Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχω 1-2 ερωτήσεις στις οποίες ελπίζω να με βοηθήσετε. 

 

Στο περιοδεύων τότε που δηλώναμε αν θυμάμαι καλά είχα βάλει αεροπορία. Θέλω να πάω στρατό στην Κύπρο και μάλιστα 35 ΜΚ. 

 

Η επιλογή μου υπάρχει περίπτωση να μου το χαλάσει αυτό? 

 

Πέρα από αυτό, πως ακριβώς πηγαίνεις 35 ΜΚ? Έρχεται κανονικά κλιμάκιο για ΕΔ στο κέντρο και αν δηλώσεις Κύπρο σε παίρνουν ταυτόχρονα και στις αντίστοιχες ΕΔ? 

 

 

 

Άμα σε έχουν στα μητρώα της αεροπορίας δεν μπορείς να πας Ειδικές Δυνάμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@dimitris21gr

 

Αν αγοράσεις υπνόσακο από το πανέρι, θα παγώσεις, ο,τι και αν κάνεις.

 

Αν αγοράσεις επώνυμο, όπως πχ. της terra, που είναι κορυφαία, θα δεις ότι έχουν διαβαθμίσεις θερμοκρασίας.

 

π.χ. αν πάρεις το μοντέλο που λέει -10 έως 0 βαθμούς κελσίου, στο κρύο θα απολαύσεις ζεστό ύπνο, αλλά σε θερμοκρασίες άνω του 0, θα αγανακτήσεις από τη ζέστη και θα θέλεις να βγεις έξω.

 

Πριν αγοράσεις, σκέψου σε τι θερμοκρασίες θα το χρησιμοποιήσεις και πάρε το αντίστοιχο μοντέλο.

Μην τσιγκουνευτείς τα λεφτά, γιατί θα το έχεις για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξω για την αγορά υπνόσακου; Ειδικά φέτος που κάνει μπόλικο κρύο;

 

 

να χει σωστό μέγεθος, κάλο φερμουάρ και όσο πιο ζεστό-χοντρό γίνετε... χρώμα πάρε οποίο γουστάρεις δεν είναι ανάγκη να ναι χακί
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πολύ καλή επιλογή υπνόσακου στα 70 ευρώ

 

http://www.freeblue.gr/eshop/detail_product.php?catid=16&subcatid=45&ssubcatid=0&sssubcatid=0&ssssubcatid=0&prodid=84011


Με αυτό έχω κοιμηθεί πάνω από 400 νύκτες σε αρνητικές θερμοκρασίες και ευχαριστήθηκα ζέστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχεις σκοπο να τον κρατησεις και αργοτερα τον υπνοσακο(προσοχη και στις κλοπες επισης)για μενα δεν αξιζει να δωσει καποιος τοσα λεφτα. Γιατι με αυτη την λογικη μπορουμε να το παμε και στον ρουχισμο και σε αλλα πραγματα και να ανεβει το κασε στα υψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εγώ ήμουν μόνιμος στο στρατό, 30 χρόνια.

 

Η αρχή μου είναι πως «όσα τσιγκουνευτείς σε θέματα εξοπλισμού, θα τα πληρώσεις αργότερα σε γιατρούς, διπλά και τρίδιπλα».

 

Κατά την άποψή μου, για όποιον βγαίνει τσαντήρι με το στρατό, χρειάζεται καλός υπνόσακος, καλές ακριβές αρβύλες, αμερικάνικες κάλτσες, καλό τζάκετ, καλής ποιότητας εσωτερικές επενδύσεις κλπ

 

Κατανοώ ότι ένας στρατιώτης θητείας, δεν μπορεί να ξοδέψει πολλά χρήματα για ένα προσωρινό διάστημα της ζωής του, αλλά από την άλλη, η υγεία είναι το πολυτιμότερο αγαθό.


Φθηνός υπνόσακος = καθόλου υπνόσακος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι το πρόβλημα μου. Ότι αν πάρω ένα ζεστό τώρα, μετά όταν θα φτιάξει ο καιρός τι θα κάνω; 

http://www.skroutz.gr/s/3418154/Panda-Outdoor-Action-Extreme-12318.html

 

Αυτός πως σας φαίνεται; Όταν κάνει κρύο θα φοράω και από μέσα κάτι σίγουρα. Και άμα καλοκαιριάσει τελείως θα απλώνω ένα σεντόνι και θα κοιμάμαι. Αλλά την άνοιξη ξέρω γω να μην σκάω κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις θερμοκρασίες που λέει, μην τις πιστεύεις.

 

Να θυμάσαι, ότι στον υπνόσακο πρέπει να μπαίνεις φορώντας μόνο εσώρουχα, χωρίς κάλτσες.

Και αυτό για να περισσεύει χώρος για κυκλοφορία του αέρα.

Όσο και αν σου φαίνεται περίεργο, πιο ζεστά θα αισθανθείς μόνο με τα εσώρουχα, παρά αν φοράς ρούχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς, πού θεωρείς ότι θα τον χρησιμοποιήσεις;

 

Άλλο να κάνεις σκηνάκια έξω για μέρες και βδομάδες, άλλο να τον θες σχεδόν αποκλειστικά για να τον βάζεις πάνω στο κρεβάτι στο θάλαμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν φτιάξει ο καιρός θα τον ξεδιπλώνεις και θα τον βάζεις σαν παπλωματάκι να καλύπτει τη μπίχλα και θα κοιμάσαι ξεσκέπαστος ή πολύ απλά θα τη βγάζεις μόνο  με σεντονάκια πάνω από τη μπίχλα 

 

δεν μπαίνεις καλοκαιριάτικα σε υπνόσακο και λεπτός να είναι, εκτός αν τη βρίσκεις με τη σάουνα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εγώ ήμουν μόνιμος στο στρατό, 30 χρόνια.

