Προς το περιεχόμενο

Σπατουλάρισμα Τοιχου Παλαιού Σπιτιού (βαψιμο)


lyraris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, JERONIMO888 είπε

η πιο οικονομικη λυση και ποιο ευκολη για ενα ατομο ποια ειναι τελικα?

Αυτο που εχω ηδη ξυσει τι ειναι δηλαδη σοβας? και τον ειχαν βαλει πανω απο την μπογια?

Τωρα δηλαδη πρεπει υποχρεωτικα να συνεχισω να βγει ολο το υπολοιπο κομματι του σοββα? γιατι δεν βγαινει τοσο ευκολα οπως τα πρωτα κομματια..

και το σπατουλαρισμα με παρετινη πρεπει να γινει σε ολο τον τοιχο η μονο εκει που εχουν βγει τα μεγαλυτερα κομματια για να γινει ομοιομορφο μετα με το γυαλοχαρτο?

οτι βγαινει θα το βγαλεις

το υπολοιπο θα σπατουλαριστει και θα ερθει προσωπο με το υπολοιπο

τωρα αν θελεις να τα γλυτωσεις ολα αυτα αγοραζεις ενα πλακακι πετρα και το ντυνεις ολο οικονομικα

Επεξ/σία από postfire
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, JERONIMO888 είπε

η πιο οικονομικη λυση και ποιο ευκολη για ενα ατομο ποια ειναι τελικα?

Αυτο που εχω ηδη ξυσει τι ειναι δηλαδη σοβας? και τον ειχαν βαλει πανω απο την μπογια?

Τωρα δηλαδη πρεπει υποχρεωτικα να συνεχισω να βγει ολο το υπολοιπο κομματι του σοββα? γιατι δεν βγαινει τοσο ευκολα οπως τα πρωτα κομματια..

και το σπατουλαρισμα με παρετινη πρεπει να γινει σε ολο τον τοιχο η μονο εκει που εχουν βγει τα μεγαλυτερα κομματια για να γινει ομοιομορφο μετα με το γυαλοχαρτο?

Αυτό που έχεις ξύσει είναι σοβάς πεταχτός κακοφτιαγμένος από αρχάριο που γενικά δεν ήξερε τι έκανε από τη στιγμή που σοβάτιζε πάνω σε βαμμένο τοίχο,εκτός και αν πιο πέρα δεν ήταν σοβατισμένο ή βαμμένο σοβατίστηκε μετά και για να έρθει ίσιο πασαλείψανε με σοβά και εκεί που έχεις ξύσει.Για να δεις τι παίζει πήγαινε 2-3 μέτρα πιο πέρα και ξύσε το σοβά όπως τον έξυσες στην εικόνα.Θα βρείς και εκεί μπογιά από μέσα ή κανονικό σοβά;;;;.Έτσι θα ξέρεις που βαδίζεις και τι θα κάνεις.

Εγώ θα έλεγα να το αφήσεις όπως είναι γιατί όσο προχωράς πληγές θα ανοίγεις και θα μπεις μετά σε έξοδα να το σοβατίσεις όλο και αν δεν ξέρεις μόνος θα σου κοστίσει.

Λύση.Αστάρωμα πλακάκι τοίχου κόλλα πλακιδίων και ντύσιμο όπως είπα και παραπάνω.

Edit. Προσωπικά και επειδή μόνος μου θα μπορούσα να τα κάνω και τα 3 (σοβάτισμα - Βάψιμο - πλακάκι) θα προτιμούσα το πλακάκι για χρόνο - κόστος - εμφάνιση - αντοχή.

Αύριο θα βάλω φωτό από πλακάκι που τοποθέτησα σε τοίχο περίπου στο 1 μέτρο που είχα πρόβλημα υγρασίας που είχα χαμηλά,Έβαφα και σε 1-2 χρόνια είχε φουσκώσει από την υγρασία.Εδώ και 4 χρόνια έβαλα το πλακάκι έλυσα το πρόβλημα της υγρασίας αλλά ομόρφυνε και ο τοίχος.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω με πεισατε για αυτη την λυση γιατι και εμενα μου αρεσει.

