Προς το περιεχόμενο

Gaming - pc - internet αναμνήσεις


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά, οι cyrix ήταν τρίτοι επεξεργαστές, οικονομικοί αν θυμάμαι καλά

 

Βασικα μπαχαλο ηταν η φαση,οι cyrix και οι amd ηταν πολυ φτηνοτεροι απο τους pentium με διαφορετικη αρχιτεκτονικη,οταν πηρα εγω τον amd τοτενες ηταν καλυτερος απο τον pentium της ιδιας συχνοτητας αλλα μονο στα games,η intel ομως τον ειχε βγαλει αρκετα νωριτερα,ο cyrix που η cyrix ελεγε οτι ειχε επιδοσεις 166 ειχε την τιμη του 100ρη intel,αρκετοι ειχαν cyrix και παιζανε μια χαρα!Οτι βρεξει κατεβασει ηταν η φαση τοτε δεν ειχαμε ουτε το 1% της ενημερωσης που υπαρχει σημερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα μπαχαλο ηταν η φαση,οι cyrix και οι amd ηταν πολυ φτηνοτεροι απο τους pentium με διαφορετικη αρχιτεκτονικη,οταν πηρα εγω τον amd τοτενες ηταν καλυτερος απο τον pentium της ιδιας συχνοτητας αλλα μονο στα games,η intel ομως τον ειχε βγαλει αρκετα νωριτερα,ο cyrix που η cyrix ελεγε οτι ειχε επιδοσεις 166 ειχε την τιμη του 100ρη intel,αρκετοι ειχαν cyrix και παιζανε μια χαρα!Οτι βρεξει κατεβασει ηταν η φαση τοτε δεν ειχαμε ουτε το 1% της ενημερωσης που υπαρχει σημερα.

Κι εγώ θυμάμαι ότι οι cyrix ήταν αντίστοιχοι με τους Celeron σε τιμή και όντως τους είχαν αρκετοί. Μέχρι και ίντερνετ καφέ τους είχαν

Άλλο έπος! Doom 2, με σβηστά φώτα και τα ηχεία δυνατά! Σούπερ ατμόσφαιρα, παιχνιδάρα πραγματικά!

 

latest?cb=20050121194333

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θυμάμαι ότι οι cyrix ήταν αντίστοιχοι με τους Celeron σε τιμή και όντως τους είχαν αρκετοί. Μέχρι και ίντερνετ καφέ τους είχαν

 

Mhz και δεκαχιλιαρο ηταν τοτε η φαση,τους celeron του εβγαλε η ιντελ οταν η ηδη cyrix πηγαινε για φαλιμεντο,στο εξωτικο χωριο μου το 96 αμφιβαλω αν υπηρχε η ενοια net cafe!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mhz και δεκαχιλιαρο ηταν τοτε η φαση,τους celeron του εβγαλε η ιντελ οταν η ηδη cyrix πηγαινε για φαλιμεντο,στο εξωτικο χωριο μου το 96 αμφιβαλω αν υπηρχε η ενοια net cafe!

Net café κι εγώ εννοώ μαγαζάκια με 5-6 pc που μαζευόμασταν να παίξουμε κανένα multiplayer σε lan :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Τι να πρωτοθυμηθω απο παιχνιδια..Street fighter,Mortal Kombat,NBA JAM,τα πρωτα FIFA(95,96)..

Tο κορυφαιο Command&Conquer,το πρωτο strategy που επαιξα και μετα συνεχισα με Starcraft..

Κορυφαιο ποδοσφαιρακι στα ηλεκτρονικα ηταν το Super Sidekicks..Το οποιο το εχω βρει τωρα τελευταια

στα retro games και θυμαμαι τις παλιες καλες εποχες..

