Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω ότι μπορουμε να δουμε τα εξης συμπερασματα από την συγκριση των περισσοτερο διαδεδομενων μεθοδων (κατα την ταπεινή μου αποψη):

 

(με «+» τα πλεονεκτήματα και με «-» τα μειονεκτήματα)

 

1) Με την μεθοδο Request Money από το paypal

+ εχουμε τα χρηματα μας στο paypal αμεσα

+ διαθετουμε τα χρηματα μας μονο όταν τα χρειαστουμε

+ υπαρχει η γνωστη ασφαλεια

- αναφερονται περιπτωσεις αποτυχιας και πρεπει να περιμενεις για την επιστροφη των χρεωσεων

- δεν αγοραζουμε από παντου (δεν εχουν ολες οι ιστοσελιδες paypal)

- υπαρχουν χρεωσεις, που ισως δεν συμφερουν

 

2) Με την μεθοδο Revolut

+ αγοραζουμε από παντου

+ υπαρχουν μαλλον μικροτερες και στεθερες χρεωσεις

- υπαρχει αναμονη μεχρι να είναι διαθεσιμα τα χρηματα

- ισως πρεπει να διαθεσουμε τα χρηματα μας και απλα να περιμενουν ποτε θα τα χρειαστουμε (να εχουμε καβατζα δηλαδη μηπως τα χρειαστουμε αμεσα)

- εχεις ακομα μια καρτα (κωδικους κτλ)

 

3) Με την μεθοδο Εμβάσματος στο paypal

+ υπαρχει η γνωστη ασφαλεια

+ υπαρχουν μαλλον μικροτερες και στεθερες χρεωσεις

- υπαρχει αναμονη μεχρι να είναι διαθεσιμα τα χρηματα

- ισως πρεπει να διαθεσουμε τα χρηματα μας και απλα να περιμενουν ποτε θα τα χρειαστουμε (να εχουμε καβατζα δηλαδη μηπως τα χρειαστουμε αμεσα)

- δεν αγοραζουμε από παντου (δεν εχουν ολες οι ιστοσελιδες paypal)

 

Αν θελετε παρτε το κειμενο και συμπληρωστε ή πειτε μου να συμπληρωσω εγω...

 

Προσωπικά, έχοντας περάσει από τις μεθόδους αυτές, όπως και πολλοί άλλοι, θέλω να προσθέσω στα αρνητικά των μεθόδων που αφορούν στο Paypal, τα μεγάλα, κατά την άποψή μου, μειονεκτήματα 1) του αποκλεισμού χρησιμοποίησης των συνδεδεμένων καρτών, ακόμη και για αγορές ειδών/υπηρεσιών από Ελλάδα και 2) της αναγκαστικής μετατροπής συναλλάγματος από το paypal, με τις γνωστές ασύμφορες ισοτιμίες του, στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω ότι μπορουμε να δουμε τα εξης συμπερασματα από την συγκριση των περισσοτερο διαδεδομενων μεθοδων (κατα την ταπεινή μου αποψη):

 

 

(με «+» τα πλεονεκτήματα και με «-» τα μειονεκτήματα)

 

1) Με την μεθοδο Request Money από το paypal

+ εχουμε τα χρηματα μας στο paypal αμεσα

+ διαθετουμε τα χρηματα μας μονο όταν τα χρειαστουμε

+ υπαρχει η γνωστη ασφαλεια

- αναφερονται περιπτωσεις αποτυχιας και πρεπει να περιμενεις για την επιστροφη των χρεωσεων

- δεν αγοραζουμε από παντου (δεν εχουν ολες οι ιστοσελιδες paypal)

- υπαρχουν χρεωσεις, που ισως δεν συμφερουν

 

2) Με την μεθοδο Revolut

+ αγοραζουμε από παντου

+ υπαρχουν μαλλον μικροτερες και στεθερες χρεωσεις

- υπαρχει αναμονη μεχρι να είναι διαθεσιμα τα χρηματα

- ισως πρεπει να διαθεσουμε τα χρηματα μας και απλα να περιμενουν ποτε θα τα χρειαστουμε (να εχουμε καβατζα δηλαδη μηπως τα χρειαστουμε αμεσα)

