Προς το περιεχόμενο

Σπατουλάρισμα Τοιχου Παλαιού Σπιτιού (βαψιμο)


lyraris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

Να ρωτήσω και εδώ αν γνωρίζει κανείς ....

Φτιάχνω μία αποθήκη που ήταν σε κακιά χάλια εδώ και δεκαετίες και θέλω να την ξαναβάψω. Το θέμα είναι ότι είναι βαμμένη μέχρι περίπου το 1.5m με λαδομπογιά την οποία προσπάθησα να αφαιρέσω με φλόγιστρο, όπως φαίνεται στην φωτό 1 όμως από κάτω βγαίνει αυτό το πράσινο υπόστρωμα το οποίο δεν ξέρω τι είναι ....

83876750_2018-11-0913_50_30.jpg.d89714369516cddbfeed4b3aeb7e6209.jpg

Πάνω από το 1.5M είναι αν κατάλαβα καλά υδρόχρωμα (κόλλα) .

Στην Φωτό 2 φαίνεται η αλλαγή στο 1.5m

1850672854_2018-11-0913_50_24.jpg.4bfd1ad68fdda17973f6a78edb4fcbe5.jpg

Και η κόλλα σε πολλά σημεία είναι σε αυτή την κατάσταση, όπως και το ταβάνι από υγρασία...

806100073_2018-11-0913_51_17.jpg.0941630fa26a615d6f593e11b44b6c0b.jpg

Ξέρει κανένας τι μπορεί να είναι αυτό το πράσινο ? Αν την ξηλώσω την λαδομπογιά μπορώ να το περάσω πλαστικό ?

Υπάρχει κανένας πιο εύκολος τρόπος αφαίρεσης τους εκτός από το φλόγιστρο στην λαδομπογιά και ξύσιμο/τρίψιμο στην κόλα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • Απαντ. 148
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα,

κάνω μία μικρή ανακαίνιση σε κουζίνα και έγιναν διάφορες εργασίες σε τοίχους. Τους πέρασα με στόκο (όχι έτοιμο, αυτόν που έρχεται σε τσουβάλι) στην συνέχεια το έτριψα αλλά μετά το αστάρι, έχουν εμφανιστεί μικροί πόροι. Δοκίμασα να περάσω ένα πρώτο χέρι χρώμα, καθώς διάφοροι φίλοι με διαβεβαίωσαν ότι το χρώμα θα τους καλύψει, αλλά οι πόροι φαίνονται ακόμα.

Ίσως χρειάζεται κάποιο έξτρα υλικό μετά το αστάρι; 

Επισυνάπτω και μία φωτογραφία από κοντά σε σημείο του τοίχου. 

 

IMG_20190616_174637.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, leokan23 είπε

Καλησπέρα,

κάνω μία μικρή ανακαίνιση σε κουζίνα και έγιναν διάφορες εργασίες σε τοίχους. Τους πέρασα με στόκο (όχι έτοιμο, αυτόν που έρχεται σε τσουβάλι) στην συνέχεια το έτριψα αλλά μετά το αστάρι, έχουν εμφανιστεί μικροί πόροι. Δοκίμασα να περάσω ένα πρώτο χέρι χρώμα, καθώς διάφοροι φίλοι με διαβεβαίωσαν ότι το χρώμα θα τους καλύψει, αλλά οι πόροι φαίνονται ακόμα.

Ίσως χρειάζεται κάποιο έξτρα υλικό μετά το αστάρι; 

Επισυνάπτω και μία φωτογραφία από κοντά σε σημείο του τοίχου. 

 

IMG_20190616_174637.jpg

Με σωστό στόκο στοκάρισες αλλά μάλλον έκανες το λάθος να περάσεις μόνο ένα χέρι.Γενικά έκανες προχειρουλειά στο στοκάρισμα που είναι το άλφα και το ωμέγα για ένα καλό αποτέλεσμα.

