Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α καλά....Μα δε βλέπεις τι γίνεται,άμα οι καταθέσεις συνεχίσουν να δραπετεύουν με τα χίλια,τι άλλο θες να σου πουν,να βαρέσουν τα...νταούλια;

Με τα cc Οι καταθέσεις δε μπορούν να δραπετεύσουν με τα χίλια. Επειδή τέλειωσε το όριο της Πειραιώς μια βδομάδα νωρίτερα από ότι συνήθως (τους τελευταίους λίγους μήνες) δε σημαίνει ακόμα κάτι. Θα ήθελα να δούμε πότε θα τελειώσουν και στις άλλες 4 τράπεζες αυτό το μήνα και τον επόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον, το πρόβλημα είναι πιο σύνθετο από όσο περιγράφεται στα τελευταία posts.

Αυτό που ανακοινώθηκε τις τελευταίες μέρες είναι ανησυχητικό και, συγκεκριμένα, ότι από το Γενάρη έφυγαν 4 δις καταθέσεις που υπήρχαν στις τράπεζες.

 

Εάν αυτό το συνδυάσουμε με το γεγονός ότι οι τράπεζες έχουν στερέψει από φρέσκο χρήμα από καιρό, φαίνεται ξεκάθαρα ότι η οικονομία μας δεν επιτρέπει τη συνέχιση των CC που ξεκίνησαν το 2015 και είτε αυτά θα αυστηροποιηθούν περισσότερο είτε θα γίνει μια σημαντική αλλαγή (δεν μπορώ να το περιγράψω με πιο απλά λόγια γιατί θα μπω σε απαγορευμένα χωράφια του forum).

 

Το θέμα είναι πολύ σοβαρό και πρέπει να απασχολήσει και τους αρμόδιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι το θέμα είναι σύνθετο. Στα πλαίσια αυτά θα έλεγα να λάβουμε υπόψιν ότι ο Γενάρης ήταν μήνας πληρωμής της τελευταίας δόσης του ΕΝΦΙΑ και για κάποιους λιγοτερους και των τελών κυκλοφορίας. Επίσης ότι εξαιτίας της κρίσης τα νοικοκυριά όλο και περισσότερο τραβάνε χρήματα από τις τράπεζες

Το Δεκέμβρη επίσης είχαμε πληρωμή αγροτικών επιδοτήσεων. Αρα η εικόνα των καταθέσεων είναι αυξημένη για το μήνα σύγκρισης και ήταν αναμενόμενο τα ποσά αυτά να τραβηχτούν

 

Αν γίνει κάποιος περιορισμός αυτός θα αφορά, ίσως, το ποσό χρημάτων για εξωτερικό. Η δυνατότητα αναλήψεων παραμένει στα 60 ευρώ/μέρα από τον Ιούνιο του 2015. Δε θεωρώ ότι το ποσό αυτό θα μειωθεί άμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συμφωνώ με την αιτιολογία που προσπαθείς να δώσεις για τα 4 δις, δεδομένου του επιχειρήματος της κυβέρνησης για (υπερ)πλεόνασμα, το οποίο προέρχεται, προφανώς, από την υπερφορολόγηση και σταματάω εδώ, για να μην πάρει η συζήτηση λάθος δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι το θέμα είναι σύνθετο. Στα πλαίσια αυτά θα έλεγα να λάβουμε υπόψιν ότι ο Γενάρης ήταν μήνας πληρωμής της τελευταίας δόσης του ΕΝΦΙΑ και για κάποιους λιγοτερους και των τελών κυκλοφορίας.

 

Όταν πληρώνεται ΕΝΦΙΑ, τέλη κυκλοφορίας ή οποιοσδήποτε φόρος, δεν μειώνονται οι καταθέσεις στο τραπεζικό σύστημα. Από τον ένα λογαριασμό (του φορολογούμενου) φεύγουν και πάνε στον άλλο (του κράτους). Αντιθέτως ίσως και να αυξάνονται γιατί αρκετοί πληρώνουν πλέον τραβώντας από τα "πακτωμένα" (στο "στρώμα"). Μείωση των καταθέσεων προκύπτει μόνο όταν δεν έρχεται νέο χρήμα από το εξωτερικό (αναμενόμενο στην καρδιά του χειμώνα λόγω μειωμένου τουρισμού),  ή όταν τραβιούνται λεφτά προς το "στρώμα" και όταν φεύγουν εμβάσματα προς το εξωτερικό (δεν υπάρχει κάτι πρωτόγνωρο ως προς αυτό-η Πειραιώς πάντα είχε πρόβλημα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καταθέσεις του δημοσίου μειώθηκαν πάντως και αυτές την επίμαχη περίοδο. Πιθανά αυτό να αντανακλά πληρωμή βραχυπρόθεσμων δανειακών αναγκών του κράτους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες οι καταθέσεις απλά μετριούνται διαφορετικά από την τράπεζα της Ελλάδος και ΕΛΣΤΑΤ από τον Ιανουάριο 2017.

Οι χρονοσειρές που υπάρχουν θέλουν στάθμιση.

