Προς το περιεχόμενο

Σπατουλάρισμα Τοιχου Παλαιού Σπιτιού (βαψιμο)


lyraris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

^^^

Εσυ φίλε μου δεν το σώνεις με τίποτα

Θέλεις συνεργείο για εξωτερική μόνωση με πρόσθετα μονωτικά υλικά.

Πρέπει να μιλήσεις είτε με μηχανικό, είτε με κάποια εταιρεία που κάνει τέτοιου είδους εργασίες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Yiannis87 είπε

Καλησπέρα,

Έχω έναν εσωτερικό τοίχο, ο οποίος όμως "χτυπιέται" εξωτερικά από αέρα + υγρασία (Θεσσαλονίκη παραλία) και έχει μπροστά του σε απόσταση 19 cm μια μεγάλη βιβλιοθήκη. Αρά έχουμε ένα σκιερό τοίχο που αλληλεπιδρά κάπως με το εξωτερικό περιβάλλον. Γενικά μαζεύει υγρασία και μούχλα λόγω των παραπάνω και είχε καθαριστεί και βαφτεί πριν 2 χρόνια.

Φέτος το Σεπτέμβρη καθαρίστηκε πολύ καλά από μούχλα χωρίς όμως βάψιμο. Αυτή τη βδομάδα, μέσα σε 2 μέρες, επειδή ίσως απλώθηκαν ρούχα μέσα και δεν αερίστηκε κάλα, ξαναεμφανίστηκε μούχλα.

Το νέο όμως πρόβλημα που παρατήρησα -δεν ξέρω αν υπέρχε και πριν το άπλωμα ρούχων- είναι πως το χρώμα του τοίχου σε κάποια σημεία έχει αρχίσει και "παίζει". Σαν να έχει νερό από πίσω, ήταν κάπως μαλακό, αλλά το στέγνωσα. Βασικά όταν χτυπάς τον τοίχο σε κάποια σημείο ακούγεται σαν κούφιος και το layer της βαφής αρχίζει να κάνει σαν εξόγκωμα, χωρίς όμως να έχει σκάσει ακόμα τουλάχιστον.

Πιθανή αιτία? Τρόπος αντιμετώπισης? ή μελλοντικά προβλήματα σε περίπτωση που δεν αντιμετωπιστεί λόγω χρόνου, φασαρίας κλπ?

Όπως είπε κ ο @NikosKallithea ο τοίχος πρέπει να σφραγιστεί από την εξωτερική πλευρά.

Υπάρχουν κ μονωτικά επιχρισματα για την εσωτερική πλευρά , ωστόσο στην περίπτωση σού νομίζω πως το πολύ πολύ να αποκρύψουν για λίγο το πρόβλημα κ να σου πετάξει αργότερα υγρασία σε άλλο σημείο.

Βρες κάποιον έμπειρο μάστορα ώστε να σου στεγάνωσει τον εξωτερικό τοίχο.

Βέβαια τέτοιο καιρό δύσκολα να κάνεις σωστή δουλειά γτ ο τοίχος πρέπει να είναι στεγνός κ οι εξωτερικές συνθήκες καλές για να εφαρμόσουν σωστά τα υλικά.

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε τότε ανέφερε στον ιδιόκτητη το πρόβλημα κ άσε τον να το φτιάξει οπότε θέλει.

Όσο θα είσαι εσύ μέσα τώρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα αμτιμουχλικο χρώμα νκ αφού καθαρίσεις καλά τον τοίχο , περνάς το χρώμα κ ψιλό διορθώνεις την κατάσταση. 

Επειτα καθημερινός καλος αερισμός του δωματίου ώστε να μην ξαναεχεις πρόβλημα.

Σε εξαιρετικές καταστάσεις υπάρχουν κ επαλειφομενα στεγανωτικα τα οποία ωστόσο δεν θα προστατέψουν μακροχρόνια.

Άλλωστε δεν ξέρουμε τι υγρασία έχεις στο σπίτι σου γτ σε περίπτωση που είναι ανιούσα υπάρχει άλλη μέθοδος αντιμετώπισης.

