Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

«θα σε γαμ.. κωλοφάνταρε, κωλόχοντρε»- ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΘΗΤΕΙΑ Ή ΑΓΩΝΑΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ για τους στρατιώτες στο Καστελόριζο;

 

Από την πρώτη στιγμή της μετάθεσης μας στο Καστελόριζο θεωρούσαμε ότι λόγω της μακρινής απόστασης από την Στερεά Ελλάδα (τρεις παραμεθόριος) αλλά και την κοντινή απόσταση του νησιού με την Τουρκία, θα υπάρχει μια στοιχειώδης πρόνοια και βιώσιμη θητεία για τους στρατιώτες.

Αντιθέτως απ’ τα πρώτα μας βιώματα καταλάβαμε ότι οι ανάγκες και οι στόχοι της μονάδας (ΔΑΝ Μεγίστης) ήταν ανταγωνιστικά με μια βιώσιμη και ανθρώπινη στρατιωτική θητεία για εμάς.

Απ’ τον πρώτο καιρό εντατικά από τις 7 μέχρι τις 15.00 μ.μ κάθε μέρα (και την Κυριακή) κάναμε έργα σε ορεινά μέρη του νησιού για την προστασία του σε περίπτωση επίθεσης από την Τουρκία. Η κατάσταση ήταν εξαντλητική, παίρνοντας το ρόλο των απλήρωτων εντατικοποιημένων εργατών που μετά τις 16.00 η ώρα θα κάνανε τις υπηρεσίες και θα βούλωναν τα στόματα τους με τη μια βδομάδα τιμητική που θα έπαιρναν. Η υπόθεση με τα έργα ήταν τραγική επίσης στα φυλάκια, ειδικά στη Στρογγύλη από το καλοκαίρι μες τον ήλιο, απ τις 7.00 π.μ μέχρι λίγο πριν τη Δύση κάναμε ασταμάτητα έργα (τελεφερίκ, παρατηρητήρια) και πολλές φορές, το κόστος δεν ήταν μόνο η εξάντληση των φαντάρων αλλά και μια σειρά από σοβαρά ατυχήματα (κοίλες από το βάρος, σπασίματα χεριών).

 

 

 

Όλα αυτά τη στιγμή που η κυβέρνηση χρηματοδοτούσε τη μονάδα για τα έργα στρατιωτικής άμυνας, έργα τα οποία εκτελούσαν οι στρατιώτες ακόμα και έξω από το στρατόπεδο.

 

Η χυδαία έκφραση του ότι είμαστε αναλώσιμοι και δεν υπάρχει σεβασμός και πρόνοια για τη θητεία και την καθημερινότητα μας πέραν των παραπάνω, έγινε εμφανής συγκεκριμένα με δύο σοβαρά ατυχήματα αυτή τη φορά όχι λόγω έργων αλλά εξαιτίας της καύσης σκουπιδιών στα φυλάκια, πράγμα που ακόμα και με τους όρους τους (νομοθεσία για την καύση σκουπιδιών) απαγορεύεται. Η διαταγή της καύσης των σκουπιδιών στα φυλάκια με βενζίνη προκάλεσε εγκαύματα τρίτου βαθμού σε στρατιώτη, που λόγω αέρα έκαψε το χέρι του, ενώ ένας άλλος συνάδελφος πήγε να χάσει το μάτι του από θραύσμα την ώρα της καύσης.

 

Για να κρατηθεί κρυφή όλη αυτή η κατάσταση και να μη στοχοποιηθεί η διοίκηση της ΔΑΝ, η τελευταία χρησιμοποίησε μέσα όπως απειλές για φυλακή, τιμητικές και υπογραφές χαρτιών στο 401 Στρατιωτικό Νοσοκομείο, ότι ο στρατός δεν φέρει καμία ευθύνη για την καύση των σκουπιδιών με βενζίνη και ότι έγινε πρωτοβουλιακά, προκειμένου να απενοχοποιηθεί, να μην πάρει έκταση το γεγονός και να μην καταγγελθεί και δημοσιοποιηθεί από τον στρατιώτη. Ειδικά όταν ένα «μεγάλο πρόσωπο», όπως ο Υπουργός Εθνικής Άμυνας επισκεπτόταν το Καστελόριζο και τα φυλάκια επειδή υπήρχε φόβος μη βγουν τα άπλυτα στη φόρα μας γίνονταν μαθήματα ότι «όλα πάνε ρολόι». Ψέματα δηλαδή όπως η βιώσιμη καθημερινότητα και οι προβλεπόμενες δραστηριότητες που αναφωνούσαν οι φαντάροι στον Υπουργό, βοηθώντας στην προσπάθεια ανέλιξης του διοικητή.

