Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα τοσο καιρο επηρεαζαν τα capital controls οποιαδηποτε αγορα απο το εξωτερικο εκτος μερικων εξαιρεσεων.

 

Πως γινεται λοιπον στο amazon να μην επηρεαζοτανε ποτε και να μπορουσες να αγορασεις ακομα και με το ξεκινημα των capital controls?

 

Εξηγησε μου σε παρακαλω πολυ περισσοτερο το 3 & 4.

 

Δηλαδη πως ακριβως μπορω να στειλω προσωπικο μυνημα σε καποιον πριν ακομα κανω την παραγγελια και πως ακριβως μπορω να δω τα εξοδα αποστολης για Ελλαδα ειδικα για ενα προιον που δεν αναφερει καθολου εξοδα αποστολης για Ελλαδα.

Για να δεις έξοδα αποστολής απλώς βαλτα στο καλάθι σου πήγαινε checkout προχωρά μέχρι το shipping και εκει θα δεις το σύνολο της παραγγελίας σου. (μερικές φορές και από το καλάθι μπορείς να δεις το total cost, δοκίμασε και αυτό)[μιλώντας πάντα όταν είσαι signed in στο account σου].

 

Αν είναι το αμαζον ο πωλητης πρέπει να κάνεις contact το support.

Αν είναι από 3rd party seller (marketplace) πήγαινε στη σελίδα του και πάτα το contact this "seller".

 

Αν δεν δείχνει μεταφορικά για Ελλάδα ΔΕΝ στέλνετε και Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό: "Υπηρεσίες telemarketing" εμένα με βάζει σε υποψίες ότι όχι μόνο δεν χαλάρωσε το πράγμα, αλλά μπορεί κάλιστα να συμπεριλαμβάνονται πλέον τα πάντα σε αυτό... Τι σημαίνει δηλαδή "telemarketing"; Πώληση εξ' αποστάσεως. Οτιδήποτε ψωνίζουμε από το εξωτερικό πώληση εξ' αποστάσεως είναι...

 

 

Ουδέποτε ήταν δυνατό κάτι τέτοιο. Λεφτά από τραπεζικό λογαριασμό δεν τραβούσε ποτέ αυτόματα πριν από κάποια αγορά το Paypal.

 

 

 Και βέβαια όχι. Από οποιονδήποτε λογαριασμό σου ανήκει (με αρκετή ελαστικότητα ακόμα και σε αυτό) στέλνεις έμβασμα στο Paypal balance.

Νομιζεις.

Μια χαρα τραβαγε λεφτα απο τον τραπεζικο λογαριασμο/καρτα visa που ειχες συνδεση στο paypal αν δεν ειχε λεφτα στο paypal ballance οταν εκανες την οποια αγορα.

 

Εγω παντα ετσι αγοραζα πριν τα capital controls.

Για να δεις έξοδα αποστολής απλώς βαλτα στο καλάθι σου πήγαινε checkout προχωρά μέχρι το shipping και εκει θα δεις το σύνολο της παραγγελίας σου. (μερικές φορές και από το καλάθι μπορείς να δεις το total cost, δοκίμασε και αυτό)[μιλώντας πάντα όταν είσαι signed in στο account σου].

 

Αν είναι το αμαζον ο πωλητης πρέπει να κάνεις contact το support.

Αν είναι από 3rd party seller (marketplace) πήγαινε στη σελίδα του και πάτα το contact this "seller".

 

Αν δεν δείχνει μεταφορικά για Ελλάδα ΔΕΝ στέλνετε και Ελλάδα.

Αν ειναι ετσι να το κανω τι?

 

Ακριβως αυτο λεω σε προηγομενα ποστ μου οτι αν δεν φτασεις στο καθε προιον που θες ενα βημα πριν την ολοκληρωση της παραγγελιας δεν μπορεις να δεις τα εξοδα αποστολης για Ελλαδα κ.τ.λ.

 

Αυτο ειναι που με ξενερωνε παντα με το amazon οτι καθε φορα που ηθελες να δεις τα εξοδα αποστολης για Ελλαδα επερεπε να κανεις την παραγγελια μεχρι ενα βημα πριν το τελικο οκ.

