Προς το περιεχόμενο

Σπατουλάρισμα Τοιχου Παλαιού Σπιτιού (βαψιμο)


lyraris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

 

Για αρχάριο καλυτερα να προτειμησει ετοιμο στοκο και οχι σκονη. Απο την δικιά μου εμπειρια με το πρώτο εκανα δουλεια επαγγελματια, με το δευτερο παιδευτηκα πολυ και δεν ειχα τα ιδια αποτελέσματα.

Ο έτοιμος δεν τρίβεται και δεν στρώνει εύκολα η επιφάνεια.Είναι για ψιλοδουλειές π.χ. να κλείσεις μία τρύπα από ούπα από καρφί από κάποιο χτύπημα σε μία γωνία ,σε ήδη βαμμένο τοίχο  και δεν χρειάζεται μετά αστάρωμα,για αυτό το λόγο βγαίνει και σε πολύ μικρό κουτάκι.

Όταν θέλεις στα στοκάρεις όλη την επιφάνεια σκόνη στόκο (κοινώς παρετίνα) ο οποίος τρίβεται και λειένεται εύκολα με ένα γυαλόχαρτο σφουγγάρι ακόμη και από κάποιον αρχάριο που δεν ξέρει να τον στρώσει καλά με τη σπάτουλα.Μετά με ένα αστάρι και είναι έτοιμος για βάψιμο.Σε ήδη βαμμένο τοίχο το γενικό στοκάρισμα θέλει ειδική επεξεργασία οπότε καλύτερα να απευθυνόμαστε σε ειδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω αναφερθηκα για μικρες εργασιες. Εννοείτε οτι για εναν τοιχο ολοκληρο δεν αξιζει.

Αλλα συνήθως για να ξαναβαψεις τοιχο κανείς μπαλώματα. Εκει μπορει καποιος να χρησιμοποιήσει έτοιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα χρώματα eco μυρίζουν? Βασικά θα βάψω έναν τοίχο στο σαλόνι και θέλω να μου πείτε αν χρειάζεται πχ να αφαιρέσω τις κουρτίνες που είναι σε άλλο σημείο στον ίδιο χώρο ή όχι

Επεξ/σία από Yiannis87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Yiannis87 είπε

Τα χρώματα eco μυρίζουν? Βασικά θα βάψω έναν τοίχο στο σαλόνι και θέλω να μου πείτε αν χρειάζεται πχ να αφαιρέσω τις κουρτίνες που είναι σε άλλο σημείο στον ίδιο χώρο ή όχι

Ρε φιλε δηλαδή θα βαψει το τοιχο και οι κουρτίνες θα κρεμονται?

Βέβαια αν βαριέσαι ολα γίνονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Ρε φιλε δηλαδή θα βαψει το τοιχο και οι κουρτίνες θα κρεμονται?

Βέβαια αν βαριέσαι ολα γίνονται

Είναι σε άλλο εντελώς τοίχο αυτές. Δεν κρέμμονται σε τοίχο που θα βαφτεί, είπαμε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα μυρίζουν απλά τα οικολογικά μυρίζουν λιγότερο κ κυρίως τις πρώτες ώρες. Μετά η μυρωδιά μειώνεται αρκετά σε σημείο που δεν ενοχλεί.

Ωστόσο ο χώρος πρέπει να αερίζεται παρά πολύ καλά οπότε αφήνεις ανοιχτά παράθυρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το είδε μάστορας το θέμα μου και μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω κάτι και να μπω στη διαδικασία του βαψίματος εφόσον είναι και τόσο καθαρός*

*του τοίχου που μάζεψε υγρασία, μούχλα και σε κάποια σημεία ακουγόταν σαν "κούφιο" μετά από 2-3 πληντύρια που άπλωσα μέσα και ξέχασα να αερίσω.

Έχω μια άλλη ερώτηση: Αυτό το χρώμα της vitex το vito μονωτικό ταρατσών κάνει για βάψιμο εξωτερικού τοίχου? ή όχι και θα σκάσει αν το βάλω σε κάθετο τοίχο? Θέλει μόνο οριζόντια εφαρμογή σε ταράτσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Yiannis87 είπε

Σήμερα το είδε μάστορας το θέμα μου και μου είπε πως δεν χρειάζεται να κάνω κάτι και να μπω στη διαδικασία του βαψίματος εφόσον είναι και τόσο καθαρός*

*του τοίχου που μάζεψε υγρασία, μούχλα και σε κάποια σημεία ακουγόταν σαν "κούφιο" μετά από 2-3 πληντύρια που άπλωσα μέσα και ξέχασα να αερίσω.

