Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και ρωτήθηκε, παίζει μόνο εντοπιότητα για παραμεθώριο? Πχ πες έχει ο άλλος συγγενείς Έβρο και τον βολεύει έτσι πιο πολύ από καμιά Λήμνο κλπ νησιά.
Θέλω να πω όταν δηλώσεις προτίμηση, θα ληφθεί υπόψιν κάτι τέτοιο, "έχω συγγενείς εκεί"?

Αν και ακούγεται κάπως βυσματικό, μια λογική την έχει..
(τώρα το ότι ψάχνω λογική στον στρατό μάλλον είναι λάθος μου)

Άσχετο με αυτό, η κατάσταση επιβίβασης πάντα ίσχυε μόνο για συγκεκριμένα δρομολόγια που έχει επιλέξει ο στρατός? Γιατί σήμερα που πήγα ΟΣΕ για τα εισητήρια μου είπαν πως αν ήθελα πρωινό τρένο(παρουσιάζομαι Θήβα, από Θεσσαλονίκη, και στον ΟΣΕ μου είπαν πως δωρεάν με την ΚΕ έχει μόνο 11 το βράδυ, αλλά αυτό θα ήταν σκέτο μανίκι γιατί από τις 4-5 που θα έφτανε θα έπεφτε πολύ ψόφος μέχρι τις 8).
Τέλος πάντων, με τα πολλά, έδωσα +€13 και έκλεισα με IC στις 7 το πρωί αλλά τζάμπα τρέξιμο πρακτικά. Θα μπορούσα να είχα πάρει εισιτήριο των €9 και δεν θα έχανα ούτε χρόνο να πάω φρουραρχείο ούτε βενζίνα και ταλαιπωρία στην πόλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας και ρωτήθηκε, παίζει μόνο εντοπιότητα για παραμεθώριο? Πχ πες έχει ο άλλος συγγενείς Έβρο και τον βολεύει έτσι πιο πολύ από καμιά Λήμνο κλπ νησιά.

Θέλω να πω όταν δηλώσεις προτίμηση, θα ληφθεί υπόψιν κάτι τέτοιο, "έχω συγγενείς εκεί"?

Όταν ήμουν εγώ (2003) λαμβανόταν υπόψη. Φαντάζομαι λαμβάνεται και τώρα (με επιφύλαξη).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ρωτήθηκε, παίζει μόνο εντοπιότητα για παραμεθώριο? Πχ πες έχει ο άλλος συγγενείς Έβρο και τον βολεύει έτσι πιο πολύ από καμιά Λήμνο κλπ νησιά.

Θέλω να πω όταν δηλώσεις προτίμηση, θα ληφθεί υπόψιν κάτι τέτοιο, "έχω συγγενείς εκεί"?

Στο κέντρο έχεις την δυνατότητα να δηλώσεις 4 φρουρές.Στις περιοχές που δεν έχουν ζήτηση(από τους φαντάρους),συνήθως στέλνουν κόσμο εφόσον το επιθυμούν.Όσους ξέρω και δήλωσαν άκυρες περιοχές,πήγαν...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα φυλάκια και κεντρική πύλη είχαμε θυμάμαι πυρομαχικά μες στο γεμιστήρα που ήταν κουμπωμένος στο όπλο. Στις άλλες σκοπιές κλασσικά μες στη τελαμώνα.

 

 

δεν είπα ότι γινεται παντού, αλλά απ'ότι φαινεται δεν ειναι ιδιαιτερα σπάνιο και δειχνει λίγο την παρανοια που κυκλοφορει στον εσ,  ειδικά όταν τους έχεις στο κατακαλοκαιρο με κράνος, εξαρτυση και αλεξιθραυστο να λιώνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δειχνει λίγο την παρανοια που κυκλοφορει στον εσ,  ειδικά όταν τους έχεις στο κατακαλοκαιρο με κράνος, εξαρτυση και αλεξιθραυστο να λιώνουν

 

Σωστά. Άλλωστε είναι γνωστο, πως το καλοκαίρι, αν σε πυροβολήσουν, οι βολίδες δεν σε διαπερνούν, λόγω ζέστης, οπότε δεν χρειάζεται να φοράς κράνος και γιλέκο.

 

Πλάκα μας κάνεις;

 

Στο παρελθόν, σκοποί πυροβολήθηκαν και πέθαναν, από κάποιους που ήθελαν να τους κλέψουν τον οπλισμό.

Τρομοκράτες; Δεν ξέρω.

Πάντως υπήρξαν νεκροί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες σωποδήποτε smartphone στο κέντρο (που δεν το προτείνω για ευνόητους λόγους), εννοείται ότι θα το έχεις πάνω σου, και ακόμα καλύτερα να έχεις μαζί σου κι ένα απλό χωρίς κάμερα για να τους το δείξεις και να μη σε ζαλίσουν άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είπα ότι γινεται παντού, αλλά απ'ότι φαινεται δεν ειναι ιδιαιτερα σπάνιο και δειχνει λίγο την παρανοια που κυκλοφορει στον εσ, ειδικά όταν τους έχεις στο κατακαλοκαιρο με κράνος, εξαρτυση και αλεξιθραυστο να λιώνουν...