- εχεις ακομα μια καρτα (κωδικους κτλ)

 

3) Με την μεθοδο Εμβάσματος στο paypal

+ υπαρχει η γνωστη ασφαλεια

+ υπαρχουν μαλλον μικροτερες και στεθερες χρεωσεις

- υπαρχει αναμονη μεχρι να είναι διαθεσιμα τα χρηματα

- ισως πρεπει να διαθεσουμε τα χρηματα μας και απλα να περιμενουν ποτε θα τα χρειαστουμε (να εχουμε καβατζα δηλαδη μηπως τα χρειαστουμε αμεσα)

- δεν αγοραζουμε από παντου (δεν εχουν ολες οι ιστοσελιδες paypal)

 

Αν θελετε παρτε το κειμενο και συμπληρωστε ή πειτε μου να συμπληρωσω εγω...

 

 

Rev. 2 (από makfil)

 

Νομιζω ότι μπορουμε να δουμε τα εξης συμπερασματα από την συγκριση των περισσοτερο διαδεδομενων μεθοδων (κατα την ταπεινή μου αποψη):

 

(με «+» τα πλεονεκτήματα και με «-» τα μειονεκτήματα)

 

1) Με την μεθοδο Request Money από το paypal

+ εχουμε τα χρηματα μας στο paypal αμεσα

+ διαθετουμε τα χρηματα μας μονο όταν τα χρειαστουμε

+ υπαρχει η γνωστη ασφαλεια

- αναφερονται περιπτωσεις αποτυχιας και πρεπει να περιμενεις για την επιστροφη των χρεωσεων

- δεν αγοραζουμε από παντου (δεν εχουν ολες οι ιστοσελιδες paypal)

- υπαρχουν χρεωσεις, που ισως δεν συμφερουν

- ο αποκλεισμος χρησιμοποίησης των συνδεδεμένων καρτών [εφοσον υπαρχουν χρηματα στο balance εξορισμου τραβαει χρηματα πρωτα απο το balance και τα υπολοιπα που θα χρειαστει απο τις αλλες επιλογες / καρτες (αρχικα την κυρια κτλ)], ακόμη και για αγορές ειδών/υπηρεσιών από Ελλάδα

- η αναγκαστική μετατροπή συναλλάγματος από το paypal (θα κάνει αναγκαστικά τη μετατροπή το paypal και όχι η κάρτα μας, αν έχουμε ορίσει να την κάνει αυτή), με τις γνωστές ασύμφορες ισοτιμίες του, στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα.

 

2) Με την μεθοδο Revolut

+ αγοραζουμε από παντου

+ υπαρχουν μαλλον μικροτερες και στεθερες χρεωσεις

- υπαρχει αναμονη μεχρι να είναι διαθεσιμα τα χρηματα

- ισως πρεπει να διαθεσουμε τα χρηματα μας και απλα να περιμενουν ποτε θα τα χρειαστουμε (να εχουμε καβατζα δηλαδη μηπως τα χρειαστουμε αμεσα)

- εχεις ακομα μια καρτα (κωδικους κτλ)

- οχι τοσο γνωστη και δοκιμασμενη ασφαλεια (?)

 

3) Με την μεθοδο Εμβάσματος στο paypal

+ υπαρχει η γνωστη ασφαλεια

+ υπαρχουν μαλλον μικροτερες και στεθερες χρεωσεις

- υπαρχει αναμονη μεχρι να είναι διαθεσιμα τα χρηματα

- ισως πρεπει να διαθεσουμε τα χρηματα μας και απλα να περιμενουν ποτε θα τα χρειαστουμε (να εχουμε καβατζα δηλαδη μηπως τα χρειαστουμε αμεσα)

- δεν αγοραζουμε από παντου (δεν εχουν ολες οι ιστοσελιδες paypal)

- ο αποκλεισμος χρησιμοποίησης των συνδεδεμένων καρτών [εφοσον υπαρχουν χρηματα στο balance εξορισμου τραβαει χρηματα πρωτα απο το balance και τα υπολοιπα που θα χρειαστει απο τις αλλες επιλογες / καρτες (αρχικα την κυρια κτλ)], ακόμη και για αγορές ειδών/υπηρεσιών από Ελλάδα

- η αναγκαστική μετατροπή συναλλάγματος από το paypal (θα κάνει αναγκαστικά τη μετατροπή το paypal και όχι η κάρτα μας, αν έχουμε ορίσει να την κάνει αυτή), με τις γνωστές ασύμφορες ισοτιμίες του, στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα.

