Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν το έχει πει κάποιος άλλος αλλά ας ενημερώσω λίγο τι γίνεται

 

Μας είχε δώσει λεφτά μια φίλη να της αγοράσουμε κάποια πράγματα. Δεν καταφέραμε με καμία κάρτα μέχρι που έβγαλα μια στην Attica Bank prepaid Και την φόρτωσα με τα λεφτά της φίλης

 

Σήμερα καταφέρα και της έκανα μια αγορά κάτι παπούτσια. Τα άλλα 4 ζευγάρια που προσπάθησα να της παραγγείλω δεν τα κατάφερα

Κάθε φορά μέ επαιρναν τηλεφωνο από την τράπεζα να με ρωτήσουν αν πήγα και έκανα συναλλαγή.

 

Και τους είπα πριν λίγο ότι πως γίνεται να μου πέρασε μια συναλλαγή και οι άλλες όχι αφού είναι όλες από εξωτερικό?

 

Αυτό που μου είπε η υπάλληλος είναι πως εξαρτάται από το είδος του εμπόρου. 

 

Αυτά που δεν αγοράσαμε ήταν σε κατηγορία εμπόρου ο οποίος έχει δηλώσει εμπορος ειδών ενδυσης η οικιακού εξοπλισμού η υπόδησης η καλλυντικών

 

Αυτή την αγορά που καταφέραμε να κάνουμε , ο έμπορος παρόλο που αγοράσαμε παπούτσια έχει δηλώσει ότι πουλάει είδη κατοικιδίων (τροφές , αξεσουάρ).

 

Ότι να ναι σε αυτόν τον κόσμο

 

Για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις η αγορές έγιναν από το i offer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που μου είπε η υπάλληλος είναι πως εξαρτάται από το είδος του εμπόρου. 

 

Αυτά που δεν αγοράσαμε ήταν σε κατηγορία εμπόρου ο οποίος έχει δηλώσει εμπορος ειδών ενδυσης η οικιακού εξοπλισμού η υπόδησης η καλλυντικών

 

Αυτή την αγορά που καταφέραμε να κάνουμε , ο έμπορος παρόλο που αγοράσαμε παπούτσια έχει δηλώσει ότι πουλάει είδη κατοικιδίων (τροφές , αξεσουάρ).

 

Ότι να ναι σε αυτόν τον κόσμο

 

Όχι δεν είναι καθόλου "Ότι να ναι"! Το έχουμε γράψει 100 χιλιάδες φορές και δεν το καταλαβαίνετε κάποιοι! Απαγορεύονται συναλλαγές με το εξωτερικό για συγκεκριμένα είδη προϊόντων/υπηρεσιών και από εμπόρους με συγκεκριμένα είδη δηλωθείσας δραστηριότητας. Και ό,τι δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται. Πόσες φορές ακόμα πρέπει να γραφτεί για να καταλάβουν και οι τελευταίοι και να σταματήσει το παραμύθι "μα εγώ ψωνίζω!";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει να κάνει με το PayPal. Το πρόβλημα έγκειται στα CC που κόβουν τις περισσότερες συναλλαγές για αγαθά ή υπηρεσίες από το εξωτερικό. Εφόσον έχεις συνδεδεμένες ελληνικές κάρτες στο PayPal, είναι εύλογο να περνούν μόνο οι συναλλαγές που είναι επιτρεπτές και οι υπόλοιπες να κόβονται. Στο Steam περνούν οι συναλλαγές, γιατί είναι στην κατηγορία των επιτρεπόμενων και όχι επειδή κάνεις απευθείας τις αγορές μέσω των καρτών.

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι 1 screen protector για το κινητό. Μήπως γνωρίζεις αν τα αξεσουάρ κινητών επιτρέποντε ?

 

Απο eBay πώς βλέπουμε σαν τι είναι δηλωμένο το κάθε κατάστημα?

 

Thanks και πάλι για τις γρήγορες απαντήσεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Το Lift Limits μπορεί να γίνει οποτεδήποτε το επιθυμείς και μέσα από την αντίστοιχη φόρμα που υπάρχει στο PayPal. Επειδή θα σου ζητήσουν κάποια έγγραφα για να πιστοποιηθείς, θα πρέπει να τους τα στείλεις ηλεκτρονικά, οπότε δεν γίνεται με το τηλ. σ' αυτή την περίπτωση. Αφού όμως έτσι κι αλλιώς θα τους πάρεις για τη σύνδεση του λογαριασμού σου, μπορείς να τους ρωτήσεις και θα σε κατευθύνουν αναλόγως.

 

LIFT LIMITS - PAYPAL

Υπαρχει καποιος χριστιανος εδω μεσα, που να το χει κανει,

να μου πει ποσο καιρο παιρνει να ολοκληρωθει η διαδικασια;

Εχω κανει το upload των εγγραφων εδω και 10 μερες,

και ακομη βλεπω το μηνυμα οτι θα επικοινωνησουν συντομα μαζι μου.

