Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με αναβολές! έχω γραφτεί σε μια σχολή εδώ στην Ελλάδα αλλά θα πάω στη Γερμανία να σπουδάσω για 3 χρόνια και δεν μπορώ να πάρω αναβολή από τη Γερμανία γιατι είναι εργασία και σπουδές ταυτόχρονα! μπορώ να πάρω αναβολή για τη σχολή που εχω γραφτεί και να πάω Γερμανία? επειδή διάβασα πως όταν τελειώσεις τη σχολή και σε καλεί ο Στράτος πρέπει να δείξεις ότι πήγες στη σχολή ισχύει? Επίσης η σχολή που εχω γραφτεί λειτουργεί με απουσίες πιστεύετε ότι θα υπάρχει θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς, αν θελήσεις να κόψεις την αναβολή θα σου ζητήσουν μια βεβαίωση σπουδών ή πρόστιμο 90€.

(Το οποίο μπορείς να αποφύγεις αν αφήσεις την αναβολή να λήξει και παρουσιαστείς στο κέντρο.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαλλάσσει όλους τους τιμωρημένους με πειθαρχικές ποινές αξιωματικούς, ανθυπασπιστές, υπαξιωματικούς και οπλίτες των ΕΔ ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας Προκόπης Παυλόπουλος με την ευκαιρία της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου.

 

Η ανακοίνωση αναφέρει: Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας κ. Προκόπιος Παυλόπουλος, με την ευκαιρία της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821, απαλλάσσει, όπου τούτο είναι εφικτό να εφαρμοσθεί, όλους τους τιμωρημένους με πειθαρχικές ποινές αξιωματικούς, ανθυπασπιστές, υπαξιωματικούς και οπλίτες των Ενόπλων Δυνάμεων και των Σωμάτων Ασφαλείας, καθώς και τους Σπουδαστές των αντίστοιχων Σχολών, από την έκτιση του υπολοίπου των ποινών τούτων.

 

Η απαλλαγή θα ισχύσει από 24 Μαρτίου 2017 για όλες τις μέχρι τότε επιβληθείσες ποινές.

http://www.onalert.gr/stories/paulopoulos-apallasei-olous-tous-timwrimenous-me-pitharxikes-poines-twn-ed-kai-sa/55207

 

Lol, αφεση αμαρτιων, ευχαριστούμε ουρανιε πατέρα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανθός της νεολαίας (σωματα ασφαλειας)που είχε πει και ο Μιτσοτακης το '92.

Η ραχοκοκαλιά του κράτους είναι τα σώματα ασφαλείας αλλιώς σκάνε χούντες, πως να μην τους κάνουν ένα ρεσετ στις "αμαρτίες" τους. Λογικό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=jPlPE6RFWE8

 

μιας και αυριο εχει παρελάσεις και λοιπές στρατιωτικές εκδηλώσεις, ένα κεράκι σε αυτούς που θα ειναι κωλυομενοι και θα κάτσουν κανα δεκαωρο τουλαχιστον στις σκοπιές μέχρι γυρισουν οι άλλοι απο την παρελαση

 

Το συρματοπλεγμα απλωθηκε παντου ,κοντα στο προσωπο και μου εσκισε τα ματια για να ακολουθω τυφλα το βημα του στρατου μες το στρατοπεδο που με εκανε κομματια Η φυλακη ειναι καλυτερη απο εδω,οπου το μονο που σου μενει ειναι η τρελλα ελατε ολοι ια να μπουμε στον χορο ,οπου ο θανατος φωναζει χαμογελα...... Χαμογελαω για το τελος που θα ρθει και για την λυτρωση που εμενα περιμενει... δεν την αντεχω αλλο αυτη την φυλακη , ο θανατος ειναι το μονο που μου ,μενει... τα ματια μου τρυπησανε τα καγκελα  περασανε συρματα και στρατονες ... και φτασανε κοντα σε κατι μνηματα μακρια απο τα οπλα και τα αρματα για αιωνες... περιμενω το τελος μου.....περιμενω το τελος μου.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πηγα πριν καμια 30 χρονια οποτε το μπαλακι ξαναγυρισε πισω σε σενα..... που δεν θες να πας .Ανοιξε ενα θεμα να πεις τον πονο σου. Εδω τι ρολο βαρας.Τι εμπειρεια έχεις να μας πεις δηλαδη.

