Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχει περάσει κανείς παραγγελία στο iherb πρόσφατα?

 

 

http://www.insomnia.gr/topic/471924-αγορές-από-χώρες-εκτός-εε-όριο-για-να-μην-πληρώσ/?p=55396282

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.
Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα αγοράς από το Amazon;

Θέλω να κάνω preorder ένα παιχνίδι για το ps4 από το Amazon.co.uk αλλά δεν φαίνεται να δέχεται την κάρτα της εθνικής (η go plus είναι οπότε κάνει για Online αγορές αν δεν κάνω λάθος).

We have canceled your order because we are unable to charge your credit card.



Πρέπει να έχω το ποσό της αγοράς στην κάρτα;
Μου είπε μια φίλη ότι στα preorder του Amazon δεν χρειάζονται να υπάρχουν τα λεφτά μέσα για να τα "κρατήσει" (pre-authorization) αλλά πρέπει να υπάρχουν έστω την ημέρα που το Amazon θα κάνει την αποστολή οπότε πρέπει να τραβήξει τα λεφτά.

 

Edit:

Λύθηκε το θέμα (θέλω να πιστεύω), απλά είναι τελείως άδειος ο λογαριασμός/κάρτα οπότε δεν μπορεί να χρεώσει λογαριασμό χωρίς έστω και 1€. :P

Επεξ/σία από Grim Ripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια προσπαθω ν πληρωσω ενα κινητο στο paypal για αγορα που εκανα απο ebay αγγλιας και δεν το δεχεται. Υπαρχει καποιος τροπος να ολοκληρωσω την παραγγελια; η καρτα ειναι μαστερκαρντ πειραιως και εχω κανει αγορες φετος ξανα απο ebay. Τωρα ξαφνικα δν μαφηνει ναγορασω τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια προσπαθω ν πληρωσω ενα κινητο στο paypal για αγορα που εκανα απο ebay αγγλιας και δεν το δεχεται. Υπαρχει καποιος τροπος να ολοκληρωσω την παραγγελια; η καρτα ειναι μαστερκαρντ πειραιως και εχω κανει αγορες φετος ξανα απο ebay. Τωρα ξαφνικα δν μαφηνει ναγορασω τπτ

 

Εκτός της δοκιμής άλλης κάρτας υπάρχει η επιλογή να φορτίσεις paypal balance με τραπεζικό έμβασμα ή κάποιος φίλος να τα στείλει στο paypal και να τον πληρώσεις μετρητά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγορές με κάρτα από το εξωτερικό εξαρτώνται, σε μεγάλο βαθμό, από την κατηγοριοποίηση του πωλητή, όταν συνεργάστηκε με την κάρτα. Εάν δήλωσε πχ ότι πουλάει έργα τέχνης, που περιλαμβάνεται στα απαγορευμένα λόγω CC, ενώ πουλάει και επιτρεπόμενα, δεν θα πραγματοποιηθεί η συναλλαγή.

 

Στις άλλες συναλλαγές που περιγράφεις μπορεί να πέφτεις σε άλλους περιορισμούς, όπως πχ το μηνιαίο όριο της συγκεκριμένης τράπεζας που το πιάνει πολύ εύκολα και μερικές φορές από τα μισά του μήνα.

Ναι μπορεί να υπάρχουν και άλλοι περιορισμοί που δεν τους γνωρίζω, σίγουρα στην περίπτωσή μου δεν είναι αυτός που αναφέρεις, διότι κάθε φορά που πάω να ολοκληρώσω συναλλαγή μέσω paypal και με πληροφορεί ότι δεν γίνεται, απλά στέλνω την επόμενη στιγμή τα χρήματα σε paypal φίλου στην Αγγλία, και ολοκληρώνει αυτός την συναλλαγή αντί για εμένα. Αλλά γενικά τις μισές μου αγορές με paypal ουσιαστικά τις κάνω μέσω μεσάζοντα...Τέσπα, ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φίλος σου στην Αγγλία δεν έχει, βέβαια, CC και περιορισμούς στις αγορές με κάρτες αλλά εσύ θα μπορούσες να μιλήσεις/αλληλογραφήσεις με το Paypal και να μάθεις την αιτία του προβλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που μπαίνω στη συζήτηση χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα σχόλια.

Κάνω ένα πείραμα.

Έχω κάρτα και λογαριασμό στη skrill.

Αγοράζω 1000 ευρώ bitcoin από το εξωτερικό μέσο SEPA.

Τα πουλώ ακριβότερα στη skrill με μόχλευση 0.1.

Και κερδίζω 300 ευρώ το μήνα δωρεάν.

 

Είναι gray area το σενάριο αυτό. Θέλω να ρωτήσω αν είναι νόμιμο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που μπαίνω στη συζήτηση χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα σχόλια.

Κάνω ένα πείραμα.

