Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φαντάσου τι μπάρμπα στην Κορώνη που είχανε για να γίνουν εποπ υγειονομικού!

Οι εποπ υγειονομικού δεν έχουν καμία σχέση με τους υπόλοιπους εποπ, ούτε σε νοοτροπία ούτε πουθενά

Αν δε σιχαινομουν να είμαι μέσα σε νοσοκομείο θα προσπαθούσα πάρα πολύ να ξαναπάω σε τέτοιο μόνο και μόνο λόγω στελεχών

 

Γενικά δεν έχουν σκέψη στρατού, είναι απλά νοσηλευτές που κάποτε πέρασαν εκπαίδευση, οι γιατροί που είναι και ευέλπιδες είναι πιο στρατοκαυλοι

 

@far cry εσύ γιατρός δεν είσαι;

Πού είναι το δικό σου φίδι με τις δάφνες;

 

Εγώ το ξήλωσα το φίδι γιατί έτρωγα δούλεμα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι ρε ΕΠ ειμαι. εβαλα τα σηματα στο προηγουμενο ποστ μου. απλα στο μοναστηρακι ειχε την παλια εκδοση οχι την καινουργια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

μπα, την πέρασα εύκολα την θητεία, και γιατί ήμουν μάγειρας και γιατί πήγα σε εύκολες μεταθέσεις. 

 

Σέρρες μάη-ιούλη 2004 κέντρο

Σπάρτη-γύθειο μέχρι τέλη αυγούστου

Ρόδος 53τπ στ'αφάντου στη ρόδο μέχρι αρχές σεπέμβρη νομίζω. Μετά ήρθε ο στρατηγός για επιθεώρηση, έστρωσα ένα μπουφεδάκι, σκάλισα και το σήμα του πυροβολικού σε ένα καρπούζι και ΤΣΟΥΠ απόπαση στη λέσχη αξιωματικών μέχρι νοέμβρη, Μετά στο πρώην νατοικό στρατόπεδο στον Τύρναβο μέχρι την απόλυση (ΔΕΝ είχα βύσμα :P )Αν εξαιρέσεις την εμπλοκή στο 53τπ γιατί έλειπε το 99% των εποπ κλπ για ολυμπιακούς όλα ήταν λάδι. Απλά εγώ είμαι βλαμμένος και δύσκολος χαρακτήρας

 

95 Τυπεθ Αρχιπολη, λιγο πιο διπλα απο σενα! Ροδος καλοκαιριατικα και ζωαααααρα.

Ωραια η Ροδος πολυ ακριβη ομως για φανταρο , εγω ημουν στο 211 μκτε πεταλουδες , μαυροοο!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου τωρα τι φαση παιχτηκε πριν μερικες μερες. ενα ατομο με επιασε κοντα στην κεντρικη εισοδο και μου ζητησε να κατουρησω για την παρτη του να μη του βρουνε τους μπαφους που πινει απο την αναλυση ουρων.

 

whatever :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ενδιαφέρεστε και για άλλα τέτοια πραγματάκια θα ανεβάσω κατά καιρούς :)
(Ενδιαφέρον επίσης και η αλφαβητος των διαβιβάσεων (ελληνικά και αγγλικά)
 
G3A3/4
 
α. Γενικά Χαρακτηριστικά
Τα τυφέκια G3A3 – Α4  είναι όπλα ατομικά, ελληνικής κατασκευής, γερμανικής προέλευσης, αυτόματα, αερόψυκτα και λειτουργούν παλινδρομικά με τη βοήθεια των αερίων και του επανατατικού ελατηρίου. Τροφοδοτούνται με γεμιστήρα των 20 φυσιγγίων. Τα τυφέκια εκτοξεύουν οπλοβομβίδες, ενώ είναι δυνατή η τοποθέτηση σε αυτά σκοπευτικής διόπτρας, συσκευής υπέρυθρων ακτίνων και συσκευής ασφαίρου βολής.
 