Για μένα πάντως, αυτό που είχα κάνει κ ο ίδιος όταν εμενα σε ενοίκιο με αντίστοιχο πρόβλημα, ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη για το πρόβλημα , συχνό καθάρισμα της μούχλας κ αν δείς ότι ο ιδιοκτήτης κάνει τον Αλέκο , όσο πιο σύντομη μετακόμιση...στο τέλος αυτό έκανα κ εγώ.

Επεξ/σία από bill999r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο τοίχος καθαρίστηκε πολύ καλά το Σεπτέμβριο. Απλά δεν τον έβαψα.

Πιο πολύ με προβλημάτισε το γεγονός που παρατήρησα αυτή τη βδομάδα

ότι σε κάποια σημεία η βαφή δεν εφαρμόζει καλά και "παίζει"/επιπλέει - στην ουσία δεν εφαρμόζει καλά με τον τοίχο, μοιάζει να έχει υγρό από κάτω (που στεγνώνει όμως με πιστολάκι) και φοβάμαι μην σκάσει, ενώ όταν χτυπάς τον τοίχο σε αυτό το σημείο ακούγεται σαν κούφιος

Άρα αν τώρα πάω να βάψω με αντιμικροβιακό, μάλλον θα θέλει να ξύσω το χρώμα εκεί που επιπλέει, σωστά?

Επεξ/σία από Yiannis87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Yiannis87 είπε

Άρα αν τώρα πάω να βάψω με αντιμικροβιακό, μάλλον θα θέλει να ξύσω το χρώμα εκεί που επιπλέει, σωστά?

Το πιθανότερο είναι να έχει φουσκώσει στα σημεία που λες.

Ναι θέλει ξύσιμο να φύγει ολο το σαθρό υπόστρωμα, στοκαρισμα τοίχου με κάποιον ρητινουχο στόκο (ρωτά στον χρώματοπωλειο για ειδικό στόκο κατά τής υγρασίας), ασταρωμα κ έπειτα το αμτιμουχλικο.

Τώρα αν η βλάβη δεν έχει φάει το σοβά-δυσκολο- ξεκινάς από το ασταρωμα κ μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν θα το κάνω μόνος μου, ήρθε σήμερα μάστορας να το δει και μου είπε πως θα ξύσει τα σημεία, θα τα στοκάρει και μετά θα περάσουμε μονωτικό επίχρυσμα σε όλο τον τοίχο που ανέφερες και εσύ και θα το βάψουμε με αντιμουχλικό.

Δεν ανέφερε κάτι για αστάρωμα (ανησυχητικό?) Το μονωτικό επίχρυσμα λειτουργεί και ως αστάρι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Yiannis87 είπε

Επειδή δεν θα το κάνω μόνος μου, ήρθε σήμερα μάστορας να το δει και μου είπε πως θα ξύσει τα σημεία, θα τα στοκάρει και μετά θα περάσουμε μονωτικό επίχρυσμα σε όλο τον τοίχο που ανέφερες και εσύ και θα το βάψουμε με αντιμουχλικό.

Δεν ανέφερε κάτι για αστάρωμα (ανησυχητικό?) Το μονωτικό επίχρυσμα λειτουργεί και ως αστάρι?

Φίλε με ότι και τον βάψεις πάλι το ίδιο αποτέλεσμα θα έχεις.

Απλά όταν έχει βοριαδάκι με χαμηλή υγρασία στην ατμόσφαιρα άνοιξε 1-2 ωρίτσες τα παράθυρα να στεγνώνει το σπίτι.Πολλοί το κλείνουν αεροστεγώς ανάβουν και τα καλοριφέρ στο φουλ και αναρωτιούνται γιατί το σπίτι έχει μέσα υγρασία.

