Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

αν εννοεις για τη περιπτωση που αναφερω παραπανω, εγω δε θα κυνηγουσα τιποτα 
 

ξερω οτι ακουω υπερβολικα καλα και δε περιμενα οι γιατροι τους να πουν το αντιθετο

 

αλλοι το κυνηγησαν γιατι ηθελαν να ριξουν βολη (και τελικα φυγαμε ολοι αυτοι απο το κεντρο χωρις να εχουμε καν πιασει οπλο ) και πηραν στο λαιμο τους και τους υπολοιπους που ειχαμε αρχισει να γουσταρουμε να βγουμε κατα λαθος γιωταδες

 

εγω τιποτα τετοιο δε θα κυνηγουσα , κουφος; κουφος , ο,τι πειτε ας μην ετρωγα το κωλοκρυο και την ορθοστασια που εφαγα και ας με θεωρουσαν κουφο 

το οτι βγηκα Ι1 χειροτερο κακο εκανε στην υγεια μου..

αν δεν εννοουσες αυτο , γραψε λαθος 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν το είπα γι' αυτό. Γενικότερα το λέω.

 

Παίζουν τόσοι πολλοί παράγοντες ρόλο, σε ποιον διοικητή θα πέσεις, τι τηλέφωνα έχουν πέσει, τι σειρά έχει μπει και πολλά άλλα.

 

Δε νομίζω πως υπάρχουν πολλά σίγουρα στο στρατό και πως μπορεί κάποιος να συμβουλέψει κάποιον άλλον τι να (μην) κάνει.

 

Στην περίπτωσή σου ας πούμε, μπορεί αν ήσουν γιωτάς να 'ταν καλύτερα (ή καλύτερα, πιο χαλαρά), κάποιος άλλος όμως να φάει τρελό μανίκι στα μαγειρία π.χ.. Ή να τον δουλεύουν όλοι και να 'ναι ευέξαπτος και να έχει ιστορίες.

 

Κι επειδή δεν ξέρουμε τι ρόλο βαράει ο καθένας, προσωπικά δύσκολα προτείνω/συμβουλεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελα ρε συ που θα φαει ο αοπλος μανικι στα μαγειρια εδω πολλοι ουτε αυτο δεν εκαναν, ενα δισκο σωστα δεν ηξεραν να πλυνουν ή ενα κωλοχαρτο σιχαινονταν να το μαζεψουν.. τελοσπαντων.. αυτο το πραγμα με τους αοπλους στρατιωτες πρεπει να ειναι ελληνικη πατεντα, δεν πρεπει να γινεται πουθενα αλλου στο κοσμο και δεν εχει κανενα νοημα γιατι σε περιπτωση που χτυπα ξυλο γινει κατι θα τους φορεσουν και σε αυτους οπλο κρανος εξαρτυση και θα τους στειλουν να σφαχτουν 

απλα εδω το χουν κανει συστημα και η μιση χωρα εχει αναπηριες

(ησουν ειδικες δυναμεις, δεν εχεις βρεθει πουθενα με αρκετους αοπλους.. ) 

 

στα υπολοιπα που λες συμφωνω κανεις δε μπορει να σου πει κατι στανταρ. οι καταστασεις αλλαζουν ακομα και μεσα στο ιδιο στρδο

παρολα αυτα καποια πραγματα ειναι γενικα και ισχυουν λιγο πολυ παντου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, μπορεί σε κάποια στρατόπεδα η υπηρεσία στα μαγειρία να είναι παραδοσιακά χαλαρή.

 

Στο Πεύκο όμως και στη Χϊο απ' όπου πέρασα, χίλιες φορές μπιφτεκωμένο σκοπέτο με πόντσο στη βροχή. Στου Παπάγου που ενίοτε είχε και έξοδο αν τα κανόνιζες και αν το επέτρεπε ο διοικητής, ήταν καλή φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα για να μην ακουγομαι κι εγω μαλακας και αδικος, υπαρχουν 2 κατηγοριες αοπλων

 

αυτοι που εχουν οντως σοβαρο προβλημα και υποφερουν μονο και μονο που ειναι μεσα (και κακως κανουν θητεια, αφου σαν στρατιωτες δεν χρησιμευουν, μονο ταλαιπωρουν τους ευατους τους)  και αυτοι που κοροιδευουν

