Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι να τα εχω εγω μπερδεμενα και οχι εσυ?

 

Εγω ειπα εξ' αρχης οτι το paypal τραβαγε τα λεφτα που χρειαζοτανε για καθε αγορα απο τη καρτα που εχω συνδεδεμενη στο paypal αν δεν ειχε λεφτα στο paypal ballance.

 

Από το 2004 που έχω Paypal, δεν έχω δει ποτέ την επιλογή να πληρώσω κατευθείαν από τον συνδεδεμένο τραπεζικό λογαριασμό* μου για αγορά. Τώρα μπορούμε βέβαια να συνεχίσουμε να διαφωνούμε ες αεί, αλλά εγώ δεν θα μπω σε αυτή τη διαδικασία. Γιατί δεν έχει νόημα καθώς δεν μπορεί πλέον να αποδειχτεί κιόλας.

 

* Συνηθίζω σε αντίθεση με άλλους να ακριβολογώ όταν μιλάω: κατευθείαν από τον συνδεδεμένο στο Paypal τραπεζικό λογαριασμό μου δεν γίνεται. Όχι από την συνδεδεμένη κάρτα που πιθανώς είναι χρεωστική και είναι συνδεδεμένη με κάποιον τραπεζικό λογαριασμό. Τότε γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω ειπα απλα οτι τα λεφτα τα τραβαγε απο τον τραπεζικο λογαριασμο που ηταν συνδεδεμενος με την χρεωστικη καρτα που ειχα συνδεσει στο paypal γι' αυτο και ειχα μαζι κολλητα τις δυο λεξεις και οχι ξεχωριστα.

 

Νομιζεις.

Μια χαρα τραβαγε λεφτα απο τον τραπεζικο λογαριασμο/καρτα visa που ειχες συνδεση στο paypal αν δεν ειχε λεφτα στο paypal ballance οταν εκανες την οποια αγορα.

 

Εγω παντα ετσι αγοραζα πριν τα capital controls.

 

 

Και αυτα παντα οταν δεν ειχε λεφτα το paypal ballance.

 

Αν εσεις λεγωντας τραπεζικο λογαριασμο καταλαβατε οτι εννοω κατι αλλο συγνωμη ισως το ειπα λαθος.

Καθε χρεωστικη καρτα ή γενικοτερα καθε καρτα τραπεζης δεν ειναι συνδεδεμενη με ενα τραπεζικο λογαριασμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό: "Υπηρεσίες telemarketing" εμένα με βάζει σε υποψίες ότι όχι μόνο δεν χαλάρωσε το πράγμα, αλλά μπορεί κάλιστα να συμπεριλαμβάνονται πλέον τα πάντα σε αυτό... Τι σημαίνει δηλαδή "telemarketing"; Πώληση εξ' αποστάσεως. Οτιδήποτε ψωνίζουμε από το εξωτερικό πώληση εξ' αποστάσεως είναι...

 

Οι υπηρεσίες telemarketing υπήρχαν και σε παλαιότερες ανακοινώσεις http://www.zougla.gr/money/article/pies-ine-i-epitrepomenes-sinalages-meso-karton-logo-capital-controls . Ας είμαστε λοιπόν αισιόδοξοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους,

 

γνωριζει μηπως καποιος, πως γινεται πλεον η αλλαγή του τροπου υπολογισμου της ισοτιμιας νομισματων στο paypal (προς οφελος μας (δλδ με βαση την τραπεζα μας) και οχι προς οφελος του paypal ?

 

oλοι οι οδηγοι στο internet, αναφερουν για το "conversion options" link, διπλα στην καταχωρυμενη μας καρτα στο paypal.

ομως, εγω που εχω χρεωστική της Alpha bank, δεν μου εμφανιζει τετοιο link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εσεις λεγωντας τραπεζικο λογαριασμο καταλαβατε οτι εννοω κατι αλλο συγνωμη ισως το ειπα λαθος.

Καθε χρεωστικη καρτα ή γενικοτερα καθε καρτα τραπεζης δεν ειναι συνδεδεμενη με ενα τραπεζικο λογαριασμο?

