Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πύλες γενικά κουμπωνουν αν και όχι πάντα ειδικά αν υπάρχει περίπτωση να είναι έκθετοι

 

Εμένα ποτέ δε μου άρεσε η πύλη εκτός αν μπορούσα να κάθομαι στο φυλάκιο σε καρεκλιτσα με ζέστη. Πύλη πρωινά ΑΜ είναι καλή φάση

 

Περιπολα ήταν η φάση μου φιδιασμα τρελό

Το καλο με την πυλη ειναι οτι μετα τις 2 πηγαιναμε στο φυλακιο και δεν μας επιανε τιποτα την υπολοιπη μερα και επειδη το φυλακιο ειναι διπλα στην πυλη ξυπναγαμε 5-10 λεπτα πριν φυλαξουμε ενω στο υπολοιπο στρατοπεδο επρεπε να ξυπναγαμε 45 λεπτα πριν την σκοπια για να μας μαζεψει ο δεκανεας αλλαγης να παει τον καθενα στην σκοπια του. Ασε που οποιος εμπαινε αρχιφυλακας εκανε την ζωαρα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε φιλαράκι!! :o

Βουτάγανε τα όπλα των άλλων;;; Γιατί;;; Τα δικά τους;;;

 

(κι αυτοί που τους έπαιρναν τα όπλα συνέχιζαν να κοιμούνται;; Και γενικά οι υπόλοιποι;; )

 

Ήταν αρκετοί παλιοί που πηγαίνανε και παίρνανε όπλα νιάτων είτε γιατί βαριόντουσαν να πάρουν τα δικά τους είτε για να αποφύγουν την χασούρα είτε για ακατανόητο λόγο (δεν έβγαζες άκρη). Αν συνέβαινε κάτι όπως το παραπάνω γίνόταν μόνο νύχτα οπότε το νιάτο ή θα κοιμόταν και δεν θα έπαιρνε είδηση ή θα έκανε άλλες "δουλειές" γιατί ήταν σπάνιο να κοιμάται το νιάτο παραπάνω από 1 max 1,5 ώρα τη νύχτα. Μέχρι να έρθει η επόμενη σειρά τουλάχιστον. Κάποια στιγμή, λίγο πριν επαναπατριστώ, κοπήκαν αυτά (δεν ξέρω αν συνεχίσανε αφού είχα απολυθεί) γιατί μια νύχτα χτύπησε συναγερμός (χτυπάγανε συχνά) και στο σημείο αναφοράς, πριν φύγουμε για τον χώρο εγγύς διασποράς (νομίζω έτσι λεγόταν) με τα ερπυστριοφόρα, καναδέζες κλπ ανακαλύφθηκε ότι κάποιοι δεν είχαν όπλο. Έπεσαν κεφάλια και στρατοδικεία όπως καταλαβαίνεις.

 

Και καλα ρε φιλε, ο αλλος ποτε θα προλαβει σε ενα θαλαμο να τον βρει αδειο, να σου σπασει το λουκετο, να σου ψαξει τα πραγματα και να σε κλεψει; ολοι οι αλλοι που θα ειναι; θαλαμοφυλακας δεν υπαρχει;

 

Παντα νομιζα οτι τα ψειρισματα στον στρατο ηταν του τυπου αφησα το κινητο πανω στο κρεβατι και μας την ζουλα μου το πηραν.

 

Ανετότατα γινόταν. Όσο έκανες εσύ "δουλειές" έξω ("δουλειές" που δεν πιάνανε παλιούς), μια χαρά σου ρημάζανε από τον θάλαμο ότι έχεις και δεν έχεις. Τα πιο στάνταρ ήταν τσιγάρα, καπνοί από το φοριαμό, κινητά από φοριαμό ή λουκάνικο (δεν έκανες ποτέ το λάθος να το αφήσεις μόνο του να φορτίζει γιατί απλά δεν θα το έβρισκες) και ρουχισμό (του στρατού). Όσο πάλιωνες βέβαια, γνωρίζόσουν και με τους άλλους, φεύγανε και οι πιο παλιές σειρές και δεν υπήρχαν τέτοια θέματα. Όταν ήσουν σειρά απολύσεως και πλέον υποψήφιος πολίτης δεν σε άγγιζε κανένας. Πλην τους κολλημένους καραβανάδες που είχαμε πολλούς εκεί πέρα. Και πάλι ήταν πιο ελαστικοί αλλά τα -φ- και -σεξ- πέφτανε κανονικά. Απλά γλύτωνες τα υπόλοιπα (btw έκανα 2,5 μήνες παραπάνω θητεία και επαναπατρίστηκα Ελλάδα 10 μέρες μετά την επόμενη εσσό). Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα, το 2003 αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο με την πυλη ειναι οτι μετα τις 2 πηγαιναμε στο φυλακιο και δεν μας επιανε τιποτα την υπολοιπη μερα και επειδη το φυλακιο ειναι διπλα στην πυλη ξυπναγαμε 5-10 λεπτα πριν φυλαξουμε ενω στο υπολοιπο στρατοπεδο επρεπε να ξυπναγαμε 45 λεπτα πριν την σκοπια για να μας μαζεψει ο δεκανεας αλλαγης να παει τον καθενα στην σκοπια του. Ασε που οποιος εμπαινε αρχιφυλακας εκανε την ζωαρα