 

μετα υπαρχουν και αλλες δυο κατηγοριες , αυτοι που αν και αοπλοι ειναι φιλοτιμα ατομα και δουλευταραδες και αυτοι που επικαλουνται το Ι τους ακομα και για αδειασουν ενα καλαθακι 

 

οι αγγαρειες λιγο πολυ ειναι ιδιες για ολους, η υπηρεσια για μενα ειναι το μανικι και εκει υπαρχει γιγαντια διαφορα μεταξυ ενοπλου/αοπλου

 

εσυ ειχες τη τυχη (δεν ηταν τυχη το επεδιωξες )  να εισαι μονο με ενοπλους και τα πραγματα μοιραζονταν 

οταν ομως εχεις λιωσει για μηνες στην ενοπλη και παρακαλας να μπεις κανα θαλαμοφυλικι ή καμερα να ξεκουραστεις λιγο, αλλα δε μπορεις γιατι οι υπηρεσιες εχουν καπαρωθει απο αοπλους που λογω της φυσης και των αναποφευκτα λιγοτερων υπηρεσιων τους  τους παει και καλυτερα απο σενα σου γυρναει το ματι

 

οταν μαλιστα δεν κανουν και πραγματα που πρεπει να κανουν και οριζει η υπηρεσια τους οπως να καθαρισουν τις χεστρες , αλλα κανεις δε δινει σημασια "γιατι τα παιδια δε μπορουν" αρχιζεις τα γαμοσταυριδια και μετα δε σε νοιαζει καθολου αν θα θιχτει η ευαισθητη ψυχουλα τους γιατι στο τελος εσυ θα  κανεις και  αυτα που κανονικα εκεινοι επρεπε γιατι δεν εισαι βρωμιαρης 

 

αυτοι ειναι οι γιωταδες που ακουν βρισιδια  , οχι οι αοπλοι γενικα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θαλαμοφυλακας ειναι αοπλη υπηρεσια και κανονικα πρεπει αν εισαι ενοπλος και εχεις τετοια υπηρεσια να παραδωσεις το κλειδι του οπλου σου στον αξιωματικο οπλισμου ή τον ΑΥΔΜ δε μπορεις να εχεις προσβαση στο οπλο σου

 

βεβαια εγω εχω κλεισει για λιγο το μαγαζι και εχω παει με αλλους να κανω σημαια μια φορα που ημουν πρωινος θαλαμοφυλακας και ολοι ειχαν εξαφανιστει :lol:

 

εσεις κανατε με οπλο θαλαμοφυλικι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ρε, εμείς κανονικά όπλο/εξάρτηση.

 

Ξέρεις ότι αν έπεφτες σε καναν περίεργο/τυπικό παίζει να τσίμπαγες στρατοδικείο αν άφησες τους οπλοβαστούς στο έλεος του θεού έτσι; :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εγω τους ειχα παντα τζαμι , ηταν η αγαπημενη μου υπηρεσια ο θαλαμος , απλα δεν την εκανα οσο συχνα θα γουσταρα 

 

παντως μου κανει εντυπωση θαλαμοφυλακας με οπλο

 

θα μου πεις πιο λογικο, αν εμπαινε κανεις μεσα και εφτανε μεχρι το θαλαμο , τι θα εκανες; θα τον χτυπαγες με τη σκουπα ; :lol: (ειχαμε βεβαια τη ξιφολογχη ) 

 

απλα στον υπολοιπο ΣΞ (γιατι αεροπορια πχ εχουν αλλα εθιμα σχετικα με τα οπλα) δε βγαινει ποτε οπλο αδικαιολογητα απο τον οπλοβαστο (και συντηρηση ακομα πρεπει να γραφεται) και κανονικα δε μπορεις εσυ μονος σου να βγαλεις το οπλο σου , πρεπει να στο βγαλει καποιος αλλος και να το γραψει και αν εισαι εσυ αυτος που τα βγαζει δε μπορεις για κανενα λογο (υποτιθεται, αν και μου χει τυχει σε ΤΘ να μου παιρνουν το κλειδι)  να βγαλεις το δικο σου 

