Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταληξαμε δηλαδη οτι μας κανουν οι Κλεφτες αλλα ικανοι ?

 

Τωρα καταλαβα γιατι φτασαμε εδω που φτασαμε

 

Φιλε δεν μας φταινε οι αλλοι που μας κυβερνανε.

 

Τα μυαλα που κουβαλαμε μας φταινε !!!!!!!!!!!!

Επεξ/σία από niva97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι,αλλά μπορεί να έχει...αυταπάτες,οπότε,την κατάληξη την ξέρεις κι εσύ...

 

Με παρεξήγησες, δεν πιστεύω ούτε ότι ο νυν πρωθυπουργός είχε απλά αυταπάτες, κορόιδεψε συνειδητά από την πρώτη στιγμή. Δύο είναι οι επιλογές κατά τη γνώμη μου, ή "μέσα" με όσα ζούμε και όσα έρθουν ή "έξω". Χωρίς να μπορώ να ξέρω τι θα φέρει αυτό το "έξω". Το τι προτιμώ είναι άλλη ιστορία. Το "μέσα" και "όλα καλά όπως παλιά" δεν είναι εφικτό γιατί το "παλιά" ήταν μια ουτοπία, ένα παραμύθι, ένα ψέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυταπάτες ή μη , δεν σε κλέβει

Επίσης αυταπάτες έχουν όλοι ακόμη και οι ψηφοφόροι των ικανών lol

Ετσι λες;Με μία εξυπνάδα πχ παίζοντας τον τσαμπουκά,μπορεί να φορτώσεις μιά κι έξω τη Χώρα,δηλαδή εμάς,με 86 Δις που λέει ο λόγος...

Και ας μην κλέβεις.

Οσον αφορά στο φίλο που μιλάει πάλι για κλέφτες,θα του πω απλώς ότι ο κρατικός προϋπολογισμός έδωσε στο ασφαλιστικό σύστημα πάνω από 200 Δις μετά την μεταπολίτευση.Κατάλαβες τώρα που πήγαν τα λεφτά που ψάχνουμε;

Με παρεξήγησες, δεν πιστεύω ούτε ότι ο νυν πρωθυπουργός είχε απλά αυταπάτες, κορόιδεψε συνειδητά από την πρώτη στιγμή. Δύο είναι οι επιλογές κατά τη γνώμη μου, ή "μέσα" με όσα ζούμε και όσα έρθουν ή "έξω". Χωρίς να μπορώ να ξέρω τι θα φέρει αυτό το "έξω". Το τι προτιμώ είναι άλλη ιστορία. Το "μέσα" και "όλα καλά όπως παλιά" δεν είναι εφικτό γιατί το "παλιά" ήταν μια ουτοπία, ένα παραμύθι, ένα ψέμα.

Μα για την ουτοπία,προφανώς την ίδια γνώμη έχω κι εγώ,γι' αυτό έβαλα και τις τελίτσες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή δεν μου αρέσει να αφήνω ερωτηματικά για το τι πιστεύω, θέλω να πω ότι στην παρούσα φάση που νιώθω ικανός και δυνατός και με ένα παιδί, είμαι διατεθειμένος να ζήσω το "έξω", μήπως το παιδί μου βρει κάτι καλύτερο. Δηλαδή να περάσω εγώ τα πρώτα δύσκολα χρόνια ώστε όταν μεγαλώσει να ζει σε κάτι που θα αρχίζει δειλά-δειλά να ανθίζει. Και γιατί δεν προτιμώ το "μέσα"; Μα αν κοιτάξεις ποιοι ανά τον κόσμο υποστηρίζουν και διαχειρίζονται το "μέσα" και κερδίζουν από το "μέσα" πολύ εύκολα καταλαβαίνεις ότι το συμφέρον τους είναι να μην σταθείς ποτέ στα πόδια σου σαν χώρα. Και να υποφέρεις μέχρι να αποφασίσεις να απαγκιστρωθείς. Αυτές ήταν οι σκέψεις μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η χώρα είναι πλέον τόσο παγιδευμένη ώστε το "έξω" δεν εξασφαλίζει καλύτερο μέλλον, καθόσον το χρέος θα παραμείνει σε ευρώ (λόγω του psi) και συνεπώς θα συνεχίσει να μην εξυπηρετείται.