Αφού ξέρεις για την πύλη λογικά ήσουν στον 42.τι σειρά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλο με την πυλη ειναι οτι μετα τις 2 πηγαιναμε στο φυλακιο και δεν μας επιανε τιποτα την υπολοιπη μερα και επειδη το φυλακιο ειναι διπλα στην πυλη ξυπναγαμε 5-10 λεπτα πριν φυλαξουμε ενω στο υπολοιπο στρατοπεδο επρεπε να ξυπναγαμε 45 λεπτα πριν την σκοπια για να μας μαζεψει ο δεκανεας αλλαγης να παει τον καθενα στην σκοπια του. Ασε που οποιος εμπαινε αρχιφυλακας εκανε την ζωαρα

ανάλογα τη πύλη, ναι μου έχει τύχει αυτό που λες (παρά δύο ξυπνούσα και ντυνόμουν) και ήμουν αραχτός (αν και στη συγκεκριμένη πύλη είμασταν 3 νούμερα και όχι 4 και αυτό είναι προβληματικό σε θέματα ύπνου) αλλά μου έχει τύχει και πύλη που και μακριά πήγαινες και σε ξυπνούσε ο δεκανέας αλλαγής να σε πάει και φορούσα και τη μαλακία (όχι αλεξίσφαιρο, αυτό για τις χειροβομβίδες που τώρα δε θυμάμαι πώς το λένε) που ήταν βαρύ και μου έσπαγε νεύρα συν ότι έπρεπε να κάθομαι στη θέση μου  κρυφός κτλ και δεν ήμουν με τον άλλο να πιάσουμε να πούμε καμιά κουβέντα 

 

ενώ περιπολάκι φίδιαζα κάπου έπεφταν οι διπλές υπογραφές και γενικά γινόταν φάση 

 

το καλύτερο από ένοπλες (γιατί υπάρχουν και οι άοπλες που είναι πολύ πιο χαλαρές) που μου έχει τύχει εμένα είναι περίπολο τζιπάτο με στέλεχος στρατονόμο, αράζαμε στο κψμ και βλέπαμε τηλεόραση (και με κάλυψη από στέλεχος στα @@ μου να μου πουν εμένα κάτι, αυτός θα τα άκουγε) και βγαίναμε πού και πού να βάλουμε μαζεμένες τις υπογραφες 

 

μάλιστα του θεού του πάω μια μέρα και το όπλο του και μου λέει: καλά τι το έφερες το όπλο; τι να το κάνω;

 

ε αφού στο χρεώνει που στο χρεώνει ο θαλαμοντόγκ είπα να στο φέρω να το έχεις, δε γίνεται να μη γράψει αυτή τη κίνηση :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν αρκετοί παλιοί που πηγαίνανε και παίρνανε όπλα νιάτων είτε γιατί βαριόντουσαν να πάρουν τα δικά τους είτε για να αποφύγουν την χασούρα είτε για ακατανόητο λόγο (δεν έβγαζες άκρη). Αν συνέβαινε κάτι όπως το παραπάνω γίνόταν μόνο νύχτα οπότε το νιάτο ή θα κοιμόταν και δεν θα έπαιρνε είδηση ή θα έκανε άλλες "δουλειές" γιατί ήταν σπάνιο να κοιμάται το νιάτο παραπάνω από 1 max 1,5 ώρα τη νύχτα. Μέχρι να έρθει η επόμενη σειρά τουλάχιστον. Κάποια στιγμή, λίγο πριν επαναπατριστώ, κοπήκαν αυτά (δεν ξέρω αν συνεχίσανε αφού είχα απολυθεί) γιατί μια νύχτα χτύπησε συναγερμός (χτυπάγανε συχνά) και στο σημείο αναφοράς, πριν φύγουμε για τον χώρο εγγύς διασποράς (νομίζω έτσι λεγόταν) με τα ερπυστριοφόρα, καναδέζες κλπ ανακαλύφθηκε ότι κάποιοι δεν είχαν όπλο. Έπεσαν κεφάλια και στρατοδικεία όπως καταλαβαίνεις.(...)