 

 

Γι' αυτο παντα εγω συμπαθουσα το ebay και οχι το amazon.

Στο ebay μια χαρα μπορεις να στειλεις ενα προσωπικο μυνημα στον οποιο πωλητη χωρις να κανεις καμια απολυτως παραγγελια και να τον ρωτησεις οτιδηποτε.

Και τις περισσοτερες φορες σου λενε απο την αρχη ποσα ειναι τα εξοδα αποστολης για Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νομιζεις.

Μια χαρα τραβαγε λεφτα απο τον τραπεζικο λογαριασμο/καρτα visa που ειχες συνδεση στο paypal αν δεν ειχε λεφτα στο paypal ballance οταν εκανες την οποια αγορα.

 

Εγω παντα ετσι αγοραζα πριν τα capital controls.

 

Αν ειναι ετσι να το κανω τι?

 

Ακριβως αυτο λεω σε προηγομενα ποστ μου οτι αν δεν φτασεις στο καθε προιον που θες ενα βημα πριν την ολοκληρωση της παραγγελιας δεν μπορεις να δεις τα εξοδα αποστολης για Ελλαδα κ.τ.λ.

 

Αυτο ειναι που με ξενερωνε παντα με το amazon οτι καθε φορα που ηθελες να δεις τα εξοδα αποστολης για Ελλαδα επερεπε να κανεις την παραγγελια μεχρι ενα βημα πριν το τελικο οκ.

 

 

Γι' αυτο παντα εγω συμπαθουσα το ebay και οχι το amazon.

Στο ebay μια χαρα μπορεις να στειλεις ενα προσωπικο μυνημα στον οποιο πωλητη χωρις να κανεις καμια απολυτως παραγγελια και να τον ρωτησεις οτιδηποτε.

Και τις περισσοτερες φορες σου λενε απο την αρχη ποσα ειναι τα εξοδα αποστολης για Ελλαδα.

Μπορείς κάποια να τα δεις και στο καλάθι.

 

Οκ, παρ' όλα αυτά δεν είναι και κάτι τρομερό να ξοδεψεις 20 δευτερόλεπτα παραπάνω...

 

Άλλο το eBay αλλο το amazon.

 

Είναι 2 διαφορετικά πράγματα. Και γι' αυτό λειτουργούν και με τελείως διαφορετικό τρόπο.

 

Και στο αμαζον μπορείς να κάνεις contact τον πωλητη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορω να επικοινωνήσω με οποιοδήποτε πωλητη χωρις να κανω παραγγελια πριν?

 

 

Οχι ειναι τρελλη διαφορα γιατι αν δεν ξερεις ακομα τι θα αγορασεις και θελεις να μαθεις εξοδα αποστολης πρεπει να καθεσε να κανεις παραγγελια στο καθε τι για να μαθεις απλα τα εξοδα αποστολης για Ελλαδα.

 

Πιστεψε με ειναι τρελλη μα τρελλη διαφορα και απιστευτο σπασιμο/χρονοβορο σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο site στυλ amazon π.χ. ebay(Αρχηγος), gearbest, aliexpress κ.τ.λ.

 

Και δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο το εχουν ετσι χρονια τωρα στο amazon και ακομα δεν το εχουν αλλαξει μιας και ειναι απιστευτα δυσχρηστο και μη πρακτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ειναι τρελλη διαφορα γιατι αν δεν ξερεις ακομα τι θα αγορασεις και θελεις να μαθεις εξοδα αποστολης πρεπει να καθεσε να κανεις παραγγελια στο καθε τι για να μαθεις απλα τα εξοδα αποστολης για Ελλαδα.

 

Πιστεψε με ειναι τρελλη μα τρελλη διαφορα και απιστευτο σπασιμο/χρονοβορο σε σχεση με οποιοδηποτε αλλο site στυλ amazon π.χ. ebay(Αρχηγος), gearbest, aliexpress κ.τ.λ.

 

Και δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο το εχουν ετσι χρονια τωρα στο amazon και ακομα δεν το εχουν αλλαξει μιας και ειναι απιστευτα δυσχρηστο και μη πρακτικο.