Περνάμε πάντα δύο χέρια και στο δεύτερο χέρι (σταυρωτά) τον πατάμε καλά με τη σπάτουλα για να μην αφήσουμε τέτοιες τρύπες.Μετά το τρίψιμο ,καθαρίζουμε καλά τη σκόνη από τον τοίχο ,προσέχουμε αν υπάρχουν ατέλειες (γίνονται από άπειρους) και τις κλείνουμε.

Αν παρόλα αυτά μετά το αστάρωμα δούμε κάπου και πάλι κάποια τρυπούλα την σπατουλάρουμε με έτοιμο ακρυλικό στόκο λαδιού σε κουτάκι γιατί δεν κλείνει με το χρώμα και βάφουμε να μην σπατουλάρουμε και πάλι όλο τον τοίχο..

Επίσης βλέπω έχεις κάνει και προχειροδουλειά στο τρίψιμο τρίβοντας με χοντρό γιαλόχαρτο και άφησες γραμμές.

Τώρα τι μπορείς να κάνεις;;;;; Αν ήταν λίγες θα μπορούσες να τις σπατουλάρεις με έτοιμο στόκο λαδιού σε κουτάκι και να ξαναβάψεις.Αν είναι πολλές όπως φαίνονται δυστυχώς αστάρωμα - στοκάρισμα πάλι - καλό τρίψιμο - αστάρωμα και πάλι βάψιμο.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τρύπες εύκολα κλείνουν με λίγο αφροστοκο που δουλεύεται εύκολα κ στεγνώνει σε μισή ώρα.

Τα υπόλοιπα αν θες να τα φτιάξεις θέλουν περισσότερη δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, papoys1 είπε

Με σωστό στόκο στοκάρισες αλλά μάλλον έκανες το λάθος να περάσεις μόνο ένα χέρι.Γενικά έκανες προχειρουλειά στο στοκάρισμα που είναι το άλφα και το ωμέγα για ένα καλό αποτέλεσμα.

Περνάμε πάντα δύο χέρια και στο δεύτερο χέρι (σταυρωτά) τον πατάμε καλά με τη σπάτουλα για να μην αφήσουμε τέτοιες τρύπες.Μετά το τρίψιμο ,καθαρίζουμε καλά τη σκόνη από τον τοίχο ,προσέχουμε αν υπάρχουν ατέλειες (γίνονται από άπειρους) και τις κλείνουμε.

Αν παρόλα αυτά μετά το αστάρωμα δούμε κάπου και πάλι κάποια τρυπούλα την σπατουλάρουμε με έτοιμο ακρυλικό στόκο λαδιού σε κουτάκι γιατί δεν κλείνει με το χρώμα και βάφουμε να μην σπατουλάρουμε και πάλι όλο τον τοίχο..

Επίσης βλέπω έχεις κάνει και προχειροδουλειά στο τρίψιμο τρίβοντας με χοντρό γιαλόχαρτο και άφησες γραμμές.

Τώρα τι μπορείς να κάνεις;;;;; Αν ήταν λίγες θα μπορούσες να τις σπατουλάρεις με έτοιμο στόκο λαδιού σε κουτάκι και να ξαναβάψεις.Αν είναι πολλές όπως φαίνονται δυστυχώς αστάρωμα - στοκάρισμα πάλι - καλό τρίψιμο - αστάρωμα και πάλι βάψιμο.

Thanks για την απάντηση. Επιβεβαιώνεις αυτό που φοβόμουν. Υποτίθεται ότι το στοκάρισμα μου το έκανε μάστορας για να είναι σωστό και στην συνέχεια εγώ έκανα το αστάρωμα. Ο στόκος είμαι σίγουρος ότι έγινε 1 φορά άρα τώρα πρέπει ξανά στοκάρισμα για να καλυφθούν όλες οι τρύπες γραμμές και στην συνέχεια βάψιμο, σωστά;

Επεξ/σία από leokan23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, leokan23 είπε

