Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοείς "Revolut & Paypal όχι".

Το Paypal σου δίνει ΙΒΑΝ στην Deutsche Bank, για έμβασμα, όταν συνδέσεις ελληνικό ΙΒΑΝ.

ΙΒΑΝ όχι προσωπικό (ονομαστικό δικό σου) αλλά γενικό, σε αντίθεση με την Leupay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Paypal σου δίνει ΙΒΑΝ στην Deutsche Bank, για έμβασμα, όταν συνδέσεις ελληνικό ΙΒΑΝ.

 

Το ΙΒΑΝ που σου δίνει-εμφανίζει το paypal (και το δίνει οτιδήποτε ΙΒΑΝ και να συνδέσεις όχι μόνο Ελληνικό) δεν είναι πλήρως λειτουργικό. Ο "Ιωάννης Δημητρίου" δεν μπορεί να στείλει δηλαδή χρήματα στο paypal ΙΒΑΝ του "Πέτρου Νικολάου".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@doll

 

Παίρνεις τόκο από τα χρήματα που στέλνεις με έμβασμα στον ΙΒΑΝ της Leupay;

 

Φυσικά, όχι, και αυτό γιατί όλα τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα (paypal, Leupay) δίνουν εικονικούς ΙΒΑΝ και όχι πραγματικούς όπως τους ξέρουμε στις ελληνικές τράπεζες.

 

 

@theopan

 

Η κουβέντα που γίνεται αφορά στη σύγκριση μεταξύ των ΙΒΑΝ Paypal και Leupay.

Το σχόλιό σου πάνω στο ένα από τα δύο ιδρύματα δεν βοηθάει αφού και τα δύο ιδρύματα δίνουν παρόμοιους ΙΒΑΝ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια!! 

 

Θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με ενα αντικείμενο που παραγγελία μεσω ebay.... δειτε λιγο τον κωδικο βασικα και πειτε μου αν ειναι λαθος κατι...καθως λεει Ρωσια και δεν καταλαβαίνω τι γινεται.....

 

RS527473802NL http://www.17track.net/en

 

 

Παιδια το αρχικο μου ποστ ηταν αυτο..... εν πασι περιπτωση τους εστειλα μυνημα και μου ειπαν οτι θα ρθει στην διευθυνση που το στειλαν!! στον κωδικο λεει ΡΩΣΙΑ να παρει η ευχη με δουλευουν μηπως???? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@theopan

 

Η κουβέντα που γίνεται αφορά στη σύγκριση μεταξύ των ΙΒΑΝ Paypal και Leupay.

Το σχόλιό σου πάνω στο ένα από τα δύο ιδρύματα δεν βοηθάει αφού και τα δύο ιδρύματα δίνουν παρόμοιους ΙΒΑΝ

 

Δεν είναι "παρόμοια". Καμία σχέση δεν έχουν τα 2 ΙΒΑΝ. Της Leupay είναι κανονικότατο ΙΒΑΝ (δεν καταλαβαίνω πως εννοείς το "εικονικό"). Επειδή δεν υπάρχει πρόσβαση σε τραπεζικό κατάστημα; Είναι άνευ σημασίας αυτό.). Και εμβάσματα σε αυτό κάνεις, και εμβάσματα από αυτό κάνεις, εσύ ο κάτοχός του ή και οποιοσδήποτε άλλος και αν πρόκειται για ΙΒΑΝ σέ άλλο νόμισμα πλην Ευρώ, πιστώνονται τα χρήματα σε αυτό το άλλο νόμισμα κανονικά. Και συνδεδεμένο με e-banking είναι με όλες τις λειτουργίες που αυτό συμπερλιαμβάνει. Πράγματα που με το "ΙΒΑΝ" του Paypal δεν γίνονται σε καμία περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ξέρω ότι θα με κράξετε , αλλά για να πάρω μια cpu μέσω ebay πρέπει να κάνω όλες αυτές τις μανούρες ?

το κόστος είναι περίπου 400 ευρώ... και δεν έχω web banking για να κάνω αυτό που γράφεται με το revolut ...

μίλησα με την άλφα μπανκ σήμερα 2 φορές στο τηλ και μου είπε η κοπέλα την πρώτη φορά ότι για αγορές εξωτερικού είναι μέχρι 5000 ευρώ , πολλά μου φάνηκαν (αν και δεν παρακολουθώ την επικαιρότητα εκτενώς), ξαναπαίρνω τηλ και μου λέει μια άλλη μπορείς από ebay όσο όριο έχει η κάρτα σου ... ρώτησα και ένα γνωστό πριν λίγο και μου λέει μέχρι 500 ευρώ το μήνα !?

