Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορώ να επιβεβαιώσω το τελευταίο, δηλαδή μόνο ΣΩΒΕ (σωματική βελτίωση) δεν είναι η γυμναστική.

 

Πέραν του τρεξίματος, που κι αυτό όταν σε βάζουν να τρέχεις σε χωματόδρομους με τα άρβυλα δεν το λες και ό,τι καλύτερο για τα γόνατα, όλα τα καψώνια που σε βάζουν να κάνεις, περισσότερο επιβαρύνουν το σώμα, παρά το γυμνάζουν.

 

Π.χ. το να σε έχουν σε θέση για κάμψεις μέχρι να μη μπορείς άλλο και με το που πας να βάλεις γόνατο ή να ακουμπήσεις κάτω να είναι από πάνω σου και να σε αποκαλούν Τούρκο ή πουτάνα και να σε βάζουν ή να κοπείς ή να συνεχίσεις να είσαι σε θέση για κάμψεις.

Μα δεν σε βάζουν να τρέχεις με άρβυλα για να "σε γυμνάσουν". Στο κάνουν αυτό για να συνηθίσεις την κόπωση με τα άρβυλα και για να αυξηθεί η αντοχή σου στις αποστάσεις. Εφόσον είχες υπηρετήσει κι εσύ ΕΔ πιστεύω θυμάσαι για το δίμιλο (εάν το κάνατε αυτό οι κληρωτοί, δεν ξέρω).

 

Τι το δυσκολο μπορει να εχει η προεκπαιδευση?

 

Αυτο που βλεπω σχετικα δυσκολο..ειναι ο πυργος.

 

Αυτο για τους τραυματισμους το λεω γιατι ενας γνωστος που πηγε κυπρο απεκτησε προβλημα στο γονατο...μου ειπε ηταν απο τον στρατο..

 

Βεβαια ειναι και οτι νανε ο τυπος..δεν ειχε κανει ποτε του γυμναστικη και δεν ηξερε ουτε τ βασικα για προθερμανση τρεξιμο κλπ.

Τίποτα δεν είναι ο πύργος, απλά να είσαι συγκεντρωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαλιστα.

Εχω καιρο ακομα να το σκευτω.

Αλλα απο οτι βλεπω θα το αποφασισω τελευταια στιγμη στο στρατοπεδο μεσα :P

Κατι τελευταιο.θα πρεπει να εχω τραπεζικο λογαρισμο για τα χρηματα μου ετσι?+αυτα που θα μου δινουν θα τα βαζουν αυτοι η εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα.

 

Εχω καιρο ακομα να το σκευτω.

Αλλα απο οτι βλεπω θα το αποφασισω τελευταια στιγμη στο στρατοπεδο μεσα :P

 

Κατι τελευταιο.θα πρεπει να εχω τραπεζικο λογαρισμο για τα χρηματα μου ετσι?+αυτα που θα μου δινουν θα τα βαζουν αυτοι η εγω?

Τι εννοείς να τα βάζεις εσύ; Θα πας στο λογιστήριο του Επιτελείου να κάνεις μόνος σου την μεταφορά; :P :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν σε βάζουν να τρέχεις με άρβυλα για να "σε γυμνάσουν". Στο κάνουν αυτό για να συνηθίσεις την κόπωση με τα άρβυλα και για να αυξηθεί η αντοχή σου στις αποστάσεις. Εφόσον είχες υπηρετήσει κι εσύ ΕΔ πιστεύω θυμάσαι για το δίμιλο (εάν το κάνατε αυτό οι κληρωτοί, δεν ξέρω).

 

Δεν είπα ότι έχουν σκοπό να σε γυμνάσουν βάζοντάς σε να τρέχεις με τα άρβυλα, απλά ότι καταπονούνται τα γόνατα.

 

Όπως και με τα περισσότερα που σε βάζουν να κάνεις, υπάρχει καταπόνηση στη μέση και όχι μόνο.

 

Απλά αν πεις τίποτα, πέραν του κραξίματος, στην καλύτερη θα σου πετάξουν ένα ΣΩΒΕ, ότι και καλά είναι για το καλό σου.

 

Για τον πύργο επιβεβαιώνω κι εγώ, αν και στη Χίο δεν κάναμε κατάβαση σε κανονικό πύργο αλλά σε γκρεμό.

 

Σχετικά με το δίμιλο που λες, δεν πάει κάπου το μυαλό μου, εκτός κι αν το λέγαμε αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι έχουν σκοπό να σε γυμνάσουν βάζοντάς σε να τρέχεις με τα άρβυλα, απλά ότι καταπονούνται τα γόνατα.

