Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου...

Δυστυχώς έχουμε να διαλέξουμε μεταξύ μιάς κακής λύσεως,και μιάς ολικής καταστροφής.Και μοιάζει με το μουρουνέλαιο,που πίναμε μικροί.Είναι αηδέστατο,αλλά κάνει και καλό.C'est la vie...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δυστυχώς έχουμε να διαλέξουμε μεταξύ μιάς κακής λύσεως,και μιάς ολικής καταστροφής.Και μοιάζει με το μουρουνέλαιο,που πίναμε μικροί.Είναι αηδέστατο,αλλά κάνει και καλό.C'est la vie...

Το παραμύθι αυτό το ζούμε 7 χρόνια τώρα. Αυτο της δήθεν ολικής καταστροφής που λες. Την οποία ζούμε ήδη (όχι όλοι στον ίδιο βαθμό φυσικα)

 

Βαρεθηκαμε τα ίδια και τα ίδια.

Ενα ερώτημα μόνο:

 

Για ποιον κάνει καλό να κλείσει η αξιολόγηση; Σίγουρα όχι για τη συντριπτική πλειοψηφία του πληθυσμού που καταστρέφεται όλο και περισσότερο και αν περάσουν τα μέτρα θα δει τη θέση της να επιδεινώνεται ακόμα πιο πολύ.

Οι λύσεις (μνημόνια κλπ) που εφαρμόστηκαν ('για να μη χρεωκοπήσουμε' και καλά) οδήγησαν στη μεγαλύτερη καταστροφή χώρας σε καιρό ειρήνης (υποχώρηση ΑΕΠ, καταθέσεων αξίας περιουσιακών στοιχείων κλπ κλπ) και φυσικά το καθεστως χρεωκοπίας ισχύει για μεγάλο μέρος του πληθυσμού (όχι για όλους βέβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κακη λυση σημαινει ότι δεν εχουμε δει η δεν εχουμε φτασει ακομη το πατο   αρα έχουμε ακομα περιθώριο για ακόμα πιο κακη λυση αργότερα 

 

Η ολικη καταστροφή σημαινει πατος αρα από κει πιο κατω δεν γίνεται..

 

Ισως ένα νέο ξεκίνημα οσον είναι ακομα καιρος !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,επειδή εγώ είμαι πολύυυ μεγάλος στην ηλικία,σας λέω ότι δεν έχετε ιδέαν τι εστί ολική καταστροφή.Θα θυμάστε τη σημερινή κατάσταση και θα κλαίτε αναπολώντας την...

Διαβάστε σας παρακαλώ τι εστί Κατοχή, και τι σήμαινε για τη ζωή των κατοίκων των αστικών κέντρων,αλλά ιδίως της Αθήνας,και θα πάρετε μίαν ιδέαν.Φρίκη μιλάμε,οι πεθαμένοι άστεγοι,στον παγωμένο χειμώνα του 41,μαζεύονταν με τα κάρα του Δήμου και θάβονταν σε ομαδικούς τάφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς έχουμε να διαλέξουμε μεταξύ μιάς κακής λύσεως,και μιάς ολικής καταστροφής.Και μοιάζει με το μουρουνέλαιο,που πίναμε μικροί.Είναι αηδέστατο,αλλά κάνει και καλό.C'est la vie...

 

Αυτό που αποτελεί για σένα "μουρουνέλαιο" (προς το παρόν), είναι για μένα μάλλον "δηλητήριο" (με σκοτώνει αργά ήδη δηλαδή και θα με αποτελειώσει αν συνεχίσει). Και εγώ τουλάχιστον δεν είμαι όσο μικρός θεωρείς (είμαι 43). Εσύ είσαι 90 κι έχεις ζήσει κατοχή μήπως; Ή απλά δεν έχεις επαφή με την αγορά; Γιατί εγώ έχω και βλέπω που πάει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αποτελεί για σένα "μουρουνέλαιο" (προς το παρόν), είναι για μένα μάλλον "δηλητήριο" (με σκοτώνει αργά ήδη δηλαδή και θα με αποτελειώσει αν συνεχίσει). Και εγώ τουλάχιστον δεν είμαι όσο μικρός θεωρείς (είμαι 43). Εσύ είσαι 90 κι έχεις ζήσει κατοχή μήπως; Ή απλά δεν έχεις επαφή με την αγορά; Γιατί εγώ έχω και βλέπω που πάει...