Ω ρε φίλεε... τί λαμόγια..... αντί να γίνουν ένα με τους υπόλοιπους για να βγεί και η θητεία όσο πιο ανώδυνα, αυτοί στάθηκαν απέναντι και βάραγαν! :o

 

Ελπίζω μόνο να γαμήσανε στα στρατοδικία και τους υπεύθυνους θαλαμοφύλακες και να μην τους ξέχασαν... :mad:

 

(...)μάλιστα του θεού του πάω μια μέρα και το όπλο του και μου λέει: καλά τι το έφερες το όπλο; τι να το κάνω;

 

ε αφού στο χρεώνει που στο χρεώνει ο θαλαμοντόγκ είπα να στο φέρω να το έχεις, δε γίνεται να μη γράψει αυτή τη κίνηση :lol:

:lol: :lol:

 

Αφού ξέρεις για την πύλη λογικά ήσουν στον 42.τι σειρά?

Κι εσύ πρασινοσκούφης ΕΛΔΥΚάριος; :-)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ρε φίλεε... τί λαμόγια..... αντί να γίνουν ένα με τους υπόλοιπους για να βγεί και η θητεία όσο πιο ανώδυνα, αυτοί στάθηκαν απέναντι και βάραγαν! :o

 

Ελπίζω μόνο να γαμήσανε στα στρατοδικία και τους υπεύθυνους θαλαμοφύλακες και να μην τους ξέχασαν... :mad:

 

 

Ο θαλαμοφύλακας έφαγε τρεις 20άρες (αν θυμάμαι καλά - αλλιώς σίγουρα δύο 20άρες) και αυτός που δεν ειχε όπλο (αυτός που του το πήρανε δηλαδή) στρατοδικείο. Και για τον δόκιμο στον λόχο που είχε βάρδια υπήρχε ποινή αλλά δεν την θυμάμαι. Άσχετα με τα παραπάνω, οι μεγαλύτερες ποινές που είχανε πέσει ήτανε αν σου βρίσκανε να έχεις καβατζώσει πυρομαχικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα,

 

Ένα φιλαράκι παρουσιάζεται την Τρίτη Μεσολόγγι και έχει μερικές απορίες.

 

Καταρχάς του είπανε (γνωστοί γνωστού κλασσικά) ότι μερά την Ορκωμοσία έχει την δυνατότητα να επιλέξει σε ποια περιοχή θέλει να πάει (Κύπρο πχ ή Λαμία)

 

Ισχύει κάτι τέτοιο; Φαντάζομαι αν ισχύει πρόκειται περί προτίμησης έτσι; 

 

Επίσης άκουσε (ξανά γνωστοί γνωστού) ότι αν πάει μακριά (Κυπρο πχ) παίρνει περισσότερα χρήματα. Ισχύει κάτι τέτοιο επίσης; 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα τη μονάδα και ανάλογα αν κάνεις πύλη ή όχι

 

Σε θέμα πυρομαχικών έχω δει όλα τα σενάρια σε 4 διαφορετικά στρατόπεδα που βρέθηκα

 

εχεις καταλάβει τι νόημα είχε να βαρας σκοπιά με όπλο χωρίς πυρομαχικά; 

ρωτούσα τους μονιμάδες αλλά όλο μπουρδες έλεγαν, και καλά ότι ειναι ολο το ταγμα εκει, κτλ. αλλά πυρομαχικά δεν είχαμε ούτε στα φυλάκια που ήμασταν 7, 8 ατομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα,

 

Ένα φιλαράκι παρουσιάζεται την Τρίτη Μεσολόγγι και έχει μερικές απορίες.

