Προς το περιεχόμενο

Windows 10: 14 εκατομμύρια εγκαταστάσεις σε 24 ώρες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι πιο βαρια απο τα 8 παντως (σε παλιοτερα συστηματα)

Σε netbook με atom και 2 gb ram και ssd πανε πολυ πιο αργα απο τα 8.1 που ειχε...πχ πριν ανοιγε γρηγορα τον web browser τωρα θελει την ωρα του ,αλλα και στα μενου υπαρχει μεγαλυτερη καθυστερηση

Ενεργοποιηση κανονικα χωρις αλλα προβληματα

Δεν τα προτεινω σε χρηστες παλιοτερων συστηματων

Σ'εμενα παντως τα 10 ειναι πιο γρηγορα αισθητα.

Εχω την ιδια δεσμευμενη μνημη με τα 8,1.

Εψαξα ολο το νετ απενεργοποιησα οσο μπορω τα θεματα προσωπικων δεδομενων,καθαρισα ολα τα αχρηστα και τα temp δεδομενα,εβαλα σε καθε προγραμμα την τελευταια αναβαθμιση....εν ολιγοις το σεταρισα οπως καθε windows που περασαν απο τα χερια μου και στο τελος το shandow και τελειωσα.Εκανα και ενα acronis backup full και τωρα ξαπλα.

Οτι θελει ας κανει τωρα η microsoft...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 200
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα Win 10 στο Safely Remove Hardware έχει και τους εσωτερικούς σκληρούς που δεν θέλω να κάνω remove ποτέ. Πως αλλάζουν οι ρυθμίσεις ώστε να μην τους προβάλει αυτούς ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Win 10 στο Safely Remove Hardware έχει και τους εσωτερικούς σκληρούς που δεν θέλω να κάνω remove ποτέ. Πως αλλάζουν οι ρυθμίσεις ώστε να μην τους προβάλει αυτούς ;

Αυτο ειναι καλο φανταζομαι.

Σου δειχνει οτι εχεις.Εφοσον εσυ δεν θελεις να τους κανεις remove μην τους κανεις.

Θα μου πεις ρε φιλε μπορει να κανω καποιο λαθος.Οκ...

 

Αν δεν κανω λαθος μπορεις να το κανεις αυτο απο το Bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι καλο φανταζομαι.

Σου δειχνει οτι εχεις.Εφοσον εσυ δεν θελεις να τους κανεις remove μην τους κανεις.

Θα μου πεις ρε φιλε μπορει να κανω καποιο λαθος.Οκ...

 

Αν δεν κανω λαθος μπορεις να το κανεις αυτο απο το Bios.

Μπορεί να το κάνεις καταλάθος το remove. Επίσης μπορεί να γίνει καταλάθος και από άλλους που χρησιμoποιούν το PC. Θα μου πεις δεν είναι μεγάλο κακό αν συμβεί..

 

Μια ρύθμιση είναι και αν υπάρχει απλά θέλω να το ξέρω.

Σε ξεχωριστά παρόμοια προγράμματα στο παρελθόν, είχα δει τέτοια ρύθμιση.

Από το bios δεν νομίζω ποτέ να είδα τέτοια ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Win 10 στο Safely Remove Hardware έχει και τους εσωτερικούς σκληρούς που δεν θέλω να κάνω remove ποτέ. Πως αλλάζουν οι ρυθμίσεις ώστε να μην τους προβάλει αυτούς ;

 

Λύση υπάρχει μόνο για τα win7 μετά καταργήθηκε, δες εδώ. Πρακτικά το σώζεις αν βάλεις Intel RST drivers.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>

ΕΒΑΛΑ ΤΑ 10 ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ WIN . <br />

ΑΚΟΜΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΑ XP ΠΑΡΑ ΑΥΤΑ .<br />

ΑΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ  ΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΠΩΣ?  <br />

