Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να απαντήσω και στον qsis και στον μπήχτη. Δεν μπορώ να "την πνίξω" στους "ανώτερους" όταν είναι μαλάκες ή νιώθω πως είναι άδικοι προς εμένα ή το σύνολο. ΝΑΙ, δεν είμαι εγώ ο ήρωας ο επαναστάτης αλλά πολλές φορές έχω μπει σε μπελάδες με την συμπεριφορά μου τόσο στον στρατό όσο και στην επαγγελματική μου "καριέρα". Και φυσικά αυτή η συμπεριφορά είναι άκρως παιδιάστικη και ανεύθυνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οταν πηγα στρατο , το 2002 ημουν 25..αλλα μικροδειχνα...

Ολα τα στελεχη με κανανε 20αρη...και μου συμπεριφεροντουσαν αναλογα..σαν μαλακισμενο φανταρακι δηλ.

Εγω εκανα τον μαλακα...δεν με νοιαζε...στα περισσοτερα στελεχη εριχνα καμμια 5αρα χρονια ανετα (μιλαω για λοχιες,εποπ και τετοια)...

Καποια στιγμη διερρευσε οτι ειμαι 25..και με φωναζει ενα στελεχος στην αιθουσα που μαζευοντουσαν και τα ξυνανε και με ρωταει την ηλικια μου...

Οταν τους ειπα 25...ειχανε μεινει ολοι αφωνοι για κανα λεπτο....και απο κεινη την μερα..αλλαξανε συμπεριφορα απεναντι μου...ακομα και ενα αρχιδι λοχαγος που ειχαμε...καλα αυτος παρεμεινε αρχιδι...

 

Δεν εδινα και δικαιωματα ιδιαιτερα ομως..οποτε + την επιπλεον γνωση της ηλικιας μου..ηταν μετρημενοι απεναντι μου...

 

Εννοειται οτι οσο μεγαλυτερος πας τοσο πιο αγγουρι ειναι η θητεια απο αποψη αντοχων...αλλα σε βλεπουν και αλλιως ομως...απο οτι βλεπουν τον 19χρονο/20χρονο...



Για να απαντήσω και στον qsis και στον μπήχτη. Δεν μπορώ να "την πνίξω" στους "ανώτερους" όταν είναι μαλάκες ή νιώθω πως είναι άδικοι προς εμένα ή το σύνολο. ΝΑΙ, δεν είμαι εγώ ο ήρωας ο επαναστάτης αλλά πολλές φορές έχω μπει σε μπελάδες με την συμπεριφορά μου τόσο στον στρατό όσο και στην επαγγελματική μου "καριέρα". Και φυσικά αυτή η συμπεριφορά είναι άκρως παιδιάστικη και ανεύθυνη

 

Το καταλαβαινεις και μονος σου.Απλα γνωμη μου ειναι να διαλεγεις τις μαχες σου..και απο αποψη ουσιας αλλα και επιπτωσεων.

Πολλες φορες οι επιπτωσεις ειναι τετοιες που δεν αξιζει ο κοπος..αλλα και καποιες περιπτωσεις που η ουσια υπερτερει των επιπτωσεων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απαντήσω και στον qsis και στον μπήχτη. Δεν μπορώ να "την πνίξω" στους "ανώτερους" όταν είναι μαλάκες ή νιώθω πως είναι άδικοι προς εμένα ή το σύνολο. ΝΑΙ, δεν είμαι εγώ ο ήρωας ο επαναστάτης αλλά πολλές φορές έχω μπει σε μπελάδες με την συμπεριφορά μου τόσο στον στρατό όσο και στην επαγγελματική μου "καριέρα". Και φυσικά αυτή η συμπεριφορά είναι άκρως παιδιάστικη και ανεύθυνη.

Απλά θα κακοπερνουσες όπως εγώ όταν με είχαν στο μάτι, αλλά αν είσαι πιο έξυπνος από αυτούς, τιμωρία δεν τρως γιατί μπορείς να είσαι τυπικός και παράλληλα σπασαρχιδας και να έχεις ύφος

 

Απλά με κάθε ευκαιρία θα σε γαμουσαν

 

Πχ ποιος μαλακας θα κάνει μπιφτέκι 6 με 2;

Ο qsis!

 

@ μπηχτης

 

Πήγα 27 και ακόμα μοιάζω με νιαναρο, καταλαβαίνω τι λες, όμως γρήγορα μαθαίνουν πόσο είσαι

 

Πχ ο συνομήλικος μου σμυ με έβαζε να κουβαλώ, οκ κουβαλούσα και όταν μου έλεγε τι παραπονιέμαι νέο παιδί άρχιζα:

 

Μεγάλε, το ίδιο είμαστε και χαλαρωνε ή δε με ξαναχωνε τόσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα, την πέρασα εύκολα την θητεία, και γιατί ήμουν μάγειρας και γιατί πήγα σε εύκολες μεταθέσεις. 