Τα στοιχεία 2016 και 2017 δεν είναι άμεσα συγκρίσιμα, υπάρχει και σχετική ανακοίνωση από την τράπεζα της Ελλάδος η οποία ως συνήθως παραλήφθηκε από τα ΜΜΕ

 

http://www.bankofgreece.gr/Pages/en/Bank/News/PressReleases/DispItem.aspx?Item_ID=5591&List_ID=1af869f3-57fb-4de6-b9ae-bdfd83c66c95&Filter_by=DT

 

As of December 2016, loans extended by the Consignment Deposits and Loans Fund (housing loans amounting to €3.6 billion and business loans amounting to €0.2 billion) are excluded from the outstanding amounts of domestic credit, as the institution has been reclassified from the financial sector of the economy to the General Government sector (see the relevant announcement of ELSTAT here).

 

Because of the above reclassification, the deposit data published by the Bank of Greece on its website, as of December 2016, do not include the deposits held in the Consignment Deposits and Loan Fund by the private sector (€4.2 billion) and the General Government sector (€ 2.9 billion). Moreover, as of December 2016 the deposits of the Hellenic Deposit and Investment Guarantee Fund (€2.1 billion) are not included in the deposits of the private sector, but in the deposits of the General Government (see also the above ELSTAT announcement).

Αν κάποιος έχει όρεξη μπορεί να διαβάσει και το άρθρο (κυρίως το κομμάτι deposits) που αναφέρει τους περισσότερους παράγοντες

http://www.macropolis.gr/?i=portal.en.the-agora.5312

 

Equally, the failure of some journalists and commentators to note that there had been a change in the way the Bank of Greece recorded deposits led to several reports claiming that the overall figure had dropped to its lowest since 2001. The central bank noted in December that it was reclassifying 6.3 billion euros of deposits from private to general government, meaning the total could no longer be directly compared with previous ones.

 

If these 6.3 billion euros are added to January’s total, it comes to 126.05 billion, which is the second-highest figure since May 2015. Clearly, this gives the latest data a different complexion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πρόβλημα! Έκανα αγορά φωτογραφικής από ebay και ο πωλητής δεν μου απάντησε σε συνεχόμενα μηνύματά μου για το tracking number.. Μετά από ένα μήνα που άνοιξα "υπόθεση" στο ebay αμέσως παρείχε τα στοιχεία αλλά το αντικείμενο ήταν ήδη πίσω στη Γαλλία.. Πήρα στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω γιατί το έστειλαν πίσω και μου είπαν πως δεν έγραφε αριθμό της οδού μου ούτε είχε τηλέφωνο για να με ειδοποιήσουν.. Η "υπόθεση" στο ebay έκλεισε εναντίον μου επειδή ο πωλητής με τα στοιχεία που παρείχε ένα μήνα μετά απέδειξε ότι το έστειλε το αντικείμενο στον προορισμό και δεν παρελήφθη.. τώρα έχει και τα 300 ευρώ και το αντικείμενο... Μπορώ να κάνω κάτι? Βοήθεια!

 

 

 

καλεσατε τον αρχοντα της απατης.

 

Λοιπον ακου τι κανεις.

 

θεωρω πως πληρωσες μεσω paypal.

 

θα ανοιξεις dispute για μη παραλαβη του αντικειμενου στο paypal και θα κερδισεις την υποθεση γιατι το paypal για αγορες ανω των $250 απαιτει να υπαρχει υπογραφη της παραλαβης.

 

οποτε με το tracking number θα χασει ο πωλητης

 

 

ακυρο αλλαξε απο 250 σε 750. μονο appeal μπορεις να κανεις ή chargeback.

 

chargeback πιστευω θα πετυχεις αλλα οντως οπως γραφτηκε θα παρεις πουλο απο ebay και paypal.

 

αμα χασεις το appeal ειναι η μονη σου επιλογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλεσατε τον αρχοντα της απατης.

 

Λοιπον ακου τι κανεις.

 

θεωρω πως πληρωσες μεσω paypal.

 

θα ανοιξεις dispute για μη παραλαβη του αντικειμενου στο paypal και θα κερδισεις την υποθεση γιατι το paypal για αγορες ανω των $250 απαιτει να υπαρχει υπογραφη της παραλαβης.

 

οποτε με το tracking number θα χασει ο πωλητης

Εχω την εντύπωση οτι αν κανεις την μλκια και ανοίξεις υποθεση στο εβαυ αυτη μεταβιβάζεται στο ππ, οποτε αν την κλείσει το εβαυ δεν εχεις δικαίωμα να ανοιξεις ξανα στο ππ

 

Δεν ειμαι και πολυ σίγουρος γιατι δεν εχω ανοίξεις ποτε υποθεση στο εβαυ, βλέπω όμως οτι αλληλοενημερώνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση οτι αν κανεις την μλκια και ανοίξεις υποθεση στο εβαυ αυτη μεταβιβάζεται στο ππ, οποτε αν την κλείσει το εβαυ δεν εχεις δικαίωμα να ανοιξεις ξανα στο ππ

 