<br />

Βασικα πες μας εσυ γιατι προτιμας τα χρ σε σχεση με τα 10.</p>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 10 είναι απίστευτα γιατί κατάφεραν να συνδυάσουν τα πλεονεκτήματα των δύο προηγούμενων εκδοσεων σε κάτι πολύ καλό και γρήγορο. περαστηκαν αμέσως με καθαρό install . Όσο για τους φίλους του macOS ήθελα να δω τι θα έκανε η apple αν είχε να αντιμετωπίσει εκατονταδεσ διαφορετικά συστήματα από άποψη hardware χωριά κάτι branded με κάτι δικούς τους drivers.. Αλλά βέβαια με 5 παραλλαγεσ δικιάς της παραγωγής είναι όλα εύκολα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος έχει εγκατεστημένα πολλά προγράμματα πολλά εκ των οποίων μπορεί να είναι σπάνια ή αρκετά παλιά, μπορεί να μην παίζουν σε win10 και να την πατήσει χωρίς να έχει δυνατότητα επιστροφής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Win 10 στο Safely Remove Hardware έχει και τους εσωτερικούς σκληρούς που δεν θέλω να κάνω remove ποτέ. Πως αλλάζουν οι ρυθμίσεις ώστε να μην τους προβάλει αυτούς ;

Φιλε αυτο θα πει οτι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τα Windows σου περασαν τα drivers του SATA controller που εχεις.. 

 

Εαν δεν το εβλεπες μεχρι τωρα, τοτε απλα δεν ειχες τα drivers αλλα ενα general driver που ερχονται μαζι για να λειτουργουν οι HDD. 

 

ΔΕΝ μπορεις να κανεις remove δισκους που ειναι σε busy, δλδ εχουν IO activity. Οποτε μην φοβασε τπτ δεν θα παθουν εαν γινουν remove. Εξαλλου και το "Safety".

 

Για να μην εχεις καν την επιλογη πρεπει να απενεργοποιήσεις το Hotplug απο το BIOS σου. 

 

Εαν δεν υπαρχει ετσι επιλογη στο BIOS, τοτε απλα το BIOS σου κανει αυτοματα hotplug τους δισκους και δεν μπορεις να κανεις κατι.

 

Αλλα αυτο ειναι καλο διοτι π.χ. μπορεις να ενωσεις δισκο σαν ειναι ΟΝ το PC σου και θα τον αναγνωρισουν τα Windows αμεσως χωρις restart.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αυτο θα πει οτι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ τα Windows σου περασαν τα drivers του SATA controller που εχεις.. 

 

Εαν δεν το εβλεπες μεχρι τωρα, τοτε απλα δεν ειχες τα drivers αλλα ενα general driver που ερχονται μαζι για να λειτουργουν οι HDD. 

 

ΔΕΝ μπορεις να κανεις remove δισκους που ειναι σε busy, δλδ εχουν IO activity. Οποτε μην φοβασε τπτ δεν θα παθουν εαν γινουν remove. Εξαλλου και το "Safety".

 

Για να μην εχεις καν την επιλογη πρεπει να απενεργοποιήσεις το Hotplug απο το BIOS σου. 

 

Εαν δεν υπαρχει ετσι επιλογη στο BIOS, τοτε απλα το BIOS σου κανει αυτοματα hotplug τους δισκους και δεν μπορεις να κανεις κατι.

 

Αλλα αυτο ειναι καλο διοτι π.χ. μπορεις να ενωσεις δισκο σαν ειναι ΟΝ το PC σου και θα τον αναγνωρισουν τα Windows αμεσως χωρις restart.

 

Νομίζω πως κάπως γίνετια με τη registry να μην στο δείχνει αν δε θες, πέρα από το bios, αλλά δε θυμάμαι μία....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Οποτε απλα τωρα το παιχνιδι φευγει απο το να προσπαθει να μας σπασει τα νευρα με τα windows γιατι τωρα εχει mac , linux , android και ios Που ειναι πλεον δωρεαν οι αναβαθμισεις τους κ τοσα χρονια κλεβουν την δοξα απο τα windows 

 

ναι οκ....για αυτο ολοι εχουν windows ,επειδη υπαρχουν mac ,android,ios ,linux . δεν ξερω καποιον που να μην εχει windows αντιθετως ξερω πολλους που ενω διαθετουν τα παραπανω ,εχουν και windows απαραιτητως. Ενω ξερω πολλους με windows που δεν τους νοιαζει να εχουν κανενα λειτουργικο απο τα παραπανω!! Το τι λες εσυ ειναι αστοχο ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...