Είμαι αισίως...76,γεννήθηκα δηλαδή το 1941 μεσούσης της Κατοχής,και αν και έτυχε να μην πεινάσω,καταλάβαινα τι γινόταν γύρω μου.Ειδικά τον πρώτο χειμώνα της Κατοχής,που δεν τον γνώρισα,έγινε ο μεγάλος χαμός,γιατί οι Εγγλέζοι,για πολιτικούς λόγους, δεν άφηναν καράβια να φέρουν τρόφιμα στη λιμοκτονούσα Ελλάδα,με αποτέλεσμα να πεθάνει πολύς κόσμος από την πείνα.

Αλλά τότε,αν δεν εξαφανιστήκαμε,το οφείλουμε στο ότι η πλειοψηφία του πληθυσμού,ήταν στα χωριά του,και άρα είχαν να φάνε τα στοιχειώδη,κάτι που όμως δεν ήταν δυνατόν για τους κατοίκους των πόλεων.Αν γινόταν τώρα αυτό,θα μιλάγαμε για εκατομμύρια νεκρούς.

Εντάξει,να μη σας τρομοκρατώ,αλλά αν για κακή μας τύχη πηγαίναμε σε άτακτη χρεωκοπία με έξοδο από το Ευρώ,τα αποτελέσματα της,θα μας έκαναν να θυμόμαστε με αγαλλίαση τη σημερινή κατάσταση.Γιατί δεν θα είχαμε ούτε ρεύμα,εκτός από  2-3 ώρες την ημέρα,ούτε ΜΜΜ,και θα δούλευε συσσίτιο για όλους.

Αν μας λυπόντουσαν κάποιοι άλλοι.

Κάντε καμιά ευχή να γλυτώσουμε."Απελθέτω απ' εμού το ποτήριον τούτο",που έλεγε και κάποιος...παλιός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σας διαβάζω με προσοχή αυτά που γραφετε (το μέλος theodore41) που είστε 76 και ασχολείστε με το φόρουμ και γενικά ασχολείστε με την τεχνολογία και τους υπολογιστές.

 

Μπράβο σας. Άλλοι στην "ηλικία" σας (με την καλή έννοια το λέω πάντα) είναι όλη μέρα καφενείο και ταβλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ειδα αυτο....http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=590036&catID=2

 

""...το εξής, κατά τις συναλλαγές με χρήση ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής -ενδεικτικά μέσω μεταφοράς από λογαριασμό ηλεκτρονικής τραπεζικής, μέσω χρήσης κάρτας πληρωμής καθώς και μέσω οποιουδήποτε άλλου ηλεκτρονικού μέσου πληρωμών (ενδεικτικά αλλά όχι περιοριστικά, ηλεκτρονικό πορτοφόλι, ηλεκτρονικό χρήμα, κουπόνι, voucher)- καθίσταται υποχρεωτική η ονομαστικοποίηση και η ταυτοποίηση του κατόχου του μέσου πληρωμής από το πρώτο ευρώ, με συλλογή των στοιχείων και εγγράφων που πιστοποιούν την ταυτότητα των κατόχων τους. """

 

Δηλ τωρα εαν θα παμε να κανουμε αγορα Ελλαδα μεσω paypal θα πρεπει να δωσουμε στοιχεία κτλ για να αποδείξουμε οτι ειναδτε εμεις?!!!!!

 

Δηλ εαν εχουμε paypal balance....μπλεξαμε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ειδα αυτο....http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?page=arthro&id=590036&catID=2

 

""...το εξής, κατά τις συναλλαγές με χρήση ηλεκτρονικών μέσων πληρωμής -ενδεικτικά μέσω μεταφοράς από λογαριασμό ηλεκτρονικής τραπεζικής, μέσω χρήσης κάρτας πληρωμής καθώς και μέσω οποιουδήποτε άλλου ηλεκτρονικού μέσου πληρωμών (ενδεικτικά αλλά όχι περιοριστικά, ηλεκτρονικό πορτοφόλι, ηλεκτρονικό χρήμα, κουπόνι, voucher)- καθίσταται υποχρεωτική η ονομαστικοποίηση και η ταυτοποίηση του κατόχου του μέσου πληρωμής από το πρώτο ευρώ, με συλλογή των στοιχείων και εγγράφων που πιστοποιούν την ταυτότητα των κατόχων τους. """

 

Δηλ τωρα εαν θα παμε να κανουμε αγορα Ελλαδα μεσω paypal θα πρεπει να δωσουμε στοιχεία κτλ για να αποδείξουμε οτι ειναδτε εμεις?!!!!!