 

 

οπου ημουν δηλαδη το να βγει οπλο ηταν παντα υποθεση τουλαχιστον δυο ατομων και στα πυρομαχικα εμπαινε και 3ος (ΑΥΔΜ/ αρχιφυλακας )

 

στη πραξη βεβαια εχει τυχει να αφηνουμε οπλα και πυρομαχικα σε τζιπακια και να πηγαινουμε κψμ να δουμε μπαλα, εχει τυχει να κοιμαται ο αυδμ και να αλλαζουμε μονοι μας τις σφαιρες ή αν υπηρχε κενο μεταξυ των περιπολων να τα φυλαμε κατω απο το κρεβατι και πολλα αλλα τραγελαφικα :P

(να μπαινουν οπλα σε πολιτικα αυτοκινητα για να πηγαινουμε σε καποιο μακρινο κψμ να φτιαξουμε καφε.. , να πηγαινει ο αλλος με το αυτοκινητο του στη σκοπια και να κοιμαται μεσα, να πηγαινει με το αυτοκινητο κοντα στη πυλη που εχει υπηρεσια , να παρκαρει να ανοιγει τις αποσκευες να βγαζει το G3 και να τον βλεπει ο ταξχος..) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, τυπικά στο βγάζει ο προηγούμενος και το γράφει εκείνος, φαντάζομαι δηλαδή ότι έτσι γίνεται στα χαρτιά.

 

Εμείς βγάζαμε ο καθένας το δικό του και έπρεπε πάντα να το έχουμε πάνω μας.

 

Μάλιστα στη Χϊο έπρεπε να ήμασταν όλη την ώρα όρθιοι. Για Ρεντίνα είχαμε ακούσει ότι δεν υπήρχε καν καρέκλα και ότι έπρεπε να φοράνε το μπέργκιν (20-25 κιλά), αλλά δεν παίζει να ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μεχρι αλεξιθραυστο με πλακες εβαλα και εκλαιγα , ευτυχως αθηνα τα φορουσαμε μονο για το show αδεια 

 

εμεις θαλαμο γενικα χαλαρα , ενταξει εξαρτυση , στα ΤΘ ηθελαν και μπερε και κλασικα το ποιηματακι στην εφοδο (οπλα , θαλαμιζομενοι κτλ.. )

 

αθηνα λαπτοπ καφεδια, παρεουλα τριγυρω και οι υπολοιποι fifa με τον αυδμ ή αγωνα ή οικογενειακες ιστοριες 

 

εγω εριχνα και κανα σφουγγαρισμα να περασει η ωρα αν δεν ειχα τι να κανω , αλλιως μεχρι να βρω ποστο εκανα πρωινος θαλαμοdog και γυαλιζα το θαλαμο και τις τουαλετες για κανα διωρο max με το πασο μου  και μετα ταμπλετ και σειρες μεχρι το μεσημερι 

 

εσκαγε και μια φορα ο διοικητης να δει οτι ολα ειναι καλα (φροντιζα να με πετυχαινει επι το εργο να φαινομαι δουλευταρας ) εσκαγαν και κανα δυο εφοδοι στανταρ να δουν οτι τα οπλα ειναι στη θεση τους και κυριλλε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι ανθρωπινα πραγματα :P

 

η εναλλακτικη ομως του ενοπλου (ειδικα αν ηταν νεος )  ηταν πυλη+ μαγειρεια (γιατι ο ενοπλος επλενε κι απο πανω δισκους και ταψια, βεβαια αυτο αλλαξε μετα απο παραπονα ) + σημαια (για να μην κοιμηθεις πανω απο 4 ωρες ) , ή πεζοπορο 3-6 τα ξημερωματα.. 

 

καλα σε μας εβγαιναν στη τυχη οι υπηρεσιες , δε τη παλευαν αυτοι που τις επινοουσαν. πχ ειχαμε το περισσοτερο καιρο θαλαμο σαββατοκυριακο 2 νουμερα, αλλαγη ανα 3ωρο και δε μπορουσες να κοιμηθεις πανω απο 3 ωρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...