Προς το περιεχόμενο

Σπατουλάρισμα Τοιχου Παλαιού Σπιτιού (βαψιμο)


lyraris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο sargio φαίνεται διαβασμένος και έμπειρος, χαίρομαι όταν βλέπω πως υπάρχουν άνθρωποι με πραγματικές γνώσεις στον τομέα εργασίας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζοντας το θέμα (και ίσως κάνοντας κατάχρηση ανθρώπων όπως ο sargio01) να ρωτήσω σχετικά με πινέλα/ρολά.

Λοιπόν κοιτώντας σε πολυκαταστήματα εργαλείων βλέπουμε μια μεγάλη ποικιλία (παλιά υπήρχε μεγαλύτερη βέβαια) από ρολλά και πινέλα με περιγραφές που είτε θυμίζουν ρουχισμό (μάλλινο, συνθετικό, κλπ) είτε γειτνιάζουν με την...κομμωτική (κουρεμένο, ακούρευτο).

Φαντάζομαι ότι ίσως για τους γνώστες όλα αυτά να φαίνονται αστεία αφού ενδεχομένως η εμπειρία να τους έχει κάνει να κατασταλάξουν σε ένα συγκεκριμένο τύπο και όλα τα άλλα να τα θεωρούν περιτά.

Σε μας τους αδαείς δεν είναι ξεκάθαρο ποιο είναι για τι και άμα ακούσεις τους πωλητές αυτών των καταστημάτων, πολλοί εκ των οποίων δεν γνωρίζουν και απλά λένε θεωρίες (έχω δουλέψει σε τέτοιο κατάστημα και έχω πληροφόρηση εκ των έσω), θα πρέπει να τα πάρεις...ΟΛΑ αφού το κάθε τι είναι "ειδικό" για κάτι.

Υπάρχει λοιπόν κάπου ένας ψιλομπούσουλας σχετικά με το που πάει το κουρεμένο, το ακούρευτο, το μαλλιαρό, κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με κάνετε και κοκκινίζω!!! χαχαχα

Ευχαριστώ για αυτά που λέτε :)

 

 

 

Τις γνώσεις, τις απέκτησα με τα χρόνια είτε προσπαθώντας να αντιμετωπίσω ένα πρόβλημα που προέκυπτε και έπρεπε να βρω την λύση του, είτε απο καθαρή περιέργεια που όταν ας πούμε συναντούσα τον μηχανικό στο εργοτάξιο, τον άκουγα να καθοδηγεί τους εργολάβους για τα υλικά ή την τεχνική που χρησιμοποιούσαν. Μου 'κανε εντύπωση δηλαδή το γιατί αυτό και όχι εκείνο φεριπίν... ε, ήταν να μην μου μπεί το σαράκι! Μπήκε; Αυτό ήταν, έπρεπε να μάθω τα πάντα :P

 

Αυτό βέβαια με βοήθησε πολύ (και ακόμα) αργότερα που πλέον έγινα εγώ ο εργολάβος και έπρεπε εγώ να καθοδηγώ το συνεργείο μου.

 

Πέρα απο τα προηγούμενα όμως, βοηθάνε πολύ και στο να μην τρώω πίκρες ενώ δουλεύω. Σπατουλάρω για παράδειγμα; Ε όσο πιο καλό γίνει, τόσο πιο απλό και γρήγορο τρίψιμο θα κάνω μετά (<--καθώς είναι απο τις πιο κουραστικές και βρώμικες ασχολίες του ελαιοχρωματιστή). Κάνω σωστή δουλειά απο την αρχή; Ε δεν θα φάω πίκρες για να συμμαζέψω όταν θα επιστρέψω μετά απο χρόνια για φρασκάρισμα. Είναι για 'μένα δηλαδή, που έτσι βγαίνει κερδισμένος και ο πελάτης.

 

Χώρια που η άριστη ποιότητα, αυξάνει και το γόητρο του επαγγελματία στην αγορά. :D

 

 

@haris_216

Πράγματι, τα εργαλεία μας έχουν τρελή ποικιλία. Δεν είναι όμως ότι για την ίδια δουλειά, υπάρχουν πολλοί τύποι εργαλείων(όπως κατάλαβα ότι νομίζεις :) ).

 

Ας πάρουμε τους κυλίνδρους(τα γνωστά ρολά) για παράδειγμα:

Ο κάθε τύπος κύλινδρου που υπάρχει, είναι ο κατάλληλος για μια συγκεκριμένη δουλειά για την οποία και προορίζεται.