Δεν ειμαι και πολυ σίγουρος γιατι δεν εχω ανοίξεις ποτε υποθεση στο εβαυ, βλέπω όμως οτι αλληλοενημερώνονται

 

 

ναι εαν εχεις ανοιχτη υποθεση στο ebay και πας να ανοιξεις στο paypal θα σου πει πως πρεπει να κλεισει την υποθεση στο ebay

 

δε γινεται να εχεις ταυτοχρονα 2 υποθεσεις ανοιχτες αλλα μπορεις διαδοχικα. αφου εχασε την υποθεση στο ebay ανοιγει μεσω paypal

 

θα χασει παλι επειδη ο πωλητης εχει  tracking

 

 

επισης θα χασει και το appeal γιατι

 

 

You'll need to provide new information in your appeal, which may include:

  • A copy of your police report
  • Photos showing the item doesn't match the listing description
  • Tracking details showing the seller received your return

 

 

δεν εχει τιποτε απο αυτα για να κανει appeal

 

 

οποτε η μονη επιλογη ειναι το chargeback στην τραπεζα και πουλο απο ebay/paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πρόβλημα! Έκανα αγορά φωτογραφικής από ebay και ο πωλητής δεν μου απάντησε σε συνεχόμενα μηνύματά μου για το tracking number.. Μετά από ένα μήνα που άνοιξα "υπόθεση" στο ebay αμέσως παρείχε τα στοιχεία αλλά το αντικείμενο ήταν ήδη πίσω στη Γαλλία.. Πήρα στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω γιατί το έστειλαν πίσω και μου είπαν πως δεν έγραφε αριθμό της οδού μου ούτε είχε τηλέφωνο για να με ειδοποιήσουν.. Η "υπόθεση" στο ebay έκλεισε εναντίον μου επειδή ο πωλητής με τα στοιχεία που παρείχε ένα μήνα μετά απέδειξε ότι το έστειλε το αντικείμενο στον προορισμό και δεν παρελήφθη.. τώρα έχει και τα 300 ευρώ και το αντικείμενο... Μπορώ να κάνω κάτι? Βοήθεια!

 

 

Είχα και εγώ μια τέτοια περίπτωση πριν απο 3-4 χρονια και ειχα ζητήσει απο τον πωλητή να μου επιστρέψει τα χρήματα και άπλα να κρατήσει τα εξοδα για τα μεταφορικά και έτσι έγινε τελικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα και εγώ μια τέτοια περίπτωση πριν απο 3-4 χρονια και ειχα ζητήσει απο τον πωλητή να μου επιστρέψει τα χρήματα και άπλα να κρατήσει τα εξοδα για τα μεταφορικά και έτσι έγινε τελικά. 

 

 

 

ο συγκεκριμενος αφου εδωσε tracking στο ebay σιγα μην επιστρεψει τα χρηματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εαν εχεις ανοιχτη υποθεση στο ebay και πας να ανοιξεις στο paypal θα σου πει πως πρεπει να κλεισει την υποθεση στο ebay

 

δε γινεται να εχεις ταυτοχρονα 2 υποθεσεις ανοιχτες αλλα μπορεις διαδοχικα. αφου εχασε την υποθεση στο ebay ανοιγει μεσω paypal

 

θα χασει παλι επειδη ο πωλητης εχει  tracking

 

 

επισης θα χασει και το appeal γιατι

 

 

 

 

δεν εχει τιποτε απο αυτα για να κανει appeal

 

 

οποτε η μονη επιλογη ειναι το chargeback στην τραπεζα και πουλο απο ebay/paypal

 

Τι ακριβως είναι το chargeback ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να περιμενω ακομη 10 μερες για να ληξει ο μηνας, και να υπαρχει ξανα η δυνατοτητα top up στο paypal,

προχωρησα στην χρηση της αγαπημενης μας μεθοδου request money, για πρωτη φορα μετα απο 1,5 χρόνο!

Και λειτούργησε κανονικα.

Μου πηρε 2,5€ προμηθεια το pp, ετσι κι αλλιως 1€ θα μου το παιρνε η Πειραιως με το top up,

αλλα τα χρηματα μπηκανε κανονικα στο balance, και μαλιστα την ιδια στιγμη, οπως παντα.

Ευτυχως που υπαρχει κι αυτος ο τροπος.

Γιατι με την πορεια της χωρας μας, δεν βλεπω φως, και γενικως και με τα cc, και ειναι κριμα να ειμαστε 'εξω' και 'πισω' απο τον κοσμο, αποκλεισμενοι απο τις συμφερουσες δυνατοτητες για ηλεκτρονικες αγορες απο τον υπολοιπο πλανητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια να κανω μια ερωτηση?

Πηγα σημερα να κανω μια αγορα 10 ευρω απο το λογαριασμο μου paypal και μου εβγαλε το κατωθι μηνυμα.

"Εχει ξεπεραστει το οριο συναλλαγων paypal γι αυτον το λογαριασμο."

Το ωραιο ειναι οτι εχω χρηματα στο balance και πηγα να τα τραβηξω απο εκει.

Τι εγινε?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...