Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, kathytherion είπε

Καλήμερα! Είμαι αρχαρια στο κομμάτι των ηλεκτρονικών αγορών και ήθελα να ρωτήσω, σε περίπτωση παραγγελίας από Αμαζόν αξίας πχ 600-700 ευρώ πως μπορώ να πραγματοποιήσω την πληρωμή, αν έχω πειπαλ και χρεωστική κάρτα?  Στο πειπαλ δεν έχω επαρκές balance όποτε λογικά θα τραβήξει από την κάρτα που έχω συνδέσει. 

Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει, με σαφή τρόπο καθώς είμαι λίγο άσχετη , τι παίζει με παραγγελία από αμαζον.. 

Αφου εισαι αρχάρια θα ειναι σοφο να διαβασεις τον οδηγό στο παρακατω link για να καταλαβεις τι παιζει με τις αγορες απο εξωτερικό. Εσυ θα βγεις κερδισμένη. Απο εκει και περα το amazon δεχεται μονο κάρτα και οχι paypal

https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα! Έχω δημιουργήσει έναν λογαριασμό Paypal και τον έχω συνδέσει επιτυχώς σε έναν τραπεζικό λογαριασμό. Παρατήρησα ότι υπάρχει όριο στην μεταφορά χρημάτων απο Paypal στον τραπεζικό λογαριασμό, συγκεκριμένα 1000 ευρώ τον χρόνο γράφει.(Withdrawal limit per year 1000 euro). Αυτός ο περιορισμός είναι φυσιολογικός; Και αν ναι πώς μπορώ να ανεβάσω το όριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
4 λεπτά πριν, crx_zkn είπε

Να ρωτήσω και εγώ κάτι....το max που μπορείς να αγοράσεις από εξωτερικό μέσο PayPal πόσο είναι???🤔🤔🤔

Οσα λεφτα εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζετε εαν τα δεματα απο Αμερικη εχουν προτεραιοτητα σε σχεση με τα δεματα απο Κινα; Και τα δυο φτανουν Ελλαδα σχεδον στον ιδιο χρονο, αλλα το χαρτακι απο τα ΕΛΤΑ για τα δεματα απο Αμερικη μου ερχεται αρκετα νωριτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Γνωριζετε εαν τα δεματα απο Αμερικη εχουν προτεραιοτητα σε σχεση με τα δεματα απο Κινα; Και τα δυο φτανουν Ελλαδα σχεδον στον ιδιο χρονο, αλλα το χαρτακι απο τα ΕΛΤΑ για τα δεματα απο Αμερικη μου ερχεται αρκετα νωριτερα!

Από όσο ξέρω όταν σου έρχεται το χαρτάκι, το δέμα είναι διαθέσιμο στο τοπικό ΕΛΤΑ την επόμενη εργάσιμη, αρα πως γίνεται να φτάνουν στον ίδιο χρόνο έαν έρχεται νωρίτερα από Αμερική;

Και πάνω από όλα, χαρτάκι αφήνουν όταν έχουν έρθει στην πόρτα σου με το δέμα στα χέρια και δεν σε βρήκαν, άρα το δέμα έχει φτάσει από την μέρα που έλαβες το ειδοποιητήριο.

Επεξ/σία από georgerov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/02/2019 at 16:15, georgerov said:

Από όσο ξέρω όταν σου έρχεται το χαρτάκι, το δέμα είναι διαθέσιμο στο τοπικό ΕΛΤΑ την επόμενη εργάσιμη, αρα πως γίνεται να φτάνουν στον ίδιο χρόνο έαν έρχεται νωρίτερα από Αμερική;

Και πάνω από όλα, χαρτάκι αφήνουν όταν έχουν έρθει στην πόρτα σου με το δέμα στα χέρια και δεν σε βρήκαν, άρα το δέμα έχει φτάσει από την μέρα που έλαβες το ειδοποιητήριο.

Το βλεπω στο tracking. Κανουν πανω-κατω τις ιδιες ημερες, αλλα το χαρτακι απο το iherb ερχεται αρκετα νωριτερα.. Επισης σε εμας αφηνουν χαρτακι για τα δεματα απο το iherb και το amazon, δεματα αφηνουν μονο οταν αγοραζω μικρης αξιας και συνηθως απο ebay και aliexpress.

 

Πχ εχει εδω και 10 ημερες που εφτασαν 2 δεματα στην Αθηνα απο Κινα και ακομα κανενα χαρτακι. Ενω οταν φτανει απο το iherb μετα απο 2,3 ημερες ερχεται το χαρτακι. Οποτε υποθετω οτι εχουν μεγαλυτερη προτεραιοτητα οι σακοι που ανοιγουν απο την Αμερικη και κυριως απο το iherb; Παιζει ρολο η χωρα και η μεταφορικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

