Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο γενάρη-φλεβάρη περιμένουμε την 1080ti αν δεν σφάλω. Γνώμη μου να περιμένεις, μην μείνεις στον αέρα όπως οι χρήστες τότε της 980 με το που βγήκε η ti.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 1080 θα είναι μια κάρτα χωρίς νόημα μόλις βγει η 1080Ti, όπως ήταν και η 980. Εάν θες το πραγματικά κάτι παραπάνω από μια 1070, πρέπει να πας στην 1080Ti διαφορετικά δεν αξίζει να δώσεις την διαφορά χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν παίζει να ασχοληθώ με τα pads..Τα temps σε gaming είναι μια χαρά.

Τα temps που βλεπεις ειναι GPU temps και οχι οι θερμοκρασιες του VRM ή των chip μνημης που και αυτα μπορει να μην πατανε καλα στα pads που εχει ηδη.... Εαν δεις flickering , μαυρες οθονες ή να κανει hang και να κρασαρει ο driver της nvidia, σε επηρεάζει το θεμα.

 

Τσεκαρε εδω

http://forums.evga.com/Update-11416-with-NEW-BIOS-EVGA-GeForce-GTX-10801070-PWM-Operating-Temperature-Update-m2573491-p39.aspx

 

Ολες οι εταιριες ψυχουν τα mosfets κατευθειαν.

 

Τελος, συμφωνα με τα τελευταια νεα η τοποθετηση των pads συμφωνα με τις οδηγιες της EVGA δεν ειναι η καλυτερη μιας και η τοποθετηση τους πανω στους inductors (τετραγωνα πραγματακια που φαινοντε απο το ανοιγμα στο midplate) δεν εχει καποια αξια καθως δεν παραγουν αυτα τη θερμοκρασια. Αντίθετα κλεινει τον εξαερισμο.

Η ποιο σωστη τοποθετηση ειναι ποιο πισω που κατω απο το midplate βρισκονται τα mosfets, και σαν να μην εφτανε αυτο, για να εχει σωστη ψυξη, θελει ξεβιδωμα το midplate, να μπουν pads πανω στα mosfet, να μπει η midplate, να μπει pad πανω απο τη midplate και μετα το cooler.

 

Περισσοτερα στις σελιδες του link της EVGA.

Επεξ/σία από Lied
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις μια πανάκριβη κάρτα γραφικών και πρέπει να είσαι επιστήμονας για να δουλεύει όπως πρέπει.
Ρίχνω τελείως μαύρο σε EVGA...
 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις μια πανάκριβη κάρτα γραφικών και πρέπει να είσαι επιστήμονας για να δουλεύει όπως πρέπει.

Ρίχνω τελείως μαύρο σε EVGA...

 

Εγώ είχα σπαστεί πολύ μαζί τους που "έκλεισαν" το Ευρωπαϊκό κατάστημα χωρίς προειδοποίηση ενώ περίμενα για διαθεσιμότητα. Τώρα βλέπω ότι ήμουν πολύ τυχερός και γλύτωσα έτσι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνεις μια πανάκριβη κάρτα γραφικών και πρέπει να είσαι επιστήμονας για να δουλεύει όπως πρέπει.

Ρίχνω τελείως μαύρο σε EVGA...

 

 

Εγώ είχα δύο EVGA ( GTX 680 & GTX 780Ti) στον ένα χρόνο κάηκαν ! Τώρα ούτε και να με πλήρωναν δεν θα τις έπαιρνα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Giga for ever για μένα από την σειρά 700series και μετέπειτα....σε αυτήν την σειρά της πράσινης και asus & palit & zotac είναι πολύ δυνατές και καλές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Giga for ever για μένα από την σειρά 700series και μετέπειτα....σε αυτήν την σειρά της πράσινης και asus & palit & zotac είναι πολύ δυνατές και καλές!

