Προς το περιεχόμενο

Xiaomi Yi: Γνώμες, προτάσεις, λύσεις, mods κλπ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , περισσότερο feeback μετα απο αρκετή χρήση, ο φακός ειναι ΦΟΒΕΡΟΣ !! Βγαζει φοβερη ποιοτητα φωτογραφιών και βιντεο , ισως να μην ειναι true 60fps (φαινεται σαν πιο αργο το βιντεο). Εχει ενα θέμα ομως που για εμενα ειναι τραγικό, εχει δοκιμάσει να βγάλει κανεις βίντεο σε μηχανή ή σε αυτοκίνητο με τοποθετημένη την κάμερα στην αδιαβροχη θήκη?Ο Ηχος ειναι τραγικος .....
Ακουστε ...
http://premiereclip.adobe.com/videos/Aow_o-wJUGm
Ακομα και σταματημένος στο φαναρι εχει θορυβο !
Να πω πως το wifi ειναι κλειστο οποτε δεν ειναι απο εκει ο θορυβος...
Υποτειθετε η θηκη ειναι στεγανη ο θορυβος απο που προερχεται λες και μπαινει αέρας στην θηκη??
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι οτι αν δειτε το βιντεο ακομα και σταματημενο το αμαξι στα πρωτα δευτερολεπτα κανει εντονο θορυβο σαν να φυσαει αερας (ενω δεν φυσαει) .
Εβγαλα κ αλλα βιντεο, στα οποια σταματημενος δεν εχω πλεον θορυβο , αλλα εν κινηση ειναι πολυ ο θορυβος, φιλου ιδια καμερα δεν κανει τοσο,...
Ισως κανω καμια μοντα στο ηχειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα καποια βοηθεια σε μερικες ερωτησεις,και για να προλαβω καποιους...ΝΑΙ διαβασα ολοκληρο το νημα,οχι μια αλλα 3 φορες,ομως η δε καταλαβα καποιες απαντησεις η εχω καποιες αποριες που δεν εχουν αναφερθει...Ξεκιναω λοιπον σχετικα με τη xiaomi yi...

 

1)τι ειναι το bitrate?

2)τι ειναι τα σκριπτ?

3)χρειαζεται να κανω διαμορφωση σε καινουρια Kingston sd 32gb?

4)τι ειναι το lens disortion(καπως ετσι?)

5)εκανα formware update 1.2.13 μεσω iphone,και μου το δειχνει και στις ρυθμισεις της καμερας οτι αναβαθμιστηκε,εκανε και τα χαρακτηρισρικα κλικ κατα τη διαρκεια της διαδικασιας.

Η ερωτηση μου ειναι,επειδη βλεπω οτι ολοι πετανε το αρχειο update στη καρτα μνημης...ειναι απαραιτητο?

6)Οταν λεμε root της καρτας,τι εννουμε?Γιατι εμενα μου βγαζει dcim και κατι αλλο...

 

Συγνωμη εαν κατι απο αυτα εχει ξαναειπωθει,αλλα ειμαι λιγο ανεπιδεκτος μαθησεως και δε τα παιρνω με τη πρωτη...

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ηθελα καποια βοηθεια σε μερικες ερωτησεις,και για να προλαβω καποιους...ΝΑΙ διαβασα ολοκληρο το νημα,οχι μια αλλα 3 φορες,ομως η δε καταλαβα καποιες απαντησεις η εχω καποιες αποριες που δεν εχουν αναφερθει...Ξεκιναω λοιπον σχετικα με τη xiaomi yi...

 

1)τι ειναι το bitrate?

2)τι ειναι τα σκριπτ?

3)χρειαζεται να κανω διαμορφωση σε καινουρια Kingston sd 32gb?

4)τι ειναι το lens disortion(καπως ετσι?)

5)εκανα formware update 1.2.13 μεσω iphone,και μου το δειχνει και στις ρυθμισεις της καμερας οτι αναβαθμιστηκε,εκανε και τα χαρακτηρισρικα κλικ κατα τη διαρκεια της διαδικασιας.

Η ερωτηση μου ειναι,επειδη βλεπω οτι ολοι πετανε το αρχειο update στη καρτα μνημης...ειναι απαραιτητο?

6)Οταν λεμε root της καρτας,τι εννουμε?Γιατι εμενα μου βγαζει dcim και κατι αλλο...

