Προς το περιεχόμενο

Gaming - pc - internet αναμνήσεις


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Καποιες φορες μπαιναμε  με γυναικειο ονομα να σπαμε πλακα

Mε ένα αντρικό και 3 γυναικεία ταυτόχρονα. Και καλά πως σε ψάχνουν οι ερωμένες σου

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι μου θύμησες ... τι μπουνίδια και κλωτσίδια έπεσαν μεταξύ εμού και του αδερφού μου στη πρώτη μας κονσόλα, atari!

το ξυλίκι συνεχίστηκε και στην απόκτηση του πρώτου game boy. η μητέρα δεν μας άντεξε, μας αγόρασε και δεύτερο για να αποβλακωθούμε και να μην μαλώνουμε. ήταν το γκρι και είχε συνοδευτικό παιχνιδάκι το tetris..tetris....αχ νοστάλγησα, πάω να παίξω λίγο online  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το millennium bug το θυμάστε;

 

Έλεγαν ότι θα αχρηστευτουν οι υπολογιστές και θα υπάρχει παγκόσμια αναταραχή. Τελικά δεν έγινε τίποτα :D

Mηπως λες ενα hoax που ειχε κυκλοφορησει τοτε , που επρεπε να σβησεις απ το λειτουργικο σου ενα αρχειο .exe που ειχε εικονιδιο ενα αρκουδακι ή κατι τετοιο ? (Ειχα windows ME τοτε)

 

επισης παιδια... : audiogalaxy !! :P το θυμαστε? :P

 

εμενα ο τοπικος πειρατης που ελεγα το χει γυρισει απο τοτε που ξεκινησαν οι adsl σε αναγεμισεις μελανιων και τετοια... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ωραιότερα adventures που έχω παίξει....

 

Under a killing moon και Pandora directive με τον φοβερό χαρακτήρα Tex Murphy!

 

Under_a_Killing_Moon_Coverart.png

 

pandora-8.png

 

Από κάμποσα cd το καθένα (4 το under a killing moon και 6 το Pandora directive αν δεν κάνω λάθος)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mηπως λες ενα hoax που ειχε κυκλοφορησει τοτε , που επρεπε να σβησεις απ το λειτουργικο σου ενα αρχειο .exe που ειχε εικονιδιο ενα αρκουδακι ή κατι τετοιο ? (Ειχα windows ME τοτε)

 

επισης παιδια... : audiogalaxy !! :P το θυμαστε? :P

 

εμενα ο τοπικος πειρατης που ελεγα το χει γυρισει απο τοτε που ξεκινησαν οι adsl σε αναγεμισεις μελανιων και τετοια... 

Το Millenium bug όπως προκύπτει και από την λέξη, ήταν κάποιο bug (όχι ιος ή κάτι παρόμοιο), ήταν κάποιο λάθος στον προγραμματισμό δηλαδή. Στην ουσία μέχρι τότε όλα τα συστήματα μετρούσαν το έτος με τα 2 τελευταία ψηφία, δηλαδή το 1990 το αποθήκευαν 90, το 1991 ως 91, το 1999 ως 99. Το 2000 λοιπόν το αποθήκευαν ως 00, τότε όμως το σύστημα μπερδευόταν και νόμιζε ότι είναι το 1900. Από τότε όλοι οι κατασκευαστές υπολογιστών/λειτουργικών συστημάτων/προγραμμάτων αναβάθμισαν τα συστήματά τους με τέτοιο τρόπο ώστε να μην υπάρχει αυτό το μπέρδεμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω τι παιχνιδάρες βάλατε.

Εγώ το πρώτο pc το είχα κάπου στο 98 με pentium 3 450mhz.

Πολλά από τα παιχνίδια που είπε ο alex τα έχω παίξει, στο mame-emulator βέβαια, αλλά ήταν απίστευτα!

 

Βάλτε και άλλα!

 

Υ.Γ.Πριν από τον pentium 3 είχαμε mega drive όπου παίζαμε mortal kombat,ristar, sonic,aladin (:P) και Izzy's Quest for the Olympic Rings.

 

Υ.Γ.2.Ξεχάσατε να πείτε τις παιχνιδάρες worms armageddon και prehistorik!

