Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα θα θελα να κάνω το εξής ερώτημα. Πριν 2 εβδομάδες πήρα την viva wallet card και ήλπιζα οτι θα μπορούσα να κάνω αγορές απο το εξωτερικό ή έστω με paypal αλλά τίποτα. Εμαθα για την revolut αλλά δεν έχω δικό μου λογαριασμό μονο έναν στον οποίο είμαι συνειδικαιούχος. Πήγα στην alpha bank όπου έχω τον λογαριασμό και έβαλα 25 ευρώ για να πληρώσω που θέλω με paypal. Το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω πως να βάλω το ποσό που εχω στον λογαριασμό της τράπεζας στο paypal account. Kαι αν μπορείτε να μου πείτε αν μπορώ να γράψω  το email adress , και το paypal account σε αυτόν που θέλω και  να στειλωτο ποσό αυτό των 25 ευρώ άμεσα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει λογαριασμός πίσω από τις κάρτες, άσχετα εάν υπάρχει για να εξυπηρετείται ο κάθε ένας μέσω των atm. Τα χρήματα μπαίνουν στον αριθμό της κάρτας, που εάν είναι συνδεδεμένη με τραπεζικό λογαριασμό καλώς. Ούτως ή άλλως μιλάμε για χρήματα καρτών που είναι εικονικά δεν χρειάζονται εξ αρχής λογαριασμό, παρά μόνο τα στοιχεία της κάρτας. Αυτές τις τεχνολογίες αναπτύσσουν οι visa, mastercard κοκ.

Εδω κανεις εν μεροι λαθος.

 

Πολυ απλα αν θες να βαλεις λεφτα στη καρτα που θα πανε αυτα τα λεφτα αν η καρτα δεν εχει κανεναν λογαριασμο(Προσωρινο ή μονιμο) απο πισω?

 

Αυτο θελω να σας δωσω να καταλαβετε οτι ολες οι καρτες εχουν εναν λογαριασμο για να δουλευουν αλλιως πολυ απλα δεν μπορουν να δουλεψουν.

 

Ειναι τοσο απλο το πραγμα.

 

 

Υπαρχει τροπος στο ebay να αποθηκευσεις σε μια ή παραπανω αγγελιες ολες τις ρυθμσεις(ποσα κομματια, τι χρωμα, τι μοντελο κ.τ.λ.) της ωστε οταν θελησεις να τις αγορασεις με το που πατας στο λινκ να σου βγαζει τα παντα ετοιμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Βγάλε μια ρεβολουτ.

2.Στείλε έμβασμα από το λογαριασμό που είσαι συνδικαιούχος.

3.Έτοιμος για αγορές.

1. έχω παραγγείλει ήδη την ρεβολούτ, λογικά θα μπορώ να την φορτώνω πηγαίνοντας στην τράπεζα παρόλο που είμαι συνδικαιούχος;

2.  τι εννοείς; συγνώμη αλλά δεν έχω ιδέα απο αυτά. 1η φορά ασχολούμαι. Εννοείς να κάνω κατάθεση στην revolut Μολις εχω την κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. έχω παραγγείλει ήδη την ρεβολούτ, λογικά θα μπορώ να την φορτώνω πηγαίνοντας στην τράπεζα παρόλο που είμαι συνδικαιούχος;

2. τι εννοείς; συγνώμη αλλά δεν έχω ιδέα απο αυτά. 1η φορά ασχολούμαι. Εννοείς να κάνω κατάθεση στην revolut Μολις εχω την κάρτα;

E-banking έχεις;

Γιατί αν είναι να κάνεις έμβασμα από τον γκισέ της τράπεζας θα σου βγει ο κούκος αηδόνι σε προμήθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ήδη την κάρτα. Τα στοιχεία της που σου χρειάζονται φαίνονται ήδη μέσα στην εφαρμογή. Για να τη φορτώσεις χρειάζεται να της στείλεις έμβασμα. Από το γκισέ θα σου κοστίσει περισσότερο, από ebanking ελάχιστα. Διάβασε τον οδηγό της revolut εδώ στο φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω κανεις εν μεροι λαθος.

 

Πολυ απλα αν θες να βαλεις λεφτα στη καρτα που θα πανε αυτα τα λεφτα αν η καρτα δεν εχει κανεναν λογαριασμο(Προσωρινο ή μονιμο) απο πισω?

 

Αυτο θελω να σας δωσω να καταλαβετε οτι ολες οι καρτες εχουν εναν λογαριασμο για να δουλευουν αλλιως πολυ απλα δεν μπορουν να δουλεψουν.

