Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πήρες 3 μήνες άδεια, τους άλλους φαντάρους πως τους πηγαινε η υπηρεσία; 10 μέσα;

 

υπήρξε περιοδος που τους πηγαινε 3 εξω - μέσα και υπήρχε περίοδος που τους πήγε και 10 μέσα... 

σπαστα τις είχα πάρει, 100 μέρες σύνολο με την κανονική στη μονάδα και 5 από το κέντρο - ναι τα λαμογια 5 μας χρεωσαν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δλδ Paulidis στους τυφλους βασιλευει ο μονοφθαλμος; Εκει ηταν οι γνωσεις σου!

Για την μοναδα σου λεω.

 

όπως θες πες το... Οι ωφελημένοι εκει μέσα ήμασταν ουσιαστικά 7-8 πτυχιούχοι με master και διδακτορικά, οχι επειδη είχαμε τις περγαμηνές αλλα επειδη ειχαμε μυαλο, δεξιότητες και σύνεση σε σχέση με τα 18χρονα που ερχοταν με τα παπακια και καπνιζαν χόρτο στο περίπολο...

 

Κατα τη γνώμη μου πάντως (για οποιον μπαίνει) πρεπει να εχεις χαμηλό προφίλ χωρίς ωστόσο να κρύβεις τις δυνατότητες σου. Αυτοί που μπαινουν και το παίζουν "γαματοι" όπως και αυτοί που λενε πως δεν ξέρουν να κάνουν τίποτα είναι αυτοί που θα κάνουν τις περισσότερες αγγαρείες...

Στον αντίποδα, όποιος ειναι ικανός και εχει την όρεξη να "προσφέρει" πάντα ωφελημένος θα βγει - είτε κοβει χόρτα και ξύλα, είτε στήνοντας αυτοματισμους και συστηματα προγραμματισμού υπηρεσιών ή και κάνωντας "δωρεές" με τα λεφτα του μπαμπα του (το είδα, το κατέκρινα και συνεχίζω να διαφωνώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά στο στρατό δεν υπάρχουν κανόνες συμπεριφοράς. Ανάλογα με τις συνθήκες, πράττεις. Αλλά και στη ζωή έτσι δεν είναι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, αυτά ειναι δικαιολογίες των καραβανάδων για τη σήψη και διαφθορά του στρατού, όταν βρισκεσαι σε ένα στρατόπεδο βρισκεσαι σε ένα ελεγχόμενο περιβάλλον και πρέπει να ειναι καλύτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παιδες μιας και μπηκα εδω σε αυτην την κατηγορια να πω και την δικη μου κατασταση με τον στρατο, μαλλον περιμενω το χαρτακι ι5 παθολογικο! διοτι εχω προβλημα στον θωρακα. Εχω εγχειριστει και εχω μεταλλικη μπαρα μεσα μου. Ειχα παρουσιαστει θηβα το 2011 νοεμβριο και δεν με παιρνανε με τιποτα με την λαμα διοτι δεν το διακινδυνευανε οι γιατροι. Μου δωσαν 1 χρονο αναβολη, τελειωσε πηγα επιτροπη απαλλαγων 401 μου δωσανε αλλη μια 6μηνη μεχρι αυτον τον αυγουστο, και μαλλον αυτη θα ειναι η τριτη και η τελευταια διοτι ειμαι ακομη με την μπαρα στον θωρακα...το λεω αυτο γιατι ο ενας απο τους 4 βλακες ψιλοψιθυριζε στον παπαρα που ειναι το μεγαλο κεφαλι και ελεγε να του δωσουμε αλλη μια αναβολη και μετα ι5...ειμαι γατα σε αυτα εχω αφτια με συχνοτητα τρελη :P

 

 

 

Νομιζω δε γινεται αλλιως. πρεπει να σου δωσουν αλλη μια 6μηνη και μετα πας για απαλλαγη. αμα δε συμπληρωσεις 2 χρονια αναβολων δεν πας για απαλλαγη. δε ξερω ατομο που να του εδωσαν απαλλαγη πριν κλεισει τα 2 χρονια (απο αυτα που εχουν γραψει αλλοι για τις απαλλαγες τους). αλλα μπορει και να γινεται δε ξερω :P

 

και στην επιτροπη απαλλαγων λενε οτι δεν σε κοβουν και παντα βαζουν οτι σου εχει γραψει ο στρατιωτικος γιατρος αλλα εγω κοπηκα :P. ρε αμα εχεις τα μεσα οτι θες κανεις. μη σου λεω και βλακειες.

 

 

τις προαλλες μιλουσα με ενα παλιο συμμαθητη που ειχε γνωστο τον υφυπουργο και πηγε στρατο πριν βγει εξωτερικο για σπουδες (ενω κανονικα θα αφηνε το στρατο για μενα) οταν η θητεια ηταν 18 μηνες (ναυτικο) και συνολικα εκανε στρατο 2 μηνες. 2 μηνες τιμητικη αδεια το καλοκαιρι για διακοπες, 4 μηνες αδεια απολυσεως και παταγε στο πενταγωνο καθε δευτερα απο το πρωι ως το απογευμα

 

αυτα ειναι ετσι? :D

 

 

να δω εγω πως θα τι βγαλω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αυτα ειναι ετσι?  :D

 

 

 

 

 

 

και ποιο το νοημα; να προσκυνάς τον κάθε πούστη για να πάρεις άδειες απο τον στρατό; το ίδιο πράμα κάνεις και με Ι5. Αν έχεις κανα καλό βύσμα θα σου πρότεινα να μην το κάψεις με τη θητεία, κρατα το για κάτι πιο σοβαρό, για καμιά δουλειά, πχ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι αν ειναι να κερδισεις κατι ας το κανεις. Δηλαδη η αλλοι στην θεση σου θα πηγαινανε με τον σταυρο στο χερι, δεν νομιζω.

