Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εκανα εγγραφη στην revolut.

ολα καλα

τωρα θελω να κανω αγορα απο amazon.

τα στοιχεια της καρτας τα εχω αλλα για καινουρια καρτα μου ζηταει invoice-billing adress.

ποια διευθυνση βαζω?

αυτη που εβαλα για να δημιουργησω την καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα..  Εχω κανει καποιες αγορες απο το ebay..  Μερικες ομως δεν περασαν και ειναι ανοικτες ακομα οι αγορες...  Εγω ομως δεν μπορω να στειλω τα λεφτα γιατι δεν περναει απο το paypal.  .Λογω  των capital control..   Πως κανω κλεισιμο των παραγγελιων που εχω ζητησει χωρις να τα εχω πληρωσει.. Ευχαριστω πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φτάσει εκεί που πρέπει να βρω το show pin,αλλά δε μου βγάζει τέτοιο πράγμα άμα πατήσω στο my card.

 

Έχεις παραλάβει την πλαστική κάρτα;

 

Καλησπερα..  Εχω κανει καποιες αγορες απο το ebay..  Μερικες ομως δεν περασαν και ειναι ανοικτες ακομα οι αγορες...  Εγω ομως δεν μπορω να στειλω τα λεφτα γιατι δεν περναει απο το paypal.  .Λογω  των capital control..   Πως κανω κλεισιμο των παραγγελιων που εχω ζητησει χωρις να τα εχω πληρωσει.. Ευχαριστω πολυ...

 

Επικοινωνείς με τους πωλητές, τους εξηγείς για ποιόν λόγο δεν μπορείς να τους πληρώσεις και τους ζητάς να ακυρώσουν τις παραγγελίες. Δεν είναι τόσο απλό πράγμα συνήθως αυτό και θέλει προσοχή γιατί έχει συνέπειες η ακύρωση παραγγελιών στο ebay (μέχρι και να σε μπανάρουν οριστικά αν το κάνεις συστηματικά και χωρίς δικαιολογία).

 

 

παιδια εκανα εγγραφη στην revolut.

ολα καλα

τωρα θελω να κανω αγορα απο amazon.

τα στοιχεια της καρτας τα εχω αλλα για καινουρια καρτα μου ζηταει invoice-billing adress.

ποια διευθυνση βαζω?

αυτη που εβαλα για να δημιουργησω την καρτα?

 

Την πραγματική σου διεύθυνση φυσικά! Εκεί που θα σου στέλνουν αυτά που αγοράζεις. Δεν συμφωνεί με αυτή που δήλωσες στη Revolut δηλαδή; Δήλωσες ψεύτικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παραλάβει την πλαστική κάρτα;

 

 

Επικοινωνείς με τους πωλητές, τους εξηγείς για ποιόν λόγο δεν μπορείς να τους πληρώσεις και τους ζητάς να ακυρώσουν τις παραγγελίες. Δεν είναι τόσο απλό πράγμα συνήθως αυτό και θέλει προσοχή γιατί έχει συνέπειες η ακύρωση παραγγελιών στο ebay (μέχρι και να σε μπανάρουν οριστικά αν το κάνεις συστηματικά και χωρίς δικαιολογία).

 

 

 

Την πραγματική σου διεύθυνση φυσικά! Εκεί που θα σου στέλνουν αυτά που αγοράζεις. Δεν συμφωνεί με αυτή που δήλωσες στη Revolut δηλαδή; Δήλωσες ψεύτικη;

Να ζητήσω φυσική κάρτα;Ζήτησα virtual,αλλά άμα πρέπει,να το αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ζητήσω φυσική κάρτα;Ζήτησα virtual,αλλά άμα πρέπει,να το αλλάξω.

 

Δεν είπα ότι "πρέπει" τίποτα βρε άνθρωπε! Αν δεν έχεις πάρει φυσική κάρτα πως περιμένεις να δεις ΡΙΝ και τι θα σε εξυπηρετήσει; Να γιατί δεν το βλέπεις! Χωρίς την κάρτα στο πλαστικό δεν έχει έννοια το ΡΙΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι "πρέπει" τίποτα βρε άνθρωπε! Αν δεν έχεις πάρει φυσική κάρτα πως περιμένεις να δεις ΡΙΝ και τι θα σε εξυπηρετήσει; Να γιατί δεν το βλέπεις! Χωρίς την κάρτα στο πλαστικό δεν έχει έννοια το ΡΙΝ!