 

Υ.Γ.3.Από τα πρώτα μου παιχνίδια μάλλον που έχω παίξει.

 

2c1d984b67bfd50fab302ee11dc5b69a_screen_

Εισαι σιγουρα μονο 21 χρονων; Πως γινεται να πηρες το πρωτο σου υπολογιστη σε ηλικια 4 χρονων;κατι δε καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη επαφή με "υπολογιστή" στα 6, μεταχειρισμένο zx spectrum, κασσέτα μουσικής για τα προγράμματα/παιχνίδια, qbasic natively και το πρώτο πρόγραμμα μου να μετατρέπει μέτρα σε χιλιόμετρα. Στη συνέχεια το εξέλιξα με διάφορα flavors, Celsius2Fahrenheit, να κάνει σχόλια κλπ κλπ.

 

Ο πρώτος pc μου ηταν ibm 8088 εισαγωγή από Γερμανία, μεταχειρισμένος κι αυτός. Πρέπει να μουν 8 χρονών.

Το 1993 ο πρώτος μου pentium και είχα και μόντεμ. Τα Χριστούγεννα της ίδιας χρονιάς η πρώτη μου επιτυχημένη προσπάθεια να ξεπεράσω τα όρια ασφαλείας κάποιων εταιρειών.

 

Για την ιστορία, η μαμά μου είναι μία από τους πρώτους προγραμματιστές της χώρας και είμαι ο μικρός της οικογένειας...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσες εταιρείες χάκεψες ρε θηρίο?

Δεν πιστεύω να μην σε προσέλαβαν μετά σε κάποια εταιρεία...

 

Άμα είσαι Ελλάδα ακόμα, να ξες ότι αδικείσαι!

 

Υ.Γ.Ο πιο μικρός, αλλά ο πιο επιτυχημένος σε κόβω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο. Ήταν για να καλύψω την ανάγκη για δωρεάν ιντερνετ. 20 χρόνια πριν μπει στη χάρτα δικαιωμάτων του ανθρώπου. Πόσα μπροστά ήμουν ο άτιμος... :·)

 

μπα, δεν είμαι κάτι το ιδιαίτερο, ακολουθώ τα χνάρια των μεγαλυτέρων της οικογένειας. Και η πληροφορική για την πληροφορική ειναι ότι πιο βαρετό υπάρχει. Σε αντίθεση με τις εφαρμογές της πληροφορικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mηπως λες ενα hoax που ειχε κυκλοφορησει τοτε , που επρεπε να σβησεις απ το λειτουργικο σου ενα αρχειο .exe που ειχε εικονιδιο ενα αρκουδακι ή κατι τετοιο ? (Ειχα windows ME τοτε)

 Ωχ, που το θυμήθηκες αυτό; Λεγόταν jdbgmgr.exe. Εγώ θυμήθηκα άλλο ένα. Ήταν στα Windows 98 (δεν ξέρω αν ήταν και στα ΜΕ) και λεγόταν sulfnbk.exe.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη επαφή με "υπολογιστή" στα 6, μεταχειρισμένο zx spectrum, κασσέτα μουσικής για τα προγράμματα/παιχνίδια, qbasic natively και το πρώτο πρόγραμμα μου να μετατρέπει μέτρα σε χιλιόμετρα. Στη συνέχεια το εξέλιξα με διάφορα flavors, Celsius2Fahrenheit, να κάνει σχόλια κλπ κλπ.

 

Ο πρώτος pc μου ηταν ibm 8088 εισαγωγή από Γερμανία, μεταχειρισμένος κι αυτός. Πρέπει να μουν 8 χρονών.

Το 1993 ο πρώτος μου pentium και είχα και μόντεμ. Τα Χριστούγεννα της ίδιας χρονιάς η πρώτη μου επιτυχημένη προσπάθεια να ξεπεράσω τα όρια ασφαλείας κάποιων εταιρειών.

 

Για την ιστορία, η μαμά μου είναι μία από τους πρώτους προγραμματιστές της χώρας και είμαι ο μικρός της οικογένειας...

Υπήρχε Pentium το 93; Είχα την εντύπωση ότι κυκλοφόρησε 1-2 χρόνια αργότερα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...