 

Πριν από κάθε τέτοια επίσκεψη ο διοικητής για να τρομάξει τους στρατιώτες και να είναι πειθαρχημένοι τους στόλιζε με φράσεις όπως «θα σε γαμήσω κωλοφάνταρε, κωλόχοντρε».

 

 

 

Όλες οι παραπάνω αντιξοότητες αποτυπώνονταν και σε άλλες δυσκολίες τεχνικού τύπου. Στα φυλάκια η καθημερινότητα ιδιαίτερα το χειμώνα ήταν αγώνας επιβίωσης. Πέραν των ατέλειωτων συναγερμών με υπηρεσίες όλη τη νύχτα (λόγω του ανταγωνισμού με την Τουρκία στο Αιγαίο, αλλά και του προσφυγικού), δεν καλύπτονταν το τελευταίο διάστημα και οι βασικές ανάγκες των φαντάρων, σε μια περιοχή ( Στρογγύλη, Ρω) που είναι μια ανάσα από την Τουρκία. Έλλειψη νερού λόγω κακών υλικών και της άγνοιας των αρχιφυλάκων για αφαλάτωση, κτίρια παλιά χωρίς θέρμανση απ’ τα οποία έβγαινε νερό απ’ το πάτωμα και το ταβάνι όταν έβρεχε, στρατιώτες νηστικοί για δύο και τρεις μέρες στο φυλάκιο, τρώγοντας μόνο ψωμί, λόγω της αδυναμίας τροφοδότησης του νησιού (λόγω των πολλών μποφόρ), βραχυκυκλωμένα δίκτυα ηλεκτρικού ρεύματος, είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα μιας εξαντλητικής θητείας που έχει παράλληλα παράλογες απαιτήσεις.

 

Όλα αυτά τα γράφουμε για να προφυλάξουμε αυτούς που πρόκειται να μπουν φαντάροι, για να δείξουμε ότι είναι τουλάχιστον ψευδής η εικόνα που βγαίνει προς τα έξω για τις μονάδες αυτές και τέλος για να εκφράσουμε τη δυσαρέσκεια μας για τις δυσμενείς και απάνθρωπες συνθήκες που βιώσαμε συνολικά στη θητεία μας εκεί.

 

 

 

Απαιτούμε μια ανθρώπινη και βιώσιμη στρατιωτική θητεία με αξιοπρεπείς όρους όπως και μια βιώσιμη πολιτική ζωή με αξιοπρέπεια, με βάση τις ανάγκες μας και όχι τις ανάγκες του συστήματος.

 

 

 

Στρατιώτες Καστελόριζου

 

Ενδιαφέρουσα επιστολή από στρατιώτες που υπηρετούν στο καστελοριζο. Θα περίμενε κανείς τουλάχιστον σε αυτους που είναι περισσότερο αδικημενοι από την βυσματοκρατια του στρατού να τους φέρονται με περισσότερο σεβασμό, αλλά καμία σχέση οι αχαριστοι καραβαναδες τους πουλάνε τσαμπουκά και τους χώνουν και για έργα συντήρησης.

 

Btw. Καύση των σκουπιδιών με βενζίνη; Πόσο βλακας μπορεί να είναι κάποιος για το κάνει αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας εχω ενα πρόβλημα με τον στρατο... ειμαι στο εξωτερικο εδω και 3 χρονια εχω την δουλεια μου και δεν θελω να παω στρατο ξερω οτι υπαρχει ενα πρόστιμο 6000€ ξέρετε μηπως αμα πληρωσω αυτο το ποσο εχω τελειωσει με τον στρατο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας εχω ενα πρόβλημα με τον στρατο... ειμαι στο εξωτερικο εδω και 3 χρονια εχω την δουλεια μου και δεν θελω να παω στρατο ξερω οτι υπαρχει ενα πρόστιμο 6000€ ξέρετε μηπως αμα πληρωσω αυτο το ποσο εχω τελειωσει με τον στρατο;

Όχι δεν έχεις τελειώσει σε καμία περίπτωση με τον στρατό.