Το αμαζον έχει πολύ λίγες ομοιότητες με το ebay.

Το ebay είναι καθαρά marketplace, το amazon όχι.

 

Επίσης, το amazon έχει πολλές περισσότερες υπηρεσίες σε σχέση με το ebay και γενικώς η όλη φιλοσοφία του είναι τελειως διαφορετική.

 

Αρχηγός με βάση τι;

Το market cap του amazon είναι 100 φορές μεγαλύτερο από ότι του ebay...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως φιλε μου επειδη κανω ερευνα αγορας στο ebay πριν αποφασισω τι θελω να αγορασω εχω στειλει καποια προσωπικα μυνηματα πριν.

Βεββαια για να τα λεμε ολα και το ebay σου εχει εναν τυχαιο περιορισμενο αριθμο προσωπικων μυνηματων που μπορεις να στειλεις καθε μερα.

Αλλα τουλαχιστον σου δινει την αυτη τη δυνατοτητα οχι σαν το amazon.


Το αμαζον έχει πολύ λίγες ομοιότητες με το ebay.
Το ebay είναι καθαρά marketplace, το amazon όχι.

Επίσης, το amazon έχει πολλές περισσότερες υπηρεσίες σε σχέση με το ebay και γενικώς η όλη φιλοσοφία του είναι τελειως διαφορετική.

Αρχηγός με βάση τι;
Το market cap του amazon είναι 100 φορές μεγαλύτερο από ότι του ebay...

Αποψη σου. Επετρεψε μου να διαφωνω σε αυτο.

 

Δες λιγο το κοσμο που εχει το ebay που ειναι παγκοσμιο και δες και το κοσμο που εχει το amazon που ειναι κυριως αμερικανικο και οι υπηρεσιες που λες ειναι μονο για αμερικη γιατι για Ελλαδα ειναι τρομερα λιγες σε σχεση με αυτες τις Αμερικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JUST-GAMER εσύ νομίζεις και μην πετάγεται για να δώσεις συμβουλές γιατί τα έχεις μπερδεμένα μέσα στο κεφάλι σου, ο @theopan έχει δίκιο, ΠΟΤΕ δεν τράβαγε λεφτά από τραπεζικό λογαριασμό το ππ, εσύ προφανώς εννοείς τον τραπεζικό λογαριασμού που έχεις συνδέσει με την χρεωστική σου και που αυτήν στην συνέχεια την συνδέσες στο ππ

 

Άλλο ο μουσακάς και άλλο το παστίτσιο και ας έχουν και τα δύο μπεσαμέλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως φιλε μου επειδη κανω ερευνα αγορας στο ebay πριν αποφασισω τι θελω να αγορασω εχω στειλει καποια προσωπικα μυνηματα πριν.

Βεββαια για να τα λεμε ολα και το ebay σου εχει εναν τυχαιο περιορισμενο αριθμο προσωπικων μυνηματων που μπορεις να στειλεις καθε μερα.

Αλλα τουλαχιστον σου δινει την αυτη τη δυνατοτητα οχι σαν το amazon.

Αποψη σου. Επετρεψε μου να διαφωνω σε αυτο.

 

Δες λιγο το κοσμο που εχει το ebay που ειναι παγκοσμιο και δες και το κοσμο που εχει το amazon που ειναι κυριως αμερικανικο και οι υπηρεσιες που λες ειναι μονο για αμερικη γιατι για Ελλαδα ειναι τρομερα λιγες σε σχεση με αυτες τις Αμερικης.

 

Καλά τα λες γιατί μας έχουν φλομώσει με την ψευτό ευρώπη τους. Είναι ανάγκη να έχεις amazon Γερμανίας, Ισπανίας, Γαλλίας κοκ? Κάνε ένα amazon ευρώπης να τελειώνει η υπόθεση και να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Με προσαρμοσμένα μεταφορικά και φόρους. Κατά τα άλλα Ευρώπη. Πάλι καλά που υπάρχουν και οι εταιρίες προώθησης και αγοράζουμε προϊόντα που όλος τυχαίος δεν έρχονται στην Ελλάδα αλλά διακινούνται στην υπόλοιπη Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@JUST-GAMER εσύ νομίζεις και μην πετάγεται για να δώσεις συμβουλές γιατί τα έχεις μπερδεμένα μέσα στο κεφάλι σου, ο @theopan έχει δίκιο, ΠΟΤΕ δεν τράβαγε λεφτά από τραπεζικό λογαριασμό το ππ, εσύ προφανώς εννοείς τον τραπεζικό λογαριασμού που έχεις συνδέσει με την χρεωστική σου και που αυτήν στην συνέχεια την συνδέσες στο ππ

