Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

mentora δεν ξερω αν απευθυνοσουν σε μενα αλλα αυτο που εννουσα ειναι οτι σε λιγο καιρο θα εχουν περασει 365 μερες απο την πρωτη φορα που εκανα το κολπο και εστειλα στον εαυτο μου payment γιαυτο και θα κανει reset το οριο.

Απλα ηθελα να ενημερωθω για να μην μου ερθει κανα προστιμο ή να μην εχω τιποτα προβληματα.

 

Παντως μονο αυτα θελει ετσι δεν παιζει να μου ζητησουν τιποτα εγραφα εφοριας και βλακιες  πιο μετα ετσι?

Τι πρόστιμο καλέ; Δεν είναι η ΣΔΟΕ.

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μια ερωτηση στους χρηστες paypal που εχουνε balance σε ευρω και αλλα νομισματα. Η μεταφορα ποσου απο το balance σε ευρω (κυριο νομισμα) στο balance αλλου νομισματος, με τι προμηθεια χρεωνεται αυτη η μεταφορα απο  το paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Μια παρατήρηση σχετικά με την προσθήκη τραπεζικου λογαριασμού στο PayPal, μετά και από την επικοινωνία μαζί τους.

Αν ο λογαρισμός σου είναι verified, μπορείς να προσθέσεις κατευθείαν εσύ τον τραπεζικό σου λογαριασμό χωρίς να τους πάρεις τηλέφωνο ή να τους στείλεις μαιλ. Προσοχή. Στο πεδίο εισαγωγής πρέπει να χρησιμοποιήσεις το πληκτρολόγιο για το ΙΒΑΝ και όχι copy-paste.

 

p.s.Στο account type τι πρέπει να λέει?  (αυτή την στιγμή έχει σε εμένα checking)

Σου απάντησα πριν στο Υ.Γ. αλλά ξέχασα να σoυ αναφέρω το πιο σημαντικό σε σχέση πάντα με αυτό που γράφεις για την προσθήκη του IBAN.

Η πληροφορία σου είναι πολύ ενδιαφέρουσα, αλλά εγώ που το δοκίμασα πριν λίγο δεν έπιασε.

Ο λογαριασμός μου στο PayPal είναι ιδιαίτερα παλιός, από το 2005 και φυσικά verified.

Δοκίμασα με 3 διαφορετικές τράπεζες (Alpha - Εθνική - Πειραιώς), γράφοντας ένα - ένα τα ψηφία του IBAN και σε όλες τις περιπτώσεις εμφανίστηκε το ίδιο μήνυμα λάθους, ότι είναι disabled και τα σχετικά...

Οπότε, μάλλον τυχερός στάθηκες.

 

LIFT LIMITS PP (once again)

Κανεις δεν ειπε ξεκαθαρα οτι αφορα μονο για 'εισερχομενα' χρηματα!

Ειπατε γενικα σαν οριο οτι ειναι 2500. Και οντως ειναι, αλλα δεν αφορα χρηματα που στελνεις εσυ καπου αλλου, πχ με καποια αγορα!

Αυτο το εμαθα σημερα στο helpdesk. Μπορεις να αγορασεις κατι μεχρι 10000 δολλαρια, και οσες φορες θες.(λεμε τωρα).

Επί της ουσίας δεν έχει κάποιο νόημα αυτό που σου είπαν στο helpdesk, γιατί πώς ακριβώς θα βρεθούν ξαφνικά τα 10000 δολλάρια μέσα στο λογαριασμό σου;

Θα δημιουργηθούν από παρθενογένεση;

Από κάπου θα πρέπει να μπουν στο Balance (έμβασμα, request money, refund κτλ.), πράγμα που σημαίνει εισερχόμενα χρήματα.

Άρα, πριν προλάβεις να φτάσεις στα 10000 δολλάρια για να κάνεις την αγορά, ο λογαριασμός θα έχει ήδη κλειδώσει και θα χρειάζεται lift limits.