 

49 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Αυτό που έχεις ξύσει είναι σοβάς πεταχτός κακοφτιαγμένος από αρχάριο που γενικά δεν ήξερε τι έκανε από τη στιγμή που σοβάτιζε πάνω σε βαμμένο τοίχο,εκτός και αν πιο πέρα δεν ήταν σοβατισμένο ή βαμμένο σοβατίστηκε μετά και για να έρθει ίσιο πασαλείψανε με σοβά και εκεί που έχεις ξύσει.Για να δεις τι παίζει πήγαινε 2-3 μέτρα πιο πέρα και ξύσε το σοβά όπως τον έξυσες στην εικόνα.Θα βρείς και εκεί μπογιά από μέσα ή κανονικό σοβά;;;;.Έτσι θα ξέρεις που βαδίζεις και τι θα κάνεις.

Εγώ θα έλεγα να το αφήσεις όπως είναι γιατί όσο προχωράς πληγές θα ανοίγεις και θα μπεις μετά σε έξοδα να το σοβατίσεις όλο και αν δεν ξέρεις μόνος θα σου κοστίσει.

Λύση.Αστάρωμα πλακάκι τοίχου κόλλα πλακιδίων και ντύσιμο όπως είπα και παραπάνω.

Edit. Προσωπικά και επειδή μόνος μου θα μπορούσα να τα κάνω και τα 3 (σοβάτισμα - Βάψιμο - πλακάκι) θα προτιμούσα το πλακάκι για χρόνο - κόστος - εμφάνιση - αντοχή.

Αύριο θα βάλω φωτό από πλακάκι που τοποθέτησα σε τοίχο περίπου στο 1 μέτρο που είχα πρόβλημα υγρασίας που είχα χαμηλά,Έβαφα και σε 1-2 χρόνια είχε φουσκώσει από την υγρασία.Εδώ και 4 χρόνια έβαλα το πλακάκι έλυσα το πρόβλημα της υγρασίας αλλά ομόρφυνε και ο τοίχος.

Το εβαλες μονος σου ε? εισαι του επαγγελματος να μου πεις και ποσο παει το τμ αν ξερεις? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, JERONIMO888 είπε

Νομιζω με πεισατε για αυτη την λυση γιατι και εμενα μου αρεσει.

Το εβαλες μονος σου ε? εισαι του επαγγελματος να μου πεις και ποσο παει το τμ αν ξερεις? :)

Του επαγγέλματος δεν είμαι.Απλά πιάνουν τα χέρια μου  με αρκετή βοήθεια από youtube και υπομονή τα καταφέρνω.

Εγώ έβαλα αυτά νομίζω τότε γύρω στα 9 ευρώ το τετραγωνικό.1-2 τσουβάλια κόλα  ένα σακουλάκι αρμόστοκος και είσαι οκ.

https://www.zanetos.gr/plakaki-typou-petras-ependyshs/1235-aneto-arena-plakaki-typou-petras-ependysis-2540.html

Τα είχα πάρει από τον ίδιο που βλέπω ότι τα έχει ακόμη στο ίντερνετ.Τώρα αν πληρώσεις μάστορα δεν ξέρω πόσο πάει. Νομίζω 7-8-9 ευρώ το τετραγωνικό χωρίς να είμαι σίγουρος.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στεγανοποιηθεί με αρμόστοκο και έτσι τουλάχιστον από την επιφάνεια δεν θα περνά νερό ή υγρασία στο εσωτερικό.Τώρα βέβαια στο σημείο που βρίσκεται ενδεχομένως κάποια υγρασία να περνάει από κάτω αλλά δεν νομίζω ότι θα είναι ικανή να προξενήσει μεγάλες ζημιές.

Επενδύσεις πέτρας που γίνονται σχεδόν με τον ίδιο τρόπο εξωτερικά παθαίνουν τίποτε από τις καιρικές συνθήκες;;;;;

Εγώ στο σημείο που τα έβαλα βρέχονται γιατί είναι έξω τόσο από τη βροχή όσο και  νερό με το λάστιχο που τους ρίχνουμε 4 χρόνια δεν έχουν πάθει το παραμικρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, postfire είπε