Μόνη λύση είναι η διαγραφή χρέους (άγνωστο πώς και αν θα γίνει αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι οξυμωρο παντως σε ενα τεχνολογικο φορουμ που τα περισσοτερα θεματα του αφορουν νεους υπολογιστες,επεξεργαστες,τηλεορασεις,γκατζετ κτλ...να διαβαζω ανθρωπους που δηλωνουν πως θελουν να γινουν τριτικοσμικοι

 

ρε σεις καλα ολα τα αλλα,αλλά θα ηθελα να μαθω ποσα εκατομυρια νεες δραχμες θα στοιχιζει ενα στικακι usb και μετα (αν εχετε ιντερνετ) θα ανεβαζετε θεματα του στυλ "επισκευη στικακι"  :-D  :-D  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η χώρα είναι πλέον τόσο παγιδευμένη ώστε το "έξω" δεν εξασφαλίζει καλύτερο μέλλον, καθόσον το χρέος θα παραμείνει σε ευρώ (λόγω του psi) και συνεπώς θα συνεχίσει να μην εξυπηρετείται.

Μόνη λύση είναι η διαγραφή χρέους (άγνωστο πώς και αν θα γίνει αυτό).

Λόγω του Αγγλικού δικαίου,εάν δεν το θέλουν οι δανεισταί,δεν γίνεται τίποτα.Θα βράζουμε στο ζουμί μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω πως ανεβαζουμε image

οποιος ξερει ας γκουγκλαρει "τραπεζικες καταθεσεις" και ας ανεβασει το σχετικο διαγραμμα

ειναι ξεκαθαρο οτι αυτο που γραφεις δηλ. οτι 2 χρονια πριν οι καταθεσεις εφευγαν ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ

Oi καταθεσεις ηταν σταθερες και εκαναν βουτια απο Δεκεμβριο 2014 και συνεχιστηκε η βουτια εως καλοκαιρι 2015 οποτε και επιβληθηκαν cc

 

http://www.liberal.gr/admin/uploads/lkjb_1.jpg

 

Μην παραθέτεις liberal σε παρακαλώ. Δεν αντέχω τέτοια πτώση επιπέδου... Μη φτάσουμε και σε παραθέσεις ...Στούπα. Ο τρόπος υπολογισμού των καταθέσεων άλλαξε κάπου τότε που δείχνει τη "βουτιά" το διάγραμμα. Κάποια ασυμφωνία απλά μεταξύ ΤτΕ και ΕΛΣΤΑΤ αν θυμάμαι καλά. Λογιστικά τερτίπια. Οι έννοιες "στρώμα" και "μπαούλο" έγιναν της μόδας τέλη του 2011 (μετά την απειλή δημοψηφίσματος από τον ΓΑΠ) και τους επόμενους μήνες μέχρι τις διπλές εκλογές του 2012. Δεν κατέβηκα από τα βουνά. Εδώ ζούσα και ξέρω και θυμάμαι πολύ καλά, πότε οι οικείοι και γνωστοί μου άρχισαν να τραβάνε στο "στρώμα". Στη συνέχεια βγήκε ο Σαμαράς υπογράφοντας (προφανώς) κάποια "γραμμάτια". Σταθεροποιήθηκαν οι εκροές για ένα διάστημα και πριν αρχίσουμε να συνειδητοποιούμε -κάποιοι- τι πραγματικά σήμαινε το "σωτήριο" PSI μέχρι να αρχίσουν να αυξάνονται πάλι όταν η ΝΔ έχασε τις ευρωεκλογές του 2014, οπότε και ουσιαστικά παραιτήθηκε πλήρως... Ο Σαμαράς τότε αρνήθηκε -προφανώς πάλι- να ξεπληρώσει τα "γραμμάτια" που είχε υπογράψει (είτε λόγω κρίσης συνειδήσεως είτε λόγω δυσκολιών καθώς δεν κυβερνούσε μόνος του), οπότε και αναγκάστηκε να παραδώσει την εξουσία με την -φαινομενικά- παντελώς ανεξήγητη έως ανόητη κίνησή του ως προς την εκλογή του ΠτΔ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παραθέτεις liberal σε παρακαλώ. Δεν αντέχω τέτοια πτώση επιπέδου... Μη φτάσουμε και σε παραθέσεις ...Στούπα. Ο τρόπος υπολογισμού των καταθέσεων άλλαξε κάπου τότε που δείχνει τη "βουτιά" το διάγραμμα. Κάποια ασυμφωνία απλά μεταξύ ΤτΕ και ΕΛΣΤΑΤ αν θυμάμαι καλά. Λογιστικά τερτίπια. Οι έννοιες "στρώμα" και "μπαούλο" έγιναν της μόδας τέλη του 2011 (μετά την απειλή δημοψηφίσματος από τον ΓΑΠ) και τους επόμενους μήνες μέχρι τις διπλές εκλογές του 2012. Δεν κατέβηκα από τα βουνά. Εδώ ζούσα και ξέρω και θυμάμαι πολύ καλά, πότε οι οικείοι και γνωστοί μου άρχισαν να τραβάνε στο "στρώμα". Στη συνέχεια βγήκε ο Σαμαράς υπογράφοντας (προφανώς) κάποια "γραμμάτια". Σταθεροποιήθηκαν οι εκροές για ένα διάστημα και πριν αρχίσουμε να συνειδητοποιούμε -κάποιοι- τι πραγματικά σήμαινε το "σωτήριο" PSI μέχρι να αρχίσουν να αυξάνονται πάλι όταν η ΝΔ έχασε τις ευρωεκλογές του 2014, οπότε και ουσιαστικά παραιτήθηκε πλήρως... Ο Σαμαράς τότε αρνήθηκε -προφανώς πάλι- να ξεπληρώσει τα "γραμμάτια" που είχε υπογράψει (είτε λόγω κρίσης συνειδήσεως είτε λόγω δυσκολιών καθώς δεν κυβερνούσε μόνος του), οπότε και αναγκάστηκε να παραδώσει την εξουσία με την -φαινομενικά- παντελώς ανεξήγητη έως ανόητη κίνησή του ως προς την εκλογή του ΠτΔ.