 

Σέρρες μάη-ιούλη 2004 κέντρο

Σπάρτη-γύθειο μέχρι τέλη αυγούστου

Ρόδος 53τπ στ'αφάντου στη ρόδο μέχρι αρχές σεπέμβρη νομίζω. Μετά ήρθε ο στρατηγός για επιθεώρηση, έστρωσα ένα μπουφεδάκι, σκάλισα και το σήμα του πυροβολικού σε ένα καρπούζι και ΤΣΟΥΠ απόπαση στη λέσχη αξιωματικών μέχρι νοέμβρη, Μετά στο πρώην νατοικό στρατόπεδο στον Τύρναβο μέχρι την απόλυση (ΔΕΝ είχα βύσμα :P )Αν εξαιρέσεις την εμπλοκή στο 53τπ γιατί έλειπε το 99% των εποπ κλπ για ολυμπιακούς όλα ήταν λάδι. Απλά εγώ είμαι βλαμμένος και δύσκολος χαρακτήρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά θα κακοπερνουσες όπως εγώ όταν με είχαν στο μάτι, αλλά αν είσαι πιο έξυπνος από αυτούς, τιμωρία δεν τρως γιατί μπορείς να είσαι τυπικός και παράλληλα σπασαρχιδας και να έχεις ύφος

 

Απλά με κάθε ευκαιρία θα σε γαμουσαν

 

Οπως εχω πει πολλακις ειχαμε εναν λοχαγο τελειως αρχιδι.Η μαλακια του ειχε πιασει εξωπραγματικα νουμερα.

Ειχε την κακη συνηθεια οταν ζητουσαμε αδειες...τις προβλεπομενες δηλ , να μας πρηζει τα @@...δεν ξερω γιατι..απο μισος?κακια?ζηλια που αυτος δεν επαιρνε αδεια?Δεν ξερω ειλικρινα.

Επειδη τον ειχαμε παρει χαμπαρι...ζηταω εγω με εναν αλλον αδεια....αναγκαστηκα επρεπε να μας την δωσει....οποτε επρεπε να μας πρηξει τα @@.

Ερχεται παρασκευη...κλασικα επιθεωρηση θαλαμου....εχουμε ετοιμασει οπλα, κρεβατια , στρωμενα στην πενα..σκουπισμα / σφουγγαρισμα σε θαλαμο , τουαλετα ,οπλοβαστους...τα ειχαμε ολα και γυαλιζαν..

Ρουχα καθαρα , προβλεπομενα ντυμενοι....λεμε ενταξει του κερατα..τι θα βρει το παλιομουνι.

 

Μπαινει στον θαλαμο..αρχιζει να κοιταει ολογυρα..και ερχεται σε μεναν και στον αλλον που ειχαμε ζητησει την αδεια...δεν ειχε νοημα να ελεγξει τους αλλους :)

 

Κοιταει τα παντα...δεν βρισκει τιποτα...κοιταει πατωματα..τοιχους..τιποτα...οπλα..γυαλιζανε....οποτε τι κανει ?!?!

Κοιταει το ταβανι !!!!..και βλεπει σε μια γωνια κατι ιστους απο αραχνες....πανω γωνια τοιχου με ταβανι...

 

και αρχιζει να πρηζει @@...και δεν καθαρισατε τους ιστους...ΑΛΛΑ ΑΔΕΙΑ ΞΕΡΕΤΕ ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ....μπλαμπλαμπλα...πρηξιμο για μιση ωρα...μπλαμπλα..προσβολες....επι προσωπικου...μπλαμπλα......και μετα μας ελεγε να ετοιμαστουμε για την αδεια....

Ετσι απλα να στην βγαλει ξυνη....

 

Συμπερασμα , οσο καλοπροαιρετος και αν εισαι , προβλεπομενος , ηπιος ή μαλακας....αν ο αλλος θελει να μαλακιστει...θα στα πρηξει....ειναι και που θα πεσεις δηλ.....

 

 

ΥΓ: με αυτον τον λοχαγο ειχαμε τρελα σκηνικα...μεχρι σε φαση να κανουμε υπερβαση ιεραρχιας και να πηγαινουμε να τον δινουμε στεγνα στον διοικητη και ο διοικητης να τον καντηλιαζει και μετα να ερχεται ο λοχαγος σε μας ολο νευρα και να μας γαμαει την ζωη :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι ρε φίλε.. Χαρά στο κουράγιο και την υπομονη μερικών. Εγώ θα του έκανα κακό! όπου και όπως μπορούσα! :P (καλος άνθρωπος πάνω απ'όλα!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον λοχαγο ημασταν τελειως ατυχοι..αφου οταν τον δωσαμε 2-3 φορες στον διοικητη...μας αλλαξε και μας εβαλε στον λοχο αλλον

 

ο οποιος κουβαλουσε αλλου ειδους μαλακια...ημαρτον δηλ....απο τον εναν καραγκιοζη στον αλλον καραγκιοζη.

