Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν βαζεις σωστα τα στοιχεια της καρτας και δεν εχει ληξει/εχει υπολοιπο, τοτε επικοινωνησε με τη τραπεζα, μπορει να στην εχουν μπλοκαρει. δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο, ποτε δε μου εχει απορριψει καταχωρηση καρτας ελληνικης τραπεζας το paypal

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο το " paypal top up " που βρισκεται ωστε να παρω τα στοιχεια του λογ/σμου για να βαλω χρηματα στο balance μεσω τραπεζης;

Εβαλα τα στοιχεια στο e banking της eurobank για εμβασμα στο paypal και μου βγαζει εξοδα συνολικα 21,20 ευρω

 

Επεξ/σία από kukukali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kukukali είπε

Αυτο το " paypal top up " που βρισκεται ωστε να παρω τα στοιχεια του λογ/σμου για να βαλω χρηματα στο balance μεσω τραπεζης;

Εβαλα τα στοιχεια στο e banking της eurobank για εμβασμα στο paypal και μου βγαζει εξοδα συνολικα 21,20 ευρω

Να επιλέξεις τα εξοδα να ειναι sha και όχι Our που έχεις επιλέξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, kukukali είπε

Δηλαδη το paypal δεν θα κρατησει προμηθεια οταν εμφανιστουν στο balance?

Όχι.Καμια.πληρώνεις μόνο το κόστος του εμβασματος απο την τραπεζα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, kukukali είπε

Δηλαδη το paypal δεν θα κρατησει προμηθεια οταν εμφανιστουν στο balance?

Αυτό που πρέπει να γνωρίζεις, όμως, είναι ότι οι αγορές σε συνάλλαγμα, δηλαδή σε νόμισμα εκτός €, με χρήματα από το balance, θα γίνονται, αναγκαστικά,  με τηn ισοτιμία του paypal που είναι χειρότερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, kukukali είπε

Αυτο το " paypal top up " που βρισκεται ωστε να παρω τα στοιχεια του λογ/σμου για να βαλω χρηματα στο balance μεσω τραπεζης;

Εβαλα τα στοιχεια στο e banking της eurobank για εμβασμα στο paypal και μου βγαζει εξοδα συνολικα 21,20 ευρω

Δεν εχεις συνδεσει καρτα?

Τι τα θες αυτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xρειαζομαι μια αμεση απαντηση σας παρακαλω.

Θελω να αγορασω κατι ηλεκτρονικες κονσολες απο ενα τυπο στο Βελγιο,εκτος ebay(τον βρηκα μεσω facebook).

H αξια ειναι γυρω στα 400+ ευρω,και θα πραγματοποιηθει μεσω paypal.

Εχω 2 αποριες.

1)Συμφωνησαμε η πληρωμη να γινει μεσω friends and family(paypal),για να αποφυγουμε προμηθειες και να μου κανει δωρο τα μεταφορικα.Σε περιπτωση που κατι παει στραβα,μπορω να ζητησω refund?Θα ειμαι καλυμενος?Επειδη θα γινει friends and family,θα βγαλω ακρη ή οχι(επειδη θα θεωρηθει φιλικη συναλλαγη)?

2)Εφοσον ειναι Ευρωπη,δε θα υπαρχει φοβος για τελωνειο ετσι?Το βαρος υπολογιζω να ειναι γυρω στα 10 κιλα...

Εαν γνωριζετε,βοηθηστε με για να προχωρησω αμεσα στην αγορα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nas91 είπε

Xρειαζομαι μια αμεση απαντηση σας παρακαλω.

Θελω να αγορασω κατι ηλεκτρονικες κονσολες απο ενα τυπο στο Βελγιο,εκτος ebay(τον βρηκα μεσω facebook).

H αξια ειναι γυρω στα 400+ ευρω,και θα πραγματοποιηθει μεσω paypal.

Εχω 2 αποριες.

1)Συμφωνησαμε η πληρωμη να γινει μεσω friends and family(paypal),για να αποφυγουμε προμηθειες και να μου κανει δωρο τα μεταφορικα.Σε περιπτωση που κατι παει στραβα,μπορω να ζητησω refund?Θα ειμαι καλυμενος?Επειδη θα γινει friends and family,θα βγαλω ακρη ή οχι(επειδη θα θεωρηθει φιλικη συναλλαγη)?

2)Εφοσον ειναι Ευρωπη,δε θα υπαρχει φοβος για τελωνειο ετσι?Το βαρος υπολογιζω να ειναι γυρω στα 10 κιλα...

Εαν γνωριζετε,βοηθηστε με για να προχωρησω αμεσα στην αγορα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

1. Μεσω friends and family δεν μπορείς να ανοίξεις dispute.Δεν εισαι καλυμμένος απο πουθενα.
2. Εντος Ευρωπης Δεν υπαρχει τελωνειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, asdfnikos είπε

1. Μεσω friends and family δεν μπορείς να ανοίξεις dispute.Δεν εισαι καλυμμένος απο πουθενα.
2. Εντος Ευρωπης Δεν υπαρχει τελωνειο.

Σε υπερευχαριστω.

Το κακο ειναι οτι δε μπορω να διακινδυνεψω εφοσον ειναι ετσι.

Bεβαια αυτος μου λεει οτι παλι μπορω να ανοιξω case και να βγαλω ακρη,αλλα δεν εχω εμπειρια σε αυτο.

Επεξ/σία από nas91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nas91 είπε

Xρειαζομαι μια αμεση απαντηση σας παρακαλω.

Θελω να αγορασω κατι ηλεκτρονικες κονσολες απο ενα τυπο στο Βελγιο,εκτος ebay(τον βρηκα μεσω facebook).

H αξια ειναι γυρω στα 400+ ευρω,και θα πραγματοποιηθει μεσω paypal.

Εχω 2 αποριες.

1)Συμφωνησαμε η πληρωμη να γινει μεσω friends and family(paypal),για να αποφυγουμε προμηθειες και να μου κανει δωρο τα μεταφορικα.Σε περιπτωση που κατι παει στραβα,μπορω να ζητησω refund?Θα ειμαι καλυμενος?Επειδη θα γινει friends and family,θα βγαλω ακρη ή οχι(επειδη θα θεωρηθει φιλικη συναλλαγη)?

2)Εφοσον ειναι Ευρωπη,δε θα υπαρχει φοβος για τελωνειο ετσι?Το βαρος υπολογιζω να ειναι γυρω στα 10 κιλα...

Εαν γνωριζετε,βοηθηστε με για να προχωρησω αμεσα στην αγορα.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Εφόσον σου κάνει δώρο τα μεταφορικά καλύτερα να πληρώσεις εσύ την προμήθεια να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Αν κάνεις την συναλλαγή με friends and family δεν υπάρχει τίποτα που μπορείς να κάνεις μετά. 

1 ώρα πριν, nas91 είπε

Bεβαια αυτος μου λεει οτι παλι μπορω να ανοιξω case και να βγαλω ακρη,αλλα δεν εχω εμπειρια σε αυτο.

και αυτό που σου λέει στα μάτια μου δείχνει λίγο ύποπτο.

Επεξ/σία από giorgos_rom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...