Προς το περιεχόμενο

Στρατός


Socratis_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη φοράω φακούς επαφής δεν φανταζομαι να μου πουν τιποτα ε?παίζει δηλαδή να θέλουν καβάτζωμα?

όχι βέβαια, αλλά για ευκολία εκεί μάλλον θα βόλευαν τα γυαλιά 

 

δε μπορώ να πω με σιγουριά γιατί δε φοράω γυαλιά, αλλά στο στρατό θα έλεγα ότι μάλλον οι περισσότεροι φοράνε γυαλιά και ας φορούν φακούς στη κανονική ζωή 

Ενταξυ διπλα ακριβως ειναι η μηχανη, και το μισοκλειστο καπακι δεν κοβει τιποτα. Τα ερπυστριοφορα ειναι αλλη φαση, μαχιμα, αλλα τα σταγιερ πας 1 ωρα διαδρομη και δεν μπορεις να ανταλαξεις κουβεντα με συνοδηγο. Ενω οι καναδεζες χλιδα....

εμένα όλα με ενοχλούσαν και τα άρματα μάλιστα ήθελαν και πολύ πιο βαριές δουλειές

 

τα steyr από την άλλη ήταν απλά πραγματάκια, το πιο ζόρικο που είχες να κάνεις είναι να κουβαλήσεις καμιά μπαταρία τους (που όπως είπα ήταν κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού) και το καλώδιο για να βάλουν μπροστά το ένα από το άλλο 

 

στα άρματα ακόμα και αυτά τα 2 ήταν πολύ πιο ζόρικη φάση και ας μην αρχίσω να θυμάμαι τα βαρέλια με τα λάδια που γέμιζαμε και φορτώναμε

 

γενικά το να κάνεις δουλειά σε όρχο είναι σκατά, σκατά σκατά... 

 

ναι οι καναδέζες και τα τζιπάκια ήταν χλίδα. ειδικά αν είναι και αυτόματη η καναδέζα τα σπάει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 25.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όχι βέβαια, αλλά για ευκολία εκεί μάλλον θα βόλευαν τα γυαλιά 

εμένα όλα με ενοχλούσαν και τα άρματα μάλιστα ήθελαν και πολύ πιο βαριές δουλειές

 

τα steyr από την άλλη ήταν απλά πραγματάκια, το πιο ζόρικο που είχες να κάνεις είναι να κουβαλήσεις καμιά μπαταρία τους (που όπως είπα ήταν κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού) και το καλώδιο για να βάλουν μπροστά το ένα από το άλλο 

 

στα άρματα ακόμα και αυτά τα 2 ήταν πολύ πιο ζόρικη φάση και ας μην αρχίσω να θυμάμαι τα βαρέλια με τα λάδια που γέμιζαμε και φορτώναμε

 

γενικά το να κάνεις δουλειά σε όρχο είναι σκατά, σκατά σκατά... 

Εμεις δεν ειχαμε τετοια, απεναντι στον ΛΜΧ ειχαμε ενα Leo1 που με πηγαν μια μικρη βολτα, αν και ηταν χωρις κανονι παρεμενε εξαιρετικα κλειστοφοβικο. "ηρωες" οι μαυροι που καθονται εκει μεσα, ειναι σαν να πολεμας μεσα απο το φερετρο σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά όλα βέβαια πριν ένα χρόνο... Πολλά μπορεί να άλλαξαν από τότε (Λοχαγοί κτλ) οπότε μπορεί να είναι διαφορετικά...

τον μάρτιο που μπήκα ήταν ακριβως όπως τα περιέγραψες... δεν αλλαζει τπτ εκεί.. ακόμα και το νερό, εκεί συνήθισα να κάνω με κρύο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις δεν ειχαμε τετοια, απεναντι στον ΛΜΧ ειχαμε ενα Leo1 που με πηγαν μια μικρη βολτα, αν και ηταν χωρις κανονι παρεμενε εξαιρετικα κλειστοφοβικο. "ηρωες" οι μαυροι που καθονται εκει μεσα, ειναι σαν να πολεμας μεσα απο το φερετρο σου....