 

Απλά δεν έχεις το πρόστιμο πάνω από το κεφάλι σου (το οποίο τοκίζεται).

 

Παρόλα αυτά αν θελήσεις να γυρίσεις θα πρέπει να κάνεις κανονικά την θητεία σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχω σκοπο να γυρισω αλλα υπαρχει περιπτωση να με ξανακαλεσουν να πληρωσω το προστιμο ; Και πως το εννοούμε αυτο οτι δεν εχω ξεμπερδεψει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά να ξέρεις είναι ωραία εμπειρία. Συν ότι μαθαίνεις πολλά χρήσιμα και ενδιαφέροντα πράγματα.

 

πολλοί θα λέγανε ότι το λες ειρωνικά και κοροιδεύεις αλλά προσωπικά το πιστεύω αυτό.

 

Όντως στο 50-60% της θητείας σου θα κάνεις υπηρεσίες αλλά υπάρχουν και πράγματα που αξίζουν.

 

όπως εκπαίδευση

επαφή με όπλα, άρματα, πυροβόλα

 

βολή με 50αρι/μγ3 

 

το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν οι σκηνές... σοβαρά τώρα... αν γίνει πόλεμος θα κοιμηθώ στο αντίσκηνο του στρατού? στο 1χ1? θα προτιμήσω στην φύση.

 

ακόμα και στην βαρετή υπηρεσία κάτι θα μάθεις. πέρα από την παρέα που θα κάνεις

 

και μην ξεχνάμε ε! αυτοί που πρώτοι λένε "ο στρατός είναι χάσιμο χρόνου είναι και οι πρώτοι που μέσα, με το που ακούσουν "έχουμε νυχτερινή" "έχουμε εβδομαδιαία άσκηση" , κλαίγονται και ψάχνονται να χωθούν σε καμιά υπηρεσία να είναι μακριά από την άσκηση.

 

Πάντως εγώ έσταξα παιδιά! η μονάδα ήταν πολύ καλή αλλά εμπλόκα και ασκήσεις. Δεν κάνανε εκπτώσεις στις ασκήσεις! κανονικά!

έτσι, τον τελευταίο μήνα (και ως παλαίουρας) φιδίαζα τρελά μιλάμε... να στάζουν οι άλλοι έξω στην άσκηση και εγώ θαλαμοφυλίκη οικειοθελώς. :D. νταξ. προβλεπόταν! παλιός και τα είχα ζήσει τόσες φορές. ε τι! το πουστόνεο τώρα να φιδιάζει και εγώ στα λελέ να πηγαίνω άσκηση; μπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενώ οι ασκήσεις δεν είναι χάσιμο χρόνου..

 

Σε κάθε άσκηση ντρέπομαι όλο και περισσότερο για αυτή την χώρα.

 

Αποκτάς και συγκεκριμένη ορολογία και λεξιλόγιο.

 

Δεν είναι χρήσιμο το να μπορείς να λες ιστορίες από το στρατό που συχνά πυκνά περιλαμβάνουν λέξεις όπως "πουστόνεο" και "λελέ";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ασκήσεις δεν έχουν κάνα ιδιαίτερο εκπαιδευτικό όφελος για τους φαντάρους, για τα χαμαλικια τους έχουν, να αδειαζουν τα σταγερ, κουβαλανε τα πυρομαχικά, φτιάχνουν τις τέντες που αραζουν οι στρατηγοι που παρακολουθούν, κτλ.

Μπορεί να κάνεις καμία βολή να λες ότι κάτι έκανες, αλλά χαμαλης ήσουν όλο τον άλλο χρόνο. Και μετά την άσκηση όλη η μανουρα να μαζευτούν όλα τα υλικά, να καθαριστουν, να μπουν στις αποθήκες, κτλ οι στελεχαρες απλά κοιτάνε να κάνουν ότι λιγότερο μπορούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχω σκοπο να γυρισω αλλα υπαρχει περιπτωση να με ξανακαλεσουν να πληρωσω το προστιμο ; Και πως το εννοούμε αυτο οτι δεν εχω ξεμπερδεψει?

