Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την αλλη βδομαδα παω ελδυκ και θα ηθελα να μαθω τι παιζει με τα κινητα,πιανει καποια ελληνικη εταιρια στην κυπρο ή θα πρεπει να παρω αριθμο απο κει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια χαρά κολλάνε.

Δεν είναι καν ανάγκη να τελειώσεις τις κανονικές για να πάρεις τιμητικες.

 

οχι δεν ειπα αυτο. απλα δε μπορεις να συνεχισεις να βρισκεσαι σε αδεια με συνδυασμο κανονικων και τιμητικων αδειων. ετσι ξερω. δεν το εχω δοκιμασει γιατι δεν εχω τιμητικη μιας που ειμαι αθηνα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αλλη βδομαδα παω ελδυκ και θα ηθελα να μαθω τι παιζει με τα κινητα,πιανει καποια ελληνικη εταιρια στην κυπρο ή θα πρεπει να παρω αριθμο απο κει?

 

Νούμερο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οχι δεν ειπα αυτο. απλα δε μπορεις να συνεχισεις να βρισκεσαι σε αδεια με συνδυασμο κανονικων και τιμητικων αδειων. ετσι ξερω. δεν το εχω δοκιμασει γιατι δεν εχω τιμητικη μιας που ειμαι αθηνα :P

ανάλογα τη μονάδα, αν είναι χαλαροί κάνεις και μαραθώνιο αδειών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ειπα αυτο. απλα δε μπορεις να συνεχισεις να βρισκεσαι σε αδεια με συνδυασμο κανονικων και τιμητικων αδειων. ετσι ξερω. δεν το εχω δοκιμασει γιατι δεν εχω τιμητικη μιας που ειμαι αθηνα :P

 

Γίνεται κανονικά.

Αρκεί να μην υπάρχει θέμα με υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν ειπα αυτο. απλα δε μπορεις να συνεχισεις να βρισκεσαι σε αδεια με συνδυασμο κανονικων και τιμητικων αδειων. ετσι ξερω. δεν το εχω δοκιμασει γιατι δεν εχω τιμητικη μιας που ειμαι αθηνα :P

Στη πράξη όλα κολλάνε και όλα γίνονται όταν έχει να κάνει με άδειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έδωσαν ειδικότητα αρτοποιος χωρίς να χω κάποια γνώση στο θέμα και για 1 μήνα θα κάτσω κεεμ Σπάρτης για ειδικότητα το θέμα είναι όμως ότι εκεί που με στέλνουν μετά δεν έχει αρτοποιείο ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό? Θα γίνω απλά ένας τ/Φ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έδωσαν ειδικότητα αρτοποιος χωρίς να χω κάποια γνώση στο θέμα και για 1 μήνα θα κάτσω κεεμ Σπάρτης για ειδικότητα το θέμα είναι όμως ότι εκεί που με στέλνουν μετά δεν έχει αρτοποιείο ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό? Θα γίνω απλά ένας τ/Φ?

Η θα γινεις σκοπανθρωπος ή θα παρεις καμια αποσπαση αμα σε χρειαζονται πουθενα. Που σε στελνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έδωσαν ειδικότητα αρτοποιος χωρίς να χω κάποια γνώση στο θέμα και για 1 μήνα θα κάτσω κεεμ Σπάρτης για ειδικότητα το θέμα είναι όμως ότι εκεί που με στέλνουν μετά δεν έχει αρτοποιείο ξέρει κανείς τι σημαίνει αυτό? Θα γίνω απλά ένας τ/Φ?

δε θα γίνεις ΤΦ θα είσαι πάντα αρτοποιός, απλά θα είσαι σκοπάνθρωπος με το τίτλο του αρτοποιού, όπως εγώ ήμουν σκοπάνθρωπος με το τίτλο του νοσοκόμου 

 

μην παίρνεις και πολύ σοβαρά τις ειδικότητες, στο 95% των περιπτώσεων έτσι τις δίνουν, γιατί όλοι πρέπει να έχουν και από μία ειδικότητα..

 

και του ΤΦ μην τη βλέπεις έτσι, αν πας σε προβλεπέ στρατόπεδο το σχολείο του ΤΦ είναι ένα μήνα εκπαίδευση χωρίς λόγο , βάλε και άλλο ένα μήνα το ΣΠΕΝ + το μήνα κέντρο .. σκατά , θα έχεις φάει το 1/3 της θητείας με στρατιωτική εκπαίδευση αντί να τα ξύνεις 

 

βέβαια σε κάποια απλά σε βαφτίζουν ΤΦ και δεν κάνεις τίποτα παραπάνω από το σπεν 

Που μπορούμε να βρούμε τις ειδικότητες μαζεμένες? Και ποιες είναι καλές για να ξέρω να πω στο βύσμα? οεο