 

Όχι βέβαια! Οι προπληρωμένες και οι πιστωτικές, δεν είναι συνδεδεμένες με κανένα λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα πιστευε οτι θελεις.

 

Δεν υπαρχει καρτα που να μην ειναι συνδεδεμενη με τραπεζικο λογαριασμο.

 

Αν μια καρτα δεν εχει τραπεζικο λογαριασμο που να ειναι συνδεδεμενη τοτε δεν μπορουν να μπουν τα λεφτα πουθενα.

 

Αν δεν πιστευεις πηγαινε και ρωτα οποιαδηποτε τραπεζα θελεις.

Ακου εκει οι προπληρωμενες & πιστωτικες καρτες δεν εχουν λογαριασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα η πιστωτικη καρτα ειναι δανειο ουσιαστικα...δεν τραβαει λεφτα απο καποιο υπολοιπο

 

Παιρνεις δανειο απο το ιδρυμα/θεσμο και πληρωνεις εντος προθεσμιας αλλιως μπαινουν τοκογλυφικα επιτοκια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε ακομα μια φορα.

 

Και τα λεφτα που εχεις μεσα στη καρτα που τα βαζει?

 

Αυτο εννοω εγω οτι καθε καρτα πρεπει να ειναι απο μονη της συνδεδεμενη σε ενα λογαριασμο της τραπεζας(Προσωρινο ή μονιμο) αλλα σε ενα λογαριασμο για να μπορει να τραβαει αλλα και να βαζεις μεσα λεφτα.

 

Αν δεν εχει καποιο λογαριασμο(Μονιμο ή προσωρινο) στην οποια τραπεζα τοτε που μπαινουν τα λεφτα που βαζετε στη καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει λογαριασμός πίσω από τις κάρτες, άσχετα εάν υπάρχει για να εξυπηρετείται ο κάθε ένας μέσω των atm. Τα χρήματα μπαίνουν στον αριθμό της κάρτας, που εάν είναι συνδεδεμένη με τραπεζικό λογαριασμό καλώς. Ούτως ή άλλως μιλάμε για χρήματα καρτών που είναι εικονικά δεν χρειάζονται εξ αρχής λογαριασμό, παρά μόνο τα στοιχεία της κάρτας. Αυτές τις τεχνολογίες αναπτύσσουν οι visa, mastercard κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα πιστευε οτι θελεις.

 

Φιλαράκο ή διάβασε προσεκτικά και μάθε από τους παλιότερους (παίζει να ήσουν στην προσχολική ηλικία ή και αγέννητος όταν απέκτησα την πρώτη μου πιστωτική) ή απλά άστο το θέμα γιατί εκτίθεσαι.

Είμαστε και εκτός θέματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους,

 

γνωριζει μηπως καποιος, πως γινεται πλεον η αλλαγή του τροπου υπολογισμου της ισοτιμιας νομισματων στο paypal (προς οφελος μας (δλδ με βαση την τραπεζα μας) και οχι προς οφελος του paypal ?

 

oλοι οι οδηγοι στο internet, αναφερουν για το "conversion options" link, διπλα στην καταχωρυμενη μας καρτα στο paypal.

ομως, εγω που εχω χρεωστική της Alpha bank, δεν μου εμφανιζει τετοιο link.

Με το που μπεις paypal κανε κλικ στο γραναζι αριστερα απο το logout

Μετα πηγαινε στο payments--->preaprooved payments--->set available funding resources--->conversion options-->Bill me in the currency listed

 

Πρεπει να τσεκαρεις ομως ποιος απο τους δυο τροπους σε συμφερει...εμενα με Εθνικη με συμφερει να με χρεωνει στην ισοτιμια του πωλητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την δουλεια ενημερωση

 

 

Θέμα: Μερική άρση απαγόρευσης συναλλαγών καρτών σε sites του εξωτερικού

 

 

 

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, στo πλαίσιo χαλάρωσης των υφισταμένων περιορισμών στην κίνηση κεφαλαίων, αποφασίστηκε από την αρμόδια Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών, η τροποποίηση της από 27/11/2015 απόφασης ως προς τη διενέργεια συναλλαγών καρτών πληρωμής, με/χωρίς φυσική παρουσία, σε POS αλλοδαπών παρόχων υπηρεσιών πληρωμών, έτσι ώστε να ισχύσει η μερική άρση απαγόρευσης συναλλαγών καρτών πληρωμών σε ηλεκτρονικά καταστήματα του εξωτερικού (συναλλαγές χωρίς φυσική παρουσία κάρτας).