 

Κατ' αρχήν υπάρχουν τρείς κατηγορίες κυλίνδρων. α) οι με φυσική γούνα, είναι για πλαστικά ή ακρυλικά χρώματα. β) οι με συνθετική τρίχα είναι για λαδομπογιές. Και γ) οι τεχνοτροπίας(οι παράξενοι, αυτοί που είναι σαν να είναι απο σακούλα ή απο σπόγγο).

 

Η κάθε κατηγορία τώρα, χωρίζεται σε υποκατηγορίες ανάλογα του τί επιφάνεια θα δουλέψεις.

Ο μακρύτριχος κύλινδρος που έχεις συναντήσει, είναι για να βάψεις τοίχο που δεν έχει τον κλασσικό σοβά αλλά το λεγόμενο πεταχτό τσιμέντο. Είναι μακρύτριχος, ακριβώς για να φτάνει η τρίχα στο βαθύ σαγρέ ώστε να μπαίνει κι εκεί χρώμα.

Ο-αντίθετα-με πιο κοντή τρίχα (μοχέρ τον λέμε) απο αυτόν με την παραδοσιακή γούνα, τον επιλέγουμε όταν θέλουμε το χρώμα να έχει λείο φινίρισμα(όψη). Στον Βαρδινογιάννη φεριπίν, θα επιλέξω τέτοιον κύλινδρο για να περάσω τα πλαστικά χρώματα γιατί πληρώνει τρελά και έχει απαιτήσεις :P. Κ.ο.κ

 

Γενικά και τα εργαλεία ακόμα, είναι περίπλοκη κατάσταση.

Το ότι έχεις παρατηρήσει πως οι μάστορες έχουν κατασταλάξει σε έναν τύπο κυλίνδρου και αγνοούν τους άλλους, είναι αυταπάτη :P

Απλά ο κλασσικός κύλινδρος(ο μπέζ ρόλεξ δηλαδή, που είναι για πλαστικά) χρησιμοποιείται τόσο πολύ(αφού οι τοίχοι βάφονται με πλαστικό χρώμα) που συνέχεια αγοράζουμε καινούργιους! Γιατί να ξέρεις, και τα εργαλεία έχουν συγκεκριμένο αριθμό τετραγωνικών που καλύπτουν μέχρι να αρχίσει να μειώνεται η απόδοσή τους.

 

Υ.Γ. Εν το μεταξύ δεν κάνεις κατάχρηση. Χαίρομαι τρελά όταν μου δίνεται η ευκαιρία να αποδεικνύω ότι η δουλειά μου δεν είναι απλή στην πραγματικότητα αλλά είναι επιστήμη (:P)!!

Είναι η λεγόμενη "Μπογιατζιδική επιστήμη"!!! χαχαχα

Επεξ/σία από sargio01
  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ξεθάβω το θέμα γιατι αντιμετωπίζω και εγω το ιδιο προβλημα. Κανω ανακαινισει του σπιτιου 25-30 χρονων και θελω την γνωμη σας οσο αφορα το σπατουλαρισμα και το κλεισιμο στα μερεμετια. Εγω εκανα καινουργια εγκατασταση ηλεκτρολογικων γραμμων με αποτελεσμα να εχω πολλα μερεμετια. Οι τοιχοι ειναι μια χαρα, καθολου σκασιματα απλα εχουν πολλα χερια μπογιας. Το προβλημα μου ειναι το εξης, εχω κλεισει τα μερεμετια με σοβα χοντρο και ψιλο, τωρα ειναι καλο να σπατουλαριστει ολο το σπιτι για να εχω ενα ομοιογενες αποτελεσμα ή καποιος εμπειρος ελαιοχρωματιστης μπορει να το κανει ωστε να μην φαινονται τα μερεμετια;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Ξεθάβω το θέμα γιατι αντιμετωπίζω και εγω το ιδιο προβλημα. Κανω ανακαινισει του σπιτιου 25-30 χρονων και θελω την γνωμη σας οσο αφορα το σπατουλαρισμα και το κλεισιμο στα μερεμετια. Εγω εκανα καινουργια εγκατασταση ηλεκτρολογικων γραμμων με αποτελεσμα να εχω πολλα μερεμετια. Οι τοιχοι ειναι μια χαρα, καθολου σκασιματα απλα εχουν πολλα χερια μπογιας. Το προβλημα μου ειναι το εξης, εχω κλεισει τα μερεμετια με σοβα χοντρο και ψιλο, τωρα ειναι καλο να σπατουλαριστει ολο το σπιτι για να εχω ενα ομοιογενες αποτελεσμα ή καποιος εμπειρος ελαιοχρωματιστης μπορει να το κανει ωστε να μην φαινονται τα μερεμετια;;; 

