡ κτλ και δεν τα καταφερες...γιατι σε μενα πιανει 100% οπως προειπα...μου την δινει οταν κατι φαινομενικα ανεξηγητο συμβαινει...

Να δουμε τα εξης συμπερασματα:

 

# Με την μεθοδο Request Money

+ εχουμε τα χρηματα μας στο paypal αμεσα

+ διαθετουμε τα χρηματα μας μονο όταν τα χρειαστουμε

+ υπαρχει ασφαλεια

- αναφερονται περιπτωσεις αποτυχιας και πρεπει να περιμενεις για την επιστροφη χρεωσεων

- δεν αγοραζουμε από παντου (δεν εχουν ολες οι ιστοσελιδες paypal)

- υπαρχουν χρεωσεις, που ισως δεν συμφερουν

# Με την μεθοδο Revolut

+ αγοραζουμε από παντου

+ υπαρχουν μαλλον μικροτερες και στεθερες χρεωσεις

- υπαρχει αναμονη μεχρι να είναι διαθεσιμα τα χρηματα

- ισως πρεπει να διαθεσουμε τα χρηματα μας και απλα να περιμενουν ποτε θα τα χρειαστουμε (να εχουμε καβατζα μηπως τα χρειαστουμε αμεσα)

# Με την μεθοδο Εμβάσματος στο paypal 

+ υπαρχει ασφαλεια

+ υπαρχουν μαλλον μικροτερες και στεθερες χρεωσεις

- υπαρχει αναμονη μεχρι να είναι διαθεσιμα τα χρηματα

- ισως πρεπει να διαθεσουμε τα χρηματα μας και απλα να περιμενουν ποτε θα τα χρειαστουμε (να εχουμε καβατζα μηπως τα χρειαστουμε αμεσα)

- δεν αγοραζουμε από παντου (δεν εχουν ολες οι ιστοσελιδες paypal)

 

παρτε το κειμενο και συμπληρωστε αν θελετε...

Εγώ πάντως,από το Bang good,που με ενδιαφέρει αυτό τον καιρό,και από ένα μαγαζί με supplements στην Αμερική,μιά χαρά αγοράζω με απλή πιστωτική κάρτα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 


Κοίτα τι μου ήλθε στις 10.22, και δεν ήταν από παράθεση,και σύγκρινε το με αυτό που βγήκε στο σάιτ.
 

10.22.
Αρα καταλαβες οτι αυτο το σχολιο δεν χρειαζοταν.
Πριν γραψω το αρχικο μου σχολιο δοκιμασα και αυτα που αναλυτικα περιγραφεις αλλα δεν. Ο γραπτος λογος τις περισσοτερες φορες ειναι απροσωπος και δεν εχει συναισθηματα-εκφρασεις και ευκολα παρεξηγειται. Καλο ειναι να διαβαζουμε και να γραφουμε προσεκτικα και οχι παρορμητικα. Καμια διαθεση για "αρπαγμα" δεν εχω ουτε και προσωπικα με καποιο αφου δεν γνωριζομαστε καν.
-----------------------------

απλα (οπως συμπληρωσα) ηταν λιγο ρητορικη η ερωτηση "λεω ψεματα?"...τεσπα ολα καλα, μονο που με παραξενευει που δοκιμασες αλλαζοντας ΙΡ κτλ και δεν τα καταφερες...γιατι σε μενα πιανει 100% οπως προειπα...μου την δινει οταν κατι φαινομενικα ανεξηγητο συμβαινει...
Να δουμε τα εξης συμπερασματα:
 
# Με την μεθοδο Request Money
+ εχουμε τα χρηματα μας στο paypal αμεσα
+ διαθετουμε τα χρηματα μας μονο όταν τα χρειαστουμε
+ υπαρχει ασφαλεια
- αναφερονται περιπτωσεις αποτυχιας και πρεπει να περιμενεις για την επιστροφη χρεωσεων
- δεν αγοραζουμε από παντου (δεν εχουν ολες οι ιστοσελιδες paypal)
- υπαρχουν χρεωσεις, που ισως δεν συμφερουν
# Με την μεθοδο Revolut
+ αγοραζουμε από παντου
+ υπαρχουν μαλλον μικροτερες και στεθερες χρεωσεις
- υπαρχει αναμονη μεχρι να είναι διαθεσιμα τα χρηματα
- ισως πρεπει να διαθεσουμε τα χρηματα μας και απλα να περιμενουν ποτε θα τα χρειαστουμε (να εχουμε καβατζα μηπως τα χρειαστουμε αμεσα)
# Με την μεθοδο Εμβάσματος στο paypal
+ υπαρχει ασφαλεια
+ υπαρχουν μαλλον μικροτερες και στεθερες χρεωσεις
- υπαρχει αναμονη μεχρι να είναι διαθεσιμα τα χρηματα
- ισως πρεπει να διαθεσουμε τα χρηματα μας και απλα να περιμενουν ποτε θα τα χρειαστουμε (να εχουμε καβατζα μηπως τα χρειαστουμε αμεσα)
- δεν αγοραζουμε από παντου (δεν εχουν ολες οι ιστοσελιδες paypal)
 
παρτε το κειμενο και συμπληρωστε αν θελετε...

Εγώ πάντως,από το Bang good,που με ενδιαφέρει αυτό

τον καιρό,και από ένα μαγαζί με supplements στην Αμερική,μιά χαρά αγοράζω με απλή πιστωτική κάρτα. :-)

 

μην ανυσηχεις, δεν υπαρχει καποιο προβλημα...παλι εγω φταιω που κανω διορθωσεις και αλλαγες στα ποστ μου....εσυ βλεπεις την αρχικη εκδοση...


Επιβεβαιώνω κι εγώ ότι το κόλπο του dedalos91 δουλεύει κανονικά. Ζήτησα χρήματα με μία ip, άλλαξα και πλήρωσα με άλλη.

Ζήτησα 41€ και στο balance τώρα έχω 39.26€

με ποια καρτα το εκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...