 

Δηλ εαν εχουμε paypal balance....μπλεξαμε???

 

Αυτό αφορά την paysafe και moneysafe , οι οποίες έχουν ήδη προσαρμοστεί στην αλλαγή

 https://www.paysafecard.com/el-gr/lp-products/changes/

 

Ο λογαριασμός στο paypal είναι έτσι και αλλιώς επώνυμος, έχεις δηλώσει κανονικά το όνομα σου και την διεύθυνση σου , μάλιστα εάν ακολούθησες την διαδικασία σύνδεσης κάρτας στο paypal τα στοιχεία σου έχουν ήδη ελεγχθεί.

Θυμίζω ότι η δήλωση ψευδών στοιχείων στο paypal είναι εκτός των όρων χρήσης και το paypal έχει το δικαίωμα να παγώσει τον λογαριασμό και να ζητήσει εξηγήσεις όπως και να ζητήσει πρόσθετα έγγραφα για να αποδείξεις την ταυτότητα σου εάν κρίνει οτι υπάρχει ύποπτη δραστηριότητα ή απλά μεγάλος όγκος συναλλαγών που απαιτεί από το paypal να έχει τα σχετικά στοιχεία ώστε να είναι αυτό νομικά εντάξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δεν λεει αυτο...τουλαχιστον ετσι το καταλαβαινω εγω.

Αυτο πιυ λεει ειναι οτι εφοσον γινει συναλλαγή μεσω αυτων τοτε θα πρεπει βα γινει η ταυτοποιηση....οχι εαν ειναι σε σχεση με το παυπαλ αλλα οταν θα κανεις συναλαγη η εταιρια πιτ θα πληρωσεις θα πρεπει να ζητησει στοιχεια ταυτοποιησης...

 

Σωστα δεν καταλαβα???

 

Υγ στο παυπαλ τα εχω οπως ολοι πιστευω σωστα τα στοιχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δεν λεει αυτο...τουλαχιστον ετσι το καταλαβαινω εγω.

Αυτο πιυ λεει ειναι οτι εφοσον γινει συναλλαγή μεσω αυτων τοτε θα πρεπει βα γινει η ταυτοποιηση....οχι εαν ειναι σε σχεση με το παυπαλ αλλα οταν θα κανεις συναλαγη η εταιρια πιτ θα πληρωσεις θα πρεπει να ζητησει στοιχεια ταυτοποιησης...

 

Σωστα δεν καταλαβα???

 

Υγ στο παυπαλ τα εχω οπως ολοι πιστευω σωστα τα στοιχεια...

Λέει οτι η εταιρία που σου παρέχει το ηλεκτρονικό χρήμα θα πρέπει να ξέρει ποιος είσαι.

Το paypal πάντα ήξερε ποιος είσαι, πλέον το ίδιο ξέρει και η paysafe κτλ αφού κάνεις λογαριασμό με τα στοιχεία σου ώστε εκεί μετά να περνάς τα voucher από το περίπτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δηλ δεν θα σου ζηταει στοιχεια το μαγαζι που αγοραζεις κατι με παυπαλ ΑΛΛΑ το μονο που θα πρεπει ειναι το ιδιο το παυπαλ να σε ξερει...σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα δηλ δεν θα σου ζηταει στοιχεια το μαγαζι που αγοραζεις κατι με παυπαλ ΑΛΛΑ το μονο που θα πρεπει ειναι το ιδιο το παυπαλ να σε ξερει...σωστα?

 

Ναι αυτός που σου παρέχει το μέσο πληρωμής πρέπει να ξέρει ποιος είσαι.

Ετσι και αλλιώς είναι πλεονασμός να ξέρει το κάθε μαγαζί ποιος είσαι , εάν θέλει το κράτος να ελέγξει μια συναλλαγή που έγινε σε ένα μαγαζί βλέπει οτι έγινε από την τάδε πιστωτική ή τάδε paypal ή τάδε mypaysafe κτλ και πάει στην εταιρία και ζητά να μάθει σε ποιόν ανήκουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τα βλεπω δυσκολα τα πραγματα...

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/anoigei-to-koyti-ths-pandwras-gia-tis-katatheseis.4591326.html

 

 

δηλαδη δεν παιζει φετος το καλοκαιρι να βγουν τα capital controls? παμε για 3 χρονο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...