Τι το ψάχνεις,μετά φόβου Θεού τις έκανα τις κινήσεις. :-)

Δηλαδή τώρα τελείωσα,αφού δε θέλει PIN;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το ψάχνεις,μετά φόβου Θεού τις έκανα τις κινήσεις. :-)

Δηλαδή τώρα τελείωσα,αφού δε θέλει PIN;

 

To PIN χρησιμοποείται ή σε περίπτωση που βάζεις την πλαστική κάρτα σε ένα ΑΤΜ για να κάνεις ανάληψη, ή αν τη χρησιμοποιήσεις σε κάποιο POS μαγαζιού για να πληρώσεις κάτι που αγόρασες. Πουθενά αλλού. Αν δεν έχεις πλαστική κάρτα, αυτονόητο είναι ότι δεν θα έχεις και ΡΙΝ. Γιατί δεν υπάρχει λόγος να έχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To PIN χρησιμοποείται ή σε περίπτωση που βάζεις την πλαστική κάρτα σε ένα ΑΤΜ για να κάνεις ανάληψη, ή αν τη χρησιμοποιήσεις σε κάποιο POS μαγαζιού για να πληρώσεις κάτι που αγόρασες. Πουθενά αλλού. Αν δεν έχεις πλαστική κάρτα, αυτονόητο είναι ότι δεν θα έχεις και ΡΙΝ. Γιατί δεν υπάρχει λόγος να έχεις.

Να είσαι καλά. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αναφερω σαν παραδοξο, οτι ενω οι κάρτες μου δεν παιρνουσαν εδω και ένα μηνα έξω, ξαφνικα σήμερα άλλαξε το σκηνικο όταν προσπάθησα σαν τελευταια επιλογη να αγορασω απο το amazon italy, η αγορα προχώρησε κανονικότατα, προς μεγαλη μου έκπληξη με την VISA που έιχα προαναφέρει οτι είχα θεμα και έιχε σταματήσει να περναει έξω, αφου όμως την είχα αφαιρέσει απο  την paypal μια μέρα πριν (προχτες). Για δοκιμή αγόρασα κατι πραγματακια και απο το amazon de και προς δεύτερη μεγαλη μου έκπληξη και εκεί η αγορα προχώρησε κανονικα, σαν να ξεμπλοκαρε η κάρτα. Το  τι φταίει και το γιατι μπλοκαρε/ξεμπλοκαρε δεν γνωρίζω (εντος οριων cc ήμουν, δεν πέρασα τα 200-300 ευρω για να είμαι καν κοντα , ανα μηνα). Είδομεν και απο αυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 (εντος οριων cc ήμουν, δεν πέρασα τα 200-300 ευρω για να είμαι καν κοντα , ανα μηνα). Είδομεν και απο αυριο.

 

Για πολλοστή φορά: δεν υφίσταται κανένα όριο στις αγορές με κάρτες. Ή περνάνε ή -συνήθως για ηλεκτρονικά που έχουμε πέσει με τα μούτρα να αγοράζουμε όλοι- δεν περνάνε (για λόγους που επίσης έχουν αναλυθεί). Το μόνο όριο που υπάρχει, είναι στα εμβάσματα προς το εξωτερικό και είναι 1000€/μήνα αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με τις αγορές με κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πολλοστή φορά: δεν υφίσταται κανένα όριο στις αγορές με κάρτες. Ή περνάνε ή -συνήθως για ηλεκτρονικά που έχουμε πέσει με τα μούτρα να αγοράζουμε όλοι- δεν περνάνε (για λόγους που επίσης έχουν αναλυθεί). Το μόνο όριο που υπάρχει, είναι στα εμβάσματα προς το εξωτερικό και είναι 1000€/μήνα αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με τις αγορές με κάρτες.

οκ, το είχα μπερδεψει, εχοντας και τα 2 σαν ενα (δηλαδη οτι το οριο στα εμβασματα ισχυει και στις αγορες απο εξω, λαθος μου). Γενικα το υπολοιπο θεμα που προανεφερα δεν ξερω πως να το εξηγησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδια εχω υπολοιπο στ ο pay pal balance. παω να κανω αγορα στο ebay και δε μου τη κανει. Μου βγαζει αυτο το μηνυμα  We are not able to process your payment using your PayPal account at this time. Please return to the merchant's website and try using a different payment method (if available)."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδια εχω υπολοιπο στ ο pay pal balance. παω να κανω αγορα στο ebay και δε μου τη κανει. Μου βγαζει αυτο το μηνυμα  We are not able to process your payment using your PayPal account at this time. Please return to the merchant's website and try using a different payment method (if available)."

Βαλε και αλλα χρηματα, δεν φτανουν αυτα που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...