Ακριβώς στην ίδια κατάσταση βρίσκομαι και εγώ. καινούρια ηλεκτρολογική εγκατάσταση και όλοι οι τοίχοι έχουν μερεμέτι. Κάποιοι μου είπαν ότι σπατουλαριστό δεν μπορώ να κάνω σε βαμμένους τοίχους. ισχύει κάτι τέτοιο? Αν όχι μπορεί κάποιος να βοηθήσει στα στάδια της προεργασίας πριν το βάψιμο ώστε να μη φαίνονται τα μερεμέτια. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθα και με άλλη καίρια ερώτηση μετά απο λίγη δουλειά! Στην κουζίνα υπάρχει μεχρι ενα ύψος λαδομπογια (κατάρα) , σε δυο τοίχους κατάφερα και την έξυσα με ένα καμινέτο για μαλάκωμα, στους αλλους δυο οι λαδομπογία με μπολικο ζορισμα βγαινει πολύ δύσκολα.. και λεω έχω ακούσει οτι μπορεις να την περάσεις με αστάρι μετάλλου και ολα καλα βάφεις.. αλλιως μπορώ να σπατουλάρω απάνω στην λαδομπογιά κατευθείαν ή δεν θα κάτσει ο στόκος και πάλι ευχαριστω Sargio!

Γιατι καταρα?Εχεις σκοπο να βαλεις πλακακια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς στην ίδια κατάσταση βρίσκομαι και εγώ. καινούρια ηλεκτρολογική εγκατάσταση και όλοι οι τοίχοι έχουν μερεμέτι. Κάποιοι μου είπαν ότι σπατουλαριστό δεν μπορώ να κάνω σε βαμμένους τοίχους. ισχύει κάτι τέτοιο? Αν όχι μπορεί κάποιος να βοηθήσει στα στάδια της προεργασίας πριν το βάψιμο ώστε να μη φαίνονται τα μερεμέτια. Ευχαριστώ

 

Ξεθάβω το θέμα γιατι αντιμετωπίζω και εγω το ιδιο προβλημα. Κανω ανακαινισει του σπιτιου 25-30 χρονων και θελω την γνωμη σας οσο αφορα το σπατουλαρισμα και το κλεισιμο στα μερεμετια. Εγω εκανα καινουργια εγκατασταση ηλεκτρολογικων γραμμων με αποτελεσμα να εχω πολλα μερεμετια. Οι τοιχοι ειναι μια χαρα, καθολου σκασιματα απλα εχουν πολλα χερια μπογιας. Το προβλημα μου ειναι το εξης, εχω κλεισει τα μερεμετια με σοβα χοντρο και ψιλο, τωρα ειναι καλο να σπατουλαριστει ολο το σπιτι για να εχω ενα ομοιογενες αποτελεσμα ή καποιος εμπειρος ελαιοχρωματιστης μπορει να το κανει ωστε να μην φαινονται τα μερεμετια;;; 

Tο πρόβλημα σας λύνεται

 

1. πριν ξεκινήσετε οπου η παλιά μπογιά εχει φουσκώσει ή δεν "πατάει" καλά στον τοίχο, ξύνετε με σπάτουλα και αφαιρείται

2. ολικό τρίψιμο του τοίχου με μηχάνημα

3. ενα πολύ καλό αστάρι

4. σπατουλαρισμα

5. αστάρι και πάλι

6. βάψιμο 2 χερια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 20/7/2016 στις 11:25 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Tο πρόβλημα σας λύνεται

1. πριν ξεκινήσετε οπου η παλιά μπογιά εχει φουσκώσει ή δεν "πατάει" καλά στον τοίχο, ξύνετε με σπάτουλα και αφαιρείται

2. ολικό τρίψιμο του τοίχου με μηχάνημα

3. ενα πολύ καλό αστάρι

4. σπατουλαρισμα

5. αστάρι και πάλι

6. βάψιμο 2 χερια

Καλησπερα, ειναι πρωτη φορα που θα ασχοληθω με "φρεσκαρισμα" τοιχου, σημερα που το εξυσα με σπατουλες βγηκε ενα στρωμα πολυ ευκολα,που εγω νομιζα οτι ηταν η μπογια αλλα τελικα δεν ξερω τι ηταν γιατι απο κατω αποκαλυφθηκε και αλλη μπογια...