Θα γινόσουν καλός σεναριογράφος φίλε,προσπάθησέ το,η γνώμη μου είναι ότι θα πετύχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γινόσουν καλός σεναριογράφος φίλε,προσπάθησέ το,η γνώμη μου είναι ότι θα πετύχεις...

 

Η απλή παράθεση της πραγματικότητας και των γεγονότων και το ότι διαθέτω μνήμη (όχι χρυσόψαρου όπως κάποιοι σαν εσένα) με καθιστά καλό σεναριογράφο; Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Και καληνύχτα σε όσους κοιμάστε. Ευτυχώς αρχίζουν να βλέπουν τι συνέβη όμως όλο και περισσότεροι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω τι παίζει με την καινούργια debit κάρτα που έβγαλα.Είναι εθνικής και ενώ έκανα αγορά κανονικά από σουπερ μάρκετ φαίνεται οτι δεν μπορώ να αγοράσω από το ιντερνετ.Συγκεκριμένα προσπάθησα από το play store για μικρή αγορά (3 ευρώ) και δεν δέχεται την κάρτα.Τι λέτε να έχει παιχτεί;

  

EDIT:Aγορα εγινε επισης κανονικά και από το steam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω τι παίζει με την καινούργια debit κάρτα που έβγαλα.Είναι εθνικής και ενώ έκανα αγορά κανονικά από σουπερ μάρκετ φαίνεται οτι δεν μπορώ να αγοράσω από το ιντερνετ.Συγκεκριμένα προσπάθησα από το play store για μικρή αγορά (3 ευρώ) και δεν δέχεται την κάρτα.Τι λέτε να έχει παιχτεί;

 

Δεν ξέρω τι θέμα έχει η κάρτα , αλλά μια λύση προσωρινά είναι να πάρεις προπληρωμένη google play card

 

https://play.google.com/intl/el_gr/about/giftcards/

 

Επίσης και η COSMOTE σε αφήνει να αγοράσεις από το google play και να χρεωθείς στο λογαριασμό σου

 

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T37/section/Google-Play-Purchases

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι θέμα έχει η κάρτα , αλλά μια λύση προσωρινά είναι να πάρεις προπληρωμένη google play card

 

https://play.google.com/intl/el_gr/about/giftcards/

 

Επίσης και η COSMOTE σε αφήνει να αγοράσεις από το google play και να χρεωθείς στο λογαριασμό σου

 

https://www.cosmote.gr/mobile/cosmoportal/page/T37/section/Google-Play-Purchases

Φίλε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν ειναι οτι καίγομαι να κάνω κάποια αγορά τώρα ειδικά αν πρέπει να πληρώσω παραπάνω.Θέλω κυρίως να βρω το πρόβλημα της κάρτας για να μην έχω πρόβλημα στο μέλλον.Γιατί είναι λίγο ακατανόητο να την δέχονται όλα τα site και να μπλοκάρει στο google play

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...