Προς το περιεχόμενο

Σπατουλάρισμα Τοιχου Παλαιού Σπιτιού (βαψιμο)


lyraris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

Και για να πάρεις μία ιδέα μία φωτογραφία που σου είχα υποσχεθεί.Είχα σοβαρό πρόβλημα με τον τοίχο πίσω από την την κούνια τον οποίο είχα φτιάξει με Ytong τον είχα σπατουλάρει και τον είχα βάψει με πλαστικό.Επειδή είναι έξω βροχή , νερά από λάστιχα που πλέναμε την εξωτερική αυλή σε 1-2 χρόνια φούσκωνε έφευγαν κομμάτια και έδειχνε χάλια.Τον έβαφα πάλι το ίδια.Έτσι τον πέρασα 1 μέτρο με πλακάκι και επειδή μου άρεσε πέρασα και τον άλλο αριστερά. Άφησα τα παλιό σοφατεπί πλακάκι να μην ανοίξω μεγάλα μερεμέτια. 

Το πάνω κομμάτι και πίσω από την κούνια 30-40 εκατοστών που δεν πέρασα  όπως φαίνεται φούσκωσε και πάλι και θέλει βάψιμο.

Το μικρό κομματάκι που λείπει δίπλα στο πράσινο λάστιχο στη βρύση μου έφυγε τις προάλλες που έβγαλα τη μπαλκονόπορτα να της αλλάξω ροδάκια γιατί έσερνε και δεν ανοιγόκλεινε.:P 

IMG_1413.JPG

Μια χαρα,τωρα κανε και τον υπολοιπο τοιχο να εισαι κομπλε :)  και εγω αυτο θα κανω μονο που θα το αναθεσω σε μαστορα γιατι δεν θελω να το κανω χαλια μονος μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ως αρχάριος εχω καποιες απορρίες:

Εχω ενα ταβανι μπανιου δεν ειναι ψιλο γυρω στα 2μετρα. Εχει σκασει το μισο. Μου ειπαν να το βρεξω με νερο και να το αφησω και να το ξυσω να φύγουν τα παλαιά.

Θέλω να το σπατουλάρω πρώτα.

  1. Το ερώτημα ειναι τι είδους σπάτουλα ειναι καλύτερη; Θελω μια μικρή και μια μεγάλη αλλα δεν ξέρω για τις διαστάσεις.
  2. Θελει αστάρι πριν το στοκο;
  3. Θέλει τρίψιμο πριν το στοκο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζεται βρέξιμο, απλά ξύσ' το και χωρίς να ασταρώσεις* σπατούλαρε με παρετίνη. Δεν χρειάζεται επίσης τρίψιμο πρίν απο το σπατουλάρισμα(οχι οτι θα 'κανε κακό, αντιθέτως, απλά τσάμπα κούραση...).

Μετά απο το σπατουλάρισμα βεβαίως χρειάζεται και τα δυο, και τρίψιμο και αστάρωμα.

(επειδή πρόκειται για μπάνιο σου συνιστώ να βάψεις με μυκητοκτώνο-αντιμουχλικό χρώμα όπως το kitchen & bath της Βίβεχρωμ.)

 

*

Spoiler

Το αστάρωμα πρίν απο το σπατουλάρισμα, δεν συστήνεται επειδή το αστάρι δημιουργεί ένα "φίλμ" όταν στεγνώσει που δεν επιτρέπει στο υλικό σπατουλαρίσματος να εισχωρήσει επαρκώς στην επιφάνεια με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σκάσει σε βάθος χρόνου. :-)

 

Υ.Γ. Απο σπάτουλες, πάρε για δεξιά(αυτή που θα απλώνεις υλικό) τόσο μεγάλη που κρατώντας την να την καλύπτει καλά το χέρι σου με ανοιχτά δάχτυλα απ' άκρη σ' άκρη. Για αριστερή(αυτή που θα "κουβαλάει" το υλικό), πάρε μια που να χωράει μπόλικο(συνήθως μεγαλύτερη απο την δεξιά).

