Προς το περιεχόμενο

Σπατουλάρισμα Τοιχου Παλαιού Σπιτιού (βαψιμο)


lyraris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εξυσα ενα κομματι αλλα οπως φαινεται στη φωτο υπαρχουν σημεια που δε φευγουν ευκολα.. Σκεφτομαι μηπως τα περασω με 40ρι γυαλοχαρτο πχ

https://photos.app.goo.gl/ddc7xa4vzj15LSC16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν βλέπεις οτι μένει υπερβολικά άγρια η επιφάνεια, πάρε και τρύψε. Καλό κάνει, κακό δεν κάνει.

(Όπως κοιτάμε τη φωτογραφία: Στην ίδια διαγώνιο με το ξυσμένο διακρίνω στο χρώμα κάποια "εξογκώματα", αυτά λοιπόν άνοιξέ τα με την γωνία του στοκαδόρου και ξύσε τα γιατί αν παραμείνουν έτσι, το σπατουλάρισμα θα ακολουθεί την φόρμα τους-αν με καταλαβαίνεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, sargio01 είπε

Ναι, αν βλέπεις οτι μένει υπερβολικά άγρια η επιφάνεια, πάρε και τρύψε. Καλό κάνει, κακό δεν κάνει.

(Όπως κοιτάμε τη φωτογραφία: Στην ίδια διαγώνιο με το ξυσμένο διακρίνω στο χρώμα κάποια "εξογκώματα", αυτά λοιπόν άνοιξέ τα με την γωνία του στοκαδόρου και ξύσε τα γιατί αν παραμείνουν έτσι, το σπατουλάρισμα θα ακολουθεί την φόρμα τους-αν με καταλαβαίνεις...)

Πανω δεξια ειναι σκασιματα που δυσκολα ξεκολανε. Τωρα το ξυσμένο μου φαινεται σαν σοβας. Ψεκαζοντας με νερο ειδα διαφορά παντως. Ειχα δοκιμασει με 100ρι αλλα μαλλον θα βαλω 40ρι που εχω αποθηκη γιατι μου βγηκε η ψυχη.

Απλα με εχει πιασει ψυχολογικο κ θα ηθελα να φυγει ολο το σκασμενο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξυσα οτι μπορουσα αλλα εβρισκα τα γυαλια και ηταν πολυ δυσκολο το τριψιμο στο ταβανι. Εχει πολλες μικρες ρωγμές και τριβοντας φαινονται τρυπες. Παροτι ειχα μασκα δεν ειχα για τα ματια και ειχαν γεμισει σκονη τα ματια. Δυστυχως ακομα και να το βρεξω ειναι αδυνατον να φυγει ολο το χρωμα το παλαιο. Δε ξερω αν μπορει να παει καπιο διαβρωτικό η να αρχισω να τριβω οσο παει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γι αυτό σου λέω για τη γωνία του στοκαδόρου, έτσι θ' ανοίξουν για να ξυστούν εύκολα μετά.:-)

Τίποτ' άλλο δεν χρειάζεται απο το να φύγουν όσα φεύγουν, σπατουλάροντάς το μετά όλο θα δέσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sargio01 είπε

Ναι γι αυτό σου λέω για τη γωνία του στοκαδόρου, έτσι θ' ανοίξουν για να ξυστούν εύκολα μετά.:-)

Τίποτ' άλλο δεν χρειάζεται απο το να φύγουν όσα φεύγουν, σπατουλάροντάς το μετά όλο θα δέσει...

Απλά με εχει πιάσει ψυχολογικό. Παντως ειναι υπερβολικα δυσκολο το τριψιμο στο ταβάνι ισως λογω εμμονής εγινα *
Για κάποιο λογω τριβεται υπερβολικα δυσκολα το μισο ταβανι που ειναι με αλλο υλικο ενω το υπολοιπο το χρωμα φευγει για πλάκα. Το θεμα μου ηταν οτι ειχε σαν τριχοειδη το χρωμα σαν μικρα ραγισματα σε μερικα σημεια.

Το σημειο που εχω προβλημα ειναι τα γυψινα, ακομα και ενα διαβρωτικο που ειχα στην αποθηκη δεν κανει τιποτα, ισως δεν ειναι για αυτο. 

https://photos.app.goo.gl/dXcGbq2uVSp82ydn8 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το γύψινο, αν δεν βγαίνει μην το βγάλεις. Απλά σπατούλαρέ το: Άπλωνε πάνω του υλικό κάθετα ως προς αυτό και με βρεγμένο, με μπόλικο νερό πινέλο, στρώνε το σπατουλάρισμα με πινελιές σαν να το βάφεις. Με το τρίψιμο που θα του κάνεις αφού στεγνώσει, θα επαναφέρεις τις λεπτομέρειές του.

Υ.Γ. Και τα τριχοειδή που λες, με τη γωνία του στοκαδόρου άνοιγέ τα. Ενα αυλάκι θα δημιουργείς στην ουσία ώστε να χωρέσει στόκος κατά το σπατουλάρισμα...