 

δεν βγάζω άκρη να με συμπαθάτε ...

 

 

μέσω ebay - paypal δεν έχω ξαναψωνίσει , χθες το βράδυ άνοιξα paypal πρώτη φορά και είμαι στην φάση που περιμένω να γίνει το confirm την κάρτας ακόμα ...

 

τι μου προτείνετε να κάνω ... συγγνώμη αν κουράζω κάποιους ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ξέρω ότι θα με κράξετε , αλλά για να πάρω μια cpu μέσω ebay πρέπει να κάνω όλες αυτές τις μανούρες ?

το κόστος είναι περίπου 400 ευρώ... και δεν έχω web banking για να κάνω αυτό που γράφεται με το revolut ...

μίλησα με την άλφα μπανκ σήμερα 2 φορές στο τηλ και μου είπε η κοπέλα την πρώτη φορά ότι για αγορές εξωτερικού είναι μέχρι 5000 ευρώ , πολλά μου φάνηκαν (αν και δεν παρακολουθώ την επικαιρότητα εκτενώς), ξαναπαίρνω τηλ και μου λέει μια άλλη μπορείς από ebay όσο όριο έχει η κάρτα σου ... ρώτησα και ένα γνωστό πριν λίγο και μου λέει μέχρι 500 ευρώ το μήνα !?

 

 

Και οι τρεις "πληροφορίες" που πήρες είναι για τα μπάζα... Καμία δεν ισχύει.

1) Αυτό το "για αγορές εξωτερικού είναι μέχρι 5000 ευρώ" ισχύει για επαγγελματίες (εισαγωγείς) και όχι για ιδιώτες που θέλουν να ψωνίσουν από το ebay. Προϋποθέτει προτιμολόγια και άλλα δικαιολογητικά που δεν διαθέτεις εσύ.

2) Η αγορά CPU από το εξωτερικό, ανήκει στην κατηγορία των ηλεκτρονικών και απαγορεύεται από τις διατάξεις περί CC η αγορά της από το εξωτερικό, ανεξαρτήτως ποσού με οποιαδήποτε Ελληνική κάρτα.

3) Το όριο στο οποίο αναφέρθηκε ο φίλος σου, εκτός του ότι δεν είναι πλέον εδώ και 3 μήνες 500, αλλά 1000€, δεν είναι αξιοποιήσιμο άμεσα. Αποτελεί όριο για έμβασμα προς κάποιον λογαριασμό εξωτερικού το οποίο αφού πρώτα κάνεις, θα πρέπει να βρεις τρόπο να πληρώσεις με αυτό την αγορά σου. Και εδώ ακριβώς μπαίνουν στο παιχνίδι οι κάρτες εξωτερικού με τις οποίες ασχολούμαστε τόσους μήνες (π.χ. Revolut) ή/και το έμβασμα προς το Paypal balance. Αν δεν βγάλεις μια τέτοια ή δεν στείλεις λεφτά στο Paypal balance σου στα πλαίσια αυτού του ορίου και του συνολικού ορίου που έχει κάθε μήνα διαθέσιμο η κάθε τράπεζα, δεν μπορείς να το αξιοποιήσεις αυτό το όριο.

 

Σε κάθε περίπτωση το πρώτο βήμα που πρέπει να κάνεις είναι να ανοίξεις e-banking. Η οικονομική δραστηριοποίηση πλέον γίνεται καθημερινά όλο και δυσκολότερη χωρίς αυτό, σε όλους τους τομείς. Το "γκισέ" έχει σχεδόν τελειώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@doll

 

Παίρνεις τόκο από τα χρήματα που στέλνεις με έμβασμα στον ΙΒΑΝ της Leupay;

 

Φυσικά, όχι, και αυτό γιατί όλα τα χρηματοπιστωτικά ιδρύματα (paypal, Leupay) δίνουν εικονικούς ΙΒΑΝ και όχι πραγματικούς όπως τους ξέρουμε στις ελληνικές τράπεζες.

 

 

@theopan

 

Η κουβέντα που γίνεται αφορά στη σύγκριση μεταξύ των ΙΒΑΝ Paypal και Leupay.