Έχω κάρτα και λογαριασμό στη skrill.

Αγοράζω 1000 ευρώ bitcoin από το εξωτερικό μέσο SEPA.

Τα πουλώ ακριβότερα στη skrill με μόχλευση 0.1.

Και κερδίζω 300 ευρώ το μήνα δωρεάν.

 

Είναι gray area το σενάριο αυτό. Θέλω να ρωτήσω αν είναι νόμιμο ;

Δεν έχω ιδέα από το πείραμα που θέλεις να κάνεις, αλλά έχω 2 απορίες:

1) Γιατί η skrill να αγοράσει ακριβότερα από σένα και όχι απευθείας από το εξωτερικό (όπως θα κάνεις εσύ).

2) Πώς προκύπτει κέρδος 30% σε ένα μήνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λογαριασμοί στη skrill είναι σαν τράπεζα και δίνει και χρεωστική κάρτα.

Άραγε αγοράζω από κάποιον στο localbitcoins μέσω SEPA.

 

Τα αγοράζω 790 και τα πουλάω στον skrill λογαριασμό μου 890. Το κέρδος έχει ρίσκο αλλά ποτέ δε χάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αγοράζω 790 και τα πουλάω στον skrill λογαριασμό μου 890. Το κέρδος έχει ρίσκο αλλά ποτέ δε χάνεις

Sorry αλλά συνεχίζω να μην καταλαβαίνω (προφανώς επειδή δε γνωρίζω)

Γιατί να το αγοράσει η skrill 890 και όχι 790 όπως θα κάνεις εσύ?

Επιπλέον, θεωρώ ότι για να αποκομίσεις ένα κέρδος υποχρεωτικά εκτίθεσαι σε κάποιο ρίσκο, άρα αδύνατον να μη χάνεις ποτέ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που μπαίνω στη συζήτηση χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα σχόλια.

Κάνω ένα πείραμα.

Έχω κάρτα και λογαριασμό στη skrill.

Αγοράζω 1000 ευρώ bitcoin από το εξωτερικό μέσο SEPA.

Τα πουλώ ακριβότερα στη skrill με μόχλευση 0.1.

Και κερδίζω 300 ευρώ το μήνα δωρεάν.

 

Είναι gray area το σενάριο αυτό. Θέλω να ρωτήσω αν είναι νόμιμο ;

 

 

 

αν τα λεφτα μπουν στο ελληνικο τραπεζικο συστημα θα σε ρωτησουν ποθεν εσχες? :P

ειναι νομιμο εαν αυτα δηλωθουν στην δηλωση της εφοριας , εκει που ειναι για συναλλαγματα , ομολογα μετοχες, κλπ.

 

μετρανε ως εισοδημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

We do not deliver to Greece as we have found too many items are delayed or simply do not arrive at all.

 

 

 

ταδε εφη αυτο το καταστημα

 

 

http://www.picstop.co.uk/

 

 

ε πως γινεται και στο mymemory.co.uk ολα πανε καλα?

 

θα μας τρελανουν τελειως?

δηλαδη σε τοσες αλλες ευρωπαικες χωρες ολα πανε καλα μονο ελλαδα και κυπρο εχουν προβλημα?

 

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ταδε εφη αυτο το καταστημα

 

 

http://www.picstop.co.uk/

 

 

ε πως γινεται και στο mymemory.co.uk ολα πανε καλα?

 

θα μας τρελανουν τελειως?

δηλαδη σε τοσες αλλες ευρωπαικες χωρες ολα πανε καλα μονο ελλαδα και κυπρο εχουν προβλημα?

 

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

 

Κι όμως έχουν δίκιο... Αυτό που συμβαίνει με τα ΕΛΤΑ και τις καθυστερήσεις τους αποστολών από το εξωτερικό το τελευταίο 3μηνο-4μηνο είναι πρωτοφανές και θα πρέπει να πέσουν κεφάλια. Ε αν δεν λυθεί αυτό το αίσχος άμεσα, προβλέπω να το παίρνουν χαμπάρι και τα υπόλοιπα μαγαζιά και να μη μας στέλνει κανείς πια...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι όμως έχουν δίκιο... Αυτό που συμβαίνει με τα ΕΛΤΑ και τις καθυστερήσεις τους αποστολών από το εξωτερικό το τελευταίο 3μηνο-4μηνο είναι πρωτοφανές και θα πρέπει να πέσουν κεφάλια. Ε αν δεν λυθεί αυτό το αίσχος άμεσα, προβλέπω να το παίρνουν χαμπάρι και τα υπόλοιπα μαγαζιά και να μη μας στέλνει κανείς πια...

 

 

εχουν χαθει μωρε συστημενα? απλα αμα τα στελνεις χυμα, παιρνεις και το ρισκο αυτο

 

μη με τρελενεις τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...