θελω τη βοηθεια σας .... 
πηγα σημερα να κανω μια αγορα στο ebay ενος φακου αξιας 690,00 ευρω απο Αγγλια και δεν με αφηναν οι ελληνικες τραπεζες , γιατι βλεπουν οτι ο λογαριασμος του πωλητη εχει σχεση με καταστημα ειδων καλων τεχνων και ζωγραφικης αρα εμπιπτει στις απαγορευσεις περι capital control ( μου το ειπαν 2 τραπεζες και η ΠΕΙΡΑΙΩΣκαι η Εθνικη ) . 
Ο πωλητης απο την αλλη λεει οτι δεν εχει καμια σχεση με αυτη την κατηγορια πουλαει ειδη οικοσυσκευης και τεχνολογιας και η δουλεια του δεν εχει καμια σχεση , επισης λεει οτι εχει πουλησει σε Ελληνες τα τελευαται χρονια χωρις προβλημα και οτι φταιει η τραπεζα μου γιατι η δικη του δεν γνωριζει κατι για το θεμα ! 
Τι λυση μπορω να βρω ωστε να κανω την πληρωμη μεσω paypal και μονο γιατι μονο ετσι δεχεται ο πωλητης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, amp829 είπε

θελω τη βοηθεια σας .... 
πηγα σημερα να κανω μια αγορα στο ebay ενος φακου αξιας 690,00 ευρω απο Αγγλια και δεν με αφηναν οι ελληνικες τραπεζες , γιατι βλεπουν οτι ο λογαριασμος του πωλητη εχει σχεση με καταστημα ειδων καλων τεχνων και ζωγραφικης αρα εμπιπτει στις απαγορευσεις περι capital control ( μου το ειπαν 2 τραπεζες και η ΠΕΙΡΑΙΩΣκαι η Εθνικη ) . 
Ο πωλητης απο την αλλη λεει οτι δεν εχει καμια σχεση με αυτη την κατηγορια πουλαει ειδη οικοσυσκευης και τεχνολογιας και η δουλεια του δεν εχει καμια σχεση , επισης λεει οτι εχει πουλησει σε Ελληνες τα τελευαται χρονια χωρις προβλημα και οτι φταιει η τραπεζα μου γιατι η δικη του δεν γνωριζει κατι για το θεμα ! 
Τι λυση μπορω να βρω ωστε να κανω την πληρωμη μεσω paypal και μονο γιατι μονο ετσι δεχεται ο πωλητης ?

Απάντησα στο ίδιο ερώτημα, που ανάρτησες στο άλλο forum

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, makfil είπε

Απάντησα στο ίδιο ερώτημα, που ανάρτησες στο άλλο forum

μπορεις να μου πεις σε παρακαλω που ακριβως εχεις μια αντιστοιχη με τη δικη μου περιπτωση ?

ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, amp829 είπε

θελω τη βοηθεια σας .... 
πηγα σημερα να κανω μια αγορα στο ebay ενος φακου αξιας 690,00 ευρω απο Αγγλια και δεν με αφηναν οι ελληνικες τραπεζες , γιατι βλεπουν οτι ο λογαριασμος του πωλητη εχει σχεση με καταστημα ειδων καλων τεχνων και ζωγραφικης αρα εμπιπτει στις απαγορευσεις περι capital control ( μου το ειπαν 2 τραπεζες και η ΠΕΙΡΑΙΩΣκαι η Εθνικη ) . 
Ο πωλητης απο την αλλη λεει οτι δεν εχει καμια σχεση με αυτη την κατηγορια πουλαει ειδη οικοσυσκευης και τεχνολογιας και η δουλεια του δεν εχει καμια σχεση , επισης λεει οτι εχει πουλησει σε Ελληνες τα τελευαται χρονια χωρις προβλημα και οτι φταιει η τραπεζα μου γιατι η δικη του δεν γνωριζει κατι για το θεμα ! 
Τι λυση μπορω να βρω ωστε να κανω την πληρωμη μεσω paypal και μονο γιατι μονο ετσι δεχεται ο πωλητης ?

Να φορτώσεις το Paypal με τραπεζικό έμβασμα και μετα να κάνεις την πληρωμή. Αλλη λύση να σου στείλει κάποιος άλλος στο Paypal balance το ποσό και να κάνεις την αγορα. Τρίτη λύση βγάζεις μια κάρτα εξωτερικού τη φορτωνεις και  κανεις την αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Να φορτώσεις το Paypal με τραπεζικό έμβασμα και μετα να κάνεις την πληρωμή. Αλλη λύση να σου στείλει κάποιος άλλος στο Paypal balance το ποσό και να κάνεις την αγορα. Τρίτη λύση βγάζεις μια κάρτα εξωτερικού τη φορτωνεις και  κανεις την αγορά

εχω πειραιως ξερει καποιος πως φορτωνω το paypal με τραπεζικο εμβασμα και τι χρεωσεις θα εχω ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, amp829 είπε

εχω πειραιως ξερει καποιος πως φορτωνω το paypal με τραπεζικο εμβασμα και τι χρεωσεις θα εχω ?

Πας στο paypal top up Σε βγαζει τα στοιχεια (IBAN κ.α. ) που πρεπει να στειλεις τα χρηματα και τα κανεις εμβασμα μεσω της WinBank με χρεωση 1 ευρω απο την μερια της ελληνικης τραπεζας.Απο την μερια του PayPal δεν υπαρχει χρεωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...