Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, Gang_of_four είπε

Σημερα εκανα μια αγορα με τιμη 35ευρω απο ebay και εχοντας μια καρτα revolut συνδεδεμενη με paypal χρεωθηκα 37. 

Ξερει καποιος αυτα τα 2 ευρω σε ποια διαδρομη χαθηκαν ? ειναι καποια προμηθεια?

Μηπως ειναι καλυτερα οι πληρωμες να γινονται κατευθειαν μεσω καρτας revolut και να παρακαμψω το paypal? 

Ευχαριστω.

Ηταν σε νόμισμα άλλο από ευρω; Αν ναι τότε φταίει το Paypal που έχει κακες ισοτιμίες. Αλλαξε το και βάλε την κάρτα να χρεωνεταοι στο εκάστοτε νόμισμα της αγοράς απευθείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Gang_of_four είπε

Ναι λογικα ηταν σε δολαρια οποτε το paypal το εκανε ευρω και η revolut λιρες?

Δεν εχω ιδεα πως ρυθμιζεται αυτο που ειπες 

Όταν είσαι στο PayPal στην οθόνη που σου λέει το ποσό που θα πληρώσεις και πρέπει να διαλέξεις την κάρτα πληρωμής έχει μια επιλογή που λέει conversion options αν πατήσεις εκεί έχει μια άλλη επιλογή που λέει να χρεώσει στο νόμισμα του πωλητή (δεν θυμάμαι ακριβώς τους όρους αλλά θα το βρεις)

 

Από εκεί και πέρα η Revo μετατρέπει το πόσο στο νόμισμα που έχεις αρκετό υπόλοιπο για να ολοκληρωθεί η συναλλαγή. Αυτό βέβαια δεν σε ενδιαφέρει μιας και δεν χάνεις λεφτά σε ότι μετατροπή και να κάνει η Revo. Το σημαντικό κομμάτι είναι να αλλάξεις την επιλογή στο PayPal 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Gang_of_four είπε

Ναι λογικα ηταν σε δολαρια οποτε το paypal το εκανε ευρω και η revolut λιρες?

Δεν εχω ιδεα πως ρυθμιζεται αυτο που ειπες 

Η διαδρομή γα να αλλάξεις τη ρύθμιση της Paypal είναι

γρανάζι/Payments (Πληρωμές)

pre-approved payments (προεγκεκριμένες πληρωμές)

Manage pre-approved payments (Διαχείριση προεγκεκριμένων πληρωμών)

στη νέα καρτέλα και στο πινακάκι πατάς το "Set available Funding Surces" (πάνω δεξιά)/στη νέα καρτέλα εμφανίζονται οι κάρτες που έχεις συνδέσει στην Paypal

σε κάθε κάρτα πατάς το "Conversion options" και στη νέα κάρτα επιλέγεις το "Bill me ...."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθω να αγορασω κατι απο ebay μεσω paypal απο Αμρικη και μου βγαζει "We ran into a problem and PayPal isn't available right now. Please select a different payment option"

Το προβλημα ειναι μαλλον οτι ειναι απο Αμερικη. 

Εχει πληρωσει κανεις στο ebay μεσω καρτας (χωρις Paypal) sthn Amerikh?

Υπαρχει καποια λυση σε αυτο?

Επεξ/σία από Nexus.gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να αγορασω ενα account απο video game. Στην ουσια τον κωδικο θα μου στειλει με email.

1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Το προβλημα ειναι τι αυτό που θελεις να αγοράσεις ανήκει στις απαγορεύσεις των cc

Ξέρεις αν μπορώ να το αγοράσω με κάρτα και όχι με paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτα την τραπεζα σου, αν ειναι στην λίστα των cc δεν μπορείς να αγοράσεις ουτε με καρτα, ούτε με παυπαλ, εκτος αν εχεις λεφτα στο balance του pp ή διαθέτεις κάποια κάρτα εξωτερικού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Τι να ξέρουμε και ως προς τι;

προσπαθω να  αγορασω κατι απο το ebay και δεν ολοκληρώνεται η συναλλαγή . Υπαρχει καποιος περιορισμος?Το αντικειμενο κανει 1,050 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δες τα ορια της καρτα σου

Ναι μιλησα με την πειραιως μου ειπε οτι υπαρχει οριο χιλια ευρω.δοκιμασα με αντικειμενο μικροτερης αξιας 3 ευρω το αγορασα κανονικα.ξαναγυρισα στα 950 ευρω αλλξα πωλητες τιποτα αλλα απο οτι βλεπω στο νημα , υπαρχει γενικα καποιο θεμα .Προσπαθησα να ελενξω τα ορια του PayPal αλλα δεν μου εχει καμια επιλογη ουτε πληροφορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια προσπαθω να στειλω λεφτα στην revolut μεσω ΕΤΕ και μου πεταει σφαλα για υπερβαση ελευθερων κεφαλαιων. οριο 114.62. Ειναι θεμα capital control ή δικο μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...