Η σκοπιά έχει και στόχο τη σκληραγωγηση

 

Διαφορετικά με κάμερες και δύο τρεις σκυλαδες μια χαρά φυλάνε τα πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκοπιά έχει και στόχο τη σκληραγωγηση

 

Διαφορετικά με κάμερες και δύο τρεις σκυλαδες μια χαρά φυλάνε τα πάντα

 

Οι κάμερες δε γεμίζουν τις καφετέριες και τα σουβλατζίδικα, ούτε φοράνε ρούχα.

 

Τι σκληραγώγηση μας λες;

 

Μια ερώτηση: ΚΤΕΛ από Αθήνα για Τρίπολη.

Που είναι ο σταθμός ΚΤΕΛ Αρκαδίας στην Αθήνα; Στο σταθμό Κηφισού;

 

Ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σκοπιά έχει και στόχο τη σκληραγωγηση

 

Διαφορετικά με κάμερες και δύο τρεις σκυλαδες μια χαρά φυλάνε τα πάντα

 

Η σκοπιά έχει σκοπό τη σκοπιά. Και αυτό επειδή ο φαντάρος είναι τζάμπα εργατικό προσωπικό.

Κανονικά θα είχαν βάλει παντού κάμερες, αλλά δεν διαθέτουν λεφτά. Πτώχευση βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο θαλαμοφύλακας έφαγε τρεις 20άρες (αν θυμάμαι καλά - αλλιώς σίγουρα δύο 20άρες) και αυτός που δεν ειχε όπλο (αυτός που του το πήρανε δηλαδή) στρατοδικείο. Και για τον δόκιμο στον λόχο που είχε βάρδια υπήρχε ποινή αλλά δεν την θυμάμαι. Άσχετα με τα παραπάνω, οι μεγαλύτερες ποινές που είχανε πέσει ήτανε αν σου βρίσκανε να έχεις καβατζώσει πυρομαχικά.

 

 

 

Αυτος που του πηρε το οπλο τι ποινη εφαγε; Να πας στρατοδικειο για το καθε τσουτσεκι εκει μεσα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση: ΚΤΕΛ από Αθήνα για Τρίπολη.

Που είναι ο σταθμός ΚΤΕΛ Αρκαδίας στην Αθήνα; Στο σταθμό Κηφισού;

ναι, οπως μπαινουν τα λεωφωρεια των κτελ στο δεξι χερι, λιγο πιο κατω απο της πατρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος που του πηρε το οπλο τι ποινη εφαγε; Να πας στρατοδικειο για το καθε τσουτσεκι εκει μεσα.. 

 

Καμία, γιατί θεωρητικά δεν υπήρχαν αποδείξεις ότι ο άλλος δεν είχε όπλο εξαιτιάς του μαλάκα.

 

Η σκοπιά έχει σκοπό τη σκοπιά. Και αυτό επειδή ο φαντάρος είναι τζάμπα εργατικό προσωπικό.

Κανονικά θα είχαν βάλει παντού κάμερες, αλλά δεν διαθέτουν λεφτά. Πτώχευση βλέπεις.

 

Δεν είναι σωστό αυτό. Ο οπλίτης κοστίζει πολλά στον ΕΣ. Φαγητό, εξοπλισμός κλπ.

 

Σωστά. Άλλωστε είναι γνωστο, πως το καλοκαίρι, αν σε πυροβολήσουν, οι βολίδες δεν σε διαπερνούν, λόγω ζέστης, οπότε δεν χρειάζεται να φοράς κράνος και γιλέκο.

 

Πλάκα μας κάνεις;

 

Στο παρελθόν, σκοποί πυροβολήθηκαν και πέθαναν, από κάποιους που ήθελαν να τους κλέψουν τον οπλισμό.

Τρομοκράτες; Δεν ξέρω.

Πάντως υπήρξαν νεκροί.

 

Αν είναι να σε πυροβολήσουν σε σκοπιά (πλην κεντρικής και φυλάκιο) δεν σε σώζει τίποτα δεδομένου ότι του ρίχνεις αφού σου ρίξει πρώτος (ή αν δεν γίνει η αναγνώριση) και αφού σκίσεις πρώτα την τελαμώνα (που δεν σκίζεται και δεν ξέρω με ποιον τρόπο θα γίνει άμεσα αυτό) να βγάλεις την γεμιστήρα και να κουμπώσεις. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Τώρα στην κεντρική ή φυλάκιο, αν το αλεξίσφαιρο είναι σαν αυτό που δίνανε σε εμας, δεν σε σώζει ούτε αυτό. Χωρίς να εννοώ βέβαια ότι καλό είναι να είσαι ακάλυπτος. Απλά και ο εξοπλισμός είναι για τα μάτια του κόσμου. Αν είναι να τη φάς (τη σφαίρα) θα τη φας ή στη καρδιά (γι' αυτό σε βάζανε να έχεις και τα συνθηματικά στην αριστερή τσέπη του χιτωνίου, ώστε να "ποτίσουν" με αίμα σε περίπτωση στραβής και να καταστραφούν -και καλά-) ή στο κεφάλι. Μικρές πιθανότητες έχεις. Πάντως δεν έιχα ακούσει περιπτώσεις να σε φάνε λάχανο για να σου πάρουν οπλισμό. Είχα ακούσει περιπτώσεις να σε φάνε λάχανο (αρχές '90) αν ήσουν εμπόδιο (ήσουν μπροστά τους δηλαδή) και μετέφεραν "πράγματα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...