Το σχόλιό σου πάνω στο ένα από τα δύο ιδρύματα δεν βοηθάει αφού και τα δύο ιδρύματα δίνουν παρόμοιους ΙΒΑΝ

Φίλε makfil, στο συγκεκριμένο θέμα συμφωνώ κι εγώ με το theopan.

Μπορεί κατά μία έννοια να είναι "εικονικά" και τα 2 IBAN, αλλά επί της ουσίας δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους.

 

Το IBAN του PayPal πιο πολύ μοιάζει με το Reference Number της Revolut και έχει πολλές δεσμεύσεις. Δηλαδή, δέχεται έμβασμα μόνο από λογαριασμό του ίδιου κατόχου (όπως γίνεται και με τη Revolut) και μόνο σε ευρώ.

 

Αντίστοιχα το IBAN της LeuPay είναι πλήρως λειτουργικό και μπορεί να δεχτεί έμβασμα από τον οποιοδήποτε και χωρίς δέσμευση στο νόμισμα. Μπορεί να μην είναι τραπεζικός λογαριασμός με τη στενή έννοια που έχουμε κατά νου, συγκρίνοντάς το με τους λογαριασμούς στην ελληνική τράπεζα, αλλά παρέχει όλες τις αντίστοιχες δυνατότητες και τις ευκολίες σε σχέση πάντα με τα εμβάσματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αναζήτηση σ' αυτό το θέμα με τη λέξη "Request" θα βρεις απάντηση για τη δέσμευση αλλά και για άλλα μειονεκτήματα.

Άλλη λύση είναι η κάρτα εξωτερικού.

Διάβασε τα σχετικά νήματα (Revolut, Leupay)

είναι 100 % σίγουρο ότι με το request τα χρήματα θα τα δέσμευση για 20 μέρες επειδη το βλέπει σαν πωλήσει ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι 100 % σίγουρο ότι με το request τα χρήματα θα τα δέσμευση για 20 μέρες επειδη το βλέπει σαν πωλήσει ? 

Επειδή το Request Money στην ουσία είναι συναλλαγή μεταξύ πωλητή/αγοραστή, η δέσμευση του ποσού συνήθως εξαρτάται από την παλαιότητα του λογαριασμού PayPal και το πλήθος των προηγηθείσων συναλλαγών.

 

Έτσι, ένας νέος λογαριασμός ή λογαριασμός που δεν έχει κάνει πολλές συναλλαγές μέχρι σήμερα, είναι βέβαιο ότι θα αντιμετωπιστεί ως νέος πωλητής και άρα μη αξιόπιστος ως προς το PayPal, οπότε σίγουρα θα δεσμευθούν τα χρήματα μέχρι να ολοκληρωθεί με επιτυχία η "πώληση" και να μην υπάρξει κάποια αρνητική αντίδραση από τον υποτιθέμενο αγοραστή.

 

Από την άλλη, ένας παλιός λογαριασμός ή λογαριασμός που έχει κάνει αρκετές έως πολλές συναλλαγές μέχρι σήμερα, είναι εύλογο να έχει διαφορετική αντιμετώπιση, ακόμα κι αν δεν υπήρξε ποτέ "πωλητής" στο παρελθόν. Οπότε, σε αυτή την περίπτωση, συνήθως, δεν υπάρχει δέσμευση.

 

Αυτή, πάνω - κάτω, είναι η λογική του PayPal και κάπως έτσι συνήθως εφαρμόζει την πολιτική του, χωρίς βέβαια αυτό να αποτελεί και απόλυτη βεβαιότητα, οπότε γι' αυτό ανέφερα αρκετές φορές τον όρο "συνήθως".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΙΔΙΑ!!!! ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!

 

Τα νευρα μου..... σε αρχικο ποστ που ειχα κανει ειχα αναφέρει για μια αγορά που εκανα μεσω Ebay και ενω μου δώσανε κωδικο το πακετο πηγε Ρωσια αντι για Ελλάδα!! τους ειπα επανειλημμένα οτι παει Ρωσια και μου ειπαν οτι θα ρθει στην διεύθυνση που δήλωσα!! τρελάθηκα ομως....να με δουλευει και απο πανω.... 

 

Ερωτημα... πως κινούμαι τωρα για να παρω τα λεφτα μου πίσω??? ο κωδικος έβγαλε alert δειτε σχετικα εδω... RS527473802NL http://www.17track.net/en/track?nums=RS527473802NL 

Μεσω Paypal?? να κανω αναφορά για να παρω τα χρήματα πισω? πως γινεται ξερει καποιος??  :mellow: :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...