 

Ειναι τοσο απλο το πραγμα.

Όχι.

Π.χ δεν χρειάζεται να υπάρχει λογαριασμός για να βγάλεις προπληρωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E-banking έχεις;

Γιατί αν είναι να κάνεις έμβασμα από τον γκισέ της τράπεζας θα σου βγει ο κούκος αηδόνι σε προμήθειες.

όχι αλλά απο οτι λές , πρέπει να ανοίξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω κανεις εν μεροι λαθος.

 

Πολυ απλα αν θες να βαλεις λεφτα στη καρτα που θα πανε αυτα τα λεφτα αν η καρτα δεν εχει κανεναν λογαριασμο(Προσωρινο ή μονιμο) απο πισω?

 

Αυτο θελω να σας δωσω να καταλαβετε οτι ολες οι καρτες εχουν εναν λογαριασμο για να δουλευουν αλλιως πολυ απλα δεν μπορουν να δουλεψουν.

 

Ειναι τοσο απλο το πραγμα.

 

Ρε μάστορα πραγματικά απορώ: μιλάς σοβαρά; Τι να "μας δώσεις να καταλάβουμε"; Εσύ είσαι που "πιστεύεις" (λανθασμένα) επειδή προφανώς δεν έχεις κάρτες ή δεν έχεις καταλάβει τι κάνουν. Εμείς γνωρίζουμε και σου λέμε αυτά που σου λέμε. Οποιαδήποτε κάρτα προπληρωμένη ή πιστωτική είναι από μόνη της ένας λογαριασμός πίστωσης. Δεν χρειάζεται να είναι κανένας λογαριασμός ταμιευτηρίου (όπως τον έχεις στο μυαλό σου δηλαδή) από πίσω της. Ξεκίνησες να λες ότι μπορείς να κάνεις αγορές μέσω Paypal κατευθείαν από συνδεδεμένο λογαριασμό, σου απάντησα ότι κάτι τέτοιο δεν ήταν ποτέ δυνατό (να εμβάζει απευθείας δηλαδή ο λογαριασμός χρήματα στον αποδέκτη), δεν σου βγήκε και το γύρισες μετά στο ότι εννοούσες χρεωστική κάρτα που είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό και συνεχίζεις τώρα να λες χαζά περί του "που θα πάνε τα λεφτά που στέλνουμε στην κάρτα"... Στην κάρτα πάνε τα λεφτά. Αν αυτή είναι χρεωστική (υποκατηγορία καρτών είναι οι χρεωστικές) καταλήγουν τελικά σε κάποιον τραπεζικό λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος σε αυτές. Αυτή είναι υποπερίπτωση όμως μιας πληθώρας ειδών καρτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις ήδη την κάρτα. Τα στοιχεία της που σου χρειάζονται φαίνονται ήδη μέσα στην εφαρμογή. Για να τη φορτώσεις χρειάζεται να της στείλεις έμβασμα. Από το γκισέ θα σου κοστίσει περισσότερο, από ebanking ελάχιστα. Διάβασε τον οδηγό της revolut εδώ στο φόρουμ.

δηλαδή αν κατάλαβα σωστά, μπορώ να στείλω έμβασμα , να κάνω κατάθεση στα στοιχεία της  revolut που υπάρχουν στην εφαρμογή, και μόλις το πάρουν, να έχω στην κάρτα τα χρήματα που θέλω, παρόλο που δεν εχω παραλαβει την κάρτα σωστά;

εχω 25 ευρώ στον λογαριασμο μου, τώρα , τι μου προτείνεις να κάνω; να τα στείλω απευθείας αυτα που εχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεως ποια με κουρασατε παιδια.

Ειπα πουθενα οτι πρεπει να εχεις λογαριασμο για να παρεις καρτα?

 

Αν δεν καταλαβαινετε τι γραφω δεν φταιω εγω γι' αυτο.

 

Εγω ειπα πως δουλευουν οι καρτες.

 

Εδω κανεις εν μεροι λαθος.

 

Πολυ απλα αν θες να βαλεις λεφτα στη καρτα που θα πανε αυτα τα λεφτα αν η καρτα δεν εχει κανεναν λογαριασμο(Προσωρινο ή μονιμο) απο πισω?

 

Αυτο θελω να σας δωσω να καταλαβετε οτι ολες οι καρτες εχουν εναν λογαριασμο για να δουλευουν αλλιως πολυ απλα δεν μπορουν να δουλεψουν.

 

Ειναι τοσο απλο το πραγμα.