 

Αφου για να φανταστεις το μεγεθος της ταλαιπωριας που φαγαμε απο τον λοχαγο (τον 1ο που ειχαμε,γιατι μας τον αλλαξανε οπως ειπα αλλα μετα μας τον ξαναβαλανε)...οταν ηταν να παρω δευτερη μεταθεση μας καλουσε ο διοικητης στο γραφειο του και μας ρωτουσε πως περασαμε στην μοναδα..αν ειχαμε κανα παραπονο κανα προβλημα και τετοια

Παω και γω και μου κανει αυτες τις ερωτησεις και του λεω "μια χαρα κυριε διοικητα , αν εξαιρεσουμε τα θεματα που ειχαμε με τον λοχαγο μας".

Και ο διοικητης με σκυμενο το κεφαλι κουνωντας το με νοημα μου κανει "2ο λοχο ησουν ε?...τι να κανω παιδι μου...ο,τι μπορουσα εκανα....μην δινεις σημασια πια"..

 

Για να καταλαβεις το ευρος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό με τον δ/οικα να "απολογείται" για λοχα με ξεπερνάει! Πως λέγεται η μαλακία; Στέρηση βαθμού; Έχει και "υποβιβασμό" έτσι; Στάνταρ όμως ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΛΕΚΕΙΣ με την γραφειοκρατεία κλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παραλιγο να πιαστουν στα χερια..προφανως ο λοχαγος κρατηθηκε λογω αξιωματος...(ταγματαρχης ο διοικητης)..

 

Να ακους φωνες απο το γραφειο του διοικητη..να βγαινει εξω ο λοχαγος..να βαραει μπουνιες σε πορτες...να γινεται της πουτανας καθε φορα που τον "διναμε"...

 

αλλα τι να κανουμε..σκεψου για να φτασουμε να πηγαινουμε συσσωμος ο λοχος στον διοικητη...ποσο στο απροχωρητο ειχε φτασει η κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες...μετα απο 2 χρονια ταλαιπωριας...Ι5 ΛΕΜΕΕΕΕΕ! Παθολογικο για λογους υγειας επειδη ειχα ενα θεμα στον θωρακα και εγχειριστηκα. Πηρα το παλιοχαρτο και αντε γεια σας. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες...μετα απο 2 χρονια ταλαιπωριας...Ι5 ΛΕΜΕΕΕΕΕ! Παθολογικο για λογους υγειας επειδη ειχα ενα θεμα στον θωρακα και εγχειριστηκα. Πηρα το παλιοχαρτο και αντε γεια σας. :D

 

Χαλάλι η εγχείριση. Κέρδισες 9 μήνες από τη ζωή σου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάλι η εγχείριση. Κέρδισες 9 μήνες από τη ζωή σου.

Τι χαλαλι;

Εγχειρηση εκανε.

Αμα με μια εγχειρηση καθάρισε και ειναι κομπλε ειναι πλεονεκτημα.

 

Αν του μειναν τπτ καταλοιπα ή πρεπει να προσεχει ολη του την ζωη... τι να πω... δν τον ζηλευω κιολας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά το καλύτερο είναι το φιδόσημο, έχει συμβολική αξία πιστεύω 

 

 

 

 

 

 

 

 

κατσε να σου ανεβασω μια με το φιδοσημο. εδω ειμαστε μαχητο φιδοσημοι ΕΠΟΠ :P

 

1236873_10200556655582471_128679775_n.jp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μισο παω μια τουαλετα να σου ανεβασω μια με το φιδοσημο. εδω ειμαστε μαχητο φιδοσημοι ΕΠΟΠ :P

 

Φαντάσου τι μπάρμπα στην Κορώνη που είχανε για να γίνουν εποπ υγειονομικού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα, την πέρασα εύκολα την θητεία, και γιατί ήμουν μάγειρας και γιατί πήγα σε εύκολες μεταθέσεις. 

 

Σέρρες μάη-ιούλη 2004 κέντρο

Σπάρτη-γύθειο μέχρι τέλη αυγούστου

Ρόδος 53τπ στ'αφάντου στη ρόδο μέχρι αρχές σεπέμβρη νομίζω. Μετά ήρθε ο στρατηγός για επιθεώρηση, έστρωσα ένα μπουφεδάκι, σκάλισα και το σήμα του πυροβολικού σε ένα καρπούζι και ΤΣΟΥΠ απόπαση στη λέσχη αξιωματικών μέχρι νοέμβρη, Μετά στο πρώην νατοικό στρατόπεδο στον Τύρναβο μέχρι την απόλυση (ΔΕΝ είχα βύσμα :P )Αν εξαιρέσεις την εμπλοκή στο 53τπ γιατί έλειπε το 99% των εποπ κλπ για ολυμπιακούς όλα ήταν λάδι. Απλά εγώ είμαι βλαμμένος και δύσκολος χαρακτήρας

 

95 Τυπεθ Αρχιπολη, λιγο πιο διπλα απο σενα! Ροδος καλοκαιριατικα και ζωαααααρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...