 

 

Το παιδι μπορει να εκανε οντως δουλεια μεσα στο στρατοπεδο που κανονικα επρεπε να την κανει ο αρχιλοχιας, ο δκτης να ηταν καλος ανθρωπος και επειδη δεν μπορουσε να του δωσει κατι αλλο των καβατζωνε με αδειες τι το πιο απλΟ.

 

Ετσι και αλλιως ο στρατος οπως ξαναειπα χρειαζεται τους φανταρους για να κανουν αγγαριες. 

 

Ταχα σε στελνουν να εκπαιδευτης κιολας ενα μηνα, οπως εμενα ειδικοτητα 'Τεχνιτης ερπυστιοφορων αρματων' Ποτε μου δεν εκανα τιποτα πανω σε αυτα, μονο στην εκπαιδευση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας κανανε ολοι στρατο χωρις βυσμα, ή κανενας να μην πηγαινε στρατο.

Ετσι με αυτες τις μισοδουλειές τον εχουν πιει παρα πολλοι και αλλοι αραζουν σπιτακι τους.

:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@farcry το ξερω οτι πρεπει να κλεισω τα 2 χρονια παθησης για να παρω ι5 για λογους υγειας...αλλα το συγκεκριμενο προβλημα που εχω μου εχουν πει οτι τα περισσοτερα θεματα που αφορουν τον θωρακα ειναι κατευθειαν ι5 και υπαρχουν και περιπτωσεις να παρεις το χαρτι πριν τα 2 χρονια...το ξερω οτι ειναι θεμα στρατιωτικου γιατρου ο στρατιωτικος γιατρος με ειχε δει μονο οταν παρουσιαστηκα..τωρα δεν με βλεπει...απλα αυτο που μου ειχανε πει γιατι με κοιταξανε 2 θωρακοχειρουργοι...μου λενε ξεχασε το οσο εχεις την μπαρα δεν υπηρετεις με τιποτα...τωρα εχω να κανω μονο με τα κερατα που ειναι στην επιτροπη :P περιμενω να ερθει ο αυγουστος!

Επεξ/σία από KoKoPsOpSaRoS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι αν ειναι να κερδισεις κατι ας το κανεις. Δηλαδη η αλλοι στην θεση σου θα πηγαινανε με τον σταυρο στο χερι, δεν νομιζω.

 

 

 

 

 

 

Ταχα σε στελνουν να εκπαιδευτης κιολας ενα μηνα, οπως εμενα ειδικοτητα 'Τεχνιτης ερπυστιοφορων αρματων' Ποτε μου δεν εκανα τιποτα πανω σε αυτα, μονο στην εκπαιδευση. 

 

 

ναι, εντάξει το βύσματωμα ειναι θεσμός στον στρατό, απο τον καιρό του παππού μου υπήρχαν βύσματα, δεν πρόκειται να αλλάξει. Αλλά για μένα ήταν εντελώς αναξιοπρεπής διαδικασία, βρήκα ενα βύσμα για να πάρω μια βδομάδα αδεια και τους ειπα και ευχαριστώ λες και τους χρωστούσα τον χρόνο μου, νταβατζηδες...

 

αυτο με τις ειδικότητες δεν το καταλαβα, αφού δεν προκειται να μάθεις τίποτα γιατι και καλά σε βάζουν να λες ότι έχεις την τάδε ειδικότητα; ποια ήταν η σκοπιμότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

και ποιο το νοημα; να προσκυνάς τον κάθε πούστη για να πάρεις άδειες απο τον στρατό; το ίδιο πράμα κάνεις και με Ι5. Αν έχεις κανα καλό βύσμα θα σου πρότεινα να μην το κάψεις με τη θητεία, κρατα το για κάτι πιο σοβαρό, για καμιά δουλειά, πχ...

 

 

 

καλα ο συγκεκριμενος δεν εχει τετοια αναγκη στο θεμα εργασιας :P . ετσι απλα το ανεφερα σαν ιστορια B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τις ειδικότητες δεν το καταλαβα, αφού δεν προκειται να μάθεις τίποτα γιατι και καλά σε βάζουν να λες ότι έχεις την τάδε ειδικότητα; ποια ήταν η σκοπιμότητα;

Αυτό είναι μέρος του θεάτρου, γίνεται για να γίνεται κάποτε είχε νόημα πλέον όχι

 

Οι μόνη ειδικότητα που αποκτάς στο στρατό με πραγματικό νόημα στις μερες μας είναι του μάγειρα

 

ΥΓ εγω ειμαι νοσοκομος  :devil:  :devil:  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...