Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βγαίνουν εκείνη τη περίοδο, δεν είναι standard. Το Πάσχα του 2013 ήταν 8 μέρες.

Τα Χριστούγεννα ηταν 10 αν θυμάμαι καλά. Αλλά μπορεί να τύχεις και σε 6 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι στάνταρ οτι παίρνουμε άδεια χριστούγεννα και πάσχα? Εγώ πχ αν θέλω να πάρω πρωτοχρονιά γίνεται να το ζητήσω???

είναι στάνταρ ότι αυτές τις περιόδους παίζουν γκρουπ

 

το αν θα είσαι έξω πρωτοχρονιά ή τη κυριακή του πάσχα έχει να κάνει με διάφορα πράγματα και δεν είναι καθόλου βέβαιο

 

πάντως το μόνο βέβαιο είναι πώς είτε τη βδομάδα της πρωτοχρονιάς είτε τη βδομάδα των χριστουγέννων θα πας σπίτι σου.

 

αν πας σε μια μονάδα και είσαι "νέο" τη περίοδο των γιορτών, είναι μάλλον απίθανο να πάρεις άδεια πρωτοχρονιά καθώς θα προηγούνται οι παλιότεροι. 

θα πάρεις άδεια τα χριστούγεννα και κάπου στις 29 του δεκέμβρη θα μπεις μέσα για να πιάσεις υπηρεσία.

θα πρέπει να είσαι μέσα από αύγουστο με σεπτέμβριο τουλάχιστον για να έχεις καμιά σοβαρή πιθανότητα να βγεις πρωτοχρονιά, ΕΚΤΟΣ και αν σε λένε Βασίλη που εκεί αυτόματα παίρνεις γκρουπ πρωτοχρονιάς γιατί ο στρατός μας είναι πάνω από όλα ελληνορθόδοξος!

 

εγώ τη χρονιά πάντως την άλλαξα κάνοντας σκοπιά στο φυλάκιο, είχα και νούμερο 10-12..

 

κουράδα.. απλά ευχήθηκα στο επόμενο νούμερο και έπεσα για ύπνο.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όταν λέμε Χριστούγεννα εννοούμε όλη τη περίοδο. Σε κάθε περίοδο Χριστουγέννων/Πάσχα βγαίνουν 2 περίοδοι αδειών, ώστε χοντρικά οι μισοί φαντάροι να πάρουν το πρώτο και οι μισοί το δεύτερο.

Στο Πάσχα καταλαβαίνεις πως μόνο το ένα γκρουπ (1ο ή 2ο παίζει) περιλαμβάνει τη Κυριακή του Πάσχα μέσα.

Αλλά στη περίδο Χριστουγέννων, το ένα γκρουπ περιλαμβάνει Χριστούγεννα, και το άλλο πρωτοχρονιά.

 

Το αν θα πάρεις Χριστούγεννα ή Πρωτοχρονιά εξαρτάται απο τους υπόλοιπους φαντάρους και αν και πώς θα αποφασίσει ο διοικητής λόχου/πυροβολαρχίας/ίλης.

Εdit: Με πρόλαβαν πάλι.

 

Εγώ είχα πάρει Χριστούγεννα γιατί ήταν πολλοί για πρωτοχρονιά, τελικά τα σκάτωσαν στο γραφείο και δεν τους έβγαιναν οι υπηρεσίες, και μια μέρα πριν φύγω με άλλαξαν για πρωτοχρονιά... Ανάμεικτο συναίσθημα ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκει ημουν εγω 79 τυπεθ. 2009 οκτωβρη [σαν σημερα] μεχρι το 2010 Μαιο που απολυθηκα δεν ειχε αρτοποιείο ως κτιριο , πχ οπως εχει το ΚΕΕΜ, εχει κινουμενο αρτοποιειο το οποιο ειναι χαλασμενο και λογω κρισης δε φτιαχνουνε,ετσι μου χανε πει τοτε. Το κινουμενο ειναι οταν πας σκηνακια or something [ η σειρα μου τα γλυτωσε :P] παιρνουν το αρτοποιείο το οποιο εχει τα μηχανηματα σε καροτσα νταλικας, ειναι νταλικα τεραστια που πισω το καμιονι εχει ενα αρτοποιειο. Αμα δε δουλευει αυτο, τοτε θα εισαι αρτοποιος τυπικα :P Σκοπετο,φυλακια. Αμα ξερεις απο μαγειρικη κ εισαι βυσματακι ή καλο παιδι παιζει να σε βαλουν βοηθο μαγειρα ή τπτ κεπικ κ ετσι. Αμα ομως δουλευει ,θα εισαι να φτιαχνεις ψωμι,που δεν ομιζω, καθε πρωι ερχοτανε βανακι που εφερνε ψωμι "απ εξω" μαλλον καμια λαμογιοσυμβαση εχουν υπογραψει με κανα ιδιωτη φουρναρη Η οντως υπαρχει αλλα δεν ειναι μεσα στο τυπεθ :P και οι αρτοποιοι ειναι εποπ/στελεχη κ οχι φανταροι :P