Thanks για την απάντηση. Επιβεβαιώνεις αυτό που φοβόμουν. Υποτίθεται ότι το στοκάρισμα μου το έκανα μάστορας για να είναι σωστό και στην συνέχεια εγώ έκανα το αστάρωμα. Ο στόκος είμαι σίγουρος ότι έγινε 1 φορά άρα τώρα πρέπει ξανά στοκάρισμα για να καλυφθούν όλες οι τρύπες γραμμές και στην συνέχεια βάψιμο, σωστά;

Να ξέρεις πως μετά από τέτοιο στοκάρισμα θέλει και πολύ καλό αλλά απαλό τρίψιμο τρίψιμο να μην δημιουργείς εσύ ατέλειες , με ψιλό γιαλόχαρτο σφουγγαράκι με πολύ υπομονή ξανά και ξανά μέχρι να πετύχεις βελούδινη επιφάνεια.

Εγώ όταν κάνω σπατουλάρισμα μετά με ένα χέρι τρίβω και με το άλλο διώχνω τη σκόνη να βλέπω αν έχω αφήσει τρυπούλες - γραμμές - λεπτομέρειες.Αν έκανες ένα γρήγορο πέρασμα τρίψιμο με κανένα χοντρό γιαλόχαρτο και δεν τίναξες μετά τη σκόνη δεν είδες λεπτομέρειες.

Τώρα τι να πω αν όλος ο τοίχος σου είναι έτσι δυστυχώς αστάρωμα από την αρχή καλό στοκάρισμα καλό τρίψιμο και ξανά βάψιμο.Αυτό που είπε ο bill999r για αφρόστοκο δεν το ξέρω. Δεν είμαι επαγγελματίας  απλά στοκάρω και βάφω μόνος τα δικά μου σπίτια.

Ρώτησε μήπως υπάρχει κάτι άλλο να γλυτώσεις λίγη φασαρία.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, AnaZab είπε

Καλησπέρα σας! Μπορείτε να με βοηθήσετε παρακαλώ;να βάψω όλους τους τοίχους του σπιτιού,είναι σωστά τα βήματα που ακόλουθο; ξύσιμο,Ασταρι μεταλλου vitex μάλλον ,σπατουλαρισμα novamix 2 χέρια,τρίψιμο με 2-3 διαφορετικά γυαλόχαρτα 60-100; Πρόκειται για παλαιό σπίτι του 70,ευχαριστώ πολύ 

Γιατι στάρι μετάλλου;

Αν μετα περασεις τους τοιχους με πλαστικο, ασταρι πλαστικου θα παρεις

 

Επεξ/σία από NikosKallithea
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, AnaZab είπε

 

οχι δεν θα εχεις προβλημα αλλα το σωστο ηταν ασταρι νερου αφου το εβαλες δεν πειραζει αλλα συνεχισε με νερου

ουτε η σειρα ειναι η σωστη.

σπατουλαρισμα τριψιμο ασταρωμα βαψιμο ειναι το σωστο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, AnaZab είπε

 

Επίσης είναι λαδομπογιά που δοκίμασα με το φλόγιστρο αλλά δεν φεύγει εύκολα 

 

10 ώρες πριν, georgeγ είπε

οχι δεν θα εχεις προβλημα αλλα το σωστο ηταν ασταρι νερου αφου το εβαλες δεν πειραζει αλλα συνεχισε με νερου

ουτε η σειρα ειναι η σωστη.

σπατουλαρισμα τριψιμο ασταρωμα βαψιμο ειναι το σωστο

Από τη στιγμή που είναι βαμένο με λαδομπογιά  (ότι πιο δύσκολο) το αστάρι νερού δεν θα έκανε δουλειά οπότε σωστά πήγες αστάρι μετάλλου που έχει τέλειες εφαρμογές.

Απλά μετά το στοκάρισμα με ακρυλικό στόκο σπατουλαρίσματος (δεν το έχω κάνει αλλά ελπίζω να έχει καλή εφαρμογή στο αστάρι) και το τρίψιμο τότε θα το περάσεις πρώτα με αστάρι νερού πριν το τελικό βάψιμο με πλαστικό.

