Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρίξε μια ματιά στο παρόν νήμα και θα κατατοπιστείς εύκολα.

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ αλλά μπορείς να με κατευθύνεις γιατί το ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ελληνικές κάρτες δεν μπορούν (πλην κάποιων εξαιρέσεων) να χρησιμοποιηθούν για αγορές από το εξωτερικό, λόγω capital controls. Πρέπει να βγάλεις μια κάρτα εξωτερικού για να αγοράζεις απρόσκοπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία σε ευχαριστώ πολύ αλλά μπορείς να με κατευθύνεις γιατί το ψάχνω και δεν βρίσκω κάτι 

Λυσεις

1.Καρτα εξωτερικού

http://www.insomnia.gr/topic/588647-revolut-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%B1-3-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B1-posts-%CF%80%CF%81%CE%B9%CE%BD-%CF%81%CF%89%CF%84/?p=54406119

 

2.Έμβασμα στο ππ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ελληνικές κάρτες δεν μπορούν (πλην κάποιων εξαιρέσεων) να χρησιμοποιηθούν για αγορές από το εξωτερικό, λόγω capital controls. Πρέπει να βγάλεις μια κάρτα εξωτερικού για να αγοράζεις απρόσκοπτα.

 

 

Ωραία σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, ήθελα μια μικρή βοήθεια γιατί ως αρχάριος δεν ξέρω και πολλά γύρω από τα capital controls. Θέλω λοιπόν να αγοράσω μια κάμερα από την Κίνα και συγκεκριμένα  από το geekbuying που έχω ξανά αγοράσει παλιότερα. Συνδέθηκα μέσω pay pal αλλά δεν μπόρεσα να ολοκληρώσω την αγορά. Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι ή κάποιο άλλο site για την συγκεκριμένη μηχανή: http://www.geekbuying.com/item/-Official-E-U-Edition--Xiaomi-Yi-Action-Camera-Sports-Camera-WiFi-BT4-0-16MPSony-Sensor-Ambarella-A7LS-2Kp30-1080p60-HD-155-Degree-Wide-Lens---Black-363395.html 

Προσπάθησε να δεις αν την έχει ο Bang good,και πάρτην από κει με απλή κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρση ή τίποτα! Θα ψάχνουν να βρουν καταθέσεις και δεν θα βρίσκουν αν το τραβήξουν κι άλλο. Θα τα άρουν πλήρως τα cc και θα αρχίσουν να ξαναγεμίζουν χρήμα.

Αστειεύομαι φυσικά. Δεν τις σώζει τίποτα πια τις Ελληνικές τράπεζες. Η βλάβη που προξενήθηκε (προξένησαν οι ίδιες σε μεγάλο βαθμό) θεωρώ ότι είναι απολύτως μη αναστρέψιμη πλέον. Δεν είναι μόνο ότι δεν μπορούμε να ψωνίσουμε ακουστικά και θήκες από τα κινεζομάγαζα, αλλά κυρίως ότι αποδέχτηκαν το ρόλο του φοροεισπράκτορα που τους επέβαλλε το κράτος. Ό,τι βγάζω και θα βγάζω (που ούτως ή άλλως είναι λίγα μετά την πληρωμή όλων των εγκληματικών χαρατσιών και φόρων) από εδώ και πέρα, το στέλνω και θα το στέλνω έξω. Γιατί δεν θα επιτρέψω σε κανέναν να βάζει χέρι χωρίς να με ρωτήσει επειδή άργησα να πληρώσω μια δόση φόρου. Η δυνατότητα κατασχέσεων με τόσο ανήθικα εύκολο και γρήγορο τρόπο (να βάζει το βρωμόχερό του ο εκάστοτε υπουργός οικονομικών) είναι που τελείωσε οριστικά τις τράπεζες...

εχεις ανοιξει λογαριασμο σε τραπεζα εξωτερικου? μη μου πεις τα βαζεις σε καρτες τυπου revolut και number26.......

τελικα εχει βρεθει καμια τραπεζα απο καμια σοβαρη χωρα και οχι μαλτες και βουλγαριες για ανοιγμα λογαριασμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις ανοιξει λογαριασμο σε τραπεζα εξωτερικου? μη μου πεις τα βαζεις σε καρτες τυπου revolut και number26.......

τελικα εχει βρεθει καμια τραπεζα απο καμια σοβαρη χωρα και οχι μαλτες και βουλγαριες για ανοιγμα λογαριασμου?

Για Μάλτα δεν ξέρω....αλλά Βουλγαρία; Γιατί αυτή η προκατάληψη;  Δηλαδή τα θυγατρικά υποκαταστήματα στη Βουλγαρία των Unicredit, Reiffesenbank, Alianz σου πέφτουν λίγα;  Θεωρείς τις Ελληνικές Τράπεζες σήμερα πιο αξιόπιστες;   :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις ανοιξει λογαριασμο σε τραπεζα εξωτερικου? μη μου πεις τα βαζεις σε καρτες τυπου revolut και number26.......