 

Συγνωμη εαν κατι απο αυτα εχει ξαναειπωθει,αλλα ειμαι λιγο ανεπιδεκτος μαθησεως και δε τα παιρνω με τη πρωτη...

Ευχαριστω!

 

1) Ο ρυθμός μετάδοσης δεδομένων. 1byte = 8bits. Οπότε για 1MB δεδομένων το δευτερόλεπτο (1MBps) έχεις bitrate 8Mb το δευτερόλεπτο (8Mbps). Ουσιαστικά όσο μεγαλύτερο το bitrate τόσο "καλύτερο" το βίντεο (σαφώς μέχρι κάποιο όριο ανά περίπτωση - μετά δεν βλέπεις καμία βελτίωση μιας και δεν υπάρχει άλλη πληροφορία).

 

2) To script είναι ένα σύνολο εντολών που αρχίζει τρέχει με το που ανοίξεις την κάμερα και περνάει τις δικές του custom ρυθμίσεις (το αρχείο του script έχει επέκταση .ash).

 

3) Καλό είναι να την φορμάρεις σε exFAT.

 

4) Είναι η παραμόρφωση του φακού. Η YI όπως όλες οι action cams έχουν ευρυγώνιους φακούς κάτι που δημιουργεί το "fisheye effect" (google it αν δεν ξέρεις). Υπάρχει μέσα επιλογή στη YI που το διορθώνει αυτόματα. Εγώ προσωπικά το προτιμώ.

 

5) Το αρχείο αυτό το πετάνε μέσα για να κάνουν χειροκίνητο update. Μην σε απασχολεί αυτό

 

6) Το root της κάρτας είναι o χώρος που σου εμφανίζεται πριν μπεις σε οποιοδήποτε φάκελο (όπως το DCIM που αναφέρεις). Δηλαδή ο "χύμα" χώρος στην SD σου.

Επεξ/σία από Questioner
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ο ρυθμός μετάδοσης δεδομένων. 1byte = 8bits. Οπότε για 1MB δεδομένων το δευτερόλεπτο (1MBps) έχεις bitrate 8Mb το δευτερόλεπτο (8Mbps). Ουσιαστικά όσο μεγαλύτερο το bitrate τόσο "καλύτερο" το βίντεο (σαφώς μέχρι κάποιο όριο ανά περίπτωση - μετά δεν βλέπεις καμία βελτίωση μιας και δεν υπάρχει άλλη πληροφορία).

 

2) To script είναι ένα σύνολο εντολών που αρχίζει τρέχει με το που ανοίξεις την κάμερα και περνάει τις δικές του custom ρυθμίσεις (το αρχείο του script έχει επέκταση .ash).

 

3) Καλό είναι να την φορμάρεις σε exFAT.

 

4) Είναι η παραμόρφωση του φακού. Η YI όπως όλες οι action cams έχουν ευρυγώνιους φακούς κάτι που δημιουργεί το "fisheye effect" (google it αν δεν ξέρεις). Υπάρχει μέσα επιλογή στη YI που το διορθώνει αυτόματα. Εγώ προσωπικά το προτιμώ.

 

5) Το αρχείο αυτό το πετάνε μέσα για να κάνουν χειροκίνητο update. Μην σε απασχολεί αυτό

 

6) Το root της κάρτας είναι o χώρος που σου εμφανίζεται πριν μπεις σε οποιοδήποτε φάκελο (όπως το DCIM που αναφέρεις). Δηλαδή ο "χύμα" χώρος στην SD σου.

Eισαι αρχοντας,εξηγησε μου ομως και πως γινονται τα 1/2/3 και πως ρυθμιζονται εαν εχεις τη καλοσυνη..

Η αν εχεις καποιο λινκ να δω η να τα διαβασω,ακομη καλυτερα.

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eισαι αρχοντας,εξηγησε μου ομως και πως γινονται τα 1/2/3 και πως ρυθμιζονται εαν εχεις τη καλοσυνη..

Η αν εχεις καποιο λινκ να δω η να τα διαβασω,ακομη καλυτερα.

Ευχαριστω πολυ!