Καλά η Gigabyte για μένα μόνο στη σειρά 900 αξίζει (G1 Gaming) από εκεί κι έπειτα δεν με ενθουσιάζει (σε εμφάνιση τουλάχιστον) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη βγάζετε Fanboyσμους. Και gigabyte είχα και msi και έβγαλαν πρόβλημα στα VRM οι 2 πρώτες που είχα. Η 460 της gigabyte στο εξάμηνο έβγαζε περίεργα artifacts σε βαριά παιχνίδια, την έδωσα σε φίλο ο οποίος την έκανε rma και τελικά του την άλλξαν και πήγα σε msi gtx 670 μετά. Ολα αυτά χωρίς πείραγμα oc. Κι αυτή η msi πρόβλημα ίδιο με την προηγούμενη. Επειδή δεν είχα όρεξη να ασχοληθώ τότε δεν έκανα rma την έδωσα σε φίλο φίλου μισοτιμής και έβαλα χρήματα για άλλη. Μετά πήγα σε gigabyte gtx 770. Δεν είχα πρόβλημα σε τίποτα, δεν κλόκαρα παρά μία φορά μετά από παρότρυνση φίλου που είχαμε ακριβώς ίδια κάρτα για να δουμε το max oc. Καναμε τα τεστάκια μας και back to default. Την έδωσα πριν λιγους μήνες μια χαρά, ο νέος κάτοχος την χαίρεται ακόμα. Αντίθετα του φίλου μου με το που έληξε η εγγύηση μετά από 3 μήνες η κάρτα απλά ΠΕΘΑΝΕ. Μονο τα φανάκια γυρνούσαν. Και μιλάμε για φίλο που μονο CS go και Arma 3 παίζει. Δεν θα είχα πρόβλημα να αγόραζα ξανά msi ή gigabyte παρά τις όποιες ατυχίες είχα αντιμετωπίσει στο παρελθόν. Γιατί να φοβάμαι, εγγύηση όσο υπάρχει να σε καλύψει γιατί να φοβηθείς. 

 

Από την στιγμή που σε καλύπτει στα πάντα η evga, αφού σου δίνουν την άδεια να ανοίξεις την κάρτα και να κάνεις τη διαδικασία και σε καλύπτουν κιολας σε περίπτωση λάθους ( με την προϋπόθεση να μη πειράξεις το PCB ), προσωπικά δεν φοβάμαι. 

 

Επίσης αν δε θες να ασχοληθείς με ανοίγματα. Περιμένεις να γίνει η μεταφορά και να ανοίξει ξανά το Europe Store της EVGA. Κάνεις το RMA σου και τελείωσε. Σε καλύπτει στους όρους να την αλλάξεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά η Gigabyte για μένα μόνο στη σειρά 900 αξίζει (G1 Gaming) από εκεί κι έπειτα δεν με ενθουσιάζει (σε εμφάνιση τουλάχιστον) .

Η αισθητα χαμηλοτερη τιμη εδω και χρονια απο Asus ή msi δηλαδη δεν ειναι κατι αξιο αναφορας εκτως των αλλων?

Και σε θερμοκρασιες βεβαια τα παει πολυ καλα σε γενικες γραμμες.

 

(διορθωσε και την υπογραφη σου btw,μεχρι 5 γραμμες επιτρεπονται :P)

Παιδιά μη βγάζετε Fanboyσμους. Και gigabyte είχα και msi και έβγαλαν πρόβλημα στα VRM οι 2 πρώτες που είχα. Η 460 της gigabyte στο εξάμηνο έβγαζε περίεργα artifacts σε βαριά παιχνίδια, την έδωσα και πήγα σε msi gtx 670 μετά. Ολα αυτά χωρίς πείραγμα oc. Κι αυτή πρόβλημα ίδιο με την προηγούμενη. Μετά πήγα σε gigabyte gtx 770. Δεν είχα πρόβλημα σε τίποτα, δεν κλόκαρα παρά μία φορά μετά από παρότρυνση φίλου που είχαμε ακριβώς ίδια κάρτα για να δουμε το max oc. Καναμε τα τεστάκια μας και back to default. Την έδωσα πριν λιγους μήνες μια χαρά, ο νέος κάτοχος την χαίρεται ακόμα. Αντίθετα του φίλου μου με το που έληξε η εγγύηση μετά από 3 μήνες η κάρτα απλά ΠΕΘΑΝΕ. Μονο τα φανάκια γυρνούσαν. Και μιλάμε για φίλο που μονο CS go και Arma 3 παίζει. Δεν θα είχα πρόβλημα να αγόραζα ξανά msi ή gigabyte. Γιατί να φοβάμαι, εγγύηση όσο υπάρχει να σε καλύψει γιατί να φοβηθείς.

 

fanboy της τσεπης μου ειμαι προσωπικα(αν υπαρχει τετοιος ορος),και απο τις γνωστες Asus,msi,evga και gigabyte ως τωρα η τελευταια παντα με κερδιζε(παρολο που ηθελα φετος να δοκιμασω και καμια αλλη εταιρια)παλι λογω της αισθητα χαμηλοτερης τιμης της.Και για χρηματικη διαφορα μιλαμε για 75ευρω λιγοτερα απο msi και asus με τιμες απο το ιδιο καταστημα παντα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αισθητα χαμηλοτερη τιμη εδω και χρονια απο Asus ή msi δηλαδη δεν ειναι κατι αξιο αναφορας εκτως των αλλων?