τελικα εχει βρεθει καμια τραπεζα απο καμια σοβαρη χωρα και οχι μαλτες και βουλγαριες για ανοιγμα λογαριασμου?

 

Θα σου πω ναι. Πλην Revolut που τη θεωρώ αναξιόπιστη για τέτοια δουλειά (όχι από άποψη "εντιμότητας" και "ασφάλειας" αλλά από άποψη λειτουργικότητας και ταχύτητας τουλάχιστον) και δεν διατηρώ 3ψήφιο ποτέ ξανά, και η Leupay και η N26 είναι ασφαλέστεροι προορισμοί από οποιαδήποτε Ελληνική τράπεζα. Ανακάλυψα ότι ήμουν συνδικαιούχος και σε ένα ξεχασμένο λογαριασμό της Τράπεζας Κύπρου (στην Κύπρο) ο οποίος είχε αδειάσει 2 μήνες πριν το κούρεμα και τώρα είναι ευκαιρία να αρχίσω να τον ξαναφορτώνω. Κάποιους πολύ σοβαρούς λόγους για τους οποίους θεωρώ και τις 3 αυτές λύσεις -συνδυαστικά για διασπορά του κινδύνου- πιο αξιόπιστες από οποιαδήποτε Ελληνική μπατιροτράπεζα τους εξήγησα και δεν σκοπεύω να το συζητήσω παραπάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...από τη μιά,σπρώχνουμε τα Δικαστήρια να βγάζουν αποφάσεις εις βάρος των Τραπεζών,και από την άλλη τις λέμε μπατιροτράπαζες.Μονά ζυγά δικά μας τα θέλουμε δηλαδή.Καλοί είμαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Μάλτα δεν ξέρω....αλλά Βουλγαρία; Γιατί αυτή η προκατάληψη;  Δηλαδή τα θυγατρικά υποκαταστήματα στη Βουλγαρία των Unicredit, Reiffesenbank, Alianz σου πέφτουν λίγα;  Θεωρείς τις Ελληνικές Τράπεζες σήμερα πιο αξιόπιστες;   :-D

μα οι τραπεζες που αναφερεις εχουν την εδρα τους σε σοβαρες χωρες. και απλα στη Βουλγαρια εχουν υποκαταστηματα......

το θεμα μου ειναι οτι θελω να ανοιξω εναν κανονικο λογαριασμο (οχι καρτα τυπου revolut) σε μια κανονικη τραπεζα του εξωτερικου........   εχω και revolut και number26 ειχα και leupay αλλα την ακυρωσα γιατι δεν την χρησιμοποιουσα.......

τι επιλογες εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανοίξεις λογαριασμό σε "σοβαρή" τράπεζα του εξωτερικού πρέπει να είσαι κάτοικος της χώρας αυτής ή να έχεις εμπορική επιχείρηση εκεί.

 

ΙΣΩΣ τα καταφέρεις αν κάποιος "αξιόπιστος" κάτοικος δηλώσει γραπτώς ότι σε φιλοξενεί μέχρι να βρεις δουλειά και να τακτοποιηθείς.

Έχω φίλο που ο αδελφός του ζει και εργάζεται χρόνια στην Γερμανία. Χρειάστηκαν αρκετά χαρτιά και υπογραφές αλλά ο φίλος μου άνοιξε λογαριασμό και πήρε χρεωστική κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ανοίξεις λογαριασμό σε "σοβαρή" τράπεζα του εξωτερικού πρέπει να είσαι κάτοικος της χώρας αυτής ή να έχεις εμπορική επιχείρηση εκεί.

 

ΙΣΩΣ τα καταφέρεις αν κάποιος "αξιόπιστος" κάτοικος δηλώσει γραπτώς ότι σε φιλοξενεί μέχρι να βρεις δουλειά και να τακτοποιηθείς.

Έχω φίλο που ο αδελφός του ζει και εργάζεται χρόνια στην Γερμανία. Χρειάστηκαν αρκετά χαρτιά και υπογραφές αλλά ο φίλος μου άνοιξε λογαριασμό και πήρε χρεωστική κάρτα.

