Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι μόνο για τον στρατό τον θέλω προς το παρόν και αν το χρησιμοποιήσω αλλού θα είναι καλοκαίρι για camping. Δεν είμαι των extreme sports για να τον χρησιμοποιήσω χειμώνα στην ύπαιθρο.

 

Εννοείται ότι το καλοκαίρι δεν θα τον χρησιμοποιώ. Απλά εγώ λέω όταν θα έχει πχ 20 βαθμούς έξω που μπορεί σκας στον υπνόσακο αλλά από την άλλη με ένα σεντόνι για σκέπασμα να κρυώνεις.

εγώ πάντως επειδή είχα λεπτό υπνόσακο στα κρύα ειδικά όταν μας έκλειναν το καλοριφέρ τα επόπια το βράδυ για να το καίνε το πρωί που ψώλαραν στα γραφεία κρύωνα και θα προτιμούσα να μην κρυώνω 

 

αν κοιμάσαι στους 15 βάθμους (μέσα στο θάλαμο) είναι πρόβλημα ο λεπτός υπνόσακος,οπότε έχει να κάνει και με το πού θα υπηρετήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο παραπάνω που παρέθεσα φαίνεται να έχει καλή γέμιση οπότε θα προχωρήσω με αυτόν.Το πολύ πολύ θα φοράω και κάνα ισοθερμικό που είναι κολλητό. Δεν παίζει να δώσω πάνω από 25. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψή μου είναι οτι ΔΕΝ θέλει πολύ ζεστό υπνόσακο για τη στρ θητεία! Οι λόγοι είναι οτι πρώτων δεν θα τον χρησιμοποιήσεις σε εξωτερικό χώρο ποτέ (σκηνάκια εν έτη 2κ17 δεν παίζει :P ) και δεύτερων θα είσαι καλά ντυμένος (δεν θα φοράς πιτζαμούλες τον χειμώνα εννοείται) οπότε και στην χειρότερη περίπτωση που θα είναι σε κανένα φυλάκιο στο βουνό με ελάχιστη θέρμανση θα παλεύεται συν οτι θα μπορείς να τον χρησιμοποιείς όλο τον χρόνο μέχρι να απολυθείς.

 

Οσοι είχαμε τέτοιο sleeping bag την είχαμε καταβρεί ακόμα και όταν έκανε ζέστες κατα την άνοιξη τον αφήναμε μισάνοιχτο και είμασταν κομπλέ!

 

Αν πάρεις πολύ ζεστό για μείον βαθμούς, τον περισσότερο καιρό της θητείας σου θα σκας, θα ιδρώνεις, θα τον ανοίγεις και θα κρυώνεις και σε βλέπω να αγοράζεις δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Fulgore

 

Αγορά εξοπλισμού = έξοδα για την πάρτη σου, όχι για το στρατό.

 

Ο δικός σου κώλος θα κρυώνει, όχι κάποιου άλλου.

 

Όπως και να έχει, η απόφαση είναι του καθενός, αν θέλει να ξοδέψει και πόσα.

 

Όσο για τους γιατρούς που ανέφερα, αυτούς θα τους χρειαστείς 30 χρόνια μετά, όταν ανεξήγητα θα σου πονάει το ένα ή το άλλο μέρος του σώματός σου. 

 

Τις παλικαριές που κάνεις μικρός, τις πληρώνεις μεγάλος, όχι εκείνη τη στιγμή. 

Τα κουσούρια βγαίνουν αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο κρύο και αν έχει, φοράς μια φούτερ, βάζεις και ένα σεντόνι μέσα στο sleepingbag και έχεις ακόμα περισσότερη μόνωση. Αν πάλι κρυώνεις, ξεδιπλώνεις τον υποφάκελο και τον ρίχνεις πάνω απο το sleepingbag. Αν δεν σου φτάνουν όλα αυτά... τι να πω.. κοιμήσου με τον κολλητό αγκαλίτσα. Dont worry o θαλαμοφύλακας που θα σας ξυπνήσει το πρωί θα δείξει κατανόηση.. στο κάτω κάτω μια οικογένεια είστε όλοι KappaPride :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παίδες πήρα αυτόν που έδειξα με 22 ευρώ. Πιστεύω θα είναι κομπλέ. Λύσεις για το κρύο όπως λέτε υπάρχουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οι ουκαδες του πολεμικου ναυτικου που πανε?

ο στρατος ειναι ενοπλο σωμα οχι ασφαλειας

Οι ΟΥΚάδες του ναυτικού το λέει και ο τίτλος, στο ναυτικό.

 

Όσοι ΟΥΚάδες είναι λοχίες, ανθυπασπιστές, ανθυπολοχαγοί κλπ είναι του στρατού και υπηρετούν σε μοίρες αμφίβιων καταδρομών.

Όσοι είναι κελευστές, ανθυποπλοίαρχοι κλπ είναι του ναυτικού και υπηρετούν σε πολεμικά πλοία και ναύσταθμους.

 

Υπ' όψιν πως η ΜΥΚ υπάγεται στο ναυτικό και απλά δίνεται η δυνατότητα να φοιτήσουν στη σχολή της και άλλα σώματα, στον στρατό έχει θεσμοθετηθεί απλά το τμήμα των "υποβρύχιων", λόγω του κλάδου των αμφίβιων καταδρομών ο οποίος λογίζεται ως παρεμφερούς ρόλου.

 

Για το δεύτερο έχεις δίκιο, απλά το είπα έτσι για να δώσω έμφαση πως όπως της αστυνομίας και του λιμενικού είναι βαρέα φερ' ειπείν, έτσι θα είναι και του στρατού :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα στον θαλαμο,ειδικα στο κεντρο,το κρυο ηταν το τελευταιο πραγμα που σκεφτομουν προσωπικα.

 

Ειναι τοσες αλλες οι ενοχλησεις οταν ειναι μαζεμενα 30-40-50 ατομα(ή δεν ξερω και εγω στα διαφορα κεντρα ποσα ατομα χωρανε οι μοναδες)και σε μερικα κεντρα εκπαιδευσης(Σπαρτη καλη ωρα που αναφερθηκε και κατι σελιδες πιο πισω)που πραγματικα για το τελευταιο πραγμα που θα κανεις παραπονο θα ειναι το κρυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Σπάρτη άκουγα σχεδόν απ'όλους πολύ καλά λόγια! Αν και εμένα προσωπικά μου φάνηκε σαν νεκροταφείο το στρατόπεδο όταν μας φιλοξένησαν για μια μέρα... :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Κύπρο δεν υπάρχουν καν ελληνικές ειδικές δυνάμεις επίσημα.

Υποτίθεται οτι μόνο εμείς το ξέρουμε :mrgreen: γι αυτό και είναι στα στρατόπεδα του πεζικού εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Σπάρτη άκουγα σχεδόν απ'όλους πολύ καλά λόγια! Αν και εμένα προσωπικά μου φάνηκε σαν νεκροταφείο το στρατόπεδο όταν μας φιλοξένησαν για μια μέρα... :shock:

Και ειχε μεσα και ενα μικρο σαν Internet cafe δεν αντιλεγω οπως και οτι δεν ηταν πολυ αυστηρα τα πραγματα αλλα και οι εγκαταστασεις της μοναδας ηταν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...