 

Καταρχάς του είπανε (γνωστοί γνωστού κλασσικά) ότι μερά την Ορκωμοσία έχει την δυνατότητα να επιλέξει σε ποια περιοχή θέλει να πάει (Κύπρο πχ ή Λαμία)

 

Ισχύει κάτι τέτοιο; Φαντάζομαι αν ισχύει πρόκειται περί προτίμησης έτσι; 

 

Επίσης άκουσε (ξανά γνωστοί γνωστού) ότι αν πάει μακριά (Κυπρο πχ) παίρνει περισσότερα χρήματα. Ισχύει κάτι τέτοιο επίσης; 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Το 2003 σε εμάς δεν ρωτάγανε. Σε στέλνανε οι ίδιοι. Αν σε στέλνανε Κύπρο (υποχρεωτικά Ι1), πέρναγες από επιτροπή και σε ρωτάγανε αν θέλεις να πας. Όσους ξέρω που περιμέναμε μαζί έξω και δεν θέλανε να πάνε, πάντως πήγαν (δεν στο λέω απόλυτα, απλά το τι συνέβη)

 

Κύπρο έπαιρνες τότε περιπου 110 λίρες Κύπρου αν ήσουν ΣΤΡ και 140 περίπου λίρες Κύπρου αν ήσουν ΥΠΑΞ. Τον μήνα αυτά. Όταν επαναπατριζόσουν Ελλάδα έπαιρνες και τον μισθό της Ελλάδας για όσους μήνες έλειπες (8,62 ευρώ το μήνα), δηλαδή καμιά 100ριά ευρώ.

 

εχεις καταλάβει τι νόημα είχε να βαρας σκοπιά με όπλο χωρίς πυρομαχικά; 

ρωτούσα τους μονιμάδες αλλά όλο μπουρδες έλεγαν, και καλά ότι ειναι ολο το ταγμα εκει, κτλ. αλλά πυρομαχικά δεν είχαμε ούτε στα φυλάκια που ήμασταν 7, 8 ατομα...

 

Στα φυλάκια και κεντρική πύλη είχαμε θυμάμαι πυρομαχικά μες στο γεμιστήρα που ήταν κουμπωμένος στο όπλο. Στις άλλες σκοπιές κλασσικά μες στη τελαμώνα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2003 σε εμάς δεν ρωτάγανε. Σε στέλνανε οι ίδιοι. Αν σε στέλνανε Κύπρο (υποχρεωτικά Ι1), πέρναγες από επιτροπή και σε ρωτάγανε αν θέλεις να πας. Όσους ξέρω που περιμέναμε μαζί έξω και δεν θέλανε να πάνε, πάντως πήγαν (δεν στο λέω απόλυτα, απλά το τι συνέβη)

 

Κύπρο έπαιρνες τότε περιπου 110 λίρες Κύπρου αν ήσουν ΣΤΡ και 140 περίπου λίρες Κύπρου αν ήσουν ΥΠΑΞ. Τον μήνα αυτά. Όταν επαναπατριζόσουν Ελλάδα έπαιρνες και τον μισθό της Ελλάδας για όσους μήνες έλειπες (8,62 ευρώ το μήνα), δηλαδή καμιά 100ριά ευρώ.

 

 

Στα φυλάκια και κεντρική πύλη είχαμε θυμάμαι πυρομαχικά μες στο γεμιστήρα που ήταν κουμπωμένος στο όπλο. Στις άλλες σκοπιές κλασσικά μες στη τελαμώνα.

 

Και εγώ αυτό ξέρω, να επιλέγεις που θα πας μου ακούγεται βυσματικό προνόμιο.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό ξέρω, να επιλέγεις που θα πας μου ακούγεται βυσματικό προνόμιο.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Αν θυμάμαι καλά δήλωνες μόνο προτίμηση στο που θα πας αν είχες εντοπιότητα από μέρος στα σύνορα.

πχ. κάποιος ήταν από Λήμνο, οπότε δήλωνε να πάει παραμεθώριο Λήμνο. Και συνήθως τον πηγαίνανε. Το ίδιο πχ και με άλλες παραμεθώριους, Έβρο κλπ. Δεν ξέρω μήπως εννοούσε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά δήλωνες μόνο προτίμηση στο που θα πας αν είχες εντοπιότητα από μέρος στα σύνορα.

πχ. κάποιος ήταν από Λήμνο, οπότε δήλωνε να πάει παραμεθώριο Λήμνο. Και συνήθως τον πηγαίνανε. Το ίδιο πχ και με άλλες παραμεθώριους, Έβρο κλπ. Δεν ξέρω μήπως εννοούσε κάτι τέτοιο.

Τι να σου πω, μάλλον αυτό θα εννοούσε.

 

Ευχαριστώ όπως και να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...