Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχουν ταυτοτητες που ληγουν;; Η ταυτοτητα μου εχει κανονικα τα στοιχεια και σε λατινικους χαρακτηρες. Δεν ειναι απο τις πρωτες που ειχαν μονο Ελληνικα. και χρεωθηκα και 6 ευρω για μια κληση τουτε 5 λεπτα! Παρακατω ειναι ενα μερος απο το email που ελαβα...

 

 

Ναι λήγουν παρά το ότι δεν γράφουν ημερομηνία λήξης. Ίσχυε η 10ετία και το 2007 παρατάθηκε σε 15ετία η λήξη των Ελληνικών ΑΔΤ. (http://www.naftemporiki.gr/story/165654/dekapentaetis-i-diarkeia-isxuos-ton-deltion-tautotitas).

Ακόμα και με αυτές τις προϋποθέσεις όμως, οι ταυτότητές μας δεν αναγράφουν ημερομηνία λήξης και γίνονται αποδεκτές κανονικά από το Ελληνικό κράτος (έχω γνωστούς που ακόμα και με ταυτότητες του 1980 συναλλάσονται κανονικότατα). Ως ταξιδιωτικά έγγραφα μπορούν να μην αναγνωρίζονται αλλά εσύ δεν την χρησιμοποίησες ως τέτοιο. Άρα κακώς αρνήθηκαν. Έχει παρέλθει καν η 15ετία για τη δική σου; Για να έχει και λατινικούς χαρακτήρες δε νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

22 Αυγούστου κλεινει 15ετια. Τι να κανω εγω τωρα δλδ να βγαλω καινούργια ταυτότητα για το Paypal; Αμα περασουν αυτες οι 120τοσες μερες που μου εχουν δωσει προθεσμία να τους στειλω τα δικαιολογιτηκα θα μου μπλοκαρουν τον λογαριασμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 Αυγούστου κλεινει 15ετια. Τι να κανω εγω τωρα δλδ να βγαλω καινούργια ταυτότητα για το Paypal; Αμα περασουν αυτες οι 120τοσες μερες που μου εχουν δωσει προθεσμία να τους στειλω τα δικαιολογιτηκα θα μου μπλοκαρουν τον λογαριασμο;

 

Στείλτους παραπομπή στη νομοθεσία (το ΦΕΚ που γράφει το link μου) και εξήγησέ τους ότι το Ελληνικό κράτος τους Νόμους του οποίου θα πρέπει να σέβονται εφόσον επέλεξαν να δραστηριοποιούνται και στην Ελλάδα, θεωρεί την ταυτότητά σου απόλυτα ισχυρή σήμερα και είναι αδικαιολόγητη η άρνησή τους. Πιθανό να μην κάνεις τίποτα αλλά δοκίμασε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 Αυγούστου κλεινει 15ετια. Τι να κανω εγω τωρα δλδ να βγαλω καινούργια ταυτότητα για το Paypal; Αμα περασουν αυτες οι 120τοσες μερες που μου εχουν δωσει προθεσμία να τους στειλω τα δικαιολογιτηκα θα μου μπλοκαρουν τον λογαριασμο;

Δίπλωμα οδήγησης, διαβατήριο δεν εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαβατήριο ειναι ληγμενο και δεν το χρησιμοποιώ. Αμα τους στειλω το διπλωμα παλι πορτα θα φαω φανταζομαι γιατι απ'οτι βλέπεις θέλουν την πλαστική καρτα! Τελοσπαντον θα κανω μια προσπάθεια με αυτο, και θα τους εξηγησω οπως ειπε και ο φιλος Theopan για την ισχυ της Ελληνικής ταυτοτητας. Δεν το περιμενα να ειναι τοσο λακαμαδες εκει στο Paypal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς που έχει στείλει πρόσφατα χρήματα σε Neteller - Skrill? Προσπάθησα μέσω debit άλλα με έκοψε λόγω CC. Έστειλα 160ε στη skrill στην τράπεζα Πειραιώς τους μέσω winbank και μου έφαγε ένα μεγάλο ποσό προμήθειας 10ε. Επίσης τα βάζουν σε λίρες και σου τρώει και προμήθεια exchange currency, 

Με neteller γνωρίζει κανείς τι προμήθεια θα μου φάει αν στείλω πχ 100 μέσω winbank στη τράπεζα εξωτερικού τους καθώς δε θέλω να τη πατήσω πάλι με exchange fee κλπ.
Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ερωτηση:
 

Πως παει το θεμα με το Paypal σε σχεση με το Ebay? Μπορουμε να αγοραζουμε πλεον κανονικα(οπως τις παλιες καλες εποχες προ CC) μεσω Paypal(στο ebay) ή θελει παλι εκεινα τα κολπα με το να στειλεις(request απο τον εαυτο σου κλπ) χρηματα στο paypal balance σου μεσω πιστωτικης καρτας?

 

 Ρωταω διοτι εκανα ανανεωση χρονου καρτας ομιλιας στο κινητο τηλεφωνο(Cosmote) μεσω Paypal και ολα πηγαν κανονικα(ενω δεν ειχα καθολου χρηματα μεσα στο paypal οποτε φανηκε σαν να λειτουργησε κανονικα οπως τις παλιες καλες εποχες το ολο ζητημα). Ή μηπως πηγαν ολα κανονικα επειδη εγινε απο Ελλαδα ενω απο ebay αμα αγορασω με Paypal δεν θα γινει η αγορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paypal και ebay είχαν και έχουν καλές σχέσεις.