 

To πρόστιμο αποστέλλεται στην εφορία, θα φαίνεται ότι χρωστάς 6000. Το πρόστιμο αυτό δεν αποτελεί μέρος της εξαγοράς της θητείας που μπορείς να κάνεις αν έχεις συμπληρώσει το 35ο έτος της ηλικίας σου και αφού κάνεις 20 μέρες υποχρεωτικής εκπαίδευσης. Το πρόστιμο διαγράφεται αν πέσεις στις διατάξεις των μόνιμων κατοίκων εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόστιμο αποστέλλεται στην εφορία, θα φαίνεται ότι χρωστάς 6000. Το πρόστιμο αυτό δεν αποτελεί μέρος της εξαγοράς της θητείας που μπορείς να κάνεις αν έχεις συμπληρώσει το 35ο έτος της ηλικίας σου και αφού κάνεις 20 μέρες υποχρεωτικής εκπαίδευσης. Το πρόστιμο διαγράφεται αν πέσεις στις διατάξεις των μόνιμων κατοίκων εξωτερικού.

 

Να αναφέρουμε επίσης ότι αυτό το πρόστιμο μπορείς να το φας πάνω από μία φορά. Πιο συγκεκριμένα, κάθε φορά που σε προσαγάγουν για το οτιδήποτε μπορούν να σου ξαναβάλουν πρόστιμο 6000 και να σε στείλουν για υποχρεωτική στράτευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που γίνονται ασκήσεις βραδυνές κλπ είναι ξεκάθαρα για να συμπληρώσουν ώρες τα στελέχη για να πάρουν τον μισθό τους,γιατι κανονικά δεν συμπληρώνουν 8ωρο.

 

Έχουμε 4ημερο και το μόνο που κάνουμε είναι να μπούμε στο steyer να πάμε κάπου και να κατσουμε στο steyer για 3-4 ώρες και να φύγουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που γίνονται ασκήσεις βραδυνές κλπ είναι ξεκάθαρα για να συμπληρώσουν ώρες τα στελέχη για να πάρουν τον μισθό τους,γιατι κανονικά δεν συμπληρώνουν 8ωρο.

 

Έχουμε 4ημερο και το μόνο που κάνουμε είναι να μπούμε στο steyer να πάμε κάπου και να κατσουμε στο steyer για 3-4 ώρες και να φύγουμε.

 

Από το ΓΕΣ είναι. Κάθε τρίτη έχει νυχτερινή (πέρα από τις ασκήσεις)

 

και μην ξεχνάς ότι πολλές φορές δεν γίνεται.. ειδικά όταν έχει εμπλοκα.

 

Άντε γιατί πολύ χαλαρούς μας έχουν και γκρινιάζουμε :P θα έπρεπε τον φάνταρο να τον έχουν κάθε Τρίτη να κάνει νυχτερινή να στάζει το κ@#@κι του. 

 

Κρίμα που ο Στρατός υποκύπτει στην πίεση της κάθε μάνας. 

 

Δεν λέω ότι πρέπει να είναι τέρμα σκληρός... αλλά όχι τώρα να προβλέπεται κάθε τριτη νυχτερινή, να γίνεται μια στο τόσο και παρόλα αυτά να λέμε 'μας στάζουν'

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είπε μας σταζουν ρε,δεν κάνουμε κυριολεκτικά τίποτα,τι-πο-τα.

 

Πάμε σε ένα μέρος και απλά καθόμαστε.την άλλη φορά φτάσαμε στον προορισμό μας διάβασαν δύο π@πες 10 λεπτά,μας είπαν 30 λεπτά διάλειμμα και μετά φύγαμε.

 

Τον φανταρο δεν θα τον έχουν κάθε τρίτη να στάζει το κ@#@κι του γιατί με τον φανταρο δεν ασχολείται κανείς,ο στρατός δεν υπάρχει για τον φανταρο,αλλα για να βολευτουν γνωστοί γνωστών και πάει λέγοντας.το ότι δεν ψήνονται να δουλέψουν και είναι γίδια από το σπίτι τους πολλοί ειναι ο λογος που υπάρχουν οι τρεχε φανταρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...