Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

a blast from the past (2011)

Τα εβαλε με το συστημα και πηρε το μακρυτερο ετσι ειναι. Ολο παρελασεις βλεπω πια και με καλυτερο βημα το παιδια στο δημοτικο, πιο ρυθμικό!

Ελεγε θα καταργησει ΜΑΤ, διαχωρισμος εκκλησιας- κρατους κτλπ.

Πρωτη φορα αριστερα οριστε.

Κλαπ κλαπ

Ξερω με εχεις κανει ignore αλλα θα στα πουν οι αλλοι φιλοι σου με PRTSC.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για σας παιδες!

Σε λιγο καιρο θα κοψω την αναβολη μου.

Ειχα δηλωσει πεζικο(πυροβολικο με πηραν) αλλα καθως περαν οι μερες σκευτομαι για ΛΟΚ(υπηρχε και πολυ πριν αυτο το διλημμα αλλα τελικα επελεξα πεζικο).
Οπως επισης πηγε και ενας φιλος ΛΟΚ και  μου λεει να παω και εγω (δεν ειναι τιποτα το τρομερο).
Αυτος τωρα θα παει κυπρο.


Και λεω εγω τωρα,
οταν παρουσιαστω θα πρεπει να δηλωσω κατευθειαν λοκ κυπρου ή πρωτα ΕΔ και μετα Κυπρο.

Αν ειναι το δευτερο τοτε τι πιθανοτητες εχω να με παρουν και να μην μεινω ΕΔ καπου στην Ελλαδα :P  ?

 

Παντα μου αρεσε ο στρατος η γυμναστικη και η φυση.Κατι που νομιζω δεν συμβαδιζει με το πεζικο :P

Δεν θα ηθελα να παω κανενα εβρο για ολη μου την στρατιοτικη θητεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρουσιαστείς κανονικά όπου είναι να παρουσιαστείς, και όταν έρθουν κλιμάκια των Ειδικών Δυνάμεων (τις πρώτες μέρες δηλαδή), θα δηλώσεις επιθυμία να ενταχθείς εκεί.

 

Όταν σε ρωτήσουν πού θα ήθελες να πας, θα δηλώσεις Κύπρο.

 

Είναι πολλές έως πάρα πολλές οι πιθανότητες (μην πω σίγουρο) να πας 35ΜΚ που θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μια στο τοσο,δεν με παρουν κυπρο παω καπου ελλαδα ετσι?(οχι οτι εχω θεμα)

Απλα εχω διαβασει τα "καλυτερα" για φαγητο κλπ στην κυπρο...+ τα χρηματα.

Τι γνωμη εχεις?(να παρω και μια ακομα :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς αν δεν πας 35ΜΚ, θα πας κάπου Ελλάδα, με περισσότερες πιθανότητες να πας αμφίβιος, σε μια απ' τις 5 αμφίβιες μονάδες (Σάμο, Χίο, Μυτιλήνη, Κω ή Ρόδο).

 

35ΜΚ πρέπει να είναι η πιο μάχιμη και προβλεπέ μονάδα απ' όλες για εφέδρους (στρατιώτες).

Κι εγώ έχω διαβάσει/ακούσει καλά λόγια, καλές εγκαταστάσεις, φαΐ, έξοδοι, με αρνητικά τη ζέστη, την απόσταση από το σπίτι σου και ίσως τους Κύπριους.

 

Γνώμη μου γενικά για τη θητεία στις Ειδικές Δυνάμεις, είναι ότι μετά το ΤΠΕΝ που κρατάει 3-4 εβδομάδες, δεν έχει τεράστια διαφορά πλέον από μια σχετικά προβλεπέ μονάδα πεζικού.

Πάλι αγγαρειομάχος και σκοπάνθρωπος θα γίνεις κι ας φοράς πράσινο μπερέ, κι αν είσαι τυχερός θα κάνεις καμιά σοβαρή άσκηση που και που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλες,
κατι αλλο που διαβασα ειναι οτι επειδη η "γυμναστικη" δεν γινετε σωστα υπαρχουν πολλοι τραυματισμοι..ισχυει κατι τετοιο?

Δηλαδη η γυμναστικη ποιο πολυ σε καψιμο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλες,

κατι αλλο που διαβασα ειναι οτι επειδη η "γυμναστικη" δεν γινετε σωστα υπαρχουν πολλοι τραυματισμοι..ισχυει κατι τετοιο?

 

Δηλαδη η γυμναστικη ποιο πολυ σε καψιμο ειναι

Όχι, μια χαρά γίνεται. Βέβαια θέλει κι εσύ να προσέχεις τον εαυτό σου, το γεγονός ότι έχεις κάποιον άλλο ως άμεσα προϊστάμενο δεν πάει να πει ότι πρέπει μόνο εκείνος να ασχοληθεί για την υγεία σου και όχι πρωτίστως εσύ.

 

Γενικά να ξέρεις ότι από εκπαίδευση θα βγάλεις κυρίως το ΣΒΕΚ, δεν είναι κάτι το τρελό ή αδύνατο να τα βγάλεις πέρα, αλλά σίγουρα βρίσκεται έτη φωτός μπροστά από τα υπόλοιπα βασικά και προκεχωρημένα σχολεία εκπαιδεύσεως για κληρωτούς.

 

Απλά να κάνω μια μικρή διόρθωση σε αυτά που είπες πριν, απλά και μόνο για να μην μπερδευτεί κανείς. Είπες ότι δήλωσες Πεζικό. ΔΕΝ δήλωσες Πεζικό, αλλά Στρατό Ξηράς. Το Πεζικό είναι ένα από τα πολλά Όπλα που αποτελούν τον Στρατό Ξηράς. Γενικότερα, τα Όπλα του ΣΞ είναι τα εξής: Πεζικό, Πυροβολικό, Τεθωρακισμένα, Αεροπορία Στρατού, Διαβιβάσεις, Μηχανικό. Οι Ειδικές Δυνάμεις υπάγονται στην ευρύτερη διοίκηση του Στρατού Ξηράς, αλλά θεωρούνται διακλαδικά τμήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να επιβεβαιώσω το τελευταίο, δηλαδή μόνο ΣΩΒΕ (σωματική βελτίωση) δεν είναι η γυμναστική.

 

Πέραν του τρεξίματος, που κι αυτό όταν σε βάζουν να τρέχεις σε χωματόδρομους με τα άρβυλα δεν το λες και ό,τι καλύτερο για τα γόνατα, όλα τα καψώνια που σε βάζουν να κάνεις, περισσότερο επιβαρύνουν το σώμα, παρά το γυμνάζουν.

 

Π.χ. το να σε έχουν σε θέση για κάμψεις μέχρι να μη μπορείς άλλο και με το που πας να βάλεις γόνατο ή να ακουμπήσεις κάτω να είναι από πάνω σου και να σε αποκαλούν Τούρκο ή πουτάνα και να σε βάζουν ή να κοπείς ή να συνεχίσεις να είσαι σε θέση για κάμψεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι το δυσκολο μπορει να εχει η προεκπαιδευση?

Αυτο που βλεπω σχετικα δυσκολο..ειναι ο πυργος.

Αυτο για τους τραυματισμους το λεω γιατι ενας γνωστος που πηγε κυπρο απεκτησε προβλημα στο γονατο...μου ειπε ηταν απο τον στρατο..

Βεβαια ειναι και οτι νανε ο τυπος..δεν ειχε κανει ποτε του γυμναστικη και δεν ηξερε ουτε τ βασικα για προθερμανση τρεξιμο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...