Και σε θερμοκρασιες βεβαια τα παει πολυ καλα σε γενικες γραμμες.

 

(διορθωσε και την υπογραφη σου btw,μεχρι 5 γραμμες επιτρεπονται :P)

 

fanboy της τσεπης μου ειμαι προσωπικα(αν υπαρχει τετοιος ορος),και απο τις γνωστες Asus,msi,evga και gigabyte ως τωρα η τελευταια παντα με κερδιζε(παρολο που ηθελα φετος να δοκιμασω και καμια αλλη εταιρια)παλι λογω της αισθητα χαμηλοτερης τιμης της.Και για χρηματικη διαφορα μιλαμε για 75ευρω λιγοτερα απο msi και asus με τιμες απο το ιδιο καταστημα παντα.

 

 

Για μένα πας πάντα σε αυτήν που καλύπτει 3 παράγοντες: καλή αναλογία value for money σε σχέση με τις αλλες υλοποιήσεις / στο πώς φέρεται στο rma όταν κι άμα την χρειαστείς / ψύχτρα κάρτας ( ποιότητα-θόρυβος-επιδόσεις ) και τελευταίο το αισθητικό κομμάτι αν ενδιαφέρει κάποιον - χώρος στο case. 

Φέτος είδα μια msi με ήσυχο cooler-αποδοτικό, καλή εγγύηση αλλά ακριβή χωρίς λόγιο. Μετά gigabyte με καλό cooler, καλή τιμή. Μόνο στο θέμα εγγύησης δε διάβασα καλά λόγια τα τελευταία 2 χρόνια από χρήστες σε reddit-newegg. Καθώς και κάποια προβλήματα σε κάποιες υλοποιήσεις με φανάκια που έκαναν σαν κομπρεσερ.  Σε τιμή ήταν φθηνή μόνο σε ιντερνετ-skroutz-ο-μαγαζα. Χωρίς να γνωρίζεις αμα αύριο κλείσουν + δεν έδιναν το παιχνίδι προσφορά. Οπότε είπα αφού EVGA δεν έχω δοκιμάσει ξανά, έχω ακούσει καλά λόγια για το rma-support τους, είμαι σε νησί άρα για rma τα ίδια σε όλους θα πληρώσω είτε Ελλάδα ή έξω άρα κοιτάω evga που εχει και Ευρωπαϊκό Store . Τότε πριν το "θέμα" της θερμοκρασίας ακουγόταν τα καλύτερα λόγια. Την πήρα με μεταφορικά 469 και παιχνίδι αξίας 50-60 ευρώ δώρο. 469-40 ευρώ που έδωσα το παιχνίδι σε Αμερικάνο μέσω Reddit πιστεύω ηταν καλό Deal. Δεν θα είχα πρόβλημα να πήγαινα σε κάποια επόμενη κάρτα πάλι σε Gigabyte ή MSI.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H EVGA 660GTX SC της υπογραφής, παίζει απροβλημάτιστα εδώ και χρόνια.

 

Τα πάντα είναι θέμα συνδιασμού πιθανοτήτων/πλήθους/παραγόντων Χ (βλ τάση ΔΕΗ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην σειρά 6xx ήταν τούμπανο η EVGA. EVGA GTX670 FTW, ακριβώς ίδιο PCB με την 680 και μνήμη ελαφρώς πιο γρήγορη με τιμή ελαφρώς πιο πάνω από μια απλή 670. Δεν άξιζε με την καμία η 680.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μοντέλα με προβλήματα έχουν κι άλλες εταιρίες το θέμα με την EVGA στα ACX 3.0 είναι καθαρά οτι διάλεξαν τραγικό part για να γίνει price reduction ή στα Ελληνικά απλή "γυφτιά" που λέει και το Ταμ-τάκος, όλα αυτά για πόσο κέρδος 1-2 ευρώ ; Δεν σκέφτηκαν οτι στα 200+ Watt απο OC τα VRM θα βαράνε 105+ C ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά αφού η SC / ACX (απλή) είναι ουσιαστικά reference board με λιγότερα power phases από την FTW και με λιγότερο max power draw ( 170W sc/απλή - 215W η FTW ) αυτό δε θα έχει ως αποτέλεσμα να είναι λιγότερο ευπαθείς οι υλοποιήσεις αυτές στο πρόβλημα σε σχέση με τις FTW; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...