Επεξ/σία από sargio01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, sargio01 είπε

Δεν χρειάζεται βρέξιμο, απλά ξύσ' το και χωρίς να ασταρώσεις* σπατούλαρε με παρετίνη. Δεν χρειάζεται επίσης τρίψιμο πρίν απο το σπατουλάρισμα(οχι οτι θα 'κανε κακό, αντιθέτως, απλά τσάμπα κούραση...).

Μετά απο το σπατουλάρισμα βεβαίως χρειάζεται και τα δυο, και τρίψιμο και αστάρωμα.

(επειδή πρόκειται για μπάνιο σου συνιστώ να βάψεις με μυκητοκτώνο-αντιμουχλικό χρώμα όπως το kitchen & bath της Βίβεχρωμ.)

*

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το αστάρωμα πρίν απο το σπατουλάρισμα, δεν συστήνεται επειδή το αστάρι δημιουργεί ένα "φίλμ" όταν στεγνώσει που δεν επιτρέπει στο υλικό σπατουλαρίσματος να εισχωρήσει επαρκώς στην επιφάνεια με αποτέλεσμα να υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να σκάσει σε βάθος χρόνου. :-)

Υ.Γ. Απο σπάτουλες, πάρε για δεξιά(αυτή που θα απλώνεις υλικό) τόσο μεγάλη που κρατώντας την να την καλύπτει καλά το χέρι σου με ανοιχτά δάχτυλα απ' άκρη σ' άκρη. Για αριστερή(αυτή που θα "κουβαλάει" το υλικό), πάρε μια που να χωράει μπόλικο(συνήθως μεγαλύτερη απο την δεξιά).

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αυτο το χρώμα που λες σκεφτομαι να βάλω. Απλα εχω αγχος μηπως δεν πιάσει ο στοκος ενα κοματι που ειναι βαμμένο με αγνωστο υλικό αλλά λείο σε σχεση αυτο που εχει σκάσει για αυτο σκεφτομαι μηπως θελει τριψιμο. Εχω ενα στοκο σε σακι vivechrom αλλά νομίζω ειναι απο 12/2015 και λεει οτι εχει διαρκεια ζωης 18μηνες, πρέπει να πάρω άλλο;

Εχει σημασία το χερουλι της σπάτουλας;  Επισης η τεχνική ειναι οτι περνω απο το κουβα με τη δεξια, τη βαζω στην αριστερη και μετα μεταφερω απο τη μια στην αλλη και στη συνέχεια παιρνω με τη δεξιά απο την αριστερη και απλώνω στο τοιχο; Μετά; 

Τελος οι πολυ μεγαλες σπάτουλες ειναι για άλλη χρήση;

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δεν υπάρχει θέμα, είναι λείο επειδή είναι σπατουλαρισμένο. Αν θες μην το σπατουλάρεις όλο, σπατούλαρε μόνο το ξεφλουδισμένο κομμάτι και απλά φρόντισε καλά την ένωση.

Δεν έχει τύχει να μου μείνει τόσον καιρό παρετίνη για να δω τι παίζει(πιθανόν να λήγουν κάποια απο τα συστατικά της και να 'χει επίπτωση στην μηχανική απόδοσή της, ποιός ξέρει;...). Καλού κακού πάρε καινούργια, σιγά, 2,5€ κοστίζει το 5κιλο που θα χρειαστείς. 

Για το χερούλι(λαβή): Οι σπάτουλες με τις ξύλινες λαβές είναι οι κλασσικές και αυτές με τις πλαστικές είναι οι νέου τύπου. Δεν υπάρχει ιδιαίτερο θέμα, απλώς οι με τις πλαστικές είναι πιο εργονομικές κατά την λαβή και χειρίζονται ευκολότερα(κυρίως στις γωνίες). Διάλεξε όποιον τύπο θέλεις.