 

SuperSidekicksJRBox.jpg

 

 

Αλλο θεικο ποδοσφαιρακι που μου ειχε φαει απειρες ωρες ηταν το sensible..Το ειχα παιξει πρωτη φορα στην amiga ενος συμμαθητη μου και ειχα εντυπωσιαστει απο το γρηγορο gameplay και τα μικρα ανθρωπακια που ετρεχαν πανω-κατω..Η εκδοση που ειχα στον υπολογιστη ειχε τα πρωταθληματα ολου του κοσμου αλλα στο ελληνικο πρωταθλημα κολλαγε μετα απο καποιο σημειο..Εκανες μεταγραφες,σε ζητουσαν αλλες ομαδες για προπονητη..Ηταν το ποδοσφαιρακι που τα ειχε ολα..Ακομα θυμαμαι τα γκολακια που εβαζα απο την σεντρα με ψηλοκρεμαστα σουτ :)

 

Sensible%20World%20of%20Soccer_Front.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το gaming υπήρχε πολύ πριν το ιντερνετ και τα pc. Εγώ έλιωνα στα ουφάδικα με καλύτερους τίτλους τα παρακάτω

 

 

 

 

 

563707_10150718376884375_1671966166_n.jpδικη μου φωτο, ε! μικρος εχανα παντα στην προτελευταία...

 

Snow-Bros-Boss-5.jpg

 

tumblepop-4.jpg

 

 

gfs_15063_2_15.jpg

 

Final-Fight.png

wonder-boy-in-monster-land-review-200901

 

087ab2e7-878a-4495-8123-63881d616963.JPG

 

maxresdefault.jpg

 

 

nba_jam_-_1993_-_midway_games.jpg

 

το street fighter, tekken, mortal combat κλπ ποτε δεν τα συμπαθησα

 

 

και πολλά άλλα που δεν μου έρχονται τώρα στο μυαλό μιας και νυστάζω. Στο pc πριν το 2001 επαιζα με τα φιλαρακια στο χωριό στο υποτυπώδες net cafe q3 arena και fifa 2000 χωρίς χειριστήρια στο ιδιο pc :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα τοπ αγαπημενα

 

 

 

 

 

 

 

 

το πρωτο counter strike..

age of empires 1

heroes of might and magic 1

diablo 1

grand theft auto 1

xcom 1

queke 2

starcraft

 

θα γραφω για ωρες.. ως τοπ αυτα τα ολιγα φτανουν..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το gaming υπήρχε πολύ πριν το ιντερνετ και τα pc. Εγώ έλιωνα στα ουφάδικα με καλύτερους τίτλους τα παρακάτω

 

 

 

 

 

563707_10150718376884375_1671966166_n.jpδικη μου φωτο, ε! μικρος εχανα παντα στην προτελευταία...

 

Snow-Bros-Boss-5.jpg

 

tumblepop-4.jpg

 

 

gfs_15063_2_15.jpg

 

Final-Fight.png

wonder-boy-in-monster-land-review-200901

 

087ab2e7-878a-4495-8123-63881d616963.JPG

 

maxresdefault.jpg

 

 

nba_jam_-_1993_-_midway_games.jpg

 

 

το street fighter, tekken, mortal combat κλπ ποτε δεν τα συμπαθησα

 

Φιλε συναγωνιστη, εμπαινες και πριν τα 17?

Από παιχνίδια, έχω παρατήσει ακόμα κάτω από την τηλεόραση ένα sega saturn, βαριέμαι να το συσκευάσω και να το χώσω σε κανένα ντουλάπι,

 

Nα σου πιανει το χωρο και να το ξεσκονιζεις καθε τοσο δε βαριεσαι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θυμαμαι (και προσπαθω να θυμηθω πως λεγοταν) που εμπαινα σε ενα σιτε κατι σαν chatroom αλλα με παιχνιδια και μπoρουσες να κανεις invite καποιον να παιξει μαζι σου, η εκανες δωματιο και περιμενες καποιος να μπει. Ειχε μπιλιαρδο, ταβλι και διαφορα αλλα.   Ηταν αυτο και το yahoo games γνωστα τοτε. Θυμαται κανεις το ονομα και αν υπαρχει αυτη η ιστοσελιδα ακομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...