Paypal και ελληνικές κάρτες βρίσκονται σε διάσταση εδώ και αρκετούς μήνες (για αγορές από εξωτερικό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Ρωταω διοτι εκανα ανανεωση χρονου καρτας ομιλιας στο κινητο τηλεφωνο(Cosmote) μεσω Paypal και ολα πηγαν κανονικα(ενω δεν ειχα καθολου χρηματα μεσα στο paypal οποτε φανηκε σαν να λειτουργησε κανονικα οπως τις παλιες καλες εποχες το ολο ζητημα). Ή μηπως πηγαν ολα κανονικα επειδη εγινε απο Ελλαδα ενω απο ebay αμα αγορασω με Paypal δεν θα γινει η αγορα?

Η αγορά σου έγινε κανονικά, γιατί η συναλλαγή ήταν εντός Ελλάδας. Τα CC δεν έκοψαν τις συναλλαγές που γίνονται μέσω PayPal για ελληνικά καταστήματα, παρά μόνο τις συνναλλαγές με τα καταστήματα εξωτερικού. Άρα, τίποτα δεν έχει αλλάξει από τον Ιούλιο του 2015 που επιβλήθηκαν τα CC μέχρι σήμερα και δεν φαίνεται να βελτιώνεται η κατάσταστη στο εγγύς μέλλον.

 

Το μόνο που άλλαξε στο μεσοδιάστημα είναι ότι βρέθηκαν κι άλλες λύσεις για να μπορεί κάποιος να κάνει αγορές από το εξωτερικό (εκτός από το Request που ανέφερες), είτε στέλνοντας χρήματα στο balance του PayPal απευθείας με έμβασμα, είτε με τη χρήση καρτών εξωτερικού (π.χ. LeuPay, Revolut κτλ.) Διάβασε λοιπόν τα αντίστοιχα topics που υπάρχουν στο forum για να ενημερωθείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας παιδια σας εχω ξανα ενοχλησει απλα φοβαμε κατι και ειπα να ξανα κανω μια ερωτηση, εχω κανει ρεβολουτ εχω σβησει απο τη παυπαλ τις ελληνικες καρτες, και εχω μονο τη ρεβολουτ. παλια ειχαν 'μπλοκαρει΄' δυο παυπαλ σε αλλα ονοματα επειδη εβγαζε οριο 1800 ευρω κλπ(με ελληνικες καρτες)... τωρα φοβαμε μην ξανα παθω το ιδιο . :/ αν μπορει καποιος ασ με βοηθησει παρακαλω παρα πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας παιδια σας εχω ξανα ενοχλησει απλα φοβαμε κατι και ειπα να ξανα κανω μια ερωτηση, εχω κανει ρεβολουτ εχω σβησει απο τη παυπαλ τις ελληνικες καρτες, και εχω μονο τη ρεβολουτ. παλια ειχαν 'μπλοκαρει΄' δυο παυπαλ σε αλλα ονοματα επειδη εβγαζε οριο 1800 ευρω κλπ(με ελληνικες καρτες)... τωρα φοβαμε μην ξανα παθω το ιδιο . :/ αν μπορει καποιος ασ με βοηθησει παρακαλω παρα πολυ

 

Εκτός του ότι δεν υπάρχει ερωτηματικό πουθενά στο post σου, ανάθεμά με αν βγαίνει το παραμικρό νόημα από αυτά που γράφεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας παιδια σας εχω ξανα ενοχλησει απλα φοβαμε κατι και ειπα να ξανα κανω μια ερωτηση, εχω κανει ρεβολουτ εχω σβησει απο τη παυπαλ τις ελληνικες καρτες, και εχω μονο τη ρεβολουτ. παλια ειχαν 'μπλοκαρει΄' δυο παυπαλ σε αλλα ονοματα επειδη εβγαζε οριο 1800 ευρω κλπ(με ελληνικες καρτες)... τωρα φοβαμε μην ξανα παθω το ιδιο . :/ αν μπορει καποιος ασ με βοηθησει παρακαλω παρα πολυ

Αν κάνεις πολλές αγορές και φτάσεις πάλι το ετήσιο όριο του PayPal, είναι λογικό να σου μπλοκάρει προσωρινά το λογαριασμό και να σου ζητήσει κάποια έγγραφα για να πιστοποιήσεις τα στοιχεία σου. Δεν είναι κάποιου είδους τιμωρία. Είναι υποχρεωτικό και θεσμισμένο από την Ευρωπαϊκή νομοθεσία για την αποφυγή περιπτώσεων που σχετίζονται με κέρδη από παράνομη δραστηριότητα, ξέπλυμμα χρήματος κτλ.

 

Επομένως, δεν έχει να κάνει με το είδος της κάρτας που έχεις συνδέσει στο PayPal (ελληνική ή ξένη), αλλά με το μέγεθος των συναλλαγών ανά έτος. Ακόμα κι αν σου μπλοκάρουν το λογαριασμό, με την πιστοποίηση ξεμπλοκάρει και σου ανεβάζουν τα όρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΡΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΩΝ PAYPAL

1. Μου θυμιζει καποιος, ποιο ειναι το ετησιο οριο συναλλαγων στο paypal? (ως αγοραστής)

Το default, ή καποιο μεγαλυτερο;

 

2. Απο που μπορω να το δω μες το pp?

 

3. Και πως οριζεται το 'ετος'; Ημερολογιακά, ή πως αλλιώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...