Μαζί με τις δυο σπάτουλες θα χρειαστείς και έναν στοκαδόρο(στενή σπάτουλα) για τις λεπτομέρειες(πχ. Τα γύψινα), με αυτόν θα γεμίζεις την αριστερή. Οχι τίποτ' άλλο, είναι πιο εύκολο! :p

Μετά μαζεύεις. Αφού απλώσεις υλικό, μαζεύεις αφήνοντας ένα λεπτό, όσο πιο λείο γίνεται στρώμα. Tip: Μια/δυο σπατουλιές άπλωμα και μάζεμα γιατί τώρα το καλοκαίρι στεγνώνει πολύ γρήγορα το υλικό. Μετά άλλες μια/δυο άπλωμα-μάζεμα κ.ο.κ.

Οι πολύ μεγάλες σπάτουλες ναι, είναι για άλλη χρήση. Για να καταλάβεις, είναι άλλου κλάδου τελείως! Η ορθογώνια οδοντωτή, ας πούμε, είναι των πλακάδων, η πολύ πλατιά και "ρηχή" είναι των γυψοσανιδάδων κλπ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τα τιπς. Φαίνεται να ειναι βαμένο με πινελο -γραμμες- οποτε θα το περάσω ολο.  Οσο αφορα τις σπατουλες με πλαστικη εννοω και αυτες που δεν εχουν λαβη ακριβως αλλα τις πιανεις με δαχτυλα. Επειδη ειναι μικρο το ταβανι δε ξερω τη ποσοτητα που θελει δλδ δε ξερω αν πρεπει να βαλω μονομιας 5κιλα δηλαδη ειναι 4τετραγωνικα. Οποτε ξυσιμο οσα πεφτουν , περασμα στοκου 2-3 χερια και μετα τριψιμο - ασταρωμα βάψιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές χωρίς λαβή λέγονται Ντουκοσπάτουλες(είναι γνωστές και ως Ατσαλίνες) και είναι για το σπατουλάρισμα των κουφωμάτων. Εσύ κατ' επέκταση θα χρειαστείς με λαβή.

Θα χρειαστείς γύρω στα δυο κιλά φτιαγμένο υλικό για το κάθε χέρι, αυτό σημαίνει οτι είναι υπερβολική ποσότητα το 5κιλο παρετίνη αλλά δυστυχώς δεν κυκλοφορεί σε μικρότερη συσκευασία αν και υπάρχουν χρωματοπωλεία που πουλάνε και χύμα(!), ρώτησε...

Ακριβώς. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, sargio01 είπε

Αυτές χωρίς λαβή λέγονται Ντουκοσπάτουλες(είναι γνωστές και ως Ατσαλίνες) και είναι για το σπατουλάρισμα των κουφωμάτων. Εσύ κατ' επέκταση θα χρειαστείς με λαβή.

Θα χρειαστείς γύρω στα δυο κιλά φτιαγμένο υλικό για το κάθε χέρι, αυτό σημαίνει οτι είναι υπερβολική ποσότητα το 5κιλο παρετίνη αλλά δυστυχώς δεν κυκλοφορεί σε μικρότερη συσκευασία αν και υπάρχουν χρωματοπωλεία που πουλάνε και χύμα(!), ρώτησε...

 Ακριβώς. :-)

Οκ ευχαριστώ θα κανω προσπάθεια να δουμε τι θα βγει.. Πηρα ενα ρολο με μαλλι προβατου που μου προτεινε ελπιζω να ειναι καλό. Ισως παω να παρω και τις σπατουλες σημερα οπως μου ειπες αλλιως απο δευτερα

Παντως αν θελω να σπατουλαρω εμφανη μπετο πχ σε μαντρα εκει θέλω μηπως μεγάλη σπάτουλα. Ξερω πως θελει προεργασία μινιο/τροχο κτλ αλλα ειναι ενα project που σκεφτομαι μελλοντικά μιας και σοβάτισμα θα εχει τρελο κοστος για μαντρα.

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τις ίδιες σπάτουλες θα δουλέψεις και τα εμφανή μπετά.

Μίνιο, τοπικά τις σιδεριές που είναι ακάλυπτες θα περάσεις μόνο.