 

Όπως και με τα περισσότερα που σε βάζουν να κάνεις, υπάρχει καταπόνηση στη μέση και όχι μόνο.

 

Απλά αν πεις τίποτα, πέραν του κραξίματος, στην καλύτερη θα σου πετάξουν ένα ΣΩΒΕ, ότι και καλά είναι για το καλό σου.

 

Για τον πύργο επιβεβαιώνω κι εγώ, αν και στη Χίο δεν κάναμε κατάβαση σε κανονικό πύργο αλλά σε γκρεμό.

 

Σχετικά με το δίμιλο που λες, δεν πάει κάπου το μυαλό μου, εκτός κι αν το λέγαμε αλλιώς.

Εντάξει, καταπόνηση σίγουρα υπάρχει. Ακόμη και στην πιο απλή πορεία, όταν έχεις πλήρη φόρτο + μπέργκιν 25 κιλών, λογικό δεν είναι;

 

ΚΕΑΠ είχες πάει; Εκεί θυμάμαι εκπαίδευση γινόταν και στον πύργο, αλλά και στις βουνοπλαγιές δίπλα.

 

Τα δύο μίλια που τρέχαμε κάθε εβδομάδα με άρβυλο για καλύτερο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς να τα βάζεις εσύ; Θα πας στο λογιστήριο του Επιτελείου να κάνεις μόνος σου την μεταφορά; :P :P

Μηπως μου τα εδιναν στο χερι :P :P :P χαχαχα

 

Οποτε τους δινω και τραπεζικο λογαριασμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πενηντάρα και την εικοσάρα με 25 κιλά μπέργκιν, εξάρτηση και όπλο, δεν τη λες και απλή πορεία, σε πολλούς εμφανίζονται προβλήματα στα γόνατα και στη μέση, και σε όλους φουσκάλες στα πέλματα.

 

Όχι, Γ' ΜΑΚ ήμουν, απλά δεν υπήρχε πύργος όπως στο ΚΕΕΔ, και πήγαμε σε ένα βράχο.

 

Τα χρήματα νομίζω στο χέρι στα δίνουν, δεν ξέρω για Κύπρο βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την πενηντάρα και την εικοσάρα με 25 κιλά μπέργκιν, εξάρτηση και όπλο, δεν τη λες και απλή πορεία, σε πολλούς εμφανίζονται προβλήματα στα γόνατα και στη μέση, και σε όλους φουσκάλες στα πέλματα.

 

Όχι, Γ' ΜΑΚ ήμουν, απλά δεν υπήρχε πύργος όπως στο ΚΕΕΔ, και πήγαμε σε ένα βράχο.

 

Τα χρήματα νομίζω στο χέρι στα δίνουν, δεν ξέρω για Κύπρο βέβαια.

Όταν λέω απλή εννοώ πως δεν μιλάω για τίποτα διαγωνιστικές ή ταχύτητας.

 

Εντάξει, πάω πάσο τότε. Δεν ξέρω για ΜΑΚ και ΚΕΕΔ, εγώ είμαι παιδί του ΚΕΑΠ. :P :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok

 

Παντος ολα αυτα (πορειες κλπ)ποσο συχνα γινονται?

 

Εξαρτάται από το πρόγραμμα εκπαιδεύσεως, την ειδικότητά σου, το σχολείο που θα βγάλεις, το που θα σε στείλουν κτλ.. Παίζει να κάνεις πάρα πολλές, παίζει και μόνο μία στην Βασική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδες

 

Νομιζω με καλυψατε οσο μπορουσατε!

 

Θα κατσω να τα λογαρισω και μιλαμε :P 

 

THNX!

Γενικά να ξέρεις είναι ωραία εμπειρία. Συν ότι μαθαίνεις πολλά χρήσιμα και ενδιαφέροντα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά να ξέρεις είναι ωραία εμπειρία. Συν ότι μαθαίνεις πολλά χρήσιμα και ενδιαφέροντα πράγματα.

Γιαυτο θελω να παω ποιο πολυ...μια φορα παμε στρατο εξαλλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανει προσβαση στην stratologia.gr σε πληροφοριες καταταξης/κατανομης κτλ? Μου βγαζει Σφαλμα 503

Η φόρμα μου ανοίγει κανονικά αλλά μάλλον υπάρχει θέμα γιατί παράδειγμα δεν μπορώ να επιλέξω τον δήμο μου, νομαρχία κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...