ψιλοσίγουρη λύση για μένα είναι διαβιβαστής, εκεί τη γλιτώνεις σε πολλές περιπτώσεις λόγω ειδικότητας 

σπάνια έχω ακούσει διαβιβαστή να έχει φάει χοντρό χώσιμο

 

για πιο εξειδικευμένα πράγματα (πχ έρευνας-πληροφορικής, γεωγραφική υπηρεσία κτλ..)  μιλάμε για πιο μεγάλο βύσμα (όχι ότι ο διαβιβαστής δεν θέλει), αλλά αν έχεις τέτοιο βύσμα έτσι κι αλλιώς δεν έχεις θέμα 

 

επίσης κάτι άλλο που δεν είναι και τόσο δύσκολο να γίνεις και υπάρχει μια σημαντική πιθανότητα να περνας καλά επειδή θα είσαι στο "βασιλειό" σου είναι το να είσαι μάγειρας

 

θα έχεις κάνα δύο άτομα όλα και όλα πάνω από το κεφάλι σου (σιτιστή και διοικητή)  και δε θα σε ενοχλεί κανείς άλλος ξέμπαρκος, ούτε θα σε νοιάζει όταν όλο το υπόλοιπο στρατόπεδο θα είναι στο πόδι , επίσης δε θα κάνεις λάτζες, χοντρές καθαριότητες και καμιά από τις λοιπές αγγαρείες και κουβαλήματα  και σε υπηρεσίες είναι αρκετά πιθανό να σε πηγαίνει πιο χαλαρά αν έχετε κόσμο.

 

βέβαια έχει και τα αρνητικά του (πχ να ξυπνάς νωρίτερα για να ετοιμάζεις πρωινά) , οπότε είναι πώς θα το δεις

για μένα το ότι είσαι αποκομμένος από τον κάθε καραβανά που μπορεί να σε χώσει για ό,τι μαλακία του κατέβει είναι τεράστιο συν  

 

 

επίσης πολύ καλή φάση είναι να χωθείς και σε κάνα ΚΨΜ, αυτό ασχέτως ειδικότητας βέβαια

 

γενικά το πόστο που τελικά θα πάρεις είναι πολύ πιο σημαντικό από την όποια ειδικότητα έχεις στα χαρτιά 

 

εγώ που ήμουν του γραφείου, όταν κατάφερα και χώθηκα σε γραφεία άρχισα τις διακοπές και δε με ενοχλούσε κανείς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άδεια απολύσεως φυσικά δεν είδα ούτε με το κιάλι.

Δευτέρα απολυόμουν,το Σάββατο έκανα μαγειρεία υπηρεσία για να παν τα τρυφερά βυσματούχα αγόρια ένα μήνα στην θάλασσα(ήταν Αύγουστος).

 

Αυτο παει για οσους υποστηριζουν ακομα πως "ε μωρε, στρατος ειναι, ολοι βαλτε βυσμα και προσπαθειτε να περασετε καλα χωρις να σας ενδιαφερουν οι αλλοι! Το Πασοκ φταιει. Και η Μερκελ. Για ολα. εμεις δε φταιμε σε τιποτα. ολοι βυσματα να βαλετε!"

Καλησπερα παιδια...να κανω μια ερωτηση?μπορω να παρω φοιτητική αδεια και άδεια αγροτικη?οχι κολλημενες μαζι αλλα με διαστημα μηνων...

 

Θεωρητικα δικαιουσαι να τις παρεις οποτε τις εχεις αναγκη.

Πρακτικα ομως θα τις παρεις ΜΟΝΟ ΑΜΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ο διοικητης. 

Δε πα να εχεις και χωραφια στο ονομα σου, δε πα να του πας εγγραφο απο την γραματεια σου που να λεει πως την ταδε μερα δινεις μαθημα,

 

ο δκτης σου εχει δικαιωμα, νομικα παντα, να στο απαγορεψει επειδη εκρινε πως σε χρειαζεται το στρατοπεδο παραπανω απο την σχολη σου. Και αμα θες, βγες παραπονουμενος ;)

 

Παντως ειναι πιο ευκολο να παρεις φοιτητικη αδεια οπως και να εχει. Αγροτικη, τιμητικη και λοιπες, μονο αμα σε συμπαθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάω κοκαρι Σάμου 79 τυπεθ

Αρτοποιειο πρεπει να εχει εκει, το θεμα ειναι: αν θα βρεθεις αρτοποιος εντος,

ή ειναι ηδη βυσματοδωσμενες θεσεις (αρτοποιεια = μεγιστη καβατζα, συχνα)

:shifty:

Τα Τυπεθ δεν ειναι στρατοπεδα ΥλικοΠοκεμων? Αν ναι, τοτε λογικα,

θα εισαι πολυ καλυτερα, απο ΤΦ / Τρεχα Φουκαρα, στο ελεεινο ΠΖ...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...