Στο μυαλο μου ξερω χονδρικα οτι ξυνεις με σπατουλα,μετα με γυαλοχαρτο για να τα λειανεις,μετα ασταρι και μετα βαψιμο, αυτο που δεν ξερω ειναι το βημα που λες σπατουλαρισμα τι σημαινει και με τι υλικο γινεται.

Αν εχεις ορεξη NikosKallithea η καποιος αλλος να μου εξηγησει τι ειναι το πρωτο στρωμα τι ειναι το δευτερο και πως να συνεχισω για να τον φρεσκαρω...Βαζω και μια φωτογραφια.

https://drive.google.com/open?id=1P25Bgn3s3al5_eXW2tx9KY98tqwQxfR3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ξυνεις και φευγουν παλιες μπογιες μπορει μαζι με στοκο

οταν ξυσεις και τελειωσεις πρεπει να σπατουλαριστουν τα σημεια με στοκο παρετινη και να ερθει στην ευθεια

τριψιμο με γυαλοχαρτο μετα ασταρωμα και μετα βαψιμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, postfire είπε

οταν ξυνεις και φευγουν παλιες μπογιες μπορει μαζι με στοκο

οταν ξυσεις και τελειωσεις πρεπει να σπατουλαριστουν τα σημεια με στοκο παρετινη και να ερθει στην ευθεια

τριψιμο με γυαλοχαρτο μετα ασταρωμα και μετα βαψιμο

Το πρωτο στρωμα στη φωτο τι ειναι δηλαδη στοκος? και απο μεσα ειναι χρωμα? και πιο μεσα μπετον?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JERONIMO888 είπε

Καλησπερα, ειναι πρωτη φορα που θα ασχοληθω με "φρεσκαρισμα" τοιχου, σημερα που το εξυσα με σπατουλες βγηκε ενα στρωμα πολυ ευκολα,που εγω νομιζα οτι ηταν η μπογια αλλα τελικα δεν ξερω τι ηταν γιατι απο κατω αποκαλυφθηκε και αλλη μπογια...

Στο μυαλο μου ξερω χονδρικα οτι ξυνεις με σπατουλα,μετα με γυαλοχαρτο για να τα λειανεις,μετα ασταρι και μετα βαψιμο, αυτο που δεν ξερω ειναι το βημα που λες σπατουλαρισμα τι σημαινει και με τι υλικο γινεται.

Αν εχεις ορεξη NikosKallithea η καποιος αλλος να μου εξηγησει τι ειναι το πρωτο στρωμα τι ειναι το δευτερο και πως να συνεχισω για να τον φρεσκαρω...Βαζω και μια φωτογραφια.

Αυτό πρέπει να είναι σοβάς (ενδεχομένως πεταχτό) πάνω σε βαμμένη μάντρα.:lol:

Παλιά μάντρα είναι.Τι να σπατουλάρεις.Μόλις την πιάσει βροχή θα  φουσκώσει και θα ξαναφύγει.Η καλίτερη λύση να ρίξεις τον παλιό σοβά και να τη σοβατίσεις από την αρχή για να γίνει σωστή δουλειά αλλά μεγάλος μπελάς.

Γνώμη μου έτσι όπως ξεκίνησες;;; Ξύσε τον πάνω πάνω σοβά όπως άρχισες να γίνει όσο περισσότερο γίνεται λείος ο τοίχος ,αστάρωσέ τον καλά με αστάρι νεφτιού και στη συνέχεια βάψε τον με ένα ακρυλικό 100% πλαστικό που να αντέχει στις καιρικές συνθήκες.

Edit

Βασικό λάθος που κάνουν αρχάριοι με λίγες γνώσεις;;;; Βάφουν εξωτερικές επιφάνειες με απλό πλαστικό ή απλό ακρυλικό το οποίο δεν αντέχει στις καιρικές συνθήκες και τον πρώτο χειμώνα αρχίζει να ξεβάφει το δε νερό αλλοιώνει το σοβά με αποτελέσματα όπως αυτό της φωτογραφίας.