 

Τα (1) και (2) είναι μαζί και γίνονται μέσω script. Σου ανέβασα αυτό που χρησιμοποιώ τώρα στην 1.2.13 το οποίο σου επιτρέπει να γράφεις μεγαλύτερα αρχεία βίντεο, ενεργοποιεί το raw φορματ στις φωτογραφίες, έχει ανεβασμένα bitrates (30Mbps) στις σημαντικότερες αναλύσεις και κάνει ένα μικρό noise reduction στα βίντεο σου:

 

https://app.box.com/s/cn98seoetbqec1zrotpaaj1sem3s6lve

 

Το πετάς στο root (χύμα) της κάρτας σου και ανοίγεις την κάμερα. Μόλις κάνει ένα συνεχόμενο beep έχει τρέξει το script και είναι έτοιμη να την χρησιμοποιήσεις. (ΠΡΟΣΟΧΗ: Το script μπορεί να μην τρέχει αν αναβαθμίσεις το firmware της YI σε νεότερο (όταν και αν βγει)). Αν θες να επιστρέψεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις απλά σβήνεις το script.

 

Τώρα όσο για το format είναι πολύ απλό να το κάνεις σε pc (google it). Αν όχι νομίζω σου δίνει επιλογή μέσα από την εφαρμογή της YI να το κάνεις.

 

Περισσότερα για script, πληροφορίες, ερωτήσεις κλπ θα βρεις εδώ: https://dashcamtalk.com/forum/forums/yi-action-camera.153/

Επεξ/σία από Questioner
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα καποιος φιλος με γνωσεις σε Noise reduction, gamma correction, saturation, vibrance, whitebalance, exposure να βοηθησει να σεταρω την καμερα για χρηση σε καταδυσεις και μονο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα (1) και (2) είναι μαζί και γίνονται μέσω script. Σου ανέβασα αυτό που χρησιμοποιώ τώρα στην 1.2.13 το οποίο σου επιτρέπει να γράφεις μεγαλύτερα αρχεία βίντεο, ενεργοποιεί το raw φορματ στις φωτογραφίες, έχει ανεβασμένα bitrates (30Mbps) στις σημαντικότερες αναλύσεις και κάνει ένα μικρό noise reduction στα βίντεο σου:

 

https://app.box.com/s/cn98seoetbqec1zrotpaaj1sem3s6lve

 

Το πετάς στο root (χύμα) της κάρτας σου και ανοίγεις την κάμερα. Μόλις κάνει ένα συνεχόμενο beep έχει τρέξει το script και είναι έτοιμη να την χρησιμοποιήσεις. (ΠΡΟΣΟΧΗ: Το script μπορεί να μην τρέχει αν αναβαθμίσεις το firmware της YI σε νεότερο (όταν και αν βγει)). Αν θες να επιστρέψεις στις εργοστασιακές ρυθμίσεις απλά σβήνεις το script.

 

Τώρα όσο για το format είναι πολύ απλό να το κάνεις σε pc (google it). Αν όχι νομίζω σου δίνει επιλογή μέσα από την εφαρμογή της YI να το κάνεις.

 

Περισσότερα για script, πληροφορίες, ερωτήσεις κλπ θα βρεις εδώ: https://dashcamtalk.com/forum/forums/yi-action-camera.153/

Kαλημερα.Στο script που εδωσες φιλε μου εκανα 2 αλλαγες μεσω notebook.Aλαξα την ευκρινεια απο 2048 σε 4096 οπως δειχνω με τα βελακια στη φωτο κ απο 30mbps το εκανα 35mbps στην αναλυση 1080p  60.Tι λες θα δουλεψει καλυτερα.Για την ευκρινεια ειδα το βιντεο αυτο: https://www.youtube.com/watch?v=Og6z6Wwhb74

 

Ashampoo_Snap_2016.01.20_11h06m41s_002_.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε @winner έχεις σκεφτεί κάτι για τον ήχο; Εγω παρόλο που έχω βάλει foam δεν είδα κάποια εμφανεί διαφορά , δυστυχώς η ποιότητα ήχου σε σχέση με την φοβερή εικόνα για τα λεφτά του είναι πολυ κακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τους skier/snowboarder χρήστες: Σήμερα την δοκίμασα πρώτη φορά στο βουνό και απογοητεύτηκα. Την φορούσα στο κεφάλι με headstrap και τώρα που έβαλα να δω το βίντεο έπαθα ναυτία από το κούνημα! Τι μπορώ να κάνω για αυτό? Εσείς πως την φοράτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...