 

Αν θελετε παρτε το κειμενο και συμπληρωστε ή πειτε μου να συμπληρωσω εγω...

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 1) Με την μεθοδο Request Money από το paypal

 

- ο αποκλεισμος χρησιμοποίησης των συνδεδεμένων καρτών, ακόμη και για αγορές ειδών/υπηρεσιών από Ελλάδα

 

 

 

Δηλαδή;

 

Eγώ χρησιμοποίησα την προπληρωμένη μου πριν κάνα μήνα με request money σε λογαριασμό μου. Τώρα δεν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω σε αγορές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή;

 

Eγώ χρησιμοποίησα την προπληρωμένη μου πριν κάνα μήνα με request money σε λογαριασμό μου. Τώρα δεν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω σε αγορές;

οχι φιλε, σιγουρα μπορεις....

δεν νομίζω να εννοει αυτο ο makfil, απλα μαλλον εχουν αναφερθει καποιες τετοιες περιπτωσεις, ειμαι σιγουρος πως θα μας εξηγησει ο ιδιος καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που πρέπει να εννοεί είναι ότι κάποιες κάρτες αν έχουν χρησιμοποιηθεί ήδη για online αγορες ή paypal, μπορεί να μη λειτουργούν με τη μέθοδο request/send money.

 

Έτσι όπως γράφτηκε όμως είναι αλλιώς το νόημα.

 

Τεσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι υπερ του revolut. Τη χρησιμοποιω εδω και ενα μηνα. Κ την έχω συνδεσει κ στο paypal. Είχα λιγο προβλημα βεβαια στην ταυτοποιηση απο τη revolut αλλα οκ τωρα. Δεν εχει τις τρελες χρεωσεις της paypal. και για ότι ποσο της βάλω έχει εξοδα 1με 2 ευρω (της τράπεζας) Το μονο μείον είανι οτι θελει 3 μερες εργασιμες για να φανουν στην κάρτα. οποτε πρεπει να προγραμματίζει καποιος τις αγορες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή;

 

Eγώ χρησιμοποίησα την προπληρωμένη μου πριν κάνα μήνα με request money σε λογαριασμό μου. Τώρα δεν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω σε αγορές;

 

Αυτό που έγραψα, σαν μειονέκτημα, είναι ότι όταν φορτώνεις το balance, είτε με τη μέθοδο Request είτε με έμβασμα, πληρώνεις, αναγκαστικά, για τις αγορές σου ή τις υπηρεσίες, με τα χρήματα που έχεις στο balance και όχι με τις κάρτες που έχεις συνδεδεμένες στο paypal. Ακόμη και λογαριασμούς ΔΕΚΟ, τηλεφωνίας κλπ να θέλεις να πληρώσεις, μέσω paypal, θα τους πληρώσεις με τα χρήματα που μετέφερες στο balance, είτε με την προμήθεια 3,4%+0,35 του request είτε με 1€ του εμβάσματος στην τράπεζά σου.

 

Για τον ίδιο λόγο, στις αγορές σε συνάλλαγμα θα κάνει το paypal τη μετατροπή του νομίσματος και όχι η κάρτα σου, έστω και αν εσύ έχεις αλλάξει τη σχετική ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγραψα, σαν μειονέκτημα, είναι ότι όταν φορτώνεις το balance, είτε με τη μέθοδο Request είτε με έμβασμα, πληρώνεις, αναγκαστικά, για τις αγορές σου ή τις υπηρεσίες, με τα χρήματα που έχεις στο balance και όχι με τις κάρτες που έχεις συνδεδεμένες στο paypal. Ακόμη και λογαριασμούς ΔΕΚΟ, τηλεφωνίας κλπ να θέλεις να πληρώσεις, μέσω paypal, θα τους πληρώσεις με τα χρήματα που μετέφερες στο balance, είτε με την προμήθεια 3,4%+0,35 του request είτε με 1€ του εμβάσματος στην τράπεζά σου.