εμείς όχι απλά είχαμε μεγάλο όρχο με δεκάδες φορτηγα, παπιά, leo , γεφυροφόρα κοκ..  , αλλά σε αντίθεση με κάτι πεζικάριους που πίναν όλη μέρα καφέ και δεν έβαζαν ούτε καν μπροστά τα φορτηγά τους να δουν αν δουλεύουν,  τον είχαμε στη πένα και γίνονταν διαρκώς δουλειές εκεί προκειμένου να τσουλάνε όλα τα οχήματα και με τα μέσα που υπήρχαν αυτό δεν ήταν και τόσο εύκολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά κάθεσαι ακριβώς πάνω  στη μπαταρία, όχι τη μηχανή 

 

τα steyr πάντως δεν είναι καθόλου θορυβώδη σε σχέση με τα ερπυστριοφόρα που πραγματικά είναι ενοχλητικά 

 

βασικα στα steyr Καθεσαι σχεδον απο πανω απο την μηχανη. γιατι ειναι αναμεσα απο τα 2 καθισματα.!!!!!

Οσες φορες ειχα παει βολτα σαν συνοδηγος μου ειχαν παρει  τα αυτια τα ρημαδοstayer. Καθεσαι πανω στην μηχανη και ηχομονωση μηδεν. Μια φορα δε πηγαμε για βολη και ειχε χασει ολο τον αερα, μην ανησυχεις μου ελεγε ο Αλχιας οδηγος ανηφορα ειναι. Στην κατηφορα βεβαια αφου απετυχε να το φτιαξει πηρε τηλ τους μπροστα και τους ελεγε να μην φρεναρουν πουθενα.....Αξεχαστες οι βολτες με τα stayer...

χεχε εμενα μου ειχανε κοπει τα φρενα σε κατηφορες γυρω στα 150 χλμ μακρια απο το στρατοπεδο.. ταλαιπωρηθηκα αλλα ακομα 1 εμπειρια στο θεμα οδηγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη φοράω φακούς επαφής δεν φανταζομαι να μου πουν τιποτα ε?παίζει δηλαδή να θέλουν καβάτζωμα?

 

Γυαλιά στο στρατό! Θα πάθεις καμια μόλυνση και θα τρέχεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τπεν ειναι 2 βδομάδες, αν αξιζουν τα σκοπέτα και οι αγγαρίες για 2 βδομάδες "εκπαιδευσης" ειναι θέμα που πρέπει να το ζυγισει πριν αποφασισει. 

τι ακριβώς θα κερδίσει;

 

3 εβδομάδες είναι βασικά, και όταν πέρασα εγώ ήταν 4.

 

Γενικότερα είναι πολύ πιο προβλεπέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ήμουν εκεί δεν έπαιζε ρόλο το χρώμα γιατί έτσι και αλλιώς το μαζεύεις το πρωί.

 

Φάρμακα κτλ ότι δουν το παίρνουν ακόμα και depon οπότε κράτα το πάνω σου όταν θα ψάξουν πρώτη μέρα τα πράγματα ή πες να στο φέρουν στο επισκεπτήριο..

 

Άμα έχεις πρόβλημα στο γόνατο θα το πεις πρώτη μέρα στο γιατρό που σε εξετάζει (φαντάρος) και αυτός θα κανονίσει να πας 401 για να σε δει γιατρός.. Αμα το παίξεις σωστά λογικά θα βγεις άοπλος (ελευθερος ορθοστασιας κτλ) οπότε θα αποφύγεις πολλές μαλακίες..

 

Ασκήσεις αν εννοείς γυμναστική, όχι μόνο δεν κάναμε αλλά απαγορευόταν κιόλας. Μόνο παρελάσεις πρωί μεσημέρι.

Καλά τι μαλακίες...

Εγώ δηλαδή που κάνω συγκεκριμένες ασκήσεις για το πόδι (ενδυνάμωση τετρακέφαλου) θα πρέπει να πάρω χαρτί ακόμα και για τις ασκήσεις ή θα τις κάνω ξημερώματα στη ζούλα;

 

Καλά για τα φάρμακα που έχω συνταγή δε νομίζω να έχω θέμα.