 

Ως εκ τούτου, επιτρέπονται, πλέον, οι συναλλαγές με κάρτες πληρωμών, σε sites του εξωτερικού, στις κάτωθι κατηγορίες:

  1. Αγορές ειδών ένδυσης και υπόδησης.
  2. Αγορές οικιακού εξοπλισμού.
  3. Αγορές ηλεκτρονικών ειδών / εξοπλισμού.
  4. Αγορές καλλυντικών.
  5. Συναλλαγές με εταιρείες video games.

Τα παραπάνω έχουν εφαρμογή στο σύνολο των καρτών εκδόσεως Τράπεζας Πειραιώς (χρεωστικές / πιστωτικές / προπληρωμένες κάρτες), και ισχύουν από το μεσημέρι της 2ας Αυγούστου 2016

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω ποσταρεις για Πειραιως αλλα και για Εθνικη πρεπει να ισχυουν αυτα (με επιφυλαξη παντα) καθως οπως εγραψα και σε προηγουμενο ποστ περασε αγορα με χρεωστικη Εθνικης στο steam που δεν μπορουσα απο οταν ειχε γινει η  εκκινηση των CC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε ακομα μια φορα.

 

Και τα λεφτα που εχεις μεσα στη καρτα που τα βαζει?

 

Αυτο εννοω εγω οτι καθε καρτα πρεπει να ειναι απο μονη της συνδεδεμενη σε ενα λογαριασμο της τραπεζας(Προσωρινο ή μονιμο) αλλα σε ενα λογαριασμο για να μπορει να τραβαει αλλα και να βαζεις μεσα λεφτα.

 

Αν δεν εχει καποιο λογαριασμο(Μονιμο ή προσωρινο) στην οποια τραπεζα τοτε που μπαινουν τα λεφτα που βαζετε στη καρτα?

Φίλε μου εγώ είχα για πάνω από μια δεκαετία Visa Gold της Πειραιώς χωρίς νά έχω ανοίξει ποτέ λογαριασμό στην τράπεζα τους,όπως είχα και μια prepaid visa στην Τραπεζα Κύπρου για μια τετραετία και πριν να ενωθεί με την Πειραιώς και επισης δεν είχα λογαριασμό στην τρ.Κύπρου.

Είσαι εντελώς μα εντελώς λάθος σε αυτό το θέμα μην επιμένεις άλλο άκου τον theopan έχει δίκιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εγώ είχα για πάνω από μια δεκαετία Visa Gold της Πειραιώς χωρίς νά έχω ανοίξει ποτέ λογαριασμό στην τράπεζα τους,όπως είχα και μια prepaid visa στην Τραπεζα Κύπρου για μια τετραετία και πριν να ενωθεί με την Πειραιώς και επισης δεν είχα λογαριασμό στην τρ.Κύπρου.

Είσαι εντελώς μα εντελώς λάθος σε αυτό το θέμα μην επιμένεις άλλο άκου τον theopan έχει δίκιο.

 

Αλλο παράδειγμα επίκαιρο λόγω cc είναι και η revolut, όλοι στέλνουμε λεφτά σε έναν λογαριασμό κουβά στην barclays και μας δίνουν ατομικές κάρτες να χρησιμοποιούμε, κανείς δεν έχει λογαριασμό ή έστω προσωρινό ατομικό ΙΒΑΝ  για τις καταθέσεις στην barclays.

Μπορείς ξεκάθαρα να έχεις κάρτα χωρίς ατομικό λογαριασμό και η κάρτα σου να μην αντιστοιχεί σε κάποιο συγκεκριμένο ατομικό ΙΒΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...