 

 

TYΠΕΘ ειναι Ταγμα Υποστηριξης Εθνοφρουρας ,εχει ΛΕΜ ΛΥΠ ΛΤΧ , δε μπορω να δωσω πληροφοριες περι του στρατοπεδου [εννοω συγκεκριμενα πραγματα] απλα να πω ειναι αναλογα το δικα που θα εχεις [κλασσικο] ,τον ταξμαν που ειναι αυτη τη περιοδο , αμα εχουν φυγει μερικοι καραβαναδες χωστες , και αν σ αρεσει το μικρουλι στρατοπεδακι :) ααα και αμα εχουν ανοιξει τις αλλες δυο σκοπιες [εχει καμερες] ,εμεις σκοπια ειχαμε μονο πυλη κ περιπολικά [ετσι τα λεγαμε για να γελαμε περιπολο εννοω]. Εχει ομως αγγαρειουλες σε αποθηκες,στον ορχο οχηματων και σε σκαψιμο βοθρου ή τπτ τετοιες κοτσανες , που ειναι χαλαρα ομως εκτος και αμα πιεζει ο λο/γος για καποιο λογο πχ περιμενουν ταξμαν ή ερχονται χριστουγεννα κλπ. Στο λοχο διοικησεως ειναι οι γραφεις, ο οδηγος του δικα , οι οδηγοι γενικα . Σε μας ο καψιμιτζης ηταν παντα απο το ΛΕΜ , ενω συνηθως στον ορχο οχηματων πηγαιναν οι ΛΤΧ . οι ΛΥΠ συνηθως λειπ :P αλλα ηταν λιγοι αυτοι στη σειρα μου και στην επομενη. Αμα παιξει αποσπαση στη ΛΑΦ στο Βαθυ θα ναι ωραια, αλλα εκει χρειαζεται ειναι να χεις γνωσεις σερβιτορου δλδ να ξερεις να σερβιρεις εννοω,ειτε να σαι καλος μαγειρας ή να εχεις γνωση απο μαγειρικη ή να σε λυπηθει ο δικας οπως εμενα που χαν φυγει ολοι ειτε δικαιουταν μεταθεση ειτε οχι , κ απο ολους τους 308 ειχαν μεινει 2-3 ατομα , που ειχαν κ ποστο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μπαίνω 12, η ορκωμοσία πότε γίνεται?

 

Πλέον η ορκωμοσία γίνεται μετά από 4 εβδομάδες στο κέντρο, και πάντα Παρασκευή.

 

Οπότε στην περίπτωσή σου, λογικά θα ορκιστείς στις 6 Δεκεμβρίου (αν κατάλαβα καλά και μπαίνεις 12 Νοεμβρίου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πότε παίρνεις το κανονικό απολυτήριο ? μετά απο 6 μήνες ? 
το στέλνουν ή πας κ το παίρνεις απο στρατολογία ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>πότε παίρνεις το κανονικό απολυτήριο ? μετά απο 6 μήνες ? <br>

το στέλνουν ή πας κ το παίρνεις απο στρατολογία ?<br>

 </p>

 

την μερα που απολυεσε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκείνο βεβαίωση δεν ειναι κ σου δίνουν κ άλλο ?
δε το κοίταξα να πω την αλήθεια , έλεγε το όνομα μ και το πήρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δωρεάν ήταν , δεν υπέγραφα γραμμάτια
είχε σωστά στοιχεία και το πήρα
αλλα νόμιζα οτι θα με δώσουν κ άλλο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...