Επισεις θα σε συμβουλευα πριν πουλήσεις αντιδραση να φροντισεις πρωτα να γεμιζεις την κοιλια σου και την τσεπη σου μονος και οχι να περιμεμενεις απο τούς αλλους.

Ααααααα περιμενω να δω ποτε θα κανεις αναφορα για να σβησουν τα ποστ ξανα.

Φιλε χωρις ειλικρινα να θελω αντιπαραθεση και επειδη και γω πηγα πριν 20 χρονια στρατο θα σου πω καποιοα πραγματα.

1)ο στρατος ειναι χασιμο χρονου θα μπορουσε καποιος να κανει σουπερ ντουπερ εκπαιδευση σε 2 μηνες.

2)ζουμε στο 2017 το να φυλανε 300 ατομα μοναδες πχ Καλαματα αντι 10 μονιμοι σε control room με καμερες και αλλοι 10 εξω με jeep και σκυλια ειναι αστειο.

3)υπαρχει τεραστιο οικονομικο προβλημα και με το στρατο χανει καποιος μηνιατικα.

4)αξιοκρατια στο σωμα δεν υπαρχει ο φτωχος Εβρο ο πλουσιος σπιτι του

 

Θα δεχτω οτι ακομα και αν ισχυαν ολα αυτα παλι πολλοι δε θα θελανε να πανε αλλα εκει θα αξιζε να κραξω τωρα δεν αξιζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν αλλαζει κατι αυτο .Ειναι προφανές οτι το μετανιωσε.

Ναι γιατί όλοι θα τρέχαμε αν ήταν εθελοντικός...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε χωρις ειλικρινα να θελω αντιπαραθεση και επειδη και γω πηγα πριν 20 χρονια στρατο θα σου πω καποιοα πραγματα.

1)ο στρατος ειναι χασιμο χρονου θα μπορουσε καποιος να κανει σουπερ ντουπερ εκπαιδευση σε 2 μηνες.

2)ζουμε στο 2017 το να φυλανε 300 ατομα μοναδες πχ Καλαματα αντι 10 μονιμοι σε control room με καμερες και αλλοι 10 εξω με jeep και σκυλια ειναι αστειο.

3)υπαρχει τεραστιο οικονομικο προβλημα και με το στρατο χανει καποιος μηνιατικα.

4)αξιοκρατια στο σωμα δεν υπαρχει ο φτωχος Εβρο ο πλουσιος σπιτι του

 

Θα δεχτω οτι ακομα και αν ισχυαν ολα αυτα παλι πολλοι δε θα θελανε να πανε αλλα εκει θα αξιζε να κραξω τωρα δεν αξιζει.

Σεβαστη η αποψη σου απλα να σου θυμίσω οτι τωρα εινα εννιά μηνες η θητεια .Επισείς το θεμα μου δεν ειναι γιατι σε καποιον δεν αρεσει ο στρατός σαν θεσμός.Μπορει να εχω διαφορετικη άποψη αλλα το καταλαβαινω.Το να προτρέπεις  καποιον όμως να το παίξει τρελός σε γιατρούς και νοσοκομεία για να παρει αναβολη δεν το καταλαβαίνω.Και τελος παντων θεωρό οτι το θεμα αυτο φτιαχτηκε για αλλο σκοπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε μενα φαινονται λιγοι αλλα αν δεν εχεις παει παλι πολλοι φαινονται.Το ιδανικο για μενα θα ηταν να μαζεψουν τους χιλιαδες μονιμους που δεν χρειαζονται απο αστικα κεντρα και να τους πανε εκει που πραγματικα πρεπει.Στο κατω κατω εγω κ συ τους πληρωνουμε.Τοτε η θητεια θα επεφτε και αλλο.Αλλα ποιος θα το κανει αυτο?Τεραστιο πολιτικο κοστος...Ξερω ανθρωπο που βγηκε πληρη συνταξη απο Π.Ν πριν 10 χρονια στα 40 του!!!εχουνε δωσει δικαιωμα και αυτοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αν ηταν δυο μηνες θα πηγαινες γιατι εγω δεν νομιζω οτι το προβλημα ειναι μονο αυτο.(δεν το προσωποποιώ)Οσο για τισ συνταξεις μαζι σου.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...