Τις βιταμίνες τώρα σκεφτόμουν να τις ρίξω σε κουτάκι από καραμέλες-τσίχλες που θα έχω πάλι πάνω μου απλά για να μη δινει στόχο και μετέπειτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τι μαλακίες...

Εγώ δηλαδή που κάνω συγκεκριμένες ασκήσεις για το πόδι (ενδυνάμωση τετρακέφαλου) θα πρέπει να πάρω χαρτί ακόμα και για τις ασκήσεις ή θα τις κάνω ξημερώματα στη ζούλα;

 

Καλά για τα φάρμακα που έχω συνταγή δε νομίζω να έχω θέμα.

Μπορεις να τις κανεις ως θαλαμοφυλακας...  :fear:  Δυστυχως παει απολυτως αναλογα, με το που θα εισαι,

π.χ. στο Ναυτικο [& Αεροπορια] απο ανετα ως ασυδοτα (!!), σε ΠΖ / ΤΘ δυσκολα, για ΕΔ αστο καλυτερα... 

:cry:

Φαρμακα, ακομη & με συνταγη 'πολιτικου' γιατρου, γιοκ! Θα πρεπει να γραφουν, απο στρατιωτικο γιατρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά δε νομίζω να απαγορεύεται να κάνει κάποιος γυμναστική στον ελεύθερο χρόνο του...

Δηλαδή 9 μήνες στο στρατό θα διαλύσουμε τελείως...

 

Και καλά αφού είναι τόσο μαλάκες όσοι παίρνουν εισπνεόμενα (και εγώ μαζί) θα τρέχουν κάθε μήνα στα στρατιωτικά νοσοκομεία για συνταγογράφηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πού θα πέσεις.

 

Πολλοί δε σε αφήνουν να γυμναστείς επειδή δε θέλουν να επωμιστούν το βάρος της ευθύνης αν πάθεις το παραμικρό. Ευθυνοφοβία λέγεται.

 

Εδώ στις Ειδικές Δυνάμεις και δεν άφηναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πού θα πέσεις.

 

Πολλοί δε σε αφήνουν να γυμναστείς επειδή δε θέλουν να επωμιστούν το βάρος της ευθύνης αν πάθεις το παραμικρό. Ευθυνοφοβία λέγεται.

 

Εδώ στις Ειδικές Δυνάμεις και δεν άφηναν.

Φοβούνται μην πάθουμε τίποτα αλλά μας ταίζουν σκατά (από ότι ακούω) με θρεπτική αξία μηδέν και ταυτόχρονα απαγορεύουν τις βιταμίνες.

 

Μας πετάνε τα φάρμακα και τα εισπνεόμενα και πρέπει να τρέχουμε να μας γράφουν άλλα.

Δεν παίρνουμε τα δικά μας φάρμακα (αντιφλεγμονώδη κτλ) και μας δίνουν (και αν μας δώσουν) ότι θέλουν αυτοί και τους πείραξε η γυμναστική???

 

Δηλαδή ΟΚ τώρα μόλις κατάλαβα γιατί όλοι παίρνουν 10 κιλά στο στρατό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ορισμός του θεάτρου του παραλόγου.

 

Να είσαι στις Ειδικές Δυνάμεις, να σε καψωνάρουν, να σε έχουν σε θέση για κάμψεις για ολόκληρα λεπτά, ούτε πάνω ούτε κάτω, απλά εκεί να πρέπει να στέκεσαι σε ευθεία, με αποτέλεσμα από ένα σημείο και μετά να έχεις το σώμα σου σε γωνία, αφού απαγορεύεται να γονατίσεις. Η μέση σου άντε γεια τόση ώρα.

 

Αλλά να μη σε αφήνουν να γυμναστείς μόνος σου επειδή μπορεί να πάθεις κάτι.

 

Παρουσία εκπαιδευτή/αξιωματικού μπορείς να γυμναστείς (συνήθως), αλλά ποιος θα κάτσει ν' ασχοληθεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...