 

Άλλο ο μουσακάς και άλλο το παστίτσιο και ας έχουν και τα δύο μπεσαμέλ

 

 

Γιατι να τα εχω εγω μπερδεμενα και οχι εσυ?

 

Εγω ειπα εξ' αρχης οτι το paypal τραβαγε τα λεφτα που χρειαζοτανε για καθε αγορα απο τη καρτα που εχω συνδεδεμενη στο paypal αν δεν ειχε λεφτα στο paypal ballance.

 

Νομιζεις.

Μια χαρα τραβαγε λεφτα απο τον τραπεζικο λογαριασμο/καρτα visa που ειχες συνδεση στο paypal αν δεν ειχε λεφτα στο paypal ballance οταν εκανες την οποια αγορα.

 

Εγω παντα ετσι αγοραζα πριν τα capital controls.

 

 

 

Και αν δεν ξερεις να μιλας ευγενικα χωρις να ειρωνευτεις να μην μιλας καθολου. Δεν σε ειρωνευτικα ουτε σου απεύθυνα ποτε το λογο εσυ πεταχτηκες σαν ...

 

 

 

Και επειδη εδω και πολλα ποστ το πηγαμε σε amazon vs ebay καλο ειναι να το ληξουμε εδω γιατι ουτο σι αλλος ειμαστε off topic εδω και αρκετα ποστ και ουτε εγω προκειτε να σου αλλαξω γνωμη, και ουτε εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχααα προπληρωμένη εθνικής, τέλια !!!

 

θα σε ρημάξουν στις προμήθειες, οι παλιοί καλοι καιροί που τα πετάγαμε στην εθνική και τις προπληρωμένες περάσαν

 

 

Εκαναν και ενα καλο τα cc :-D

Mονο με προπληρωμενες θα γινεται δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λες γιατί μας έχουν φλομώσει με την ψευτό ευρώπη τους. Είναι ανάγκη να έχεις amazon Γερμανίας, Ισπανίας, Γαλλίας κοκ? Κάνε ένα amazon ευρώπης να τελειώνει η υπόθεση και να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Με προσαρμοσμένα μεταφορικά και φόρους. Κατά τα άλλα Ευρώπη. Πάλι καλά που υπάρχουν και οι εταιρίες προώθησης και αγοράζουμε προϊόντα που όλος τυχαίος δεν έρχονται στην Ελλάδα αλλά διακινούνται στην υπόλοιποι Ευρώπη.

Εχει να κάνει με θέματα υπηρεσιών, licensing προϊόντων κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ίσως, αλλά για πια Ευρώπη τότε μιλάμε, μόνο κοινά νομίσματα.

Σε μία ένωση είμαστε, όχι στο ίδιο κράτος.

Υπάρχουν νομοθεσίες κτλ, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

 

(ποια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μία ένωση είμαστε, όχι στο ίδιο κράτος.

Υπάρχουν νομοθεσίες κτλ, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

 

(ποια)

 

Πες μου σε πρακτικό επίπεδο ένα power bank παράδειγμα γιατί κωλύεται να έρθει Ελλάδα, τις στιγμή που υπάρχει ελεύθερη διακίνηση προϊόντων? Και από άλλα site ευρωπαϊκά μπορεί να το αγοράσεις. Εδώ τερματίζουν την παραγωγή σε κανένα χρόνο. Εντάξει μπορεί να είναι θέμα Ευρώπης αλλά είναι και θέμα amazon. Σκέψου ότι έχουν έρθει uber και airbnb και άλλες τόσες και τώρα συμμορφώνεται η Ελλάδα στα μέτρα αυτών των υπηρεσιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...