 

x1wup4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είναι καθόλου "Ότι να ναι"! Το έχουμε γράψει 100 χιλιάδες φορές και δεν το καταλαβαίνετε κάποιοι! Απαγορεύονται συναλλαγές με το εξωτερικό για συγκεκριμένα είδη προϊόντων/υπηρεσιών και από εμπόρους με συγκεκριμένα είδη δηλωθείσας δραστηριότητας. Και ό,τι δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται. Πόσες φορές ακόμα πρέπει να γραφτεί για να καταλάβουν και οι τελευταίοι και να σταματήσει το παραμύθι "μα εγώ ψωνίζω!";

 

Το ότι να ναι δεν το έγραψα γιατί δεν μπορώ να αγοράσω. Το έγραψα γιατί ο άλλος ενώ πουλάει παπούτσια δηλώνει ότι πουλάει είδη για κατοικίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι 1 screen protector για το κινητό. Μήπως γνωρίζεις αν τα αξεσουάρ κινητών επιτρέποντε ?

 

Απο eBay πώς βλέπουμε σαν τι είναι δηλωμένο το κάθε κατάστημα?

 

Thanks και πάλι για τις γρήγορες απαντήσεις. :)

Όλα τα ηλεκτρονικά αγαθά, όπως τα κινητά και τα αξεσουάρ αυτών, δεν επιτρέπονται.

Δεν μπορείς να δεις με κάποιο τρόπο πώς είναι δηλωμένο το κάθε κατάστημα, οπότε με τις ελληνικές κάρτες πας στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα. Δοκιμάζεις στην τύχη κι αν σου κάτσει...

 

Μπορώ να στείλω δολάρια κατευθείαν στο paypal από τράπεζα της Ελλάδας?

Δηλαδή να πάω σε τράπεζα τα δολάρια και να στείλω στο paypal.

Όχι, δεν γίνεται, γιατί το PayPal δέχεται μόνο Ευρώ από Ευρωπαϊκούς προορισμούς. Οπότε, θα σου τα μετατρέψει από μόνο του με τη δική του ασύμφορη ισοτιμία και δεν σε συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι να ναι δεν το έγραψα γιατί δεν μπορώ να αγοράσω. Το έγραψα γιατί ο άλλος ενώ πουλάει παπούτσια δηλώνει ότι πουλάει είδη για κατοικίδια.

 

Μπορεί να πουλάει και είδη για κατοικίδια και να δήλωσε αυτή ως την επικρατέστερη δραστηριότητα. Μπορεί να είναι πολυκατάστημα. Και στην Ελλάδα ακόμα μπορείς να έχεις 45 δραστηριότητες δηλωμένες. Δεν σημαίνει ότι στο εξωτερικό βέβαια έχουν τις Ελληνικές "αγκυλώσεις" όπου ο -εκάστοτε- Τσακαλώτος νομίζει ότι θα έχει λόγο στο τι πουλάμε, τι υπηρεσίες παρέχουμε και σε τι μηχανάκι "Ελληνικό" ή "Βουλγάρικο" (POS) χτυπάμε τις κάρτες των πελατών μας... Να είσαι ευχαριστημένος που πέρασε η αγορά σου και μην το ψάχνεις παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια!! 

 

Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με ενα αντικείμενο που παραγγελία μεσω ebay.... δειτε λιγο τον κωδικο βασικα και πειτε μου αν ειναι λαθος κατι...καθως λεει Ρωσια και δεν καταλαβαίνω τι γινεται.....

 

RS527473802NL http://www.17track.net/en

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Country of Destination: RUSSIAN FEDERATION

 

Μαλλον πρεπει να πεταχτείς μεχρι την ρωσια αν θελεις να παραλαβεις

 

Μιλα με τον πωλητή, κάποια μλκια πρεπει να εγραψε στο κουτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκαναν ΒΛΑΚΕΙΑ ΑΥΤΟΙ ΕΤΣΙ????? πωωωω ρε φιλεεε ελεοςςςςς τους εστειλα μυνημα!!! μα αφου του εδωσα διευθυνση κτλπ κανονικα τοσο στοκος λες να ειναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αμα πω σε εναν θειο μου που μενει Ιταλια να μου αγορασει μια 20αρα paysafe και να μου στειλει τουσ κωδικους  θα μπορω να την βαλω στο steam?Επισης που πουλανε στην Ιταλια αν γνωριζει κανεις, γιατι ο θειος μου δεν το εχει πολυ με αυτα τα πραγματα.Πουλανε στα περιπτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παιδια αμα πω σε εναν θειο μου που μενει Ιταλια να μου αγορασει μια 20αρα paysafe και να μου στειλει τουσ κωδικους  θα μπορω να την βαλω στο steam?Επισης που πουλανε στην Ιταλια αν γνωριζει κανεις, γιατι ο θειος μου δεν το εχει πολυ με αυτα τα πραγματα.Πουλανε στα περιπτερα?

 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς, αλλά 2 σελίδες πίσω ο φίλος VFerF1 αναφέρει ότι οι αγορές στο Steam περνούν κανονικά απευθείας με τις χρεωστικές του κάρτες κι αν όχι με την πρώτη, σίγουρα με τη δεύτερη προσπάθεια. Έχεις δοκιμάσει κι εσύ κάτι αντίστοιχο; Εκτός κι αν θέλεις αποκλειστικά μέσω Paysafe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...