Επεξ/σία από sargio01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αν δεν έχει κλείσει το θέμα,θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου με βαφή εξωτερικού τοίχου σε παλιό σπίτι. Ο συγκεκριμένος τοίχος έχει "φαει" πολλά χέρια μπογιάς... Είχε φουσκώματα αρκετά, οπότε κάθησα και τον έξησα με σπάτουλα και χοντρό γυαλόχαρτο (με πολύ υπομονή μπορώ να πω), τον στοκάρισα ( σε αυτή τη φάση με δυσκόλεψε στο άπλωμα του στόκου μιας και ο τοίχος ήταν σε ορισμένα σημεία σα τα ράφλες). Αφού στόκαρα (με στόκο vivechrom), ήρθε η ώρα του ασταριού. Εκεί έγινε το μακελειό... Μετά το ξύσιμο, δεν είχα καταφέρει να βγάλω όλη τη παλιά μπογιά (δεν έβγαινε πλέον άλλη), με αποτέλεσμα να έχει μείνει σε ορισμένα σημεία. Όταν λοιπόν ήρθε η ώρα του ασταρώματος, πήγα και πήρα αστάρι της vivechrom που αραιώνεται με white Spirit. Όταν λοιπόν άρχισα να το απλώνω στο τοίχο, μετά από λίγο διαπίστωσα έντρομος ότι λόγω του διλυτικού που είχα βάλει στο αστάρι,η παλιά μπογιά που είχε μείνει στο τοίχο, άρχισε να φουσκώνει... Τρελάθηκα... Όλη η δουλειά που είχα κάνει πήγε χαμένη. Ερασιτέχνης βλέπετε,αν δε πάθεις δε θα μάθεις. Τώρα να φανταστώ ότι θα πρέπει να κάνω πάλι όλη τη διαδικασία από την αρχή και για αστάρι να αγοράσω ένα που αραιώνεται με νερό;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το όλο σεντόνι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mitsoschios είπε

πήγα και πήρα αστάρι της vivechrom που αραιώνεται με white Spirit

Τι κουφο ειναι αυτο?

Το ασταρι νερου δεν σου αρεσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mitsoschios είπε

Ναι έκανα λάθος

Δεν είναι θέμα ερασιτέχνη, είναι λάθος υλικά, στο χρωματοπωλη που το αγόρασες δεν τον ρώτησες γιατί το θέλεις το αστάρι;

Γενικά δεν αναμειγνύουμε υλικά υδατοδιαλυτα με υλικα διαλύτου, επίσης ποτε δεν βάφουμε μια επιφάνεια πχ με πλαστικό που ειναι ηδη βαμμενη με λαδομπογια ή με διαφορετικό χρωμα με αλλο διαλύτη

Πχ χρώμα νεφτιου με χρωμα νιτρου.

κλπ

Τα χρωματοπωλεια τα ξέρουν αυτά να τους ρωτάτε και αν δεν ξερουν να πατε σε αλλον που ξερει ή απευθύνεται στην εταιρεία παραγωγής αν πρόκειται για νεο υλικό

Ο τοίχος απαιτεί καλό τρίψιμο, καθάρισμα, αστάρι, στοκαρισμα, αστάρι ψιλοστοκαρισμα, ασταρι, βάψιμο, βάψιμο

Πάντα το χρώμα εφαρμόζεται επάνω στο ασταρι.

Τα υλικά αυτα πέφτουν με μια μέρα διάφορα το ενα χέρι από το άλλο.

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκαιο. Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Προφανώς δε κατανόησα κι εγώ από τη πλευρά μου καλα τι γίνεται με την σωστή επιλογή των υλικων. Έπαθα και ελπίζω να έμαθα:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Έχω έναν εσωτερικό τοίχο, ο οποίος όμως "χτυπιέται" εξωτερικά από αέρα + υγρασία (Θεσσαλονίκη παραλία) και έχει μπροστά του σε απόσταση 19 cm μια μεγάλη βιβλιοθήκη. Αρά έχουμε ένα σκιερό τοίχο που αλληλεπιδρά κάπως με το εξωτερικό περιβάλλον. Γενικά μαζεύει υγρασία και μούχλα λόγω των παραπάνω και είχε καθαριστεί και βαφτεί πριν 2 χρόνια.

Φέτος το Σεπτέμβρη καθαρίστηκε πολύ καλά από μούχλα χωρίς όμως βάψιμο. Αυτή τη βδομάδα, μέσα σε 2 μέρες, επειδή ίσως απλώθηκαν ρούχα μέσα και δεν αερίστηκε κάλα, ξαναεμφανίστηκε μούχλα.

Το νέο όμως πρόβλημα που παρατήρησα -δεν ξέρω αν υπέρχε και πριν το άπλωμα ρούχων- είναι πως το χρώμα του τοίχου σε κάποια σημεία έχει αρχίσει και "παίζει". Σαν να έχει νερό από πίσω, ήταν κάπως μαλακό, αλλά το στέγνωσα. Βασικά όταν χτυπάς τον τοίχο σε κάποια σημείο ακούγεται σαν κούφιος και το layer της βαφής αρχίζει να κάνει σαν εξόγκωμα, χωρίς όμως να έχει σκάσει ακόμα τουλάχιστον.

Πιθανή αιτία? Τρόπος αντιμετώπισης? ή μελλοντικά προβλήματα σε περίπτωση που δεν αντιμετωπιστεί λόγω χρόνου, φασαρίας κλπ?

Επεξ/σία από Yiannis87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...