Πρίν το σπατουλάρισμα της μάντρας βρέξ' την επειδή το τρόχισμα μπετού προκαλεί τρελή σκόνη οπότε επιβάλλεται ένα ξέπλυμα.

Υλικά για εξωτερικά όπως η μάντρα: Παρετίνη για το σπετουλάρισμα, αστάρι dur για το αστάρωμα και χρώμα ακρυλικό για το βάψιμο.

Καλή επιτυχία στο εγχείρημα :)

Επεξ/σία από sargio01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Βλεπω πως εχω καποιες σπατουλες που ειχα παρει απο leroy τις πολυ φτηνες αλλα δε ξερω αν κανουν ειναι 50/100/140. Λογικα θελω να ειναι σχετικα σκληρη. 

Ελπιζω να βγει καλο το αποτέλεσμα. Το τριψιμο παντως μου ειπαν χωρις νερο εχω ενα τριβειο χεριου που βαζεις γυαλοχαρτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στοκαρα εναν τοιχο με έτοιμο στοκο(κρεμα). Το αποτελεσμα τελειο και χωρις να φαίνεται μικρα ηταν ομως τα σημεια 

Ειχα ενα μεγαλυτερο,παω ξανα στο ιδιο μαγαζι, θελω στοκο ετοιμο, μου λεει παρε ετοιμη σκονη, μονο νερο βαζεις,μου ειπανε ειναι πιο καλος απο την κρεμα. Λεω φερε αυτον.

Παω παιδευτηκα για αρχαριο πιο πολυ, το παχος το εβγαλα πιο χοντρο, μετα επρεπε να το ασταρωσω βαψω.

Ρωταω σε δυο τρια, μετα τον στοκο τι ασταρι να.βαλω, θελω λευκο τους ελεγα εγω. Μου λεγανε παρε διαφανο και ριξε χρωμα, ακρη δεν εβγαζα.

Βρηκα ενα ημιδιαφανο το εβαλα, μετα επρεπε να το βαψω, πηγα ξανα στον ιδιο, λεω στοκαρα ασταροσα, θελω χρωμα μου λεει αφου ασταρωσες θα παρεις πλαστικο χρωμα, το υδροχρωμα δεν θα πιασει. Ηθελα να του πω, πιασ τ αυγο και κουρευτω με το δουλεμα που με ριχνεις.

Επρεπε να μου πει εχεις δυο επιλογες ή

Στοκος ασταρι πλαστικό χρωμα

Αλλιως στοκος υδροχρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ParhsG είπε

Ευχαριστώ. Βλεπω πως εχω καποιες σπατουλες που ειχα παρει απο leroy τις πολυ φτηνες αλλα δε ξερω αν κανουν ειναι 50/100/140. Λογικα θελω να ειναι σχετικα σκληρη. 

Ελπιζω να βγει καλο το αποτέλεσμα. Το τριψιμο παντως μου ειπαν χωρις νερο εχω ενα τριβειο χεριου που βαζεις γυαλοχαρτο.

Α! Αφού έχεις ήδη σπάτουλες μην αγοράσεις άλλες, μια χαρά είναι...

Εννοείται χωρίς νερό το τρίψιμο. Τί είναι αυτοκίνητο και θα κάνεις φανοποιεία;; :P

14 ώρες πριν, Liverpool89 είπε

Εγω στοκαρα εναν τοιχο με έτοιμο στοκο(κρεμα). Το αποτελεσμα τελειο και χωρις να φαίνεται μικρα ηταν ομως τα σημεια 

Ειχα ενα μεγαλυτερο,παω ξανα στο ιδιο μαγαζι, θελω στοκο ετοιμο, μου λεει παρε ετοιμη σκονη, μονο νερο βαζεις,μου ειπανε ειναι πιο καλος απο την κρεμα. Λεω φερε αυτον.

Παω παιδευτηκα για αρχαριο πιο πολυ, το παχος το εβγαλα πιο χοντρο, μετα επρεπε να το ασταρωσω βαψω.

