Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια δεν ισχυει οτι αορκιστος δε μπορει να σου ριξει φυλακη. στη δικη μας μοιρα ο διοικητης μας εριξε. γραφτηκαν καποιες φυλακες στα βιβλια οπλιτων στη στρατολογια. δε θυμαμαι αν το εχω ξαναγραψει

 

ειναι καθαρα θεμα του διοικητη για το αν θα γραφτουν ή οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι τον εμποδιζει να σε σταμπαρει και μολις ορκιστεις να σε αρχισει ?

 

μην κολατε στο αορκιστος ή μη :)

δεν έχουν καμιά όρεξη στο κέντρο να ασχοληθούν μαζί σου 

 

οπότε αν δε το παρακάνεις μπορείς να είσαι αρκετά παρτάλι (σε σχέση με την υπόλοιπη θητεία σου) και να μη σου κάνει κανείς τίποτα

 

αλλά και πάλι τι να σου κάνει; να σου ρίξει Φ? ουάου φοβερό...

 

να πεις ότι ήμασταν σε τίποτα παλιότερες εποχές που θα σε έχωναν στο πειθαρχείο και θα σε άρχιζαν να πω εντάξει,  τώρα άντε να κάνεις να βγεις καμιά βδομάδα και κάτι τρέχει στα γύφτικα 

 

τέσπα, το θέμα άρχισε με το φίλο που είχε ξεκούμπωτο χιτώνιο και κάτι έκανε στο κινητό.. ε για αυτό δε θα του κάνει κανείς τίποτα όπου κι αν είναι.

 

παιδια δεν ισχυει οτι αορκιστος δε μπορει να σου ριξει φυλακη. στη δικη μας μοιρα ο διοικητης μας εριξε. γραφτηκαν καποιες φυλακες στα βιβλια οπλιτων στη στρατολογια. δε θυμαμαι αν το εχω ξαναγραψει

 

ειναι καθαρα θεμα του διοικητη για το αν θα γραφτουν ή οχι

επίσης είναι θέμα δοικα αν θα τις κάνεις ή όχι , αν θα υπηρετήσεις παραπάνω ή όχι κτλ.. 

 

μπορεί να έχεις ένα κάρο φυλακές στα χαρτιά και να μην τρέχει τίποτα , μπορεί όντως να κάτσεις παραπάνω

ανάλογα

 

αν όμως πας στη μονάδα μη Φ, δε νομίζω να ασχοληθούν 

 

θα είναι απλά γραμμένο και θα χρησιμοποιηθεί μαζί με άλλες που μπορεί να φας στη συνέχεια αν συνεχίσεις να είσαι προβληματικός

 

διαφορετικά είναι κάτι γραμμένο στη καρτέλα σου για το οποίο δε θα νοιαστεί ποτέ κανένας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχουν καμιά όρεξη στο κέντρο να ασχοληθούν μαζί σου 

 

οπότε αν δε το παρακάνεις μπορείς να είσαι αρκετά παρτάλι (σε σχέση με την υπόλοιπη θητεία σου) και να μη σου κάνει κανείς τίποτα

 

ντάξ απλά καλύτερα να μην αρχίσεις έτσι γιατι μπορεί να πέσεις σε δυσκοίλιους στη μονάδα και να στα πρήζουν

και εγώ έκανα ΠΟΛΛΑ αλλα είχα την τύχη/ατυχία να είμαι στο απόλυτο χάος

αυτά που συνέβαιναν και αυτά που έκανα θα φαινόντουσαν στους περισσότερους υπερβολικά και απίστευτα,αλλα αν δεν τα ζήσεις δεν τα πιστεύεις .

 

το βασικό ειναι αυτό που είχα ακούσει και οταν πλησίαζε ο καιρός για φανταριλίκι

πως αν εισαι φάντασμα περνάει γρήγορα η θητεία σου και χωρίς πολλά πολλα

ο στρατός θέλει να είσαι στις περισσότερες περιπτώσεις φάντασμα και χαζός/άχρηστος

 

ε μπήκα με τις καλύτερες προθέσεις και μετά απο λίγο καιρό δεν με αναγνώριζα (τότε δεν το καταλάβαινα , τώρα όμως ναι)

 

οι περισσότεροι απο τους φαντάρους που γνώρισα ηταν οκ , μερικοί μαλάκες και απο στελέχη οι περισσότεροι μαλάκες και μερικοί οκ

τι να κάνουμε ,πάει και αυτό , θα τους ξαναδώ ? οχι

έφυγε και αυτή η παπαριά και ησυχάσαμε

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το βασικό ειναι αυτό που είχα ακούσει και οταν πλησίαζε ο καιρός για φανταριλίκι

πως αν εισαι φάντασμα περνάει γρήγορα η θητεία σου και χωρίς πολλά πολλα

ο στρατός θέλει να είσαι στις περισσότερες περιπτώσεις φάντασμα και χαζός/άχρηστος

 

 

 

στα παραπάνω θα συμφωνήσω εκτός από το bold

 

αν είσαι χαζός/άχρηστος όπως μου έλεγαν ότι πρέπει να είσαι το χαμαλίκι πάει σύννεφο 

 

το θέμα είναι να βρεις μια τρύπα να χωθείς και να μη σε βλέπει κανείς (φάντασμα)

αυτό είναι το πιο σημαντικό, ένα πόστο να πηγαίνεις κάθε πρωί και να μη σε ενοχλεί κανείς στρατόκαυλος πέρα από την υπηρέσια σου 

 

και για να πάρεις πόστο πρέπει να το παίζεις έξυπνος και ότι ξέρεις τα πάντα 

 

