Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 minutes ago, dexterios said:

Υπογράφηκε και στάλθηκε για δημοσίευση η νέα χαλάρωση capital control

https://www.euro2day.gr/news/economy/article/1638808/telos-ta-capital-controls-stis-analhpseis-metrhton.html

Oι αγορές με κάρτα στις κατηγορίες που μπλόκαραν πότε θα ανοίξουν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Oι αγορές με κάρτα στις κατηγορίες που μπλόκαραν πότε θα ανοίξουν?

Λογικά όταν υπάρξει πλήρης άρση μεταφοράς κεφαλαίων στο εξωτερικό ή λίγο πριν από αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδη, απο το ΑΤΜ θα μπορει να κανει καποιος αναληψη, οσο ειναι το οριο απο την τραπεζα; Κανενα εξτρα όριο λογω cc? Μόνο ότι ορίζει η κάθε τράπεζα;

-------------------

Μου θυμιζει καποιος, ποια ειναι τα τωρινα ορια, μηνιαιως, για φυσικο προσωπο, για εμβασματα προς το εξωτερικο;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους . προσπαθώ να πάρω ενα Macbook απο ebay που εχει 2300 ευρώ και δεν με αφήνει ούτε μέσω κάρτας αλλα ούτε μέσω paypal ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιο όριο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

20 λεπτά πριν, makfil είπε

 Δεν σε αφήνει λόγω ορίου της κάρτας

Σε λιγο καιρο, η δικη μου καρτα - Πειραιως θα αντικατασταθει....γιατι ληγει. Πρεπει ξανα απο την αρχη να ορισω μεγαλυτερο οριο, οπως ειχα κανει στην υπαρχουσα, ή διατηρουνται τα όρια που ήδη εχω θεσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να κάνω μια αγορά από το ebay.uk (μικρής αξίας 15-16  ευρώ - χώρα αποστολής Αγγλία), με Prepaid VISA Τράπεζας Πειραιώς και

δεν δέχεται την κάρτα (που προφανώς έχει χρήματα μέσα),  ενώ μέχρι τώρα δεν είχε ποτέ πρόβλημα.

Δοκίμασα (μπας και) και με paypal αλλά πάλι δεν το δέχεται. 

Μετά έκανα μια αγορά από Aliexpress και  δέχτηκε την κάρτα κανονικά.

Καμία ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό το πράγμα? Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία και τι μπορεί να συμβαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ayesha είπε

Προσπαθώ να κάνω μια αγορά από το ebay.uk (μικρής αξίας 15-16  ευρώ - χώρα αποστολής Αγγλία), με Prepaid VISA Τράπεζας Πειραιώς και

δεν δέχεται την κάρτα (που προφανώς έχει χρήματα μέσα),  ενώ μέχρι τώρα δεν είχε ποτέ πρόβλημα.

Δοκίμασα (μπας και) και με paypal αλλά πάλι δεν το δέχεται. 

Μετά έκανα μια αγορά από Aliexpress και  δέχτηκε την κάρτα κανονικά.

Καμία ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό το πράγμα? Έχει κανείς κάποια παρόμοια εμπειρία και τι μπορεί να συμβαίνει?

Το πιθανότερο είναι ότι ο πωλητής έχει εγγραφεί ως πωλητής αντικειμένων που είναι απαγορευμένα από τα CC.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, makfil είπε

Το πιθανότερο είναι ότι ο πωλητής έχει εγγραφεί ως πωλητής αντικειμένων που είναι απαγορευμένα από τα CC.

ευχαριστώ πολύ

θα ξανακάνω μια τελευταία προσπάθεια αργότερα μπας και

το αντικείμενο ήταν απλά μια φόρμα-πυτζάμα και ο πωλητής ήταν από Αγγλία, αλλά αν έχει κάνει αυτό φαντάζομαι δεν αλλάζει κάτι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλήμερα! Είμαι αρχαρια στο κομμάτι των ηλεκτρονικών αγορών και ήθελα να ρωτήσω, σε περίπτωση παραγγελίας από Αμαζόν αξίας πχ 600-700 ευρώ πως μπορώ να πραγματοποιήσω την πληρωμή, αν έχω πειπαλ και χρεωστική κάρτα?  Στο πειπαλ δεν έχω επαρκές balance όποτε λογικά θα τραβήξει από την κάρτα που έχω συνδέσει. 

Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει, με σαφή τρόπο καθώς είμαι λίγο άσχετη , τι παίζει με παραγγελία από αμαζον.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...