Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι τον εκλεισες?

 

Δεν μπορεις να βαλεις την ιδια καρτα, βαλε μια αλλη

Ο λόγος που τον έκλεισα ήταν γιατί ξαφνικά εχθές δεν μπορούσα να στείλω χρήματα στον αδερφό μου. Τόσο καιρό έστελνα κανονικά χωρίς request με τον κλασικό φόρο. Και ξαφνικά μου κόπικε. Και δοκίμασα να τον κλείσω και να τον ξανανείξω μήπως και έφτιαχνε. Αλλά τζίφος. Τώρα ούτε link την κάρτα μου δεν μπορώ να κάνω.

Έστειλα και mail στη paypal και περιμένω και από αυτούς απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ερώτησις "κρίσεως".

Θα προσπαθήσω να στείλω κάποια λεφτά,$230.00, σε κάποιον γνωστό στο Αμέρικα.Είτε με Bank transfer,(Web Banking),είτε με το PayPal.Αν υποθέσουμε ότι τα καταφέρνω και με τους δύο τρόπους,ποιός είναι ο πλέον συμφέρων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Paypal είναι τράπεζα φίλε. Δεν "παίζουμε" με αυτό. Δεν έχει καμία σχέση με το άνοιγμα λογαριασμού π.χ. σε ένα φόρουμ. Αν υπάρχει πρόβλημα, επιδιώκουμε τη λύση του με το support όπως έκανες τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μίλησα με paypal τηλεφωνικά και όλα καλά. Μου το έφτιαξαν. :-D  :-D  :-D

ωραια, μπραβο και στο μελλον να σκεφτεσαι οπως ειπαν και οι υπολοιποι ειναι σαν ολες τις τραπεζες...

τελικα η λυση ειναι αυτη που ξαναγραφτηκε και ανέφερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Paypal είναι τράπεζα φίλε. Δεν "παίζουμε" με αυτό. Δεν έχει καμία σχέση με το άνοιγμα λογαριασμού π.χ. σε ένα φόρουμ. Αν υπάρχει πρόβλημα, επιδιώκουμε τη λύση του με το support όπως έκανες τελικά.

Αν θυμάσαι,για να στείλουμε λεφτά σε κάποιον,άμα ξέρουμε το email του,συμπληρώνουμε το κουτάκι,και βγαίνει αυτομάτως  το όνομα του,εφ' όσον έχει κι αυτός PayPal.

Ετσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάσαι,για να στείλουμε λεφτά σε κάποιον,άμα ξέρουμε το email του,συμπληρώνουμε το κουτάκι,και βγαίνει αυτομάτως  το όνομα του,εφ' όσον έχει κι αυτός PayPal.

Ετσι δεν είναι;

εχω στειλει αρκετες φορες, αλλα δεν θυμαμαι ακριβως ποτε εμφανιζεται το πληρες ονομα...σιγουρα ομως σε καποιο βημα της διαδικασιας εμφανιζεται και εχεις επιβεβαιωση για το σε ποιον στελνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα παιδιά! Ενώ απο τον περασμένο Σεμπτέμβριο μέχρι πρόσφατα, όλα τα money request σε paypal ήταν επιτυχή, χθές που προσπάθησα να μεταφέρω ένα ποσό δεν δέχτηκε την κάρτα. Δοκίμασα και απ'ευθείαν πληρωμή ( αγορά απο NikeStore), αλλα και πάλι τζίφος. Σκέφτηκα μήπως έχω φάει τα χρήματα και δεν το κατάλαβα, τσέκαρα στο κοντινότερο ATM, και τα χρήματα όντως υπήρχαν στον λογαριασμό. Έχω και λογαριασμό revolut, αλλα δεν έχω e-banking ώστε να αποστείλω απ'ευθείας έμβασμα σε αυτό. Για ποιο λόγο κολλάει η συναλλαγή; Χρησιμοποιώ go4more Εθνικής, και όπως προείπα δεν μου εμφανίστηκε ποτέ κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικά επέμεινα και πέρασε κανονικά! Τώρα το πρόβλημα το αντιμετωπίζω στην πληρωμή :wacko: . Συγκεκριμένα η σελίδα nike.com δεν δέχεται τα χρήματα. Κάλεσα στην εξυπηρέτηση πελατών, τους εξήγησα οτι τα χρήματα βρίσκονται σε μορφή υπολοίπου αλλα δεν επέμεναν για capital control. Με αυτά και μ'αυτά, μου έμειναν αμανάτι τα χρήματα στην paypal, που μου έφαγε και καλή ταρίφα ( περίπου 4ε για 80ε μεταφορά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Για ποιο λόγο κολλάει η συναλλαγή; Χρησιμοποιώ go4more Εθνικής, και όπως προείπα δεν μου εμφανίστηκε ποτέ κανένα πρόβλημα.

 

Κάτι συμβαίνει με τις κάρτες της Εθνικής. Και εγώ προσπάθησα την περασμένη εβδομάδα να πληρώσω Ελληνικό μαγαζί οπτικών μέσω Paypal με Debit Mastercard και η συναλλαγή απορρίφθηκε 3 φορές συνεχόμενα μέχρι που τα παράτησα και έστειλα έμβασμα στο λογαριασμό (της Εθνικής πάλι) του εμπόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μπόρεσα και έστειλα με την μέθοδο send money απο κάρτα εθνικής συνδεδεμένη με paypal σε paypal φίλου. Τις τελευταιες ημέρες για καποιον λόγο δεν μπορούσα. Τωρα θα δείξει αν απλά έτυχε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...