Θα πρότεινα να κάνεις μία δοκιμή πρώτα σε μία μικρή επιφάνεια με το στόκο σπατουλαρίσματος να δεις μετά από 1-2 μέρες τρίβοντας αν  έχει καλή συγκόληση.Και πες μας αποτελέσματα γιατί έχω το πατρικό στην ίδια κατάσταση,δηλαδή βαμένα δύο δωμάτια με λαδομπογιά και σκεφτόμουν πως θα τα βάψω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, AnaZab είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,μόλις κάνω την απόπειρα θα ανεβάσω και φωτό

ο στόκος έχει καλή εφαρμογή αλλά μάλλον δεν έχει στεγνώσει καλά ένα μέρος του τοίχου εσωτερικό ,κ έβγαλε κίτρινα σημάδια  

θα τρίψω σήμερα με γυαλόχαρτα 2 χέρια και μετά θα πάρω κ νερού ασταρι για δοκιμή,μήπως πρέπει να πάρω διαφορετικό αντί για νερού ;

Μπορείς να πάρεις και αστάρι νεφτιού εξωτερικού χώρου.Λένε ότι έχει καλύτερη εφαρμογή απλά έχει κάποια μυρωδιά για μερικές μέρες και δεν θα είναι άμεσα κατοικήσιμο.

Μη το βιάζεσαι.Το αστάρι στεγνώνει μόνο εξωτερικά γιατί από μέσα λόγω της λαδομπογιάς δεν τραβάει όπως και ο στόκος και θα αργούνε να στεγνώσουν λόγω και του καιρού.

Κάνε παράθεση όταν ανεβάσεις αποτέλεσμα να το πάρω είδηση.😊

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AnaZab είπε

Τελικά δεν είναι λαδομπογιά,είναι πλαστικό  στο 90% του σπιτιού 

Οπότε τζάμπα παιδευόσουν τελικά,αλλά από την άλλη αν δεν ήταν σωστά στοκαρισμένο και ήθελες να το στοκάρεις σωστά πάλι ήθελε ένα αστάρωμα.😊

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εξαφανίσεις τα σημεία που έχεις στοκάρει και είναι λεία, σε αντίθεση με τον υπόλοιπο τοίχο που είναι σαγρέ, όταν βάλεις το στόκο στα σημεία που έχεις στοκάρει τον αφήνεις να στεγνώσει τόσο όσο να μπορείς να πιέσεις το στόκο με το δάχτυλο, αλλά οχι τόσο ώστε να μπαίνει το δάχτυλο στο στόκο. Παίρνεις ενα χοντρό σύρμα που τρίβουν τις κατσαρόλες και πιέζεις ελαφριά το στόκο ώστε να το κάνει σαγρέ. Με αποτέλεσμα όταν τρίψεις το στόκο θα παραμείνει σαγρέ. Προσοχή να αφήσεις να στεγνώσει ο στόκος τόσο ώστε να μη κολλάει πάνω στο σύρμα.Πρέπει να μη πιέσεις πολύ το σύρμα για να μη μείνουν μικρές τρύπες στο στόκο και να μη το πιέσεις λίγο για να μην εξαφανισθεί το σαγρέ από το στόκο όταν το τρίψεις. Με αυτό το τρόπο έχω εξαφανίσει όλα τα στοκαρισμένα σημεία σε σαγρέ τοίχο. Αν κάνεις την αρχή θα βρείς το τρόπο. Πολλοί "μαστόροι" σε μια τρύπα ενός εκατοστού βάζουν στόκο για τρία και τεσσερα εκατοστά διάμετρο. Μη το κάνεις. Απλά στο σημείο της τρύπας, γέμισε όσο μπορείς τη τρύπα με στόκο με ένα κατσαβίδι, έτσι με τη πάροδο του χρόνου δε θα σκάσει και στο σημείο της τρύπας βάλε λίγο παραπάνω στόκο ώστε να κάνει ένα μικρό καρούμπαλο περίπου τριών χιλιοστών και κάνε τα παραπάνω που είπα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...