αν ειναι αυτος ο τοιχος που πρεπει να επισκευασεις τα βηματα ειναι τα εξης

να βγουνε οτι παλια ειναι χρωματα με την σπατουλα και αν εχει σοβαδες που βγαινουν μετα ασταρωμα(ασταρι μεταλλου) μετα σπατουλαρισμα με παρετινη -τριψιμο με γυαλοχαρτο ξανα ασταρωμα με ασταρι μεταλλου και μετα βαψιμο με καλη μπογια ακρυλικη για εξω χωρους

Ολα καλά, ολα ανθυρά αλλά ρε παιδάκι μου τί το 'θελες το αστάρι μετάλλου;; :mrgreen:

...αφού το λέει και τ' όνομά του: Είναι αστάρι για μέταλλα! Για εξωτερικούς τοίχους το ιδανικό αστάρι είναι το Dur.

4 λεπτά πριν, georgeγ είπε

πιθανον δεν διαφωνω

εγω σε μια παρομοια περιπτωση εχω χρησιμοποιησει νεο σοβα αναμεμιγμενο με κολλα πλακιδιων και ενισχυτη κονιαματος :-)

Ναι, ισχύει αυτή η πατέντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

off topic προς τους μαστορες του insomnia :D

μαγκες προτιματε καποια εταιρεια ιδιαιτερα?

χωρις να θελω να κανω διαφημηση χρησιμοποιω κατα προτιμηση προιοντα durostick (ως προς την δομηση) και εχω μεινει ικανοποιημενος αλλες μαρκες δεν τις εχω δουλεψει πολυ και δεν ξερω για αυτο ρωταω

Επεξ/σία από georgeγ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, postfire είπε

αυτο χρησιμοποιω εγω προσωπικα 

Κοίταξε, τα μέταλλα δεν έχουν πόρους σε σχέση με την τοιχοποιία ενώ οι ρυθμοί συστολών και διαστολών είναι "ανώτεροι". Γι αυτό τον λόγο όλα τα υλικά τους έχουν τέτοια σύνθεση που προκαλούν ενα συμπαγές, να το πω έτσι, φίλμ που με τα ανάλογα μηχανικά έλαια διατηρούν την απαιτούμενη ελαστικότητα ώστε να ανταπεξέλθουν στις συστολοδιαστολές. 

Αν τα χρησιμοποιήσεις στην τοιχοποιία, λόγω της πολύ απορροφητικής φύσης της θα τραβήξει όλα αυτά τα έλαια αφήνοντας την λαδομπογιά(αστάρι μετάλλου στην περίπτωσή μας) στεγνή, "άκαμπτη" με αποτέλεσμα να σπάει. Να μην διατηρείται η συνοχή της δηλαδή(συν το οτι δεν είναι το ίδιο αδιάβροχο με τα αστάρια τύπου dur)... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, JERONIMO888 είπε

Νομιζω με πεισατε για αυτη την λυση γιατι και εμενα μου αρεσει.

Το εβαλες μονος σου ε? εισαι του επαγγελματος να μου πεις και ποσο παει το τμ αν ξερεις? :)

Και για να πάρεις μία ιδέα μία φωτογραφία που σου είχα υποσχεθεί.Είχα σοβαρό πρόβλημα με τον τοίχο πίσω από την την κούνια τον οποίο είχα φτιάξει με Ytong τον είχα σπατουλάρει και τον είχα βάψει με πλαστικό.Επειδή είναι έξω βροχή , νερά από λάστιχα που πλέναμε την εξωτερική αυλή σε 1-2 χρόνια φούσκωνε έφευγαν κομμάτια και έδειχνε χάλια.Τον έβαφα πάλι το ίδια.Έτσι τον πέρασα 1 μέτρο με πλακάκι και επειδή μου άρεσε πέρασα και τον άλλο αριστερά. Άφησα τα παλιό σοφατεπί πλακάκι να μην ανοίξω μεγάλα μερεμέτια. 

Το πάνω κομμάτι και πίσω από την κούνια 30-40 εκατοστών που δεν πέρασα  όπως φαίνεται φούσκωσε και πάλι και θέλει βάψιμο.

Το μικρό κομματάκι που λείπει δίπλα στο πράσινο λάστιχο στη βρύση μου έφυγε τις προάλλες που έβγαλα τη μπαλκονόπορτα να της αλλάξω ροδάκια γιατί έσερνε και δεν ανοιγόκλεινε.:P 

 

IMG_1413.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...