Επεξ/σία από antikinsor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επί της ουσίας δεν έχει κάποιο νόημα αυτό που σου είπαν στο helpdesk, γιατί πώς ακριβώς θα βρεθούν ξαφνικά τα 10000 δολλάρια μέσα στο λογαριασμό σου;

Θα δημιουργηθούν από παρθενογένεση;

Από κάπου θα πρέπει να μπουν στο Balance (έμβασμα, request money, refund κτλ.), πράγμα που σημαίνει εισερχόμενα χρήματα.

Άρα, πριν προλάβεις να φτάσεις στα 10000 δολλάρια για να κάνεις την αγορά, ο λογαριασμός θα έχει ήδη κλειδώσει και θα χρειάζεται lift limits.

 

LIFT LIMITS - (συνεχεια)

Κατι δεν καταλαβαινω???

Δεν μπορω να κανω απεριοριστα top up? Αν εχω το χρημα, και ειμαι ζαπλουτος, δεν μπορω να στελνω στο pp πχ 10000, εγω ο ιδιος;

Δεν μπορω μετα να τα ξοδευω;

 

Εγω απο αυτο που μου ειπαν στο helpdesk, καταβαινω οτι το μονο προβλημα ειναι τα 'εισερχομενα' χρηματα.

Εξερχομενα, ανεβαζεις οσα θες εσυ ο ιδιος, χαλας απεριοριστα.

Καταλαβα λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος το μηνιαίο όριο της Πειραιώς για εμβάσματα στο εξωτερικό...

Μάλλον δεν έπρεπε να πάει στα 1.000 ευρώ. Τελειώνει πλέον κάθε φορά στα μέσα του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος το μηνιαίο όριο της Πειραιώς για εμβάσματα στο εξωτερικό...

Μάλλον δεν έπρεπε να πάει στα 1.000 ευρώ. Τελειώνει πλέον κάθε φορά στα μέσα του μήνα.

 

Kαι μολις θα ρωτουσα αν εξαντληθηκε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχω λογαριασμό paypal συνδεδεμένο με λογαριασμό τράπεζας. Χθες έκανα κάποιες δοκιμές και έσβησα τον λογαριασμό και την κάρτα από το paypal.

Όταν πήγα να τα ξαναβάλω (ίδιο λογαριασμό και κάρτα), την κάρτα την δεχόταν, αλλά τον λογαριασμό όχι. Αυτό γιατί γίνεται? έχει να κάνει με τα κάπιταλ? ή γενικά με την πολιτική του paypal? Τι πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχω λογαριασμό paypal συνδεδεμένο με λογαριασμό τράπεζας. Χθες έκανα κάποιες δοκιμές και έσβησα τον λογαριασμό και την κάρτα από το paypal.

Όταν πήγα να τα ξαναβάλω (ίδιο λογαριασμό και κάρτα), την κάρτα την δεχόταν, αλλά τον λογαριασμό όχι. Αυτό γιατί γίνεται? έχει να κάνει με τα κάπιταλ? ή γενικά με την πολιτική του paypal? Τι πρέπει να κάνω?

Καταρχάς να μην κάνεις δοκιμές.

Τώρα μάλλον θα πρέπει να στείλεις email ή να πάρεις τηλέφωνο να στον ξανασυνδέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D προσπάθησα να μεταφέρω κάποια χρήματα στο balance του paypal για μια αγορά από εξωτερικό. Και ο τρόπος που πήγα να το κάνω είναι φτιάχνωντας έναν δεύτερο λογαριασμό paypal και να κάνω Request payment από τον έναν λογαριασμό στον άλλον. Τελικά δεν τα κατάφερα και υπέθεσα ότι μπορεί να φταίει η κάρτα που έχω συνδεδεμένη στον έναν λογαριασμό paypal, μιας και μου έγραφε ένα μνμ ότι δεν μπορεί να προχωρήσει η συναλλαγή λόγο της κάρτας.

 

Τελικά ο καλύτερος τρόπος για μεταφορά χρημάτων στο balance του paypal ποιος είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LIFT LIMITS - (συνεχεια)

Κατι δεν καταλαβαινω???