 

Για τον ίδιο λόγο, στις αγορές σε συνάλλαγμα θα κάνει το paypal τη μετατροπή του νομίσματος και όχι η κάρτα σου, έστω και αν εσύ έχεις αλλάξει τη σχετική ρύθμιση.

τωρα νομιζω κι εγω το καταλαβα καλυτερα, δηλαδη το paypal εξορισμου τραβαει χρηματα πρωτα απο το balance και τα υπολοιπα που θα χρειαστει απο τις αλλες επιλογες / καρτες (αρχικα την κυρια κτλ)...σωστα makfil?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Στις πληρωμές προηγείται πάντα το balance και όταν αδειάσει τραβάει από την κάρτα που έχεις ορίσει ή σε ρωτάει από ποια να πάρει αν έχεις περισσότερες συνδεδεμένες.

 

Επομένως, φορτώνοντας το balance, με οποιοδήποτε τρόπο, πρέπει να έχουμε υπόψη ότι δεν θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πλέον τις συνδεδεμένες κάρτες.

 

Αντίστοιχα, στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα θα κάνει αναγκαστικά τη μετατροπή το paypal και όχι η κάρτα μας, αν έχουμε ορίσει να την κάνει αυτή.

 

Γιαυτό θεωρώ σοβαρό μειονέκτημα το φόρτωμα του balance, με οποιοδήποτε τρόπο, για τις αγορές από το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Στις πληρωμές προηγείται πάντα το balance και όταν αδειάσει τραβάει από την κάρτα που έχεις ορίσει ή σε ρωτάει από ποια να πάρει αν έχεις περισσότερες συνδεδεμένες.

 

Επομένως, φορτώνοντας το balance, με οποιοδήποτε τρόπο, πρέπει να έχουμε υπόψη ότι δεν θα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε πλέον τις συνδεδεμένες κάρτες.

 

Αντίστοιχα, στις συναλλαγές σε συνάλλαγμα θα κάνει αναγκαστικά τη μετατροπή το paypal και όχι η κάρτα μας, αν έχουμε ορίσει να την κάνει αυτή.

 

Γιαυτό θεωρώ σοβαρό μειονέκτημα το φόρτωμα του balance, με οποιοδήποτε τρόπο, για τις αγορές από το εξωτερικό.

το διορθωσα, νομιζω ειναι περισσοτερο κατανοητο μετα τις διευκρινησεις..

οριστε εδω: http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-748?do=findComment&comment=54739692

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, εκανα αγορά την προηγουμενη βδομάδα με το γνωστό κόλπο των 2 λογαριασμών στην paypal και σημερα δεν δέχεται την κάρτα μου!! γιατί συμβαινει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, εκανα αγορά την προηγουμενη βδομάδα με το γνωστό κόλπο των 2 λογαριασμών στην paypal και σημερα δεν δέχεται την κάρτα μου!! γιατί συμβαινει αυτο?

το κολπο με το paypal ειναι με εναν λογαριασμο paypal και ενα email απλο ή ετσι τουλαχιστον το ξερω εγω...

που δεν γινεται δεκτη η καρτα σου?

αν εβαλες την καρτα σου σε 2 λογαριασμους paypal πιθανον να δημιουργησες προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλημέρα. Εχθές το βράδυ έκλεισα τον λογαριασμό μου στο paypal και έφτιαξα από την αρχή άλλον με τα ίδια στοιχεία. Λοιπόν έχω το εξής θέμα τώρα. Δεν μπορώ να κάνω link την κάρτα μου. Δεν ξέρω για πιο λόγο. Στο προηγούμενο λογαριασμό την είχα κανονικά συνδεδεμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχαν και αλλοι αυτο το προβλημα (διαβασε αν μπορεις στα προηγουμενα ποστ) και αν θυμαμαι καλα μετα απο επικοινωνια με το paypal (τηλ. ή mail ή chat δεν ξερω) το ελυναν το θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...