Ρωταω σε δυο τρια, μετα τον στοκο τι ασταρι να.βαλω, θελω λευκο τους ελεγα εγω. Μου λεγανε παρε διαφανο και ριξε χρωμα, ακρη δεν εβγαζα.

Βρηκα ενα ημιδιαφανο το εβαλα, μετα επρεπε να το βαψω, πηγα ξανα στον ιδιο, λεω στοκαρα ασταροσα, θελω χρωμα μου λεει αφου ασταρωσες θα παρεις πλαστικο χρωμα, το υδροχρωμα δεν θα πιασει. Ηθελα να του πω, πιασ τ αυγο και κουρευτω με το δουλεμα που με ριχνεις.

Επρεπε να μου πει εχεις δυο επιλογες ή

Στοκος ασταρι πλαστικό χρωμα

Αλλιως στοκος υδροχρωμα.

Βασικά το αστάρι πλαστικού είναι διαφανές, σωστά σου συνέστηνε ο χρωματοπώλης. Το οτι θα ήθελες να είναι λευκό, απλά δεν γίνεται παρά μόνο με πατέντα σαν αυτή που σου πρότεινε... :-)

Πάντως η αλήθεια είναι πως ο έτοιμος στόκος σπατουλαρίσματος είναι ιδανικός για τους ερασιτέχνες επειδή ανοίγετε το κουτί και δουλεύετε κατ' ευθείαν, δεν απαιτείται να μπλέκετε με δοσολογίες νερού/σκόνης με διαφοροποίηση κιόλας μεταξύ του πρώτου χεριού και του δεύτερου.

 

Σημείωση: Το οτιδήποτε το εφαρμόζετε σταυρωτά*. Αν το πρώτο χέρι είναι οριζόντια περασμένο, το δεύτερο χέρι τότε θα περαστεί κάθετα. Είτε πρόκειται για σπατουλάρισμα, είτε για χρωμάτισμα και πάντα το τελευταίο χέρι να υπολογίζετε να 'ναι στην ίδια φορά με το φως απο το παράθυρο**...

 

*

Spoiler

Σταυρωτά περνάμε ώστε να "πλέκεται" το απο κάτω χέρι με το απο πάνω δημιουργώντας έτσι μεγαλύτερη αντοχή στο στρώμα υλικού(βλ. πλέξιμο ψάθας) συν οτι η κάλυψη γίνεται πιο ομοιόμορφη.

**

Spoiler

Το τελευταίο χέρι εφαρμόζεται με την φορά του φωτώς για να μην κοντράρουν σ' αυτό οι ενώσεις των κυλινδριών και τα "νερά" που αφήνουν οι τρίχες, είτε του κυλίδρου, είτε του πινέλου. Αναφέρομαι σε οπτικό τρίκ στην ουσία που δείχνει την επιφάνεια πιο smooth περασμένη...

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, sargio01 είπε

Α! Αφού έχεις ήδη σπάτουλες μην αγοράσεις άλλες, μια χαρά είναι...

Εννοείται χωρίς νερό το τρίψιμο. Τί είναι αυτοκίνητο και θα κάνεις φανοποιεία;; :P

Βασικά το αστάρι πλαστικού είναι διαφανές, σωστά σου συνέστηνε ο χρωματοπώλης. Το οτι θα ήθελες να είναι λευκό, απλά δεν γίνεται παρά μόνο με πατέντα σαν αυτή που σου πρότεινε... :-)

Πάντως η αλήθεια είναι πως ο έτοιμος στόκος σπατουλαρίσματος είναι ιδανικός για τους ερασιτέχνες επειδή ανοίγετε το κουτί και δουλεύετε κατ' ευθείαν, δεν απαιτείται να μπλέκετε με δοσολογίες νερού/σκόνης με διαφοροποίηση κιόλας μεταξύ του πρώτου χεριού και του δεύτερου.

Σημείωση: Το οτιδήποτε το εφαρμόζετε σταυρωτά*. Αν το πρώτο χέρι είναι οριζόντια περασμένο, το δεύτερο χέρι τότε θα περαστεί κάθετα. Είτε πρόκειται για σπατουλάρισμα, είτε για χρωμάτισμα και πάντα το τελευταίο χέρι να υπολογίζετε να 'ναι στην ίδια φορά με το φως απο το παράθυρο**...