Δεν μπορω να κανω απεριοριστα top up? Αν εχω το χρημα, και ειμαι ζαπλουτος, δεν μπορω να στελνω στο pp πχ 10000, εγω ο ιδιος;

Δεν μπορω μετα να τα ξοδευω;

 

Εγω απο αυτο που μου ειπαν στο helpdesk, καταβαινω οτι το μονο προβλημα ειναι τα 'εισερχομενα' χρηματα.

Εξερχομενα, ανεβαζεις οσα θες εσυ ο ιδιος, χαλας απεριοριστα.

Καταλαβα λαθος;

Μπορείς να κάνεις όσα top up θέλεις.

Μπορείς να στείλεις εκατομμύρια και να τα ξοδέψεις με όποιο τρόπο σου αρέσει.

 

ΑΛΛΑ μόνο αν έχεις κάνει verified το λογαριασμό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις όσα top up θέλεις.

Μπορείς να στείλεις εκατομμύρια και να τα ξοδέψεις με όποιο τρόπο σου αρέσει.

 

ΑΛΛΑ μόνο αν έχεις κάνει verified το λογαριασμό σου.

 

Θυμησε μου απο που επιβεβαιωνω οτι ειναι οντως verified.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο λογαρισμός σου είναι verified, μπορείς να προσθέσεις κατευθείαν εσύ τον τραπεζικό σου λογαριασμό χωρίς να τους πάρεις τηλέφωνο ή να τους στείλεις μαιλ. Προσοχή. Στο πεδίο εισαγωγής πρέπει να χρησιμοποιήσεις το πληκτρολόγιο για το ΙΒΑΝ και όχι copy-paste.

 

 

 

Δεν ισχύει. Είμαι verified και το δοκίμασα (3-4 φορές και πληκτρολογόντας τα ψηφία ένα-ένα όπως λες) μόλις πριν από λίγο και βγάζει σταθερά το γνωστό σφάλμα.

 

Τέλος το μηνιαίο όριο της Πειραιώς για εμβάσματα στο εξωτερικό...

Μάλλον δεν έπρεπε να πάει στα 1.000 ευρώ. Τελειώνει πλέον κάθε φορά στα μέσα του μήνα.

 

Δεν έπρεπε να ανέβει το όριο δηλαδή επειδή δεν φτάνει μόνο στην τράπεζα Πειραιώς; Κακώς της έδωσαν το ίδιο όριο με τις άλλες τράπεζες που έχουν υποπολλαπλάσια πελατειακή βάση. Όλες οι άλλες τράπεζες δεν έχουν κανένα πρόβλημα ως τώρα. Ας δώσουν περισσότερα διαθέσιμα στην Πειραιώς όπως θα έπρεπε να είχε γίνει εξαρχής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:-D προσπάθησα να μεταφέρω κάποια χρήματα στο balance του paypal για μια αγορά από εξωτερικό. Και ο τρόπος που πήγα να το κάνω είναι φτιάχνωντας έναν δεύτερο λογαριασμό paypal και να κάνω Request payment από τον έναν λογαριασμό στον άλλον. Τελικά δεν τα κατάφερα και υπέθεσα ότι μπορεί να φταίει η κάρτα που έχω συνδεδεμένη στον έναν λογαριασμό paypal, μιας και μου έγραφε ένα μνμ ότι δεν μπορεί να προχωρήσει η συναλλαγή λόγο της κάρτας.

 

Τελικά ο καλύτερος τρόπος για μεταφορά χρημάτων στο balance του paypal ποιος είναι?

 

Ο πιο άμεσος και ανέξοδος τρόπος είναι να σου στείλει χρήματα, από το paypal του, κάποιος φίλος, γνωστός, συγγενής.

Ο επόμενος τρόπος είναι με έμβασμα (κοστίζει 1€ αλλά πρέπει να έχεις συνδέσει ΙΒΑΝ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει. Είμαι verified και το δοκίμασα (3-4 φορές και πληκτρολογόντας τα ψηφία ένα-ένα όπως λες) μόλις πριν από λίγο και βγάζει σταθερά το γνωστό σφάλμα.

 

Εγώ το έκανα πριν 2 ημέρες και αυτά μου είπε και το customer service της Ρ.Ρ.

Τώρα για την περίπτωση σου δεν μπορώ να ξέρω τι γίνεται λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...