Εγώ ξέρω άτομο που τις παραμονές των δεύτερων εκλογών του 12,πήρε το αεροπλάνο και πήγε στη Φραγκφούρτη,αφού είχε κάνει κάποια συνεννόηση με τον υπολογιστή,και άνοιξε ένα λογαριασμό μιά χαρά.Στη συνέχεια ήλθε πίσω αυθημερόν,και την άλλη μέρα,πήγε στην Τράπεζα που είχε κάποια λεφτά εδώ,και έστειλε με ένα έμβασμα κάποια απ' αυτά στη Γερμανία.Ετσι,έχει λογαριασμό,μπορεί να στείλει εμβάσματα με αυτόν,αλλά δεν έχει χρεωστική κάρτα,που είναι πιο εύκολα για να αγοράζει,και πιο οικονομικά,γιατί με το έμβασμα,κρατάνε πολλά λεφτά οι Τράπεζες.Ετσι,έχει μεν τα λεφτά έξω,αλλά δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει όπως θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να τους παρεις τηλεφωνο λογικα θα βγαλεις ακρη..

Τους πηρα τηλ και μιλισα με μια κυρια. Λεει μια στιγμη να δω τα συννημενα, ταυτοτητα και οι δυο οψεις, ok μου λεει.  Μου λεει θα πρεπει να παω στο wallet να πατησω επιβαιβεωση καρτας και θα μου ερθει ενας 4ψηφιος κωδικος στο email τον οποιο θα πρεπει να βαλω μετα στο paypal για να ληθει το θεμα. Το αποτελεσμα; Εχουν περασει 5 μερες ο κωδικος δεν εχει ερθει, μου στειλανε ενα email που λεει οτι η ταυτοτητα μου εχει ληξει! Υπαρχουν ταυτοτητες που ληγουν;; Η ταυτοτητα μου εχει κανονικα τα στοιχεια και σε λατινικους χαρακτηρες. Δεν ειναι απο τις πρωτες που ειχαν μονο Ελληνικα. και χρεωθηκα και 6 ευρω για μια κληση τουτε 5 λεπτα! Παρακατω ειναι ενα μερος απο το email που ελαβα...

 

Proof of Identity:

----------------------------------------------------------------

 

The document you supplied had already expired. Please provide us with new valid documentation that proves your identity. (The validity of the Greece national identity card (CNI) from 10 to 15 years for adults over 18. )

 

What is a valid proof of identity?

 

We accept a copy of:

 - Your ID card

 - Your driving licence (the plastic card, not the official letter)

 - Your Passport

 - Other photo ID that was issued by a government body.

 

Note: The following information must be visible on the document:

 

 - First and last name

 - Date of birth

 - Date of issue and expiry

 - Document ID Number.

 

Note: The document needs to be fully visible. Partial documents cannot be accepted as a valid proof of identity.

 

----------------------------------------------------------------

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα οι τραπεζες που αναφερεις εχουν την εδρα τους σε σοβαρες χωρες. και απλα στη Βουλγαρια εχουν υποκαταστηματα......

το θεμα μου ειναι οτι θελω να ανοιξω εναν κανονικο λογαριασμο (οχι καρτα τυπου revolut) σε μια κανονικη τραπεζα του εξωτερικου........   εχω και revolut και number26 ειχα και leupay αλλα την ακυρωσα γιατι δεν την χρησιμοποιουσα.......

τι επιλογες εχω?

"ειχα και leupay αλλα την ακυρωσα γιατι δεν την χρησιμοποιουσα"  Λάθος -1 φίλτατε, εχει αποδειχθεί πιο λειτουργική σε σχέση με την Revolut και με ΙΒΑΝ !

 

" οι τραπεζες που αναφερεις εχουν την εδρα τους σε σοβαρες χωρες. και απλα στη Βουλγαρια εχουν υποκαταστηματα"  Λάθος - 2 Σε χαλάει να ανοίξεις λογαριασμό σε υποκατάστημα σοβαρής όπως λες τράπεζας;  (Αν έχεις κόλλημα με Βουλγαρία τράβα Κύπρο,Τσεχία, Ρουμανία για Ουγγαρία δεν ξέρω).

Αν πας με την τρέχουσα κατάσταση να ανοίξεις λογαριασμό σε "σοβαρή" τράπεζα (στη μητρική) σε Γερμανία,Αυστρία Αγγλία θα φας κατά 99% πόρτα  :-D εκτός εάν....είσαι ο τυχερός του τζόκερ και δελεαστούν απο το ποσό !   Βέβαια αν όντως είσαι ο υπερτυχερός θα σου κάνουν κωλοτούμπες, διαφορετικά κινδυνεύεις να  μπλέξεις άσχημα για ξέπλυμα "μαύρου" χρήματος  

 

"  τι επιλογες εχω?" Αν το ψάξεις σοβαρά,.... πιστεύω αρκετές (ανάλογα και με το ποσό) δεν είναι όμως σχετικό με το θέμα.  Ανοιξε νέο ποστ να δούμε τι προτάσεις θα πέσουν στο τραπέζι  :-) 

Σίγουρα θα βρεθούν "ειδικοί" να σε φωτίσουν με τις γνώσεις τους.   :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...