 

 

Υπαρχει τροπος στο ebay να αποθηκευσεις σε μια ή παραπανω αγγελιες ολες τις ρυθμσεις(ποσα κομματια, τι χρωμα, τι μοντελο κ.τ.λ.) της ωστε οταν θελησεις να τις αγορασεις με το που πατας στο λινκ να σου βγαζει τα παντα ετοιμα?

 

 

Οταν λεω λογαριασμο εννοω οτι με το που παιρνεις μια καρτα αυτοματος αυτη η καρτα ολα τα λεφτα που βαζεις σε αυτην πανε σε εναν λογαριασμο της τραπεζας δεν ειπα ποτε οτι πρεπει να εχεις ηδη λογαριασμο για να τη συνδεσεις σε αυτον.

 

Αν παλι δεν καταλαβατε δεν μπορω να κανω κατι γι' αυτο.


Ρε μάστορα πραγματικά απορώ: μιλάς σοβαρά; Τι να "μας δώσεις να καταλάβουμε"; Εσύ είσαι που "πιστεύεις" (λανθασμένα) επειδή προφανώς δεν έχεις κάρτες ή δεν έχεις καταλάβει τι κάνουν. Εμείς γνωρίζουμε και σου λέμε αυτά που σου λέμε. Οποιαδήποτε κάρτα προπληρωμένη ή πιστωτική είναι από μόνη της ένας λογαριασμός πίστωσης. Δεν χρειάζεται να είναι κανένας λογαριασμός ταμιευτηρίου (όπως τον έχεις στο μυαλό σου δηλαδή) από πίσω της. Ξεκίνησες να λες ότι μπορείς να κάνεις αγορές μέσω Paypal κατευθείαν από συνδεδεμένο λογαριασμό, σου απάντησα ότι κάτι τέτοιο δεν ήταν ποτέ δυνατό (να εμβάζει απευθείας δηλαδή ο λογαριασμός χρήματα στον αποδέκτη), δεν σου βγήκε και το γύρισες μετά στο ότι εννοούσες χρεωστική κάρτα που είναι συνδεδεμένη με λογαριασμό και συνεχίζεις τώρα να λες χαζά περί του "που θα πάνε τα λεφτά που στέλνουμε στην κάρτα"... Στην κάρτα πάνε τα λεφτά. Αν αυτή είναι χρεωστική (υποκατηγορία καρτών είναι οι χρεωστικές) καταλήγουν τελικά σε κάποιον τραπεζικό λογαριασμό που είναι συνδεδεμένος σε αυτές. Αυτή είναι υποπερίπτωση όμως μιας πληθώρας ειδών καρτών.

Ακριβως αυτο εννοω.

 

Αν εσεις καταλαβατε οτι πρεπει να εχεις ηδη λογαριασμο για να τον ενωσεις με τη καρτα δεν μπορω να καταλαβω που ειπα εγω κατι τετοιο.

Και σας προκαλω να μου πειτε που το ειπα αυτο.

 

Δειτε ποιο πανω τι ακριβως εννοουσα.

 

Και πιστεψε με εχω καρτες και οχι μονο μια.

 

 

Και οσο για το paypal το εχω αναφερει τοσες πολλες φορες που βαριεμε να το ξαναπω.

Θελεις να με πιστεψεις εχει καλος, δεν θελεις παλι καλος ειναι δικαιωμα σου τι θα κανεις.

 

Εγω ειπα απλα οτι τα λεφτα τα τραβαγε απο τον τραπεζικο λογαριασμο που ηταν συνδεδεμενος με την χρεωστικη καρτα που ειχα συνδεσει στο paypal γι' αυτο και ειχα μαζι κολλητα τις δυο λεξεις και οχι ξεχωριστα.

 

 

 

Και αυτα παντα οταν δεν ειχε λεφτα το paypal ballance.

 

Αν εσεις λεγωντας τραπεζικο λογαριασμο καταλαβατε οτι εννοω κατι αλλο συγνωμη ισως το ειπα λαθος.

 

 

Και επειδη τραβηξε πολυ το ολο θεμα και ειναι και oftopic εγω το σταματαω εδω. Ας πιστευει οτι θελει ο καθε ενας δεν με αφορα.

 

Εγω ξερω πως δουλευουν καποια πραγματα και τι ακριβως γινεται και στο paypal αλλα και στις καρτες προπληρωμενες ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και καλο καλοκαιρι, μπαινω κατευθειαν στο ψητο, μπορω να αγορασω αμεσα απο εδω το gta v (digital) με χρεωστικη?

Δοκίμασε και ενημέρωσε το νήμα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...