βέβαια αυτό μπορεί να σε βάλει και σε μπελάδες, αλλά εννοώ πράγματα που μπορείς όντως να κάνεις. όχι πχ να το παίξεις ηλεκτρολόγος και να πας να σκοτωθείς για μια τιμητική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα παραπάνω θα συμφωνήσω εκτός από το bold

 

αν είσαι χαζός/άχρηστος όπως μου έλεγαν ότι πρέπει να είσαι το χαμαλίκι πάει σύννεφο 

 

το θέμα είναι να βρεις μια τρύπα να χωθείς και να μη σε βλέπει κανείς (φάντασμα)

αυτό είναι το πιο σημαντικό, ένα πόστο να πηγαίνεις κάθε πρωί και να μη σε ενοχλεί κανείς στρατόκαυλος πέρα από την υπηρέσια σου 

 

και για να πάρεις πόστο πρέπει να το παίζεις έξυπνος και ότι ξέρεις τα πάντα 

 

βέβαια αυτό μπορεί να σε βάλει και σε μπελάδες, αλλά εννοώ πράγματα που μπορείς όντως να κάνεις. όχι πχ να το παίξεις ηλεκτρολόγος και να πας να σκοτωθείς για μια τιμητική 

γιαυτό ειπα στις περισσότερες περιπτώσεις

πρέπει να μάθεις να ζυγίζεις άτομα και καταστάσεις και να κίνησε αναλόγος

πχ αν ξέρεις οτι ο τάδε ειναι καραγκιόζης και δεν δίνει τιμητικές ουτε με το τσιγκέλι λες και θα πληρώσει δε θα πας να κάνεις το extra

αλλα αν πάνε να σου χώσουν στην πλάτη με το ζόρι extra ευθύνες και δουλειά μπορείς να τις αποφύγεις δείχνοντας τους οτι δεν εισαι κατάλληλος.

τίποτα δεν ειναι standard ,όλα παίζονται ανάλογα με ποιον έχεις να κάνεις

 

πχ υπήρχε ενας τύπος που αν ήθελε βοήθεια σε κάτι και εγώ άραζα και τον έβλεπα θα τον βοηθούσα χωρίς να το ζητήσει

δεν πήγαινα για τιμητικές , αλλα επειδή ηταν κομπλέ και μας αντιμετώπιζε σαν ανθρώπους και οχι κωλοφάνταρα

 

σε άλλους τους άφηνα να παιδεύονται και ξεγλίστραγα με 1000ους τρόπους

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέρει κανείς πόσες μέρες απο την κανονική άδεια μπορεί να κρατήσει για την Ελλάδα κάποιος που κάνει την θητεία του στην Ελδυκ?? γιατι φοβάμαι οτι πάνε να μου τις φάνε... μου λένε μόνο 2 μέρες και αυτές με το ζόρι  :wacko:



εμενα σειρές που γνώρισα απο Κύπρο μου ειχαν πει οτι τους έδιναν τις δικές τους υποχρεωτικά , ήθελαν δεν ήθελαν .

Είχε τύχει άτομα να κάθονται εκει γιατι δεν είχαν λεφτά για μεταφορικά και είχαν κοπεί και τα δωρεάν ...

καλα ότι να ναι, τώρα είδα οτι είχα ρωτήσει και χτές (αχ τι κάνει ο στρατός) ... εχω τρόπο να πάρω άδεια και να ερθω Ελλάδα και με τιμητική, αλλα θέλουν να μου φανε τις κανονικές.. με την δικαιολογία οτι δεν μπορεις να τις παρεις στην Ελλάδα.. ειμαι με απόσπαση οπότε της άδειας δεν τα κανονίζουν οι "δικοί μου"  :-(

 

απο το Link.png Site: http://www.thiteia.org/downloads/adeies.pdf">ΦΕΚ βλέπω οτι:

 

 

3. Η κανονική άδεια χορηγείται αναλογικά καθ’ όλη τη 

διάρκεια της στρατιωτικής υπηρεσίας και οπωσδήποτε 
τουλάχιστον το ήμισυ αυτής πριν το τελευταίο δίμηνο 
από την απόλυση
 (αρα σύμφωνα με αυτο δικαιούμαι 7 μέρες) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η Ελβετία δε μπορεί να συγκριθεί άμεσα με την Ελλάδα, η παρακάτω είδηση όμως παρουσιάζει ενδιαφέρον:

 

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-24195870

 

 

 

αντε, μακάρι να γίνει και στην Ελλάδα ενα δημοψήφισμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

στις αρνητικές ψήφους να μπουν όμως κι οι γυναικείες, αλλιώς υποχρεωτική θητεία για όλους, ισότητα! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί ? θα ρώταγαν τις γυναίκες αν θελουν να ειναι υποχρεωτική η θητεία για τους άντρες?

wtf

Οι γυναίκες δε νομοθετούν στη βουλή; Γιατί σου φαίνεται περίεργο να συμμετέχουν σε ενδεχομενο δημοψήφισμα; αυτονόητο είναι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.onalert.gr/stories/poulane-vivlia-xoris-apodeixi-se-neosylektous

 

 

Πουλάνε βιβλία χωρίς απόδειξη σε νεοσύλλεκτους;

 

 

Σε εμας στο κεντρο στη θηβα ηρθε ο τυπος της στρατογνωσιας και οντως τα εδινε μαυρα χωρις αποδειξη.... :P

βροχη επεφταν τα 20ρικα

 

 

 

stratos1.jpgstratos2.jpgstratos3.jpgstratos4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...