*

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Σταυρωτά περνάμε ώστε να "πλέκεται" το απο κάτω χέρι με το απο πάνω δημιουργώντας έτσι μεγαλύτερη αντοχή στο στρώμα υλικού(βλ. πλέξιμο ψάθας) συν οτι η κάλυψη γίνεται πιο ομοιόμορφη.

**

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Το τελευταίο χέρι εφαρμόζεται με την φορά του φωτώς για να μην κοντράρουν σ' αυτό οι ενώσεις των κυλινδριών και τα "νερά" που αφήνουν οι τρίχες, είτε του κυλίδρου, είτε του πινέλου. Αναφέρομαι σε οπτικό τρίκ στην ουσία που δείχνει την επιφάνεια πιο smooth περασμένη...

Δεν ηξερα οτι και το βαψιμο γινεται σταυρωτο αλλα λογικα θα ειναι δυσκολο γιατι αντε να πας το ρολο πχ οριζοντια..

Οσο αφορα το σπατουλάρισμα οταν ειναι 3 χερια πως γινεται σταυρωτά; 

Για μεγαλες επιφανειες προτείνεις το ιδιο μεγεθος σπατουλας και οχι κατι τετοιο πχ http://www.pmalonas.gr/images/uploads/thumbs/thumb_29569.jpg ;

Οσο αφορά το υγρο τριψιμο το ειπα επειδη το λενε οι οδηγιες εκτος αν ενοουν κατι αλλο.

Αναφορά σε κείμενο

Η επεξεργασία όπως στεγνό τρίψιμο, χρήση φλόγας για κοπή ή συγκόλληση βαμμένων επιφανειών θα δημιουργήσει σκόνη και / ή επικίνδυνες αναθυμιάσεις. Υγρό τρίψιμο θα πρέπει να χρησιμοποιείται όπου είναι δυνατόν.

https://www.vivechrom.gr/el/proionta/neopal-kitchen-bathroom-ecoΕισαγωγή άλλων μέσων

Επεξ/σία από ParhsG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ίδιο είναι, απλά στο μπάνιο που αναφέρεσαι συγκεκριμένα θα πακετωθείς για το που θα πατάς! Μπαίνε στη μπανιέρα, κάνε σπαγκάτα, μην κολλάς! 

Όταν ξέρεις απο την αρχή για τρία χέρια, τότε μετράς ανάποδα. Το τρίτο χέρι δηλαδή θα 'ναι έτσι, το ενδιάμεσο χέρι αλλιώς άρα το πρώτο θα 'ναι πάλι έτσι. Αν ξεκινήσεις όμως για δύο χέρια και απλά προκύψει τρίτο επειδή δεν αρκούν τα δύο, τότε και το τρίτο χέρι το περνάς όπως το δεύτερο.

Με τις ίδιες σπάτουλες θα σπατουλάρεις και τη μάντρα. Εννοείται οτι δεν απαγορεύεται να το κάνεις και με άλλου μεγέθους βέβαια, δοκιμάζεις το πολύ πολύ και βλέπεις. Όποιες σε βολέψουν καλύτερα, τις καθιερώνεις...

"όπου είναι δυνατόν": Στην τοιχοποιεία δεν γίνεται επειδή τα γυαλόχαρτα είναι χάρτινα και χαλάνε αν βραχούν(γίνονται "νιανιά") ενώ παράλληλα "στομώνουν" με αποτέλεσμα να μην τρίβουν. Το υγρό τρίψιμο είναι δυνατό μόνο σε μεταλλικές επιφάνειες που τα γυαλόχαρτά τους είναι άλλου τύπου που το χαρτί δεν είναι χαρτί αλλά συνθετικές ίνες ενώ αντί για ρινίσματα γυαλιού έχουν σιδήρου(σμιριδόχαρτα τα λέμε).

Επεξ/σία από sargio01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...