 

Η αρχή μου είναι πως «όσα τσιγκουνευτείς σε θέματα εξοπλισμού, θα τα πληρώσεις αργότερα σε γιατρούς, διπλά και τρίδιπλα».

 

Κατά την άποψή μου, για όποιον βγαίνει τσαντήρι με το στρατό, χρειάζεται καλός υπνόσακος, καλές ακριβές αρβύλες, αμερικάνικες κάλτσες, καλό τζάκετ, καλής ποιότητας εσωτερικές επενδύσεις κλπ

 

Κατανοώ ότι ένας στρατιώτης θητείας, δεν μπορεί να ξοδέψει πολλά χρήματα για ένα προσωρινό διάστημα της ζωής του, αλλά από την άλλη, η υγεία είναι το πολυτιμότερο αγαθό.

Φθηνός υπνόσακος = καθόλου υπνόσακος

Κανένας δεν πέθανε επειδή δεν είχε αμερικάνικές κάλτσες ή τζάκετ σε 9 μήνες  μια χαρά είναι αυτά που χορηγεί ο Στράτος ... βέβαια οποίος δεν αντέχει και χρειάζεστε τόσο πολύ κάτι μπορεί να το αγοράσει απ το κψμ ή έξω... το πολύ πολύ να παραγγείλει απ το ίντερνετ ή να του στείλουν οι δικοί του με courier σε 3 μέρες θα το χει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο για τον στρατό τον θέλω προς το παρόν και αν το χρησιμοποιήσω αλλού θα είναι καλοκαίρι για camping. Δεν είμαι των extreme καταστάσεων για να τον χρησιμοποιήσω χειμώνα στην ύπαιθρο. :P

 

Εννοείται ότι το καλοκαίρι δεν θα τον χρησιμοποιώ. Απλά εγώ λέω όταν θα έχει πχ 20 βαθμούς έξω που μπορεί σκας στον υπνόσακο αλλά από την άλλη με ένα σεντόνι για σκέπασμα να κρυώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εγώ ήμουν μόνιμος στο στρατό, 30 χρόνια.

 

Η αρχή μου είναι πως «όσα τσιγκουνευτείς σε θέματα εξοπλισμού, θα τα πληρώσεις αργότερα σε γιατρούς, διπλά και τρίδιπλα».

 

Κατά την άποψή μου, για όποιον βγαίνει τσαντήρι με το στρατό, χρειάζεται καλός υπνόσακος, καλές ακριβές αρβύλες, αμερικάνικες κάλτσες, καλό τζάκετ, καλής ποιότητας εσωτερικές επενδύσεις κλπ

 

Κατανοώ ότι ένας στρατιώτης θητείας, δεν μπορεί να ξοδέψει πολλά χρήματα για ένα προσωρινό διάστημα της ζωής του, αλλά από την άλλη, η υγεία είναι το πολυτιμότερο αγαθό.

Φθηνός υπνόσακος = καθόλου υπνόσακος

Δεν παει ετσι αγαπητε.

 

1)

Αυτό είναι το πρόβλημα μου. Ότι αν πάρω ένα ζεστό τώρα, μετά όταν θα φτιάξει ο καιρός τι θα κάνω;

Παιζει το παραπανω.

Μην ξεχναμε οτι μιλαμε για ΕΣΣΟ Γεναρη-Μαρτιου για οσους ρωτανε για τωρα.Κοινως κρυο θα κανει αντε μεχρι τον Μαρτιο-Απριλιο ξερω γω.

 

2)Αυτο ειναι συνεχεια του απο πανω.Αναλογα το κεντρο/μοναδα,ζαλιζουν αναλογα το κεφαλι οσον αφορα υπνοσακους,τεντα κρεβατια κλπ.Να με συγχωρεσει ο παραπανω συμφορουμιτης ,αλλα εχει παρα πολλους κομπλεξικους μονιμαδες ο στρατος(οπως φυσικα και ζωαδια φανταρους).

 

Κατανοώ ότι ένας στρατιώτης θητείας, δεν μπορεί να ξοδέψει πολλά χρήματα για ένα προσωρινό διάστημα της ζωής του, αλλά από την άλλη, η υγεία είναι το πολυτιμότερο αγαθό.

Φθηνός υπνόσακος = καθόλου υπνόσακος

 

3)Προσωπικα πηγα Γεναρη με υπνοσακο των 12ευρω.Ουτε σε γιατρους ετρεχα,ουτε τιποτα. Επισης δεν ισχυει το παραπανω που γραφεται.Δεν ειναι τοσο αν μπορει να ξοδεψει χρηματα για το στρατο αλλα αν θελει κιολας.Και αυτο ειτε γιατι το διαστημα ειναι μικρο του στρατου,ειτε γιατι δεν γνωριζει τι μεταθεσεις(ή και βυσματα γκουχου γκουχου)θα πεσουν,ειτε φοβαται για κλοπες(ή τσαμπαζηδες) και παει λεγοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...