Εξωτερικά πάντα με 100% ακρυλικό πλαστικό.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο τοιχος λογικα ειναι χτησμενος με τουβλο μετα εχει λασπη πεταχτο(χοντρο) και μετα σοβα(ψιλο)

σπατουλαρισμα με στοκο και μετα βαψιμο

αν ειναι αυτος ο τοιχος που πρεπει να επισκευασεις τα βηματα ειναι τα εξης

να βγουνε οτι παλια ειναι χρωματα με την σπατουλα και αν εχει σοβαδες που βγαινουν μετα ασταρωμα(ασταρι μεταλλου) μετα σπατουλαρισμα με παρετινη -τριψιμο με γυαλοχαρτο ξανα ασταρωμα με ασταρι μεταλλου και μετα βαψιμο με καλη μπογια ακρυλικη για εξω χωρους

 

μια χαρα ειναι ο τοιχος απλα εχουν φτασει μεχρι τον σοβα

αν ειχε θεμα και ο σοβας θα επρεπε να βγει και να σπατουλαριστει με κολλα πλακιδιων και θα το ειχες για μια ζωη

κανε τα βηματα που σου ειπα και θα εισαι κομπλε

και αν θες να ξενοιασεις μια για παντα και να γλυτωσεις ολα αυτα

βρες ενα πλακακι πετρα με 6-8 ευρω /m2 και ντυσε τον ολον

με 100 ευρω θα εισαι κομπλε

Επεξ/σία από postfire
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

44 λεπτά πριν, JERONIMO888 είπε

Το πρωτο στρωμα στη φωτο τι ειναι δηλαδη στοκος? και απο μεσα ειναι χρωμα? και πιο μεσα μπετον?

Εγώ σε ένα τέτοιο παλιό τοίχο έκανα το άλλο.Έξυσα τα παλιά χρώματα όσο καλά μπορούσα να γίνει πιο λεία η επιφάνεια και έβαλα πλακάκια επένδυσης τοίχου με κόλλα πλακιδίων

Καταπληκτική εμφάνιση και αντοχή σε καιρικές συνθήκες.Αν πιάνουν τα χέρια σου κάνε το και θα με θυμάσαι.

Πλακάκια έβαλα περίπου σαν της εικόνας,Δεν έχω χρόνο να βάλω φωτογραφία.

https://www.leroymerlin.gr/gr/plakakia-dapedo-halia/plakakia/plakakia-ependusis-toihou/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πιο οικονομικη λυση και ποιο ευκολη για ενα ατομο ποια ειναι τελικα?

1 ώρα πριν, postfire είπε

ο τοιχος λογικα ειναι χτησμενος με τουβλο μετα εχει λασπη πεταχτο(χοντρο) και μετα σοβα(ψιλο)

σπατουλαρισμα με στοκο και μετα βαψιμο

αν ειναι αυτος ο τοιχος που πρεπει να επισκευασεις τα βηματα ειναι τα εξης

να βγουνε οτι παλια ειναι χρωματα με την σπατουλα και αν εχει σοβαδες που βγαινουν μετα ασταρωμα(ασταρι μεταλλου) μετα σπατουλαρισμα με παρετινη -τριψιμο με γυαλοχαρτο ξανα ασταρωμα με ασταρι μεταλλου και μετα βαψιμο με καλη μπογια ακρυλικη για εξω χωρους

μια χαρα ειναι ο τοιχος απλα εχουν φτασει μεχρι τον σοβα

αν ειχε θεμα και ο σοβας θα επρεπε να βγει και να σπατουλαριστει με κολλα πλακιδιων και θα το ειχες για μια ζωη

κανε τα βηματα που σου ειπα και θα εισαι κομπλε

και αν θες να ξενοιασεις μια για παντα και να γλυτωσεις ολα αυτα

βρες ενα πλακακι πετρα με 6-8 ευρω /m2 και ντυσε τον ολον

με 100 ευρω θα εισαι κομπλε

Αυτο που εχω ηδη ξυσει τι ειναι δηλαδη σοβας? και τον ειχαν βαλει πανω απο την μπογια?

Τωρα δηλαδη πρεπει υποχρεωτικα να συνεχισω να βγει ολο το υπολοιπο κομματι του σοββα? γιατι δεν βγαινει τοσο ευκολα οπως τα πρωτα κομματια..

και το σπατουλαρισμα με παρετινη πρεπει να γινει σε ολο τον τοιχο η μονο εκει που εχουν βγει τα μεγαλυτερα κομματια για να γινει ομοιομορφο μετα με το γυαλοχαρτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...