Έχω μια άλλη ερώτηση: Αυτό το χρώμα της vitex το vito μονωτικό ταρατσών κάνει για βάψιμο εξωτερικού τοίχου? ή όχι και θα σκάσει αν το βάλω σε κάθετο τοίχο? Θέλει μόνο οριζόντια εφαρμογή σε ταράτσα?

Για πιο λόγο να βάψεις εξωτερικό τοίχο με αυτό.Είναι ακριβό   δεν είναι και κατάλληλο και δε θα σου προσφέρει κάποια επιπλέον προστασία..

Πάρε ένα 10λιτρο 100% ακρυλικό να κάνεις τη δουλειά σου.Σε περίπτωση που θέλεις και κάτι ακόμη καλίτερο πάρε ένα σιλικονούχο.

Δε βάφουμε με μονωτικά τους τοίχους είναι για άλλες δουλειές.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για εσωτερικούς χώρους υπάρχουν ειδικά επιχρίσματα στεγανωτικα.

Επίσης υπάρχουν ειδικά χρώματα αμτιμουχλικα.

Δεν ξέρω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε εσωτερικό χώρο το συγκεκριμένο που ποσταρες αλλά φαντάζομαι πως όχι μιας κ κάθε υλικό έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές. Επιπλέον ο τοίχος σου ίσως αποκτήσει μεγαλύτερο πρόβλημα από ότι πρίν διότι ουσιαστικα τον σφραγίζεις από μέσα προς τα έξω.

Όλα αυτά βέβαια δεν τα λέω εκ πείρας ή βάσει γνώσεων αλλά βάσει υποθέσεων.

Edit:  τώρα είδα ότι αναφέρεσαι σε εξωτερικό τοίχο.

Βασικά ότι σου λέει ο @papoys1

Υπάρχουν ακρυλικά πολυουρεθανικα τα οποία είναι για ακραίες καταστάσεις κ δεν καταλαβαινουν τίποτα.

Βέβαια  είναι κ ανάλογα τον τύπο της υγρασίας που έχεις .

Είσαι σε ισόγειο;

Ανεβαίνει από κάτω η υγρασία ή κατεβαίνει από πάνω;

 

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bill999r είπε

Για εσωτερικούς χώρους υπάρχουν ειδικά επιχρίσματα στεγανωτικα.

Επίσης υπάρχουν ειδικά χρώματα αμτιμουχλικα.

Δεν ξέρω αν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε εσωτερικό χώρο το συγκεκριμένο που ποσταρες αλλά φαντάζομαι πως όχι μιας κ κάθε υλικό έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές. Επιπλέον ο τοίχος σου ίσως αποκτήσει μεγαλύτερο πρόβλημα από ότι πρίν διότι ουσιαστικα τον σφραγίζεις από μέσα προς τα έξω.

Όλα αυτά βέβαια δεν τα λέω εκ πείρας ή βάσει γνώσεων αλλά βάσει υποθέσεων.

Βασίλη μιλάει για εξωτερικό τοίχο.

Το εσωτερικό είναι εντάξει.Τελείωσε.Πήγαμε στα έξω τώρα.:lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, papoys1 είπε

Βασίλη μιλάει για εξωτερικό τοίχο.

Το εσωτερικό είναι εντάξει.Τελείωσε.Πήγαμε στα έξω τώρα.:lol:

Γράφαμε ταυτόχρονα παππού.

Το είδα από το ποστ σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θα σου αλλάξει το βαθμό υγρασίας μέσα στο σπίτι ότι χρώμα και αν βάψεις τον τοίχο.

Λέμε εξωτερικά βάφουμε με 100% ακρυλικό για προστασία του σοβά και περισσότερο του τοίχου γενικά από τις καιρικές συνθήκες και όχι για να κρατάει την υγρασία έξω από το σπίτι.Για αυτό περισσότερο είναι η καλή μόνωση και ο καλός αερισμός του σπιτιού όταν η ατμόσφαιρα είναι ξηρή.όταν δηλαδή έχει αεράκι και χαμηλή υγρασία στην ατμόσφαιρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...