Αν δεν  ανοίγεις τα παράθυρα λίγο να αερίζεται και να στεγνώνει που και που όχι υγρασία, μαύρους τοίχους θα έχει.Κάνε τεστ πάρε ένα υγρασιόμετρο 10 ευρώ κάνει όταν δεις υγρασία 30-40 στην ατμόσφαιρα έχει και αεράκι άνοιξε τα παράθυρα 1-2 ώρες και δες μετά τους τοίχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα 
Εβαψα ενα δωματιο του σπιτιου και στις δυο μερες ειδα μερικα σκασιματα 
τα εξυσα ,στοκαρα,ασταροσα και περασα παλι ενα χερι μονο τα σημεια αυτα
για καποιο λογο χρειαστηκε να λειψω μια βδομαδα και τωρα που γυρισα ειδα παλι λιγα σκασιματα
Γνωριζεται τι μπορει να φταιει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, konlef είπε

καλησπερα 
Εβαψα ενα δωματιο του σπιτιου και στις δυο μερες ειδα μερικα σκασιματα 
τα εξυσα ,στοκαρα,ασταροσα και περασα παλι ενα χερι μονο τα σημεια αυτα
για καποιο λογο χρειαστηκε να λειψω μια βδομαδα και τωρα που γυρισα ειδα παλι λιγα σκασιματα
Γνωριζεται τι μπορει να φταιει ?

Ήταν βαμμένο πριν;;; Με τι χρώμα;;; Είχε πρόβλημα με σκασίματα;;;; Με τι χρώματα έβαψες;;; Έκανες κάποια προεργασία πριν βάψεις;;;

Με τι στόκο στόκαρες .Έτοιμο λαδιού σε κουτάκι ή σκόνη παρετίνα που έφτιαξες μόνος.Άφησες το στόκο να στεγνώσει πριν βάψεις;;;;;

Είχε υγρασία ο τοίχος;;;

Έτσι όπως περιγράφεις δεν μπορεί να δοθεί κάποια απάντηση τι έκανες στραβά και σκάει.

Αν μπορείς βάλε και μία φωτογραφία.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά ο τοίχος σου έχει υγρασία κ την βγάζει προς τα έξω.

Δυστυχώς πρέπει πρώτα να στεγνώσει καλά κ μέτα να γίνουν τετοιες εργασίες, δηλαδή να περιμένεις το καλοκαίρι.

Διαφορετικά πρέπει να τον περάσεις με στεγανωτικο επίχρισμα που έχει πρόσφυση σε υγρά υποστρώματα αλλά εν τέλει νομίζω ότι δεν θα είναι κ τόσο καλό να εγκλωβιστεί η υγρασία στο εσωτερικό του τοίχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ήταν βαμμένο πριν;;; Με τι χρώμα;;; Είχε πρόβλημα με σκασίματα;;;; Με τι χρώματα έβαψες;;; Έκανες κάποια προεργασία πριν βάψεις;;;

Με τι στόκο στόκαρες .Έτοιμο λαδιού σε κουτάκι ή σκόνη παρετίνα που έφτιαξες μόνος.Άφησες το στόκο να στεγνώσει πριν βάψεις;;;;;

Είχε υγρασία ο τοίχος;;;

Έτσι όπως περιγράφεις δεν μπορεί να δοθεί κάποια απάντηση τι έκανες στραβά και σκάει.

Αν μπορείς βάλε και μία φωτογραφία.

Ποποοοο ζαλίστηκα🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που πουλανε χρωματα μερικές φορες, απλά σου πουλάνε κατι χωρις να σε ενημερωσουν.

Πχ στοκαρα τοιχο, πηγα και του ειπα θελω ασταρι για να περασω πρωτα και μετα να το βαψω, ολα καλα μεχρι εδω. Οταν πήγα να αγορασω χρωμα λευκο μου είπε οτι το πλαστικο δεν θα πιάσει γιατι ασταρωσα να πάρω αλλο τυπου χρωματος δεν θυμαμαι ομως. 

Για αρχάριο καλυτερα να προτειμησει ετοιμο στοκο και οχι σκονη. Απο την δικιά μου εμπειρια με το πρώτο εκανα δουλεια επαγγελματια, με το δευτερο παιδευτηκα πολυ και δεν ειχα τα ιδια αποτελέσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...