β. Αριθμητικά δεδομένα τυφεκίων G3A3 – Α4
(1) Διαμέτρημα κάνης: 7,62 mm.
(2) Μήκος τυφεκίου: 1,02 m.
(3) Αριθμός αυλακώσεων κάνης: 4.
(4) Βάρος τυφεκίου G3A3 χωρίς γεμιστήρα: 4,25 kg.
(5) Βάρος τυφεκίου G3A4 χωρίς γεμιστήρα: 4,51 kg.
(6) Ταχυβολία θεωρητική: 500-600 φυσίγγια/λεπτό.
(7) Ταχυβολία πρακτική: 120 φυσίγγια/λεπτό.
(8) Κλισιοσκόπιο βαθμονομημένο: 100-200-300-400 m.
(9) Μέγιστο βεληνεκές: 3700 m.
(10) Δραστικό και ωφέλιμο βεληνεκές: 400 m.
(11) Απόσταση ασφαλείας: 4000 m.
 
γ. Κύρια μέρη τυφεκίων G3A3 – Α4 
(1) Κορμός με την κάνη.
(2) Μηχανισμός κλείστρου.
(3) Πιστολοειδής λαβή με μηχανισμό σκανδάλης.
(4) Κοντάκιο με επανατατικό ελατήριο.
(5) Χειροφυλακτήρας.
(6) Φλογοκρύπτης.
(7) Γεμιστήρας των 20 φυσιγγίων.
 
δ. Παρελκόμενα τυφεκίων G3A3 – Α4
(1) Ξιφολόγχη.
(2) Συλλογή καθάρσεως.
(3) Πέντε (5) γεμιστήρες των 20 φυσιγγίων.
(4) Δίποδας.
(5) Αορτήρας.
 
ε. Πυρομαχικά τυφεκίων G3A3 – Α4
(1) Κοινά (BALL).
(2) Τροχιοδεικτικά (TRAC).
(3) Διατρητικά (AR).
(4) Εμπρηστικά (INC).
(5) Αβολίδωτα.
 
στ. Λύση – αρμολόγηση τυφεκίων G3A3 – Α4
(1) Μέτρα ασφαλείας.
(2) Αποσύνδεση αορτήρα.
(3) Αφαίρεση κοντακίου.
(4) Αφαίρεση και λύση μηχανισμού σκανδάλης.
(5) Αφαίρεση και λύση κλείστρου.
(6) Αφαίρεση φλογοκρύπτη.
(7) Αφαίρεση χειροφυλακτήρα.
(8) Αρμολόγηση κατά την

 

 

Είναι φονικό το διαμέτρημα, παρόλο που υπήρξαν πιέσεις για αλλαγή σε 5,56mm (βλέπε M16).

Ο αντίλογος ήταν λόγω οικονομικού κόστους σε μετάβαση του 5,56, αλλά εκτός αυτού το 5,56 προκαλεί τραυματισμους αρα και μεγάλο αριθμό αιχμάλωτων - πράγμα που η χώρα δεν μπορεί να φυλακίσει - όπου το 7,62mm προκαλεί θανάσιμο τραυματισμό, άρα και χαμηλότερο αριθμό αιχμαλώτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες...μετα απο 2 χρονια ταλαιπωριας...Ι5 ΛΕΜΕΕΕΕΕ! Παθολογικο για λογους υγειας επειδη ειχα ενα θεμα στον θωρακα και εγχειριστηκα. Πηρα το παλιοχαρτο και αντε γεια σας. :D

Και εγω ι5 αλλα με προβληματιζει που ειναι απλο χαρτι απο εκτυπωτη περιμενα κατι ποιο επισημα ασε που λεει οτι μεχρι τα 45 αμα θελουν μας ζητουν για επανελεγχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια η Ροδος πολυ ακριβη ομως για φανταρο , εγω ημουν στο 211 μκτε πεταλουδες , μαυροοο!

 

To 211 ηταν μαυρο για τους μη-Ροδιτες, κατασπρο για τους Ροδιτες...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στ. Λύση – αρμολόγηση τυφεκίων G3A3 – Α4

(1) Μέτρα ασφαλείας.
(2) Αποσύνδεση αορτήρα.
(3) Αφαίρεση κοντακίου.
(4) Αφαίρεση και λύση μηχανισμού σκανδάλης.
(5) Αφαίρεση και λύση κλείστρου.
(6) Αφαίρεση φλογοκρύπτη.
(7) Αφαίρεση χειροφυλακτήρα.
(8) Αρμολόγηση κατά την

 

 

 

ενταξει σωστα ειναι αυτα..αλλα ποτε δεν γινονταν ολα.

Αυτα που εβαλα στα bold..ποτε δεν τα καναμε...και εχω επιφυλαξεις και για το 7.

Ειδικα το κλειστρο..δεν το λυναμε ποτε..1-2 φορες σε ολη την θητεια μας...μονο αν θελαμε να μαλακιστουμε πολυ το λυναμε...ολο γλυστραγε , μας γαμαγε τα χερια και δεν ασχολουμασταν ποτε...

 

 

Ασχετο αλλα στο κεβοπ , σε κατι εγκατελειμενα γραφεια ειχα βρει (και πηρα προφανως :) ) το εγχειριδιο του g3.Ενα μικρο παραλληλογραμμο βιβλιαρακι...σε σκουρο λαδι/χακι χρωμα το εξωφυλλο...

καλη φαση ηταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμας παντως ηδη απο τα ΣΠΕΝ μας ειχαν πρηξει τις μπαλες για το κλειστρο κι εκει εμαθα πως το καθαριζουμε

Κοιτουσαν μεχρι κ το κλειστρο αν εχει βρωμα κι αν ειχε επεφτε κρατηση

 

Το οτι μας πηγαινε 1-5 τοτε δν εχει να λεει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπα..σκανδαλη δεν λυνεις..απλως την βγαζεις...

κλειστρο μονο αν ειναι μερος καψονιου το λυνεις...ειναι λιγο δυστροπο...

φλογοκρυπτη ουτε που ασχολουμαστε...του κερατα ενα παπαρακι που ξεβιδωνεις ειναι....δεν εχει βαθμο δυσκολιας :)

και τον χειροφυλακτηρα..αν καταβαινω καλα τι εννοει..ουτε που το ακουμπαγαμε...

 

Οσο για τον ελεγχο του οπλου στις επιθεωρησεις...τραβουσε πισω κλειστρο...εχωνε τα δαχτυλα του μεσα στις εγκοπες...απο πλαγια..απο κατω...κλπ...αν εβγαινε με βρωμιτσα...παρε κρατησεις να γουσταρεις

 

κοινως ηθελε καθαρισμα στο εσωτερικο της καννης με πανακι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον τύρναβο είχα τόσο χρόνο που ανοιξα και καθάρισα όλο το όπλο, και τη μαλακία που σου έβγαζε την παναγία μέσα στο κλείστρο! Δεν θυμάμαι καν πως μοιάζει πια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επικρουστήρας;Τι να σε ζορίσει;Μεγαλύτερο "θέμα" είχες να πετύχεις τις μοίρες στο κλείστρο για να ξαναμπεί στο όπλο (~45 στο Hk11,~90 στο G3).

Όταν ήμουν στο 298MK/TE,ένας λοχαγός είχε ξεφύγει.Τραβούσε κλείστρο,έβαζε χαρτί,όπλιζε,να η στάμπα.Φ για πλάκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως το κλειστρο ηταν λαδωμενο και σε συνδυασμο με το λιγο ζορι που ηθελε στα γυρισματα (90 μοιρες κλπ που λεει ο tenshi) σου βγαινε λιγο η παναγιτσα..για αυτο σπανια το ανοιγαμε στην μοναδα αλλα και στο κεντρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω μην επανατοποθετουσατε το κλείστρο με τον "παράνομο" τρόπο :P

 

Ανάλογα, μερικοί τα δείχνουν όλα όπως πρέπει και άλλοι όχι.

 

Αν και οι νέες σειρές Λοχιών και Ανθυπολοχαγων τα δειχνουν